• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Entek tánca - 120x67x50cm 400l

Sziasztok!


Egyenlőre fájna kötözésenként azt a 3-6cm-es leeső darabot kidobni, damílból csak 0.10-20Ft.

Talán ma végzek, tegnap is 5 órát kötöztem. Több a növény (no meg a fa), mint amire számítottam, pedig nem is aprózom el annyira mint tavaly (akkor 1-3 levéltre vagdostam, most 3-7db van egy száron).
Kíváncsi vagyok mennyi lesz a végén a "vég", akkor nagyjából ki tudom számolni összesen hány órát kötöztem (az anubiasok, bucék, microsorumok kb 600 perc volt, de ez a móka jelentősen többnek tűnik ("mint levél a fán"). De ha Fukada mester egy hónapig alkotta az alapot a bajnokmedencéhez, nekem sem kell sajnálnom ezt a kis időt a növényesítésre.
Tisztára Crepidomán lettem :eek:!

Legkésőbb holnap feltöltés!!!

A.ttila
Nagyon
Sziasztok!


A végső páfrányok fent a fán: Crepidomanes sp. "Grape leaf 2 ", - cf. "Malabaricum", - sp. "Malibu", Bolbitis sp. "Buea", Hymenophyllum "Andaman island".

Ide is beteszem a kötözéses videót:




Kerek 501 damilvég lett (kb. 2.000 perc + a sallangok: a növények szelektálása, darabolása, spriccelés, fák igazgatása, stb...):
View attachment 72699
Gondoljatok bele mennyi pillanatragasztót nyomkodhattam volna el ehhez?
Mióta az önellátó nyugdíjas lét foglalkoztat rendszeresen előbukkan a fenntarthatóság és az ökológiai lábnyom kérdése, egyre inkább próbálok spórolni, hogy minél kevesebbet ártsak a környezetnek (a damilvégek természetesen mentek a műanyag szelektívbe)!


Köszönöm Mary, jól esik!


A.ttila
Iszonyat munka, brutál kitartás, és az "idegek harca" kb. ez jut eszembe erről a posztról, videóról. Ez az egész növényezés nagyon komoly mélységbe tudja rántani a hobbistákat, ami persze nem baj. 😉 Hogy ezeket a csodás remekműveket aztán viszonylag gyorsan max. 1 - 1,5 év után elszokás bontani az több mint kegyetlen, főleg a nagy több száz literes méreteknél. Nagyon várom az első teljes képet! 😉
 
A kötözést látva némi horgász múltat is lehet látni a technikán , nameg a türelem. Főleg hogy leszámoltad a megmaradt damilvégeket. Nagyon pozitív személyiség vagy. Valószínű hogy az említett Fukada mester hozzád képest idegroncs. Csak így tovább, köszönjük a precíz naplót.
 
Sziasztok!

Köszönöm Srácok!

Minden cél függő! Ebben a hobbiban is lehet több célja az akvárium építésnek, ez a szép benne. Lehet csak egy halas medence, ahol különféle uszonyosok megfigyelése, esetleg szaporítása az oka a vízi környezet létrehozásának, de lehet akár rekreációs tevékenység, feszültség oldó, lakásdísz, térelválasztó, sok funkciót felsorolhatnék.
Számomra kihívás, fokmérője a fejlődésemnek, feladatsor ami megmutatja miben mennyit változtam az előző évekhez képest.
Persze nem veszem véresen komolyan, nem omlok össze ha nem azt a helyezést éri el a versenymű amit szánok neki, ez csak egy játékos tanulási folyamat, az élet iskolájának kis szeletében.
Nagy szerencsém, hogy mások is segítik, figyelik, vagy egyéb módon részesei ennek a tevékenységemnek.
Örülök ha tudok segíteni, inspirálni másokat is, mint ahogyan nagy lelkesedéssel figyelem a nálam tehetségesebbek, tapasztaltabbak építéseit.

Na de elég a lelki háttér boncolgatásából, nézzük mi történt ma!

