• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első HighTech növényesem 22 literben

Dragon22

Kertész szaki
Sziasztok!

Már régóta olvasgatom a fórumot és tervezgetem a saját akváriumom, de csak mostanában jutottam el addig, hogy belátható időn belül el is indítom, de még sok változó nem tiszta.

2 dolog lehetséges:

1. verzió (ez a valószínűbb): irodai akvárium lesz.
Mérete: 352x200x255mm (HxSzxM) bruttó 18 liter.
Szűrő: Dennerle sarokszűrő
Világítás: Chihiros C361
Táptalaj: Dennerle Nano Deponit Mix 2kg
Általános talaj: Dennerle Nano garnéla aljzat - Sulawesi, fekete - 4 vagy 6kg
Dekor: Bazalt kövek
Növények: Elatine hydropiper, Sagittaria subulata var.pusilla, Anubias barteri nana, Eleocharis parvula mini és/vagy valamilyen cryptocoryne. A Kezdeti terveim szerint a parvula vagy az elatine hydropiper kerül előtérbe és a középtérbe, a sagittaria subulata pedig hátra.
CO2: első körben nem tervezek bele CO2 rendszert, de ha lesz, akkor Tropica System 60-at próbálom ki először.
Tápozás: Green Aqua Növény wellnesscsomag 250ml

Egyelőre 2 növényt szeretnék betelepíteni. A többi a "B" terv része, vagy ha inkább azok közül javasoltok valamit, akkor megfogadom a tanácsot! :)
Növényes akiban nagyon nem vagyok otthon. Régen nem szerettek nálam megmaradni a növények.
Próbáltam olyanokat keresni, ami leírás szerint szereti vagy elviseli a kemény vizet. Egyelőre nem tervezek vízlágyítót használni, csak csapvizet, ha ez ebben a formában működhet. Minden tanácsot szívesen fogadok!

Garnélákat szeretnék bele később. Mivel nekem Pest sajnos eléggé messze van, a vas megyei kereskedések kínálatában kell körülnéznem. Remélem találok valamilyen Neocaridina fajt.

Növényt mindenképp Green Aquaból szeretnék rendelni. A helyi boltok kínálata minden, csak nem steril. Csigákat nem szeretnék behurcolni. Nincs túl jó tapasztalatom velük.

Kinézetre valami ehhez hasonló az elképzelésem: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/06/29/cf/0629cf230876e09bc979063210b3d4de.jpg

2. verzió:
Mérete: 555x273x375mm bruttó 56 liter.
Szűrő: JBL e401
Világítás: Kompakt fénycsöves DIY
Talaj: ugyan az, mint a kicsinél?
Dekor: bazalt + szőlőgyökér?
Növények: cryptocoryne-ok
CO2: Nagynyomású rendszer
Tápozás: még kérdéses. Valószínűleg, mint a kicsinél

A kicsi a valószínűbb, úgyhogy a nagyobbal egyelőre csak eddig jutottam.
 
Szia,

Csak egy megjegyzés... növényekkel be fogsz hurcolni csigákat és egyebeket akárhonnan veszed, kivéve ha zselés sterilt veszel.
nem zselésnél mielőtt berakod az akváriumba a növényeket mindenképp fertőtlenítsd le (bár még így is képes egy két nem kívánatos dolog túlélni a dolgokat).
A leírásokban szereplő mit visel el a növény elég változó tud lenni a valóságban, érdemes próbálkozni, na meg persze a fórumon látható naplókból is lehet ötleteket lopni, kinél mi marad meg csapvízben :)
Garnélát mindenképp csak ajánlani tudom. Vannak feléd akvakertészek úgyhogy akár kéz alatt is tudsz szerintem garnélához jutni ;)
 
Nem értem. A cryprocoryne-s akvába terveznél CO2-t, a parvula-elatine gyephez pedig nem? Talán pont fordítva kellene megpróbálni!;)
 
Szia,

Csak egy megjegyzés... növényekkel be fogsz hurcolni csigákat és egyebeket akárhonnan veszed, kivéve ha zselés sterilt veszel.
nem zselésnél mielőtt berakod az akváriumba a növényeket mindenképp fertőtlenítsd le (bár még így is képes egy két nem kívánatos dolog túlélni a dolgokat).
A leírásokban szereplő mit visel el a növény elég változó tud lenni a valóságban, érdemes próbálkozni, na meg persze a fórumon látható naplókból is lehet ötleteket lopni, kinél mi marad meg csapvízben :)
Garnélát mindenképp csak ajánlani tudom. Vannak feléd akvakertészek úgyhogy akár kéz alatt is tudsz szerintem garnélához jutni ;)

Igen, tudom. Zselésben gondolkodom.
Régebben homokot és/vagy kavicsot használtam aljzatnak. Nem is nagyon maradt meg benne semmilyen növény. :( Remélem ennél azért jobb lesz a helyzet.
 
