• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első igazi növényes 250 literben

Czimtom

Főkertész
Sziasztok,
Gondoltam nyitok ennek egy új topicot, mert teljesen más téma mint a 3 biotóp. Először szeretnék összerakni egy kifelyezetten növényeknek kedvező akváriumot. Alap ötleteim már vannak, de egyes dolgokban számítok a tapasztalt fórumozók segítségére és így nem is teszek fel 100 más topicban külön külön kérdéseket. Az akvárium méretei 110 x 45 x 50 250 liter

- Első kérdésem: Haznált akváriumot fogok venni, amit nulláról szeretnék újraépíteni. Milyen tisztítást esetleg fertőtlenítést ajánlotok? Vízkőre tudom jó az ecet, de ezen kívül érdemes e bármilyen más kezelésnek alávetni?

- Mivel egyelőre low tech vonalon gondokodom a talaj az egyik legnagyobb dilemmám. Egyelőre az ADA Amazonia Lightal szemezek, de nem vagyok biztos a dolgomban. Ez alá kell táptalaj? Manadot nem szeretnék, nagyon sokan írták, hogy nehéz bele ültetni illetve nekem a színe se jön be annyira. Örülnék pár tippnek.

- Egy középen sziklás képet képzelek el, ami akár ki is lógna a vízből picit. Lennének rajta teraszok a növényeknek. Ezt körbe tudnák úszni a halak. Soha nem építettem még ilyet, mivel kell egymáshoz ragasztani a köveket? (erről is olvastam ellentmondó véleményeket) Milyen szürke árnyalatú követ javasoltok?

- Világításom nagyjából meg van, ledes lesz 49 lumen / liter, nappali és piros fénnyel. Egyelőre most erre lesz pénnzem.

- Szűrűben a jbl 1502e tetszikk, később fogom tudni bővíteni esetleg még eggyel, de ezzel tudnék indulni. Más, jobb tippek?

- Co2 egyelőre nem lesz.

Növények terén az alábbiakat néztem ki:
előtérbe, de inkább a teljes aljzatra; Eleocharis parvula
kövekre, teraszra; reineckii 'Mini, Fissidens Fontanus moha
háttérbe, oldalra: Rotala wallichii, Cardamine Lyrat, Rotala rotundifolia

Ha valamelyik nem passzolna össze vagy nem ajánlanátok kezdőnek jelezzétek.

Köszi előre is a segítséget. Biztos lesz még 100 kérdésem. :p
 
Sziasztok,

Sikerült végre a tettek mezejére lépnem.

  • Múlt héten elhoztam az üveget, mindent kivettem belőle. Kipucoltam forró ecetes vízzel, majd egy hétig száradt.
  • Vágtam alá új 1 cm vastag polifomot.
  • A bontott akváriumból hozzámkerült ADA Aqua Soil Amazonia, de a bontáskor csúnyán öszekeveredett egy ismeretlen típúsú táptalajal. Mivel csak fél évet volt vízben végül úgy döntöttem, hogy nem dobom ki. Több órán át öblögettem (direkt nem írom, hogy mostam mert azt lehetetlen) mint egy aranyásó mire sikerült egy részét megmentenem. Tényleg nem ajánlom senkinek.
  • Több elképzelés is volt a felyemben, hogy milyen legyen az akvárium végül az egyszerűbb megoldások mellett döntöttem. Elengedtem pl a kőoszlopot, illetve kezdő révén nem akarom magam megszívatni, ha nem muszáj... Ezért táptalajt végül nem használtam (eléggé szívok vele egy kisebb akvában) és a növényskála is nagyban szűkült, egyszerűsödött.
  • Nézegettem sokat a fórumot hogy lenne érdemes talajt emelni, végül a gyeprácsos megoldást választottam. A megtámasztást lávakövek végzik a lejtőt szintén kisebb kövekkel támasztottam meg. Ugyan így a kis dombot is középen.
  • Alulra került kb 3 cm vastagon az agyon öblített ADA talaj kis darab lávakövekkel keverve. Ez a cucc ment a gyeprácsokba is.
  • A tetejére jbl manado dark került. Az átlagos talajvastagságom most 7 cm vagy több. (maradt még ki manado, rátegyem?)
  • A növények: előtérben és a jobb kis teraszon felvezetve hemianthus micranthemoides / bal oldalon hátul: vallisneria natan / középső dombon és körnéykén: cryptocoryne wendtii mioya