Azért el kell mondjam, hogy kicsit kifárasztott az elmúlt időszak, de végre feltöltve a medence, mától hivatalosan elindult küldetésére a berendezés!
Kitakarítottam nagyjából a szűrőház üvegét, visszahelyeztem a perlonokat, a C.d. és CO2 porlasztóit, bekerült az új dupla beömlő is.
A vizet egy a tetőüvegre helyezett vödörből engedtem fél centi átmérőjű csővel az akváriumba az egyik vastag fára és mindig az előkészített, bekevert hordóból töltöttem utána ahogy fogyott.
Részben akvárium cserevíz, a permetezett ozmó és a kevert előkészített csapvíz most az indító elegy 1/6-1/6-4/6 arányban aszkorbin savval módosítva a vezetékes víz Ph-ját 8.2-ről 6.6-6.8-ra (egy púpozott mokkás kanál por 10 literenként), a végeredmény így is 7.2 lett, de első körben megfelelő, holnaptól úgy is megy a gáz, csak nem akartam egyből sokkolni az ozmós spricceléshez szokott növényeket a lúgos vízzel.
A fák rendesek voltak és mindannyian a helyükön maradtak mindenféle mocorgás nélkül (végül nem súlyoztam semmit).

A szűrés pöccre indult, egy csővel szoktam bekapcsolás után rásegíteni hogy ne a levegőt kerregtesse a pumpa (bedugom a végét a beömlőbe és erőteljesen megszívom).
Indító baktériummal megnéztük Annamarival az áramlást is mindkét oldalon (elölről-hátulról), egyenlőre kielégítőnek tűnik.

Holnaptól kezdődik a gyökeres, liános kiegészítés, a növények valódi helyére rendezése.
A kavicsok Anyukáméknál Gyálon vannak, úgy hogy a patakmeder végleges kialakítása még odébb lesz (meg jövő héten homokozunk a munkahelyen ,remélem lesz kicsit nagyobb szemcseméretű is és akkor az előtérbe még tehetek 1-2 ujjnyit).

Tápozni most nem fogok egy ideig, mert van egy elméletem a fából kioldódó tápanyagokról, de még nem tudtam ellenőrizni. Egy hét múlva tesztelgetek és meglátom miből kell kiegészíteni.
A gáz sem lesz tövig nyomva, hisz most "csak" 212W fogja világítani 40cm-ről.

Remélem az alga elkerül, de fel vagyok készülve mindenre!


A.ttila
 
... és akit nem érdekel annyira a technika, de nem szól meg a ködös, kócos képek miatt:

A kémlelő nyílás felől:
72790

A szépség:
72793

Na erre kíváncsiak leszünk pár hónap múlva (mini weeping):
72794

A dzsungel "óriáskígyója":
7279172792

Gyermekláncfű magokat visz a szél (ja nem, zöld Hydrák):
72795

A végére egy kiindulási kép, még nagyon sok rendeznivalóval (itt látható az új beömlő amit még igazítani kell, mert nagyon előre bukik):
72789

AmegA
 
Utoljára módosított:
Ahh, Istenkém, de gyönyörű már így is!!! 🥰 Drukkolok az algamentes startért!

Egy kulisszatitkot kérdezhetek? A szűrőrekeszes képekről jutott eszembe: milyen borítás van az üvegen, hogy ne látsszon a szűrőmédium az akva felől? Nálam is a nagy szűrőrekeszes, a mostani indításnál sajnos már fel volt töltve az egész, amikor eszembe jutott, hogy talán el lehetne takarni valamivel.. 😔
 
Szia Évi!

Ahh, Istenkém, de gyönyörű már így is!!! 🥰 Drukkolok az algamentes startért!

Egy kulisszatitkot kérdezhetek? A szűrőrekeszes képekről jutott eszembe: milyen borítás van az üvegen, hogy ne látsszon a szűrőmédium az akva felől? Nálam is a nagy szűrőrekeszes, a mostani indításnál sajnos már fel volt töltve az egész, amikor eszembe jutott, hogy talán el lehetne takarni valamivel.. 😔
Köszönjük! Ránk fér!

Tükör van ráragasztva az oldalüvegre ;).

