• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Elutazom,hogyan tápozzak?

zsotyi

Kertész szaki
Gondoltam,a kérdés megér egy új témát,ha nem így lenne másoljátok át az EI topicba.

Szóval jön a Pünkösd,és elutazom kis családommal.Ez lesz az első alkalom,hogy két napnál tovább hagyom magára az akit.Gondban vagyok,hogy most a napi tápozást hogyan oldom meg?
Green Aqua Microt és GA-s porokból kevert tápokat használok.Bele tölthetek három napi mennyiséget egyszerre?További gond,hogy pénteken elmegyek,vasárnapra esne a vizcsere,de csak hétfő este érek haza.Mikor cseréljek vizet? :?:
 
zsotyi said:
Szóval jön a Pünkösd,és elutazom kis családommal.Ez lesz az első alkalom,hogy két napnál tovább hagyom magára az akit.Gondban vagyok,hogy most a napi tápozást hogyan oldom meg?
Green Aqua Microt és GA-s porokból kevert tápokat használok.Bele tölthetek három napi mennyiséget egyszerre?További gond,hogy pénteken elmegyek,vasárnapra esne a vizcsere,de csak hétfő este érek haza.Mikor cseréljek vizet? :?:
Az EI nem írja elő a napi tápozást. Sőt. Sokan eleve váltott napokon tápoznak Macro-t és Micro-t, ami azt jelenti, hogy minden második nap jut az adott tápanyagból a vízbe... A napi tápozási szokást az egyszerűsége miatt szeretik sokan - nekem például gondot jelentene észben tartani, hogy milyen nap van, és tegnap mit tápoztam... ;) A napi tápozás mellett szól az is, hogy a magyarországihoz hasonló kemény csapvízben a Micro tápanyagok stabilitása és "rendelkezésre állása" jobb.

Tehát: 3-4 napig nyugodtan magára lehet hagyni az akváriumot. Feltéve, hogy előtte a napi adag mondjuk 3x-osát adagolod. Ez heti vízcserére beállított adagoknál nem jelent jelentős - halak, garnélák és csigák számára káros - szint-emelkedést. Ha valaki heti 3x-i vízcserékre állította be a tápozást, akkor a 3x-os adag helyett adagoljon 2x-eset. Kivétel: Easy Carbo. Easy Carbo-ból az általunk ajánlott napi adagnál többet adagolni fölösleges (úgyis lebomlik kb. 6 óra alatt) és káros (elvonja az oxigént a vízből és toxikus a garnélákra), tehát TILOS! Ez tehát ki fog maradni, ha nem adtál magadnak elég mozgásteret a CO2-vel, szűréssel és világítással, akkor előfordulhat, hogy algásodni fog az akvárium. Ezért is fontos a mozgástér, amit oly sokszor emlegetek, hogy sokan már biztos unják ;). A 10x-es megforgatás, megfelelő vödörméret, nagynyomású CO2, gyakori vízcserék, 3WPG körüli világítás, stb.

Egy jól beállított akváriumot minden további nélkül akár 1 hétre is magára lehet hagyni, ha van automatikus CO2 befecskendezés és időkapcsolóra szerelt világítás. Végezzünk egy nagyobb vízcserét (akár 60-80% is lehet) és adagoljunk bele kb. 5-6 napi Macro és Micro adagot, 1 napi Easy Carbo-t (ha használunk) és irány a tengerpart. :)

Én szeretem automatizálni a dolgokat és lusta vagyok. Erről még itt nem nagyon volt szó, de egy időkapcsolóra kötött növénytáp-adagoló perisztaltikus elven működő pumpa remek megoldás egy nagy akvárium automatikus tápozására. Nem csak szabadság alatt.

A vízcseréről én azt gondolom, hogy ha van mozgástered, akkor 1-2 nap csúszás a heti cserékben semmit sem befolyásol. Ha azonban biztosra akarsz menni, akkor végezz az indulás előtti napon egy soron kívüli cserét. Az extra vízcsere soha nem árt.
 
nekem például gondot jelentene észben tartani, hogy milyen nap van, és tegnap mit tápoztam... ;)

Keymaker egy tipp hogy ne felejtsük el. Páros napon macro páratlanon meg micro. Vagy fordítva, de ez csak most ugrott be ahogy olvastam a hozzászólásodat.
 
De mi van akkor, ha hosszabb időre utazom, el és ne adj isten nincs ki tápozzon, adjam be előre a heti adagot vagy többet ha elutazom :?:
Easy carbo-t ha adnék akkor se raknám bele előre, mert nem akarok rosszat, de a micro, macro tápokat hogy :?: :?:
 
inadsz said:
De mi van akkor, ha hosszabb időre utazom, el és ne adj isten nincs ki tápozzon, adjam be előre a heti adagot vagy többet ha elutazom :?:
Easy carbo-t ha adnék akkor se raknám bele előre, mert nem akarok rosszat, de a micro, macro tápokat hogy :?: :?:

Én az EI tartomány fele, 2/3-a körül járatom a táp szintet. Tehát ahol 5-30ppm a tartomány, ott nálam 15-24ppm. Hétvégente vagyok csak otthon. Vasárnap vizcsere, hétfőn reggel 5 napi táp bele és majd csak pénteken látom.
Akinek nincs brutál erős világítása, szerintem megteheti, hogy csökkentett tápszinttel egy hetit belenyom.
Nem gyakran, de volt nálam is 7-8 napos távollét. Előtte 50-60%-os vizcsere, majd 7-8 adag táp.
 
Back
Oldal tetejére