Érdemben továbblépni hétfőn tudok, megjön fizu, lámpa (Ody Quad 4x39), szűrés (jbl e1502), növények és start :D

73694

73695

73696

73697
 
Tanácskoztam tegnap egy tapasztalt akvakertésszel és nézegetés közben is rájöttem, hogy nem tetszik, ezért módosítottam pár dolgon. Kipakoltam egy vödörnyi követ, kivettem a középső gyeprácsot, megszüntettem a középső dombot a kövekkel és mindenhol egyenletesen sík a talaj. Egyetlen egy dolgot nem tudtam elengedni, azt a kis fennsíkot ott jobb oldalt. 73735 kb 4 cm-rel van magasabban mint az alap talaj. Megjött a lámpa is...

73734
 
Tanácskoztam tegnap egy tapasztalt akvakertésszel és nézegetés közben is rájöttem, hogy nem tetszik, ezért módosítottam pár dolgon. Kipakoltam egy vödörnyi követ, kivettem a középső gyeprácsot, megszüntettem a középső dombot a kövekkel és mindenhol egyenletesen sík a talaj. Egyetlen egy dolgot nem tudtam elengedni, azt a kis fennsíkot ott jobb oldalt. View attachment 73735 kb 4 cm-rel van magasabban mint az alap talaj. Megjött a lámpa is...

View attachment 73734
A 4 centi emelést karcsúnak érzem, nem elég karakteres.
Ha beülteted, akkor a növények növekedésével eltűnik a terasz. Tennék még rá vagy 4 centit, és kövekkel körbetámasztanám, mint egy omladék, úgy nézne ki. Balról viszont kivenném az összes követ. Legyen a terasz a csúcspont.
 
Most is ilyen kövel megtámasztós a megoldás,, inkább 5 mint 4 cm :D De végül is tudok még rajta emelni, csak akkor jó sok követ kell visszapakolni, hogy ne csússzon le a manado. Ezeket meg pont azért vettem ki, hogy ne kezdjenek majd algásodni. Nem akarom őket naponta fogkefével pucolni. Talán a jelenlegi támasztás is megtart még plusz 2-3 cm-t, az már 8. Az oldalsó köveket is kivettem, tényleg letisztultabb... Az a terv, hogy nagyon alacsonyra nyírva tartom a hm-et, nem akarom felengedni talán így nem tűnik el a terasz.

73736

73737
 
Most is ilyen kövel megtámasztós a megoldás,, inkább 5 mint 4 cm :D De végül is tudok még rajta emelni, csak akkor jó sok követ kell visszapakolni, hogy ne csússzon le a manado. Ezeket meg pont azért vettem ki, hogy ne kezdjenek majd algásodni. Nem akarom őket naponta fogkefével pucolni. Talán a jelenlegi támasztás is megtart még plusz 2-3 cm-t, az már 8. Az oldalsó köveket is kivettem, tényleg letisztultabb... Az a terv, hogy nagyon alacsonyra nyírva tartom a hm-et, nem akarom felengedni talán így nem tűnik el a terasz.

View attachment 73736

View attachment 73737
Na, az összkép mintjárt sokkal jobb!
Nekem úgy tűnik a fotó alapján, hogy a kő felső széle van 5 centire. Amire utalni próbáltam, hogy a terasz talajszintje legyen kétszer olyan magas, mint most.
Nem kell naponta fogkefézned. Majd sok év múlva, de csak a műfogsorodat. :D
 
Elindult! Jó bénán néz ki most, de nagyon örülök neki :D

A terasz megkapta a javasolt magasítást, ezért benyelt még 5 liter manadot a kicsike... A szűrő végül egy hydor 600-as lett többek tanácsára, aminek két rekeszébe matrix töltet került. Jó bika a gép, órákig faragtam mire sikerült úgy belőni a kifolyó ágat hogy ne legyen benne cunami. Kezdésnek kapott 5-5 ml tf planter és macro tápot illetve a elszórtan a növények tropica kapszulát a talajba. Induló vízadatok: gH 12 / kH 9 / pH 7.5 fingerscross aztán remélem nemsokára dzsungel fotókkal jövök.