AmegA
 
... és akit nem érdekel annyira a technika, de nem szól meg a ködös, kócos képek miatt:

A kémlelő nyílás felől:
View attachment 72790

A szépség:
View attachment 72793

Na erre kíváncsiak leszünk pár hónap múlva (mini weeping):
View attachment 72794

A dzsungel "óriáskígyója":
View attachment 72791View attachment 72792

Gyermekláncfű magokat visz a szél (ja nem, zöld Hydrák):
View attachment 72795

A végére egy kiindulási kép, még nagyon sok rendeznivalóval (itt látható az új beömlő amit még igazítani kell, mert nagyon előre bukik):
View attachment 72789

AmegA
Remekül átjön a térhatás gratula. Ez volt ami miatt aggódtam mikor láttam pár hete személyesen. Kíváncsi leszek 3 hónap múlva a dús növényzet hogyan változtatja meg a teljes scapet. Simán újra bent leszel a top 127-ben.
 
Sziasztok!

Ej, mit nem adnék, ha ezt közelről megmustrálhatnám! Lelki üdvöm, mint fizetőeszköz szóbajöhet? 😇
Biztos lenne jelentkező aki szívesen elhoz egy mustrára (de azt leírom hogy első emeleten lakunk kétszintes házban, ha nem gond a lépcsőzés, (vagy erős legényeket kell megfűznöd))!

Remekül átjön a térhatás gratula. Ez volt ami miatt aggódtam mikor láttam pár hete személyesen. Kíváncsi leszek 3 hónap múlva a dús növényzet hogyan változtatja meg a teljes scapet. Simán újra bent leszel a top 127-ben.
Köszönöm! Rajta vagyok!

A kötözést látva némi horgász múltat is lehet látni a technikán
Gyerek koromban sokszor voltam Édesapámmal pecázni, az alapok megvannak.

A fára kötözés technikájáról pár szót:
  • 0,16-os átlátszó horgászzsinórt használtam, ami jól alakítható és terhelhető, viszont távolról nem látszik,
  • szárazon könnyebb, mint víz alatt, mert az alanyok nem próbálnak mindig elúszni, hanem a nedvesség hatására a fához tapadnak,
  • a damilon a csomót előre meghúztam és a hurkot már csak a fára helyezés után szűkítettem annyira hogy még a növényeket éppen át lehessen passzírozni alatta,
  • a csomó felett egy csipesszel fejtettem ki toló erőt miközben a másik kezemmel folyamatosan feszesen tartottam a hosszú szálat, így kisebb volt a csavarodás a madzagon,
  • figyelni kell hogy a csomó készítésénél az átfűzések száma ne haladja meg a 4-et, kert akkor túl szoros lesz és meghúzhatatlan (általában 2x3 elég),
  • minden alkalom után levágtam a csomó fölött 2-3mm-rel mindkét szálat (miután mindkettőt elég feszesnek találtam),
  • ha már bent vannak a fák akkor a távolabbi alsó ágakon érdemes kezdeni és magunk felé, fölfelé haladni,
  • amikor nagy elágazások alá akarunk kötni (ahová nem lehet az ágvég felől ráhelyezni) akkor hosszan át kell fűzni a két oldalán a két szálat és a hurkokat hozzáférhető helyen megcsinálni és utána meghúzni,
  • menet közben folyamatosan spriccelni kell a fát, a felkötözött növényeket, hogy minden nedvesen maradjon,
  • a növények növekedési iránya mindig az ágvégek felé mutasson,
  • erősen meg kell szorítani a csomót, de annyira, hogy ne vágja el a szárát, idővel a fa természetes kopása miatt úgy is lazul a kötés, kompenzálva a növény vastagodását,
  • átlagosan 4-5 perc volt egy növény rögzítése, de az én kezeim nehezebb munkákhoz vannak szokva, a kis mozgások gyengébben mennek velük (ahogy az egyik ismerősöm (kőműves) apukája mondta amit nem lehet marokra fogni az nem jó semmire - ez az érzés sokszor előjött, de leküzdöttem :)), egy ügyesebb kezű sporttárs negyed ennyi idő alatt is meg tudja csinálni,
  • nagyon türelmesen kötöztem, de így is többször előfordult, hogy leeset a növény a csipeszről, leugrott a damil, kiesett a csipesz, letört ágvég, leszakadt levél, stb..., de minden csatában vannak veszteségek, nehézségek,
  • ami a legfontosabb - nem tűztem ki célt hogy mennyi idő alatt akarok végezni vele, addig csináltam amíg kész nem lett (kb. egy héten keresztül minden nap) a nagyjából 30 fa.
Egy furcsaság: a fekete lyukacsos kövek kiszürkültek (a bazaltok nem változtak), @Eqinox mi lehet erre a magyarázat?
72868
Itt látszik, hogy a kavics homokban lévő része fekete maradt, a teteje ami kilógott megszürkült.
Savteszten átmentek, nem pezsegnek.

