• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Emers mohák kertje

GyorkeCs

Kertész szaki
Szervusztok!
Készítettem egy szárazföldi mohákból álló kertet. Mivel első ilyen jellegű próbálkozásom, gondoltam csinálok neki egy naplót, ahol követhetem a fejlődését és az időközben felmerülő problémákat is könnyebb megoldani, ha közösen gondolkodunk róla.
A berendezés a következő "rétegekből" áll: vízelvezetés számára kertészeti agyaggranulátum és tört kő, erre került egy 0,5-1cm vastag fazekasagyag (persze puhán, kiégetés nélkül) réteg, sűrűn kilukasztgatva (vízáteresztés-vízzárás) erre tőzeg-homok-akvárium aljzat keverék. A berendezés kicsit összhangtalan kövekből és egy nagy darab akváriumba alkalmatlan fatuskóból áll. A mohákat (kb. 10 féle !) az udvarról és a környékről gyűjtöttem, teljesen szárazföldi típusok.
Jelenleg napi 2x spriccelés ioncserélt vízel és 6 óra világítás megy egy 8W 4100K kompakt fénycsőről. Tervezem a párásító-esőztető automatizálást és a világítás korszerűsítését is. Néhány üres részre még páfrányokat próbálok beszerezni a közeli hegyekből :stop:. Az üveg mérete 40x30x30. Képet még nem tudok felrakni (google drive-ról nem linkeli be, ide nekem még nem lehet feltölteni) de folyamatban van a dolog. Addig is egy link: https://drive.google.com/file/d/0B_syRS1Z8Y4Ha3h0eXpZOUJZWW8/view?usp=sharing hogy ne a világba beszéljünk. Kritikát, kérdést, javaslatot, ötletet szeretettel fogadok. Üdv mindenkinek
 
És meg is van az első problem... a penész. Hosszú ideje állt a fatuskó a többi között, természetesen az udvaron aminek az lett az eredménye, hogy a penész szépen beleette magát a fába. Most meg a kedvező környezet hatására szépen termőtestet fejleszt. Mivel lehetne elvenni ezen szándékát a mohák bántása nélkül? Amikre gondoltam: pH savas irányba tolása valamilyen természetes savval, pl. ecet. pH lúgos irányba tolása pl. szódabikarbóna / nátrium hidroxid. Oxidálás pl. hypo / hidrogén peroxid. Mérgezés pl. réz /kén / szerves gombaölő. Mindegyiknél az a kérdés, hogy a moha kibírja-e ha ő is felszív belőle valamennyit, illetve melyiknél a legjobb az esély a moha túlélésére. Ha valakinek van tapasztalata kérem ossza meg velem. Üdv mindenkinek
 
Helyzetjelentés. A harc tetőfokára hágott. Hosszas guglizás után a hidrogén-peroxid mellett döntöttem mint gombaölő. Az első rohamot vissza is sikerült verni, de egyre gyanúsabb, hogy az összes farészt kezelnem kell. Közben még betámadott valami szövőhernyó is de őt mechanikailag eltávolítottam. Gondolkozom biológiai csapáson, konkrétan zuzmók betelepítésének gondolatát forgatom. Az alapgondolat, hogy egy élettérben általában egy gomba az uralkodó. A zuzmók ha jól tudom gomba-alga szimbiózis, bár eléggé zárt rendszert alkotnak. Nem vagyok biztos benne, hogy a penész által teljes mértékben kolonizált fatörzsön át tudják venni a hatalmat. Egyelőre marad a peroxidos ecsetelés, aztán meglátjuk. Ez a rész van a legnagyobb veszélyben. Igaz, hogy ezen a képen még nem látszik, de ilyen penészes képeket nem akarok készíteni. Még a gondolatukat is irtom... Üdv mindenkinek!
 
Első győzelem a penész felett!!!:geek: Győzött a kémia és a mechanika. 3x hidrogén-peroxiddal átecseteltem, aztán bevetettem a volt főnököm volt szájzuhany villanyfogkefe szettjét és legyaktam minden szabad helyről a betolakodót.:ninja::devil: Holnap irány a gyógyszertár és kifaggatom a doktornénit mit ad nekem amitől nem lesz kedve újra kidugni a fejét penészúrnak...:vomit::vomit::vomit:
A lámpa projekt is elindult, esőztetős szellőztetős világítós kombináció a végcél, persze leddel, pc ventivel és a nagyon bevált szájzuhannyal falusi módon, lehetőségekhez mérten esztétikus kivitelben. Üdv mindenkinek!
 