73842
 
Utoljára módosított:
Elindult! Jó bénán néz ki most, de nagyon örülök neki :D

A terasz megkapta a javasolt magasítást, ezért benyelt még 5 liter manadot a kicsike... A szűrő végül egy hydor 600-as lett többek tanácsára, aminek két rekeszébe matrix töltet került. Jó bika a gép, órákig faragtam mire sikerült úgy belőni a kifolyó ágat hogy ne legyen benne cunami. Kezdésnek kapott 5-5 ml tf planter és macro tápot illetve a elszórtan a növények tropica kapszulát a talajba. Induló vízadatok: gH 12 / kH 9 / pH 7.5 fingerscross aztán remélem nemsokára dzsungel fotókkal jövök.

View attachment 73842
Szia. Véleményem szerint sokkalta több növényre volna szükség egy ekkora akiban, hogy a kezdeti nehézségeket, algásodást elkerüld. Ráadásul egy sokkal sűrűbb ültetéssel a várt dzsungel is hamarabb létrejönne. Ha tudsz ültess még bele növényt, van hova... 😉
 
Elindult! Jó bénán néz ki most, de nagyon örülök neki :D

A terasz megkapta a javasolt magasítást, ezért benyelt még 5 liter manadot a kicsike... A szűrő végül egy hydor 600-as lett többek tanácsára, aminek két rekeszébe matrix töltet került. Jó bika a gép, órákig faragtam mire sikerült úgy belőni a kifolyó ágat hogy ne legyen benne cunami. Kezdésnek kapott 5-5 ml tf planter és macro tápot illetve a elszórtan a növények tropica kapszulát a talajba. Induló vízadatok: gH 12 / kH 9 / pH 7.5 fingerscross aztán remélem nemsokára dzsungel fotókkal jövök.

View attachment 73842
A jelenlegi növénymassza nagyon karcsú. Félek, hogy nem kerülöd el az algával való harcot.
Növényt bele, még, még, még.
 
Elindult! Jó bénán néz ki most, de nagyon örülök neki :D

A terasz megkapta a javasolt magasítást, ezért benyelt még 5 liter manadot a kicsike... A szűrő végül egy hydor 600-as lett többek tanácsára, aminek két rekeszébe matrix töltet került. Jó bika a gép, órákig faragtam mire sikerült úgy belőni a kifolyó ágat hogy ne legyen benne cunami. Kezdésnek kapott 5-5 ml tf planter és macro tápot illetve a elszórtan a növények tropica kapszulát a talajba. Induló vízadatok: gH 12 / kH 9 / pH 7.5 fingerscross aztán remélem nemsokára dzsungel fotókkal jövök.

View attachment 73842
Először is sok sikert kívánok neked!
Hadd kezdjem azzal, hogy ha ez egy “első igazi növényes” akva lenne, akkor lenne benne CO2, de nem kötekedni akarok...
Ne haragudj, de én csalódottan olvastam most vissza a bevezetődet...
Az ott leírtakból semmit nem látok megvalósulni. Sem a sziklákat, sem a növényeket, sem a tereket/teraszokat, amiket említettél...
Szerintem, ha ennyi időt, energiát, pénzt nem kímélsz, ettől sokkal nagyszerűbbet építhettél volna.
Félre ne érts, nem leszólni vagy blamálni akarlak, csak szerintem te magad is és ez a berendezés is többet érdemelne.:)
 
Mivel csak most kezdek ismerkedni a növényes akváriummal megfogadtam egy sikeres low tech kertész tanácsát és nagyban egyszerűsítettem a kezdeti elképzeléseken, de ezt egy fenti posztban is írtam. Igen építhettem volna durva köves scapet a meglévő cuccokból, amit először szerettem volna csak valószínűleg belesültem volna. Mivel nincs abban gyakorlatom hogyan változik egy növényes akva, egy terasz maradt csak és a kövek nagyrésze is kikerült. Amint látjátok tök egyszerű növényeket választottam, nem érzem úgy hogy alúlmultam volna az elvárásaimat csak racionalizáltam azokat. Ha jól tudom a hm előtér egy év után úgy is el fog vállni a talajtól és fel kell szedni, tehát nem marad így örökre az biztos, de kezdésnek szárnypróbálgatásnak szerintem jó lesz. Ha sikerrel járok jövőre biztos jobban megvariálom dolgot.