A fáknak nagyon kellemes barna színe van, reméljük ez így is marad, mert mindkettőnknek tetszik.

Kihasználtam a jó időt és hogy elolvadt a tó felszínéről a jég, felhoztam a gyökereknek valót egy hordóban, ezek beépítése a heti cél.

A.ttila
 
Utoljára módosított:
... és akit nem érdekel annyira a technika, de nem szól meg a ködös, kócos képek miatt:

A kémlelő nyílás felől:
View attachment 72790

A szépség:
View attachment 72793

Na erre kíváncsiak leszünk pár hónap múlva (mini weeping):
View attachment 72794

A dzsungel "óriáskígyója":
View attachment 72791View attachment 72792

Gyermekláncfű magokat visz a szél (ja nem, zöld Hydrák):
View attachment 72795

A végére egy kiindulási kép, még nagyon sok rendeznivalóval (itt látható az új beömlő amit még igazítani kell, mert nagyon előre bukik):
View attachment 72789

AmegA
Ez tuti nagyon jól fog kinézni ha beérik, bár már most is csodás! Nézem és csak nézem, a szemem meg csak jár körbe, körbe pásztázva a fókusz pontokat, amik vezetik végig a tekintetet. Nagyon természetes a hatása, ez kimondottan bejön nekem. Gratulálok, profi! 👏
 
Pár dolgon variáltam, jól fel is kevertem az előtérben leülepedett mulmot, ezért kicsit homályos a hátsó rész:
Sziasztok !
Nem szóltam eddig hozzá most még is megtenném hogy savazok egy kicsit szerintem még az elején vagytok így könnyebb változtatni de persze amit írok építő jelleggel írom és a saját véleményem :
Berakok egy képet és így érthető lesz amit írok,balról jobbra haladva :
  • az anubias elől nagyon nagynak hat helyére kisebb buce fajtákat vagy kisebb crypto fajokat tennék
  • az anubias feletti oldal üveg melletti részen nem értem azt a növényt oda sokkal kisebb levelű,sűrűbb növényt raknék.
  • elöl a köveket még kell azért rendezgetni a fák tövéhez a nagyokat,és sok apróval de gondolom ez folyamatban van.
  • bal közép hátul az x alakban elrakott kettő fa sem túl jó a fotón megtöri a hátravezető utat ami a mélység miatt nem szerencsés.
  • építéskor sem értettem és most sem a középen tornyosuló behemót követ,a több helyen is ügyesen megoldott szellős térérzet azon a ponton megtörik és egyből odanézek,annyira sötét ott az a rész.Lehet hogy növényekkel árnyaltabb lesz majd a későbbiekben de Én ha lehet szellősre csinálnám azt a részt is.
  • a végére hagytam a dekor homokot,Én ide mindenképpen ADA colorado sand ot tettem volna két okból is az jobban megy az erdei hangulathoz és amit már írtatok is hogy a fák barnásabb árnyalata mennyire tetszik na pont ezt rondítja be a mostani dekorhomok szín.
Egyenlőre ennyi és tudom hogy sokat változtattok még apróbb részletek kidolgozásával.
Remélem,bár nem is ,tudom hogy nem fogjátok a kritikámat sértésnek venni :)
Ha szombaton ott lesztek a workshopon akkor elmondom szóban is még ami eszembe jut,persze csak ha érdekel ;)
Csak így tovább .......
 