Nem értem. A cryprocoryne-s akvába terveznél CO2-t, a parvula-elatine gyephez pedig nem? Talán pont fordítva kellene megpróbálni!;)

Akkor lesz CO2 rendszer a kicsihez! Kérdés, hogy amit linkeltem, az megfelelő-e hozzá. A rendszer topikját olvastam. Eléggé megoszlanak a vélemények.
 
nálam pont van egy akvárium parvula mini és elatine hydropiper kombóval CO2 nélkül.
Parvula-t nem győzöm kordában tartani annyira beindult (húzkodom vissza a hydropiper oldaláról), a hydropiper kissé nehezebben indult el, de már alakulgat. Persze CO2-vel tuti egyszerűbb és gyorsabb.
Nem lebeszélni akarlak a dologról, de ha olcsó költségvetésből akarod indítani, lehet érdemesebb a nagyobb akvát választanod és nem CO2-re költeni elsőre. De neked kell dönteni :)
 
nálam pont van egy akvárium parvula mini és elatine hydropiper kombóval CO2 nélkül.
Parvula-t nem győzöm kordában tartani annyira beindult (húzkodom vissza a hydropiper oldaláról), a hydropiper kissé nehezebben indult el, de már alakulgat. Persze CO2-vel tuti egyszerűbb és gyorsabb.
Nem lebeszélni akarlak a dologról, de ha olcsó költségvetésből akarod indítani, lehet érdemesebb a nagyobb akvát választanod és nem CO2-re költeni elsőre. De neked kell dönteni :)

A naggyal csak az a bajom, hogy a szűrő fog annyiba kerülni nagyjából, mint amennyit a kicsire szánok. :(
 
ne érts félre, jók a kicsik is, csak rájössz hogy elég nehéz ilyen kicsiben alkotni, meg még a kicsi növények is nagyobbnak hatnak.
Én most cserélem épp a 6 db kis 25cm-es kockáimat nagyobbakra :)
 
ne érts félre, jók a kicsik is, csak rájössz hogy elég nehéz ilyen kicsiben alkotni, meg még a kicsi növények is nagyobbnak hatnak.
Én most cserélem épp a 6 db kis 25cm-es kockáimat nagyobbakra :)

Az esztétikai érzékem eléggé a bányász béka hátsó fele alatt van, úgyhogy nem lesz egy versenyképes aki 56 literben sem. :)
Főnökömnek még nem adtam elő a nagy ötletem. Az asztalomon elférne az 56 literes is. A külső szűrő elhelyezésével viszont bajban lennék.
 
irodában inkább maradj a kisebb akváriumnál és belső szűrésnél... nem túl egészséges ha valami van a szűrővel és eláztatod a céget ;)
persze otthon sem a legjobb, de azért mégis...
 
nálam pont van egy akvárium parvula mini és elatine hydropiper kombóval CO2 nélkül.
Parvula-t nem győzöm kordában tartani annyira beindult (húzkodom vissza a hydropiper oldaláról), a hydropiper kissé nehezebben indult el, de már alakulgat. Persze CO2-vel tuti egyszerűbb és gyorsabb.
Nem lebeszélni akarlak a dologról, de ha olcsó költségvetésből akarod indítani, lehet érdemesebb a nagyobb akvát választanod és nem CO2-re költeni elsőre. De neked kell dönteni :)
Akkor valószínűleg nálam a parvulának (és még sok más növénynek) az agyagos talaj-táptalaj hiányzik:rolleyes: Az biztos, hogy a következő indítást már valami komolyabb talajjal fogom elkövetni...A monte carlo a manadoban is már szépen terül, és lassan egybefüggő gyepet alkot. Valószínűleg a többiek is ezt tennék, hát még rendes agyagos talajban. @Dragon22 nem szóltam, nyomasd a gyepet, CO2 nélkül kicsit türelemjáték, meg szorgosan kell sűríteni, de akkor úgy néz ki, hogy még az elatine sem lehetetlen:)
 
irodában inkább maradj a kisebb akváriumnál és belső szűrésnél... nem túl egészséges ha valami van a szűrővel és eláztatod a céget ;)
persze otthon sem a legjobb, de azért mégis...
A szobám már úszott el. Egy régi 60 literesnek engedett el a frontüveg alsó ragasztása. Mire éjjel felébredtem a csobogásra, már csak 5-10 centi magas vízoszlop volt az akváriumban. Halakat szerencsére sikerült megmenteni.
 
Akkor valószínűleg nálam a parvulának (és még sok más növénynek) az agyagos talaj-táptalaj hiányzik:rolleyes: Az biztos, hogy a következő indítást már valami komolyabb talajjal fogom elkövetni...A monte carlo a manadoban is már szépen terül, és lassan egybefüggő gyepet alkot. Valószínűleg a többiek is ezt tennék, hát még rendes agyagos talajban. @Dragon22 nem szóltam, nyomasd a gyepet, CO2 nélkül kicsit türelemjáték, meg szorgosan kell sűríteni, de akkor úgy néz ki, hogy még az elatine sem lehetetlen:)
CO2 rendszereket nézgetem... Dennerle Bio 60 ami még szóba jöhet árban, viszont erről itt a fórumon nem találtam semmit. Biztos én vagyok a béna, de "bio 60"-ra keresve 0 találat, ha a "dennerle"-t is elé írom, akkor minden olyan találatot kilistáz, aminek semmi köze ehhez a co2 rendszerhez. :(
Ez mennyire lenne jó választás egy 18 literesbe? Ahogy látom, szabályozni nem lehet. Beledobom a kapszulát, feltöltöm vízzel és elvileg 30 napig folyamatosan termeli a co2-t.
 
Akkor valószínűleg nálam a parvulának (és még sok más növénynek) az agyagos talaj-táptalaj hiányzik:rolleyes: Az biztos, hogy a következő indítást már valami komolyabb talajjal fogom elkövetni...A monte carlo a manadoban is már szépen terül, és lassan egybefüggő gyepet alkot. Valószínűleg a többiek is ezt tennék, hát még rendes agyagos talajban. @Dragon22 nem szóltam, nyomasd a gyepet, CO2 nélkül kicsit türelemjáték, meg szorgosan kell sűríteni, de akkor úgy néz ki, hogy még az elatine sem lehetetlen:)
Hát nálam amazonia van alatta és lassan elkezd terjedni.
nem kimondottan a gyepre koncentrált kép de látszik hogy megmarad és lassan növöget:
https://www.flickr.com/photos/29366326@N07/34516132495/
Persze nem követendő példaként hoztam fel, csak én nem szántam rá magam a CO2-re, viszont próbálgatom a növényeket lowtech körülmények között :)
 
Hát nálam amazonia van alatta és lassan elkezd terjedni.
nem kimondottan a gyepre koncentrált kép de látszik hogy megmarad és lassan növöget:
https://www.flickr.com/photos/29366326@N07/34516132495/
Persze nem követendő példaként hoztam fel, csak én nem szántam rá magam a CO2-re, viszont próbálgatom a növényeket lowtech körülmények között :)
Látom min van a fókusz:p nálam is meg kéne törni a piros vonalat:rolleyes: Valóban szépen megmaradt az elatine, nem reménytelen, jó sűrűn rakva még gyep hatást is kelthet. CO2-re én sem szánom rá magam, de majd jó talajban kipróbálok én is ezt azt.

CO2 rendszereket nézgetem... Dennerle Bio 60 ami még szóba jöhet árban, viszont erről itt a fórumon nem találtam semmit. Biztos én vagyok a béna, de "bio 60"-ra keresve 0 találat, ha a "dennerle"-t is elé írom, akkor minden olyan találatot kilistáz, aminek semmi köze ehhez a co2 rendszerhez. :(
Ez mennyire lenne jó választás egy 18 literesbe? Ahogy látom, szabályozni nem lehet. Beledobom a kapszulát, feltöltöm vízzel és elvileg 30 napig folyamatosan termeli a co2-t.
Nem használok CO2-t, sajnos nincs tapasztalatom egyik rendszerrel sem (nem is foglalkoztam vele komolyabban). Alapvetően a low-tech vonalat preferálom, és úgy gondolom, hogy nem kell direkt CO2 beoldás a szép növényes akváriumhoz, viszont kompromisszumokat kell kötni. Bizonyos növények így nem vagy nem megfelelően fognak fejlődni, ezekről le kell mondani, de még így is marad annyi, amit nem tudsz betenni egy 110 literes akvába, úgyhogy nem kell csüggedni.;) Ha egybefüggő, szép gyepet szeretnél CO2 nélkül, akkor viszont nem sok alternatíva marad, mint a Micranthemum sp. Monte Carlo - ő apró, nano akvába való, vagy Echinodorus tenellus - ő nagyobb. Illetve opció még a Marsilea hirsuta (ami egyébként emersen százszor szebb, mint víz alatt) (bocs, ha valamit kihagytam). A többi gyepnek való növény (Lilaeopsis, Parvula mini stb.) low tech körülmények között, valószínűleg még hosszú idő alatt sem alkot sűrű pázsitot.
 
Látom min van a fókusz:p nálam is meg kéne törni a piros vonalat:rolleyes: Valóban szépen megmaradt az elatine, nem reménytelen, jó sűrűn rakva még gyep hatást is kelthet. CO2-re én sem szánom rá magam, de majd jó talajban kipróbálok én is ezt azt.


Nem használok CO2-t, sajnos nincs tapasztalatom egyik rendszerrel