Azzal hogy kell még bele növény teljesen egyetértek nekem is üres. Ugyan 4-5 cm-ként ültettem szóval túl sok hely nincs, de valami háttér növényt még akarok középre keresni.

Köszönöm mindenkinek az észrevételeket!
 
Mivel csak most kezdek ismerkedni a növényes akváriummal megfogadtam egy sikeres low tech kertész tanácsát és nagyban egyszerűsítettem a kezdeti elképzeléseken, de ezt egy fenti posztban is írtam. Igen építhettem volna durva köves scapet a meglévő cuccokból, amit először szerettem volna csak valószínűleg belesültem volna. Mivel nincs abban gyakorlatom hogyan változik egy növényes akva, egy terasz maradt csak és a kövek nagyrésze is kikerült. Amint látjátok tök egyszerű növényeket választottam, nem érzem úgy hogy alúlmultam volna az elvárásaimat csak racionalizáltam azokat. Ha jól tudom a hm előtér egy év után úgy is el fog vállni a talajtól és fel kell szedni, tehát nem marad így örökre az biztos, de kezdésnek szárnypróbálgatásnak szerintem jó lesz. Ha sikerrel járok jövőre biztos jobban megvariálom dolgot.

Azzal hogy kell még bele növény teljesen egyetértek nekem is üres. Ugyan 4-5 cm-ként ültettem szóval túl sok hely nincs, de valami háttér növényt még akarok középre keresni.

Köszönöm mindenkinek az észrevételeket!
A tanácsokkal semmi gond nincsen, csak arra akartam utalni, hogy merj bátrabb lenni. Ha terveztél vmit, próbáld megvalósítani.
Ne félj a kudarctól vagy esetleges kezdeti buktatóktól...az legalább annyit fog segíteni és annyit tanulsz belőle, mint tanácsokból vagy egy rögtön sikeres akva berendezéséből.
Még növényt bele! 👍
 
Mivel csak most kezdek ismerkedni a növényes akváriummal megfogadtam egy sikeres low tech kertész tanácsát és nagyban egyszerűsítettem a kezdeti elképzeléseken, de ezt egy fenti posztban is írtam. Igen építhettem volna durva köves scapet a meglévő cuccokból, amit először szerettem volna csak valószínűleg belesültem volna. Mivel nincs abban gyakorlatom hogyan változik egy növényes akva, egy terasz maradt csak és a kövek nagyrésze is kikerült. Amint látjátok tök egyszerű növényeket választottam, nem érzem úgy hogy alúlmultam volna az elvárásaimat csak racionalizáltam azokat. Ha jól tudom a hm előtér egy év után úgy is el fog vállni a talajtól és fel kell szedni, tehát nem marad így örökre az biztos, de kezdésnek szárnypróbálgatásnak szerintem jó lesz. Ha sikerrel járok jövőre biztos jobban megvariálom dolgot.

Azzal hogy kell még bele növény teljesen egyetértek nekem is üres. Ugyan 4-5 cm-ként ültettem szóval túl sok hely nincs, de valami háttér növényt még akarok középre keresni.

Köszönöm mindenkinek az észrevételeket!
Visszaolvastam az elejétől, de nem láttam, hogy bárki is arra próbált volna rávenni, hogy "egyszerűsítsd" elképzeléseidet. Az adott szűrő válsztását sem itt javasolták. Ez inkább az FB csoportok sajátja.
Már csak egy kérdésem van: mit vársz ettől a fórumtól, ha gyakorlatilag figyelmen kívül hagyod a javaslatokat, tanácsokat?
 
Utoljára módosított:
@mmccannon Valóban nem itt tanácsolták, de ez miért is lenne probláma? Miért? Egyedül Te írtál konkrét dolgot a terasz emeléssel kapcsolatban, amit meg is valósítottam. Bárki írt bármit a szűrőre? Nem. Máshol meg mindenre kiterjedő órákon át tartó telefonos segítseget kaptam. Telejsen ingyen, na bumm és akkor ez baj? Amúgy nem várok különösebben semmit a fórumtól, időtöltésnek olvasgatásra és infószerzésre tökéletes. Nem tudom ennél többet mit várhatnék el, de tényleg :D De ha ennyire zavar hogy nem az itteni elképzelések lettek megvalósítva akkor nem posztolok többet, nem halok bele. Az hogy figyelmen kívül hagyom amit írtok, pedig határozottan visszautasítom, hiszen akkor miért is tölteném az időmet ezzel? Pl nagyon jó tippeket kaptam a biotópokra és növényes topicban is (azt hiszem ott is te tanácsoltál valmait) amiket próbálok követni. Mindig serényen meg is köszöntem, ha valaki hozzászólt; legyen az kritika vagy építő jellegű hozzászólás, őszintén nem értem mi a probléma. De ha ez egy ilyen zárt csoport, ahová nem jutahat be külsős gondolat akkor tényleg veszem a sátorfámat, azt hittem közösséget építeni vagytok itt.
 
Utoljára módosított:
Nem "itteni" elképzelésekről van szó, hanem arról, amit a naplód elején írtál, a Te elképzeléseidről.
Nem közösségépítés a cél itt, hanem az, hogy segítjük egymást álmaink akváriumának megvalósításához. A közösség magától kovácsolódik, azt nem lehet erőltetni.
Minden témának megvan a topikja - pl. szűrőválasztási segítség, stb. -, és célszerű ott feltenni a speckó kérdéseket. Már csak azért is mert képtelenség mindenkinek minden akváriumnaplót követnie.
Ez nem egy zárt csoport, de van kultúra, ami azt jelenti, hogy úgy bánunk a másikkal, ahogy mi is szeretnénk, hogy velünk bánjanak. Többen tartunk egy akvát két, vagy több "tűzben", de kerüljük a keverést. Mindenkinek saját érdeke, hogy ne zavarja össze magát.
Az elég elszomorító, hogy több órás, mindenre kiterjedő telefonos segítség után így indult az akva. Mert úgy tűnik, hogy csak azt nem mondták el Neked, hogy a növényes akvázáshoz a növénytömeg a legalapvetőbb kiindulási pont.
Nem tudom, hogy merre laksz, de ezennel felajánlok Ludwigia palustris Rubint, Rotala H'ra-t és egy kis Pogostemon stellatus Octopust. Nézz szét még az ingyenes növények topikban, és hátha ott is találsz még növényeket.
 
@mmccannon Valóban nem itt tanácsolták, de ez miért is lenne probláma? Miért? Egyedül Te írtál konkrét dolgot a terasz emeléssel kapcsolatban, amit meg is valósítottam. Bárki írt bármit a szűrőre? Nem. Máshol meg mindenre kiterjedő órákon át tartó telefonos segítseget kaptam. Telejsen ingyen, na bumm és akkor ez baj? Amúgy nem várok különösebben semmit a fórumtól, időtöltésnek olvasgatásra és infószerzésre tökéletes. Nem tudom ennél többet mit várhatnék el, de tényleg :D De ha ennyire zavar hogy nem az itteni elképzelések lettek megvalósítva akkor nem posztolok többet, nem halok bele. Az hogy figyelmen kívül hagyom amit írtok, pedig határozottan visszautasítom, hiszen akkor miért is tölteném az időmet ezzel? Pl nagyon jó tippeket kaptam a biotópokra és növényes topicban is (azt hiszem ott is te tanácsoltál valmait) amiket próbálok követni. Mindig serényen meg is köszöntem, ha valaki hozzászólt; legyen az kritika vagy építő jellegű hozzászólás, őszintén nem értem mi a probléma. De ha ez egy ilyen zárt csoport, ahová nem jutahat be külsős gondolat akkor tényleg veszem a sátorfámat, azt hittem közösséget építeni vagytok itt.
Itt ne hagyj minket!
Nagyon jó csapat van itt!
Nézetkülönbségek, eltérő vélemények, tapasztalatok, bal lábas reggelek :)mindig vannak és lesznek, de őszintén mondom, hogy ilyen összetartó, barátságos, segítőkész, nagy tudásanyaggal rendelkező közösséggel én még nem találkoztam.😍
 