Attachments

  • _SAM5695.JPG
    _SAM5695.JPG
    212.5 KB · Megtekintések: 120
Sziasztok!

Sziasztok !
Nem szóltam eddig hozzá most még is megtenném hogy savazok egy kicsit szerintem még az elején vagytok így könnyebb változtatni de persze amit írok építő jelleggel írom és a saját véleményem :
Berakok egy képet és így érthető lesz amit írok,balról jobbra haladva :
  • az anubias elől nagyon nagynak hat helyére kisebb buce fajtákat vagy kisebb crypto fajokat tennék
  • az anubias feletti oldal üveg melletti részen nem értem azt a növényt oda sokkal kisebb levelű,sűrűbb növényt raknék.
  • elöl a köveket még kell azért rendezgetni a fák tövéhez a nagyokat,és sok apróval de gondolom ez folyamatban van.
  • bal közép hátul az x alakban elrakott kettő fa sem túl jó a fotón megtöri a hátravezető utat ami a mélység miatt nem szerencsés.
  • építéskor sem értettem és most sem a középen tornyosuló behemót követ,a több helyen is ügyesen megoldott szellős térérzet azon a ponton megtörik és egyből odanézek,annyira sötét ott az a rész.Lehet hogy növényekkel árnyaltabb lesz majd a későbbiekben de Én ha lehet szellősre csinálnám azt a részt is.
  • a végére hagytam a dekor homokot,Én ide mindenképpen ADA colorado sand ot tettem volna két okból is az jobban megy az erdei hangulathoz és amit már írtatok is hogy a fák barnásabb árnyalata mennyire tetszik na pont ezt rondítja be a mostani dekorhomok szín.
Egyenlőre ennyi és tudom hogy sokat változtattok még apróbb részletek kidolgozásával.
Remélem,bár nem is ,tudom hogy nem fogjátok a kritikámat sértésnek venni :)
Ha szombaton ott lesztek a workshopon akkor elmondom szóban is még ami eszembe jut,persze csak ha érdekel ;)
Csak így tovább .......
Hurrá-hurrá! Végre egy jó kis kritika!
Köszönjük Viktor!

Szép sorban:
Az Anubias nana fétisem leküzdöm, egy csini sötét levelű Bucephalandra (theia) megy a helyére.

A Potamogeton gayii fajmentő akcióm még tartja magát, majd próbálok filigránabb hajtásokból sűrűbb bokrot alkotni, egyébként Hygrophila pinnatifidával lesz keverve.

A kövek veszítettek az érdeklődésemből, most hogy ilyen szürkék lettek, de érdekes módon folyamatosan változik a színük, most egyre több kapuccinó színbe kezd átváltani, amiben ki is egyeznénk Annamarival, ha nem akkor csere lesz.

A kidőlt fás "X" az direkt van, mert nem akarom hogy látszódjon a patakmeder V alakú mélyedése a háttérben, hisz nem folyhat közvetlenül az égből, tehát azzal még várunk, megnézzük a hatást, amikor rendesebben benövényesedik. Ha nem adja azt amire számítok akkor viszont jobbról kell a patakot bekanyarítani és a hátsó vágatot lezárni valamivel.

A középső nagy kő meghökkentő valóban, de nem nagyon láttam még hasonló építéssel tagolni egy berendezést sem, meg még mohásodni is fog, igaz az most még csak közelről látszik és a versenyfotózásnál kap még egy elölről 45°-ban egy 54W-os kisegítő világítást, majd azzal együtt meglátjuk (bár kivenni nem igazán szeretném, mert mögötte is egy komolyabb hegy található).

A homok még meg lesz törve kisebb kavicsokkal, van bent vagy 25kg, nem szívesen keverném, a teljes csere pedig ha megnézed a korábbi képeken, lehetetlen, mert a sziklák mögött-között is csak ez van, idővel ráfolyna bármivel takarom. Próbálok, valami barnásabb tónusú kaviccsal operálni, hogy azért hátrafelé is megmaradjon a meder vonala (feketével összeolvadna a bazalttal).