Bedöglött a projekt, szét kellett szednem a penész miatt. Egyenlőre gyűjtögetek a "famentes " berendezéshez...ötletet, köveket.
 
Bedöglött a projekt, szét kellett szednem a penész miatt. Egyenlőre gyűjtögetek a "famentes " berendezéshez...ötletet, köveket.
Nem lehet, hogy túl nedves volt az egész? A korábban linkelt képek legalábbis ezt sejtetik. Írtad, hogy az udvaron gyűjtötted a mohákat. Az udvaron tapasztalható mértékű nedvességet és világítást próbáld rekonstruálni.
Talajt lehet, kicsit túlvariáltad. Az agyag szerepét nem értem...
Ha a penésszel volt gondod, következő nekifutásnak főzd ki a fát, feltéve, hogy ennél a méretnél maradsz. Ne kapkodd el, ha már finoman rotyog, hagyd 1-2 órát főni, ezzel garantáltan sterilizálod.
Csak ötletelgetek, de hátha van közte használható. Ha megint nekivágsz, ne tartsd titokban;)
 
Nem lehet, hogy túl nedves volt az egész? A korábban linkelt képek legalábbis ezt sejtetik. Írtad, hogy az udvaron gyűjtötted a mohákat. Az udvaron tapasztalható mértékű nedvességet és világítást próbáld rekonstruálni.
Talajt lehet, kicsit túlvariáltad. Az agyag szerepét nem értem...
Ha a penésszel volt gondod, következő nekifutásnak főzd ki a fát, feltéve, hogy ennél a méretnél maradsz. Ne kapkodd el, ha már finoman rotyog, hagyd 1-2 órát főni, ezzel garantáltan sterilizálod.
Csak ötletelgetek, de hátha van közte használható. Ha megint nekivágsz, ne tartsd titokban;)
Igen, igen. Már nem is értem mi gondoltatta velem, hogy a kb 5éve kint korhadó fadarab minden előkezelés nélkül tök jó lesz nedves környezetben. Pedig akváriumba sosem rakok be semmit sterilizálás nélkül...Hát hiába, ez úgy hívják tanulópénz vagy hogy saját károdon tanulsz...Pedig van itthon villanysütő és légkeveréssel minden sterilizálására alkalmas. A talaj "tudományosan" lett kitalálva :D. Vízcsobogót is akartam, meg párásítót és annak a vízvisszaforgató rendszeréhez épült. Az agyag természetes zárórétegként szerepelt a vízelvezető és ültető rétegek között (ne peregjenek egybe), mint a természetben sok helyen. Mellékesen marha jól lehet vele a kövek közét kitölteni, rögzíti a követ és a mohát is könnyű beletuszkolni. De a következőt famentesre csinálom az tuti. Több ideig szeretném élvezni a látványt:rolleyes:. Meg találtam a közelben néhány kis páfrányt egy téglafalban és őket is be szeretném költöztetni a mohák közé. Moha és Páfrány :cool: Legfeljebb majd beszúrjuk a címbe is. Mindenképp folytatom a naplót, ha lassan is megy...csak megbírja a tárhely :p.
 
Kicsit felélesztettem a mohakertet.Kicsiben
IMG_0193.JPG
és még kisebben. Sajnos ez nagyon rossz fotóIMG_0201.JPG
Az első 100-as izzóba került az ékszerek pedig 12 és 8 -as rozsdamentes anyába. Persze beüvegezve :cry:. Nano illetve femto paludárium :D:D:D
Az izzósról még 2 klikkelős képIMG_0187.JPG IMG_0197.JPG.Üdv!
 
Tső! :) Kókuszrosttal nem akarsz próbálkozni vagy tőzeggel? Elvileg párás terráriumokban előszeretettel alkalmazzák, mivel kevésbé hajlamos penészedésre.
 
Back
Oldal tetejére