Könnyen meggyőzhető, illetve fórum (mint platform) párti vagyok és rengeteg a hasznos infó, szóval maradok :)

hogy a növényes akvázáshoz a növénytömeg a legalapvetőbb kiindulási pont.

A növények belenőnek az akváriumba (de tényleg javítsatok ki ha tévedek) gondolom nem véletlen jelölnek meg a kereskedések sem kifejlett méreteket magasságban és szélességben, amiket lehet nem árt figyelembe venni. Gondoltam hagyok nekik teret megindulni. Fogok még háttérnövényt beletenni, de nem fogom talajra ültetni cserepes növényekből. Az induló növénytömeg fogalmát most hallom először, sehol nem olvastam erre célzó adatot vagy ajánlást, bár lehet van ilyen arányszám(?). De szerintem engedjük el a vitát, azért kezdtem az akvarisztikába mert kell a stresszmentes hobbi a meló és a mászás mellé. Szóval peace.
 
10. nap

Egyelőre minden jónak tűnik, 2 nappal vagyok az első 25% os vízcsere után. Eddig két mérést végeztem, ez alapján a mosott amazónia már nem kavar be a vízkémiába. Ezek az eredmények születtek:

pH 7.5
gH 11
kH 8
No2 1mg/l felett
No3 15 mg/l
po4 0.3 mg/l
Nh4 0.5 mg/l

a nitrit lett zavaróan magas, nem is mutatta a mérce, biztos 1mg/l felett van, lehet van benne 2-3 mg/l is. Ez nem para? Az amónnia és a foszfát csökkent, a nitrát nőt az egy héttel ez előttihez képest. Közben az akvárium laikus szemmel jónak tűnik. Van növényi növekedés, különösen a valisneria lódult meg. De a hmnek is vissza tudtam már dugdosni egy két szálát a talajba. Érkezett két új növény a háttérbe Hygrophila Polysperma és Limnophila sessiliflora 1-1 tő. Ők 4 napja vannak a vízben de láthatóan megindultak. Tápozásom (tf) jelenleg napi: 4.5 ml macro / 1.5 ml micro / 3 ml carbo a világítás napi 7.5 órát ég.

74228

74229

74230

74231

74232
 
10. nap

Egyelőre minden jónak tűnik, 2 nappal vagyok az első 25% os vízcsere után. Eddig két mérést végeztem, ez alapján a mosott amazónia már nem kavar be a vízkémiába. Ezek az eredmények születtek:

pH 7.5
gH 11
kH 8
No2 1mg/l felett
No3 15 mg/l
po4 0.3 mg/l
Nh4 0.5 mg/l

a nitrit lett zavaróan magas, nem is mutatta a mérce, biztos 1mg/l felett van, lehet van benne 2-3 mg/l is. Ez nem para? Az amónnia és a foszfát csökkent, a nitrát nőt az egy héttel ez előttihez képest. Közben az akvárium laikus szemmel jónak tűnik. Van növényi növekedés, különösen a valisneria lódult meg. De a hmnek is vissza tudtam már dugdosni egy két szálát a talajba. Érkezett két új növény a háttérbe Hygrophila Polysperma és Limnophila sessiliflora 1-1 tő. Ők 4 napja vannak a vízben de láthatóan megindultak. Tápozásom (tf) jelenleg napi: 4.5 ml macro / 1.5 ml micro / 3 ml carbo a világítás napi 7.5 órát ég.

View attachment 74228

View attachment 74229

View attachment 74230

View attachment 74231

View attachment 74232
Szia! Az elso hetekben erdemes surubben vizet cserelni. A tapozashoz egy vasat is merni kellene..
 
Back
Oldal tetejére