Egyáltalán nem haragszom, ezért van ez a fórum, hogy tudjunk egymásnak segíteni, ha másban nem is, külső szemlélőként rávilágítani a számunkra zavaró részletekre. Tudod hogy bizonyos dolgokon úgy sem változtatok, de van amiben jó hogy megosztottad a meglátásaidat!
Sajnos csak egyedül megyek, de örülök hogy találkozhatunk!

Tegnap kivettem pár bazaltot az előtérből és elkezdtem a gyökeresítést.
Néhány növény kiúszott az elültetettek közül, elmozdult a kötözöttekből, a nagy fa is próbált helyet változtatni sajnos, így le kellett súlyoznom.
A gyökerek elrendezése valahogy nem sikerül, még nem látom az igazi természetes hatást, jelenleg túl vaskosaknak látom, lehet vékonyabbakkal újrakezdem (de nem ma 🤪)!
Szóval most káosz van, kicsit visszalépésként érzem, de majd holnapra erőt gyűjtök.
Viszont most hogy nem matattam tisztább a víz.
Komoly algásodás nincs (hiányérzetem is van miatta), minimális ami még a tóból a fákon maradt fonál, de nem néz ki úgy mintha terjedni akarna.
A víz kicsit sárgás, de még nem regeneráltam a purigent, majd a hétvégén.
Bedobtam 20 újabb csigaevő csigát, mert nem szeretnék "hólyagrobbanást"!
A fákon minimális taknyosodás látszik, elenyésző.

Szóval a jobb oldalt nézzétek, úgy hogy nincs minden a pontos helyén és sötétek lesznek a gyökerek, nagyrészt takarva Cameroon mohával, Lomariopsissal és néhány Crypto levél is kikandikál majd közöttük:
72975

A.ttila
 
Sziasztok!

Tegnapelőtt és tegnap nem történt semmi az akváriumban és környékén.

Ma szétszedtem és kitakarítottam a pumpát- nem volt igazán koszos, pedig az előző leállításkor nem nyúltam hozzá.
A perlonokat kicsit átöblítettem mert az utolsó rekeszben kevés a víz, vagyis valahol torlódik, de továbbra is, úgyhogy az előszűrő szivacsoknál lesz a probléma.
A legfelsőt kimostam, így már jobb egy kicsit a helyzet még úgy is hogy a pumpa is erősebben tolja a vizet, hiába nem tűnt szutykosnak.

Láttam a gilisztát a szivacsok között (de hogy fért át a sűrű szövésű acélhálón, vagy a felső fésűn ment át, rejtély?!).

Mindenen megjelent egy vékony homályos réteg, úgy hogy holnap egy vízcserét követően bekerülnek az első legális lakók (Narancs sakurák) had kapirgáljanak.
A víz is ködös.

A növények jól vannak.

A gyökeresítéssel még küzdök!

Nem bírtam ki és ismét ellátogattam Szmókihoz, de most már tényleg nem megyek egy fél évig, mert mindig találok valami kedvemre valót!
Mennyivel egyszerűbb volt az akvarisztikai életem a válság idejében, mikor csak az ingyenes növények vihettek kísértésbe, no de sebaj egyszer élünk!
Főleg Bucephalandrákat hoztam inkább a színesebb fajtákból (persze egy zöld is "keveredett" közéjük) nagyság sorrendben: -nanga mahap black, -cypris, -mini catherina green, -lamandau red,
-lamandau mini purple, -firebird. Három növénykülönlegességből csak próba képen egy csipetnyit: Pteridophyta sp. niah, Hymenophylum adiantum, Rhaphidophora cf. beccarii.

Holnap délelőtt kicsit rákapcsolok, hogy a bemutatóra én is tudjak valamit mutatni!

A.ttila
 
Sziasztok!

A nagy rákapcsolásból csak a többi szivacs átmosása és 200l vízcsere lett a délelőtt folyamán, már nagyon sárga és zavaros volt.
Az utolsó rekesz vízhiánya meg is oldódott.
Ati (@Nigro ) megadta a véső lökést az előtéri kövek cseréjéhez, neki sem tetszenek, ezért csak azok maradnak bent amik elég sötétek.
Holnap remélem nagyobbat haladok!

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére