• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Emers nevelde

ClassicLook

VIP kertész
Sziasztok!
Egyre felkapottabb ez a paludárium-florárium-wabi-tál téma, így kedvet kaptam, hogy én is készítsek valami szárazföldi összeállítást. Eddig az akváriumban nem sok sikerem volt emers hajtások nevelésében, általában elszáradtak a növényeim levelei, amint kiemelkedtek a vízből. Arra gondoltam, hogy a toppolt, egyébként részben kukában landoló növényeket megpróbálom emers módon továbbnöveszteni. Első körben nem akartam sokat rákölteni, nem is nagyon van olyan hely a lakásban, ahova tartósan lehetne telepíteni egy ilyen "rendszert", így abszolút kísérletképpen indul a dolog.
Hozzávalók:
- Tesco-ban vásárolt gömbváza (átm. kb. 17 cm, kb. 15 l)
- világítás: Rábalux teleszkópos asztali LED lámpa (5 W, 330 lm, 6500 K)
- tervezett talaj (alulról felfelé): EHEIM Substrat Pro->JBL Aquabasis Plus->ADA Amazonia
Dekort nem tervezek bele, kezdésnek egészséges növénynövekedést szeretnék elérni.
Az egész technika 6200 Ft volt. Aljzat van itthon. Tudom, a váza kicsit torzít, de nagyon megtetszett és könnyű lesz lezárni. A lámpa sem túl erős, de a váza sem nagy és a fűtési szezon végén az egész napos helyre fog kerülni. Egyébként sem találtam sok 6500 K-es LED lámpát (ez egy kitétel volt számomra). A lámpa a késő délutáni-esti órákban segít majd rá és inkább az élvezhetőség kedvéért üzemelem be.
Így állok jelenleg, egyelőre a konyhában állítottam fel a rendszert. A vágódeszkák ideiglenesen vannak alatta, majd keresek valami végleges, esztétikus alapzatot. :D
IMG_20180318_174741.jpg IMG_20180318_174751.jpg
 
Utoljára módosított:
A növényekről nem írtam. Egyelőre azokat használom, amik vannak.
Hippuridoides és polysperma mindenképp megy bele. Palustrison még gondolkodom. Egy barátomnak van Ludwigia repens rubinja, azt jobban el tudnám képzelni emers formában, lehet kérek tőle pár szálat. Ha ezek megmaradnak, és lesz hely, akkor esetleg továbblépek majd más irányba (Stau, moha, MC, Hydrocotyle, Marsilea, stb.).
Egyébként a sessiliflora vagy úgy általában a hínárfélék mennyire maradnak meg emers formában? Érdemes velük próbálkozni?
Jövő hétvégén talán lesz már annyi nyesedékem, hogy összedobjam a gömböt. Addig még agyalok rajta.
 
Szia.
A fényed lehet kevés lesz. Ugyan ilyen tálam van, én egy 3200 lumenes tornado égővel gyújtom fel. Megéri(y)

Nem tudom mennyi aljzatot tervezel bele, nekem majdnem félig van. A növényeket gondold meg rendesen, a stemek hamar kinövik és káosz lesz belőle.

Nálam a pinnatfidia, stau, mc, crenata, palustris, anubias petite és a riccardia is szépen nől. Van még palustris bennt és bacopa. Ezeket majdnem hetente tarra kell nyírnom.

Sok siket hozzá. Ezt a tálat amúgy tényleg egyazerű fedni.

Ha esetleg jársz felénk a szomszédból rengeteg hydrot tudok adni már eleve emers formában.
 
Szia.
A fényed lehet kevés lesz. Ugyan ilyen tálam van, én egy 3200 lumenes tornado égővel gyújtom fel. Megéri(y)

Nem tudom mennyi aljzatot tervezel bele, nekem majdnem félig van. A növényeket gondold meg rendesen, a stemek hamar kinövik és káosz lesz belőle.

Nálam a pinnatfidia, stau, mc, crenata, palustris, anubias petite és a riccardia is szépen nől. Van még palustris bennt és bacopa. Ezeket majdnem hetente tarra kell nyírnom.

Sok siket hozzá. Ezt a tálat amúgy tényleg egyazerű fedni.

Ha esetleg jársz felénk a szomszédból rengeteg hydrot tudok adni már eleve emers formában.
Köszi a tanácsokat!
Annyira kezdő vagyok a témában, hogy egyelőre az is siker, ha növekedés lesz. Nem zavarna, ha kaotikus lenne, csak nem tudom az mennyire tartható fenn hosszútávon.
Sokat gondolkodtam a világításon, izzós megoldás is szóba jött, de nem találtam kedvemre való lámpatestet (állítható, váza fölé nyúljon, esztétikus, stb.). Ezt a lámpát mindenképp megvettem volna. Nyilván foglalatos lámpával sokat nagyobb fényerőt el lehet éri megfelelő izzóval. Ha nem halad a projekt, akkor lehet, hogy utánajárok!
Van naplód a tálról?
 
Köszi a tanácsokat!
Annyira kezdő vagyok a témában, hogy egyelőre az is siker, ha növekedés lesz. Nem zavarna, ha kaotikus lenne, csak nem tudom az mennyire tartható fenn hosszútávon.
Sokat gondolkodtam a világításon, izzós megoldás is szóba jött, de nem találtam kedvemre való lámpatestet (állítható, váza fölé nyúljon, esztétikus, stb.). Ezt a lámpát mindenképp megvettem volna. Nyilván foglalatos lámpával sokat nagyobb fényerőt el lehet éri megfelelő izzóval. Ha nem halad a projekt, akkor lehet, hogy utánajárok!
Van naplód a tálról?
https://akvakertesz.hu/threads/wabi-kusa-szarnyprobalgatas.7334/
 
Számolgattam kicsit a fényt. Az akváriumban 2x24 W T5 világít, ami 3200 lumen 100 l-re (32 lm/l).
A kis asztali LED lámpa 330 lument ad le kb. 15 l-re (22 lm/l). Ha ehhez hozzáveszem, hogy nincs víz és az üveg nem 40, csak 17 cm magas plusz napos helyen lesz, akkor még elég is lehet...
 
Számolgattam kicsit a fényt. Az akváriumban 2x24 W T5 világít, ami 3200 lumen 100 l-re (32 lm/l).
A kis asztali LED lámpa 330 lument ad le kb. 15 l-re (22 lm/l). Ha ehhez hozzáveszem, hogy nincs víz és az üveg nem 40, csak 17 cm magas plusz napos helyen lesz, akkor még elég is lehet...
Viszont azt is vedd számításba hogy ez "high tech", a légköri co2-t felveszik a növények. Nem mondom hogy nem fog működni mert én is csak most próbálkozom először de @Dukenukem -et érdemes faggatni a témában.
 
Kicsit megint haladtam a projekttel.
Az előző akváriumból maradt Amazoniából átszitáltam és átmostam 3-4 l-ert. Sajnos korábban belekeveredett egy kevés kvarchomok, a nagyobb kavicsokat igyekeztem csipesszel kiszedni.
Összeállítottam a talajt.
Alulra kevés Substrat Pro, fölé 0,5-1 cm Aquabasis Plus, fedésnek pedig 3-4 cm Amazonia került.
A lámpának a tejüveg plexilemezét lecsavaroztam, hogy effektívebb legyen. Szereztem egy üvegtetőt is, hogy ne kelljen fóliával bíbelődni. Nem zár hermetikusan, tekintve, hogy nem teljesen szabályos a váza pereme, remélem ez nem befolyásolja túlzottan a páratartalmat.
IMG_20180322_144525 másolat.jpg IMG_20180322_151910 másolat.jpg IMG_20180322_153357 másolat.jpg IMG_20180322_154239 másolat.jpg
Így állok jelenleg:
IMG_20180322_154342 másolat.jpg
Talán hétvégén lesz már annyi nyesedékem, hogy vizet is kapjon! :)
 
Kicsit megint haladtam a projekttel.
Az előző akváriumból maradt Amazoniából átszitáltam és átmostam 3-4 l-ert. Sajnos korábban belekeveredett egy kevés kvarchomok, a nagyobb kavicsokat igyekeztem csipesszel kiszedni.
Összeállítottam a talajt.
Alulra kevés Substrat Pro, fölé 0,5-1 cm Aquabasis Plus, fedésnek pedig 3-4 cm Amazonia került.
A lámpának a tejüveg plexilemezét lecsavaroztam, hogy effektívebb legyen. Szereztem egy üvegtetőt is, hogy ne kelljen fóliával bíbelődni. Nem zár hermetikusan, tekintve, hogy nem teljesen szabályos a váza pereme, remélem ez nem befolyásolja túlzottan a páratartalmat.
View attachment 51892 View attachment 51893 View attachment 51894 View attachment 51895
Így állok jelenleg:
View attachment 51897
Talán hétvégén lesz már annyi nyesedékem, hogy vizet is kapjon! :)
Emers hydro és bacopa van sok tényleg ha erre jársz.
 
Eredetileg nem terveztem, mert főleg stemeket szeretnék növeszteni, de nem sok hely van. Találtam viszont 3 db kisebb Manten követ, azért megnézem hogy néznek ki benne...:) Meglátom még, de lehet, hogy néhány kisebb ágat is beleteszek majd, amire jávai mohát szeretnék kötözni.
 
Nem bírtam ki a vízcseréig, muszáj volt keresnem néhány hajtást, amit elültethetek.:)
Tegnap este végül is megtörtént az ültetés. Nagy csodára ne számítsatok, mint írtam, abszolút kísérlet jelleggel megy a dolog. Dekor sem került bele. Nem az elrendezésen van a hangsúly. 3-3-3 szál rövidre nyírt Hygrophila polysperma, Limnophila hippuridoides és Ludwigia palustris került bele.
Ültetés után:
IMG_20180323_231838 másolat.jpg
Egy naposan:
IMG_20180324_171326 másolat.jpg IMG_20180324_175412_hdr.jpg
Fura volt szárazon ültetni stemeket, eddig csak víz alatt volt szerencsém. Itt az Amazoniába keveredett kvarchomok kicsit megnehezítette a dolgomat, nyilván sima Amazoniába (főleg powder type-ba) egyszerűbb lett volna (meg jobban is mutatna...). A tál kb. 1 l akváriumvizet nyelt el. Fedésnek maradtam a hagyományos fóliánál. Nem olyan esztétikus, de biztosra akartam menni a páratartalmat illetően.
Napi 8 órát megy a lámpa felette 14-22h-ig, de lehet, hogy már 12-kor elkezdem... Szellőztetés+RO-vizes spricc napi 2x. A levegőztetést fokozatosan fogom növelni, de még nem tudom, hogy pontosan hogyan. Egyelőre kiszáradás jelei nem látszanak. Bevált recepteket szívesen fogadok! :)
Köszi, hogy benéztél!
 
Nem bírtam ki a vízcseréig, muszáj volt keresnem néhány hajtást, amit elültethetek.:)
Tegnap este végül is megtörtént az ültetés. Nagy csodára ne számítsatok, mint írtam, abszolút kísérlet jelleggel megy a dolog. Dekor sem került bele. Nem az elrendezésen van a hangsúly. 3-3-3 szál rövidre nyírt Hygrophila polysperma, Limnophila hippuridoides és Ludwigia palustris került bele.
Ültetés után:
View attachment 52061
Egy naposan:
View attachment 52062 View attachment 52063
Fura volt szárazon ültetni stemeket, eddig csak víz alatt volt szerencsém. Itt az Amazoniába keveredett kvarchomok kicsit megnehezítette a dolgomat, nyilván sima Amazoniába (főleg powder type-ba) egyszerűbb lett volna (meg jobban is mutatna...). A tál kb. 1 l akváriumvizet nyelt el. Fedésnek maradtam a hagyományos fóliánál. Nem olyan esztétikus, de biztosra akartam menni a páratartalmat illetően.
Napi 8 órát megy a lámpa felette 14-22h-ig, de lehet, hogy már 12-kor elkezdem... Szellőztetés+RO-vizes spricc napi 2x. A levegőztetést fokozatosan fogom növelni, de még nem tudom, hogy pontosan hogyan. Egyelőre kiszáradás jelei nem látszanak. Bevált recepteket szívesen fogadok! :)
Köszi, hogy benéztél!
Viktor itt irja a gondozást
https://akvakertesz.hu/wiki/wabi-kusa-zold-kaosz-a-felszin-folott/
 
Egy kis update. 10 napos a gömb.
Jelenleg 2x30 percet szellőztetek. Kiszáradás vagy penészedés nincs. A növények beálltak a fény felé.
Meglepetésemre a polysperma rázta meg magát e leggyorsabban, már vörösödik is. A Ludwigia is láthatóan elindult felfelé. A hyppuridoides még csak most kezd "kinyílni", eddig teljesen össze voltak tapadva a levelei.
Jól néz ki együtt a világoszöld, a lila és a vörös!
IMG_6238 másolat.jpg
IMG_6233 másolat.jpg
A szellőztetési taktikám a következőképpen alakult:
- 1-3. nap 2x15 perc
- 4-6. nap. 2x20 perc
Ezt követően másnaponta tervezek emelni 2x5 perccel, így nagyjából 3 hét alatt eljutok a 2x60 percig. Remélhetőleg ezután már hagyhatok egy kisebb rést a fólián anélkül, hogy kiszáradna.
 
Sziasztok!
Kicsit háttérbe szorult ez a projekt, de azért működik.
Kb. 6 hetes a gömb. Kb. 2 hete nem takarom le teljesen és 1 hete már nyírnom is kellett.
Mindegyik növény átállt a víz feletti életre. Először a Ludwigia, aztán a Higropyla, majd a Limnophyla. Jó dús gyökérhálózatot növesztettek, viszont a leveleik kisebbek, mint víz alatt, gondolom a gyenge fény miatt. Próbaképp betettem kb. 1 hónapja néhány csomó montecarlot is, úgy néz ki, megmarad, de elég lassan nő.
Nem tudom, hogy mikor tudom majd a fóliát teljesen eltávolítani, egyelőre félig takar, pár napot várok még, amíg teljesen megerősödnek a dugványok.
Úgy vettem észre, mintha a Ludwigia virágot is hozott volna! A levéltöveknél jelentek meg párosával:
IMG_20180501_191201.jpg
Ilyen az összkép:
IMG_20180501_191009 másolat.jpg
IMG_20180501_191027 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Back
Oldal tetejére