• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Eltűnt" állatok

hnorbi

VIP kertész
Biztosan sokan találkoztak már a jelenséggel, és valószínűleg volt már szó róla a fórumon, ezért elnézést kérek, amiért új topikot nyitottam ennek a témának.
Velem éppen most is megtörtént egy ilyen eset, az egyik nőstény agassizzii törpesügerem pár napja szőrén-szálán eltűnt. Nem láttam jelét, hogy beteg lett volna, a tetemét sem találom, és az akvárium környékén sem láttam, ha esetleg kiugrott volna. Bár a törpesügerekre egyébként sem jellemző, hogy ugrálósak lennének. Egyébként gyémánt neonokkal, kolibrihalakkal, amanokkal, és otokkal vannak együtt az agassizziik. Szóval rejtély.
Ugyanez igaz az amanokra is, pár hónap alatt nekik is mintha megfogyatkozott volna a létszámuk. Kettőt találtam, amelyik kiugrott, de ennél jóval több volt, mint amennyi most az akváriumban van. Úgy tudom, hogy az amanok általában nem pusztulnak el akváriumban, ha ideálisak a körülmények.
Mi lehet a magyarázat?
 
Az ufok... :)
Szerintem az amanok takarìtják az elhullott állatokat. A sügeret is és a fajtàrsaikat is. Pikk-pakk képesek eltüntetni a nyomokat.
Én az otokkal (ahogy a barátnőm hìvja, porszipákokkal) jàrtam ìgy. Nem annyit vettem amennyi az akvàban van jelenleg... Én az amanokkal magyarázom a jelenséget.
 
Utoljára módosított:
Sügerek kicsit nagyoknak tűnnek ahhoz hogy 1 éjjszaka alatt szétkapják a rákok, de nem lehetetlen. Többször találkoztam már kisebb halaknál ezzel a problémával, egyetlen nyom a gerinc ami megszokott maradni, amit láttam.
 
A kalászhalakkal nincs ilyen gond, azok egyszerűen kiugranak az akváriumból, és másnap reggel kiszáradva találom őket a földön :shifty:
Olyan viszont már nálam is volt, hogy egy oto eltűnt (mindenhol kerestem az akiban), és kb 2 héttel később takarításnál került elő. A gerincoszlopa :dead:
 
Szerintem a takarítástért egyértelműen a garnélák a felelősek, mindent felzabálnak (szinte...), nálam legalábbis tuti.
 
Nekem is "tűnt" el így halam, sőt a garnikat sem kímélik a garnélák. Kicsit olyan ez mint a kannibalizmus. Viszont nem lesz bajuk ha esetleg egy betegségben elhunyt állatot tűntetnek el? Nem fertőződnek meg?
 
Nekem nem tűnt betegnek a sügerem, és így tűnt el. Van vagy hat jó megtermett, kb. törpesügér méretű amanom, azokról el tudom képzelni, hogy elintéznek egy velük azonos méretű halat. De ha az áldozatnak nincs baja, és úgy kajálják meg, akkor azt direkt levadászhatták. Lehet, hogy nem találtak maguknak elég kaját az amanok, és az általában talajközelben úszkáló sügér könnyű prédának tűnhetett?
 
De ha az áldozatnak nincs baja, és úgy kajálják meg, akkor azt direkt levadászhatták. Lehet, hogy nem találtak maguknak elég kaját az amanok, és az általában talajközelben úszkáló sügér könnyű prédának tűnhetett?

A már említett kalászhalaimmal történt, hogy az egyik kiugrott, de pont észrevettem, és gyorsan visszadobtam. Kellett neki pár perc, mire magához tért, de amikor visszatettem, lesüllyedt az aljzatra, és az amanok azonnal rárohantak. Pedig nem is feküdt az oldalán, csak "leült" Gyorsan benyúltam, és elhessegettem őket, szerencsére utána már nem volt baj.
De ezek ilyenek, szerintem simán levadásszák az élő halat is, ha van rá lehetőségük.
 
Sziasztok! 2 hete vettem 4 neonhalat.1 héttel később csak 3-at láttam az akiban....Ma pedig akicsere közben észrevettem a hátuszonyát a kövek között.Az akiban lévő halak a következők:4 oto,2 viti,2 Szumátriai díszmárna,3 guppi,2 Serpalazac és 2 páncélos harcsa,meglehet hogy a felsoroltak közül valamelyik kannibál hal?
 
Attól függ mekkora a vitorláshalad, mert ő ragadozó és előfordulhat, hogy eleségnek nézi a kisebb halat. Főleg akkor, ha nem kishalakkal nőtt fel.
 
Kifejlett vitorlások valóban simán elkaphatnak neonhalakat, de itt több dolog miatt sem hinném, hogy ez történt.
Először is, a vitorlások a kisebb halakat mikor megeszik, általában egyben "becuppantják", így nem nagyon maradnak hátra uszonyok.
Másodsorban amennyiben méretileg tápláléknak tekintik őket, már rég le is vadászták volna az összeset, nem csak egyet, ráadásul nem egy hét után, hanem akkor már rögvest a betelepítés követő 1-2 napon belül...

Itt valószínűleg másról van szó.
Sokkal valószínűbb, hogy valami egyéb okból elhullott, majd a tetemet az algázók, (jelen esetben az Otocinclusok) eltakarították, illetve ebbe esetleg mások közben besegíthettek. Ilyenkor szokik maradni ez-az a tetemből, uszonyok, gerinc, fej...
Az, hogy mitől hullhatott el az már más kérdés. Ezernyi oka lehet. Betegség, sérülés, más halak okozta stressz, vagy helytelen tartási körülmények, amin belül aztán megannyi lehetőség...

Egyébiránt a társítás több szempontból nem a leg optimálisabb az akváriumodban.

Ja és a végén had jegyezzek meg egy apróságot. Kannibalizmusról ugyebár ezen esetek egyikében sincs szó, csak mikor valami egy fajtársát eszi meg. Tehát, ha egy halfaj egy másik halfaj egyedét esetleg megeszi, attól az még nem kannibalizmus, hiszen ez olyan mint mikor egy emlősállat megeszik egy másik emlős fajt, például mikor egy oroszlán megeszik egy zebrát, és hát ez esetben sem beszélhetünk kannibalizmusról, nem igaz?
Tehát kezeljük megfelelően a fogalmakat. Itt csak akkor lehetne erről beszélni, ha a neonhalaid ették volna meg azt a neonhalat.
 
Utoljára módosított:
Hmmm, ez egy egész érdekes, már-már filozófiai kérdés :)
Ez ügyben nem tudom mi a hivatalos nézet, a saját véleményem az, hogy a "megevődő" áldozat elhalálozásának körülményei nem befolyásolják a kannibalizmus tényállásának fennforgását :)
(De gyönyörűen magyartalan mondatszerkezet volt ez :) )

Tehát szerintem ebben a kérdésben mindegy, hogy az áldozatot az evés folyamata foszt meg az életétől, vagy előtte végeznek vele későbbi fogyasztási céllal, netalán már korábban elhullott bármi más következtében.

Ennél talán még érdekesebb kérdés, hogy mi van, ha az elhullott neonhal eszi meg élő társait :) mert az már a post mortem kannibalizmus iskolapéldája, enyhe ezoterikus utóérzettel fűszerezve :)
(A'sszem elgurult a gyógyszerem... :) )
 
Annyira nem is, hisz hogy is mondja a mondás !?

- A szálka a hal bosszúja...

Ebből a szemszögből nézve: a hal, halnak farkasa. :wacky:
 
Egyébiránt a társítás több szempontból nem a leg optimálisabb az akváriumodban.
Tudom csak ideiglenes megoldás;) Mivel a másik akim oldala elrepedt,de már el vannak különítve.Az elhullásról pedig annyit hogy az elhullott neonnak az oldalán nem is vörös folt volt hanem szinte rózsaszín,lehet hogy az volt a halál oka?
 
Fiatalok azok a vitik az ilyen vadászathoz még. Így tényleg valószínű az elhullás. Érdemes figyelni azért napi szinten a halakat is nem csak a növényeket :)

Találtam már szűrőben is élő boraras meraht. Pár napig fogyott a csapat, már azt figyeltem melyik sügim vadássza őket. Erre gyanakokodtam, hogy lehet a szűrőben lesznek, mert a szívó ágnál bandáztak. 5 darab volt benne :) Azóta sem szívott be egyet sem, a sügik meg ártatlanok voltak :)
 
Back
Oldal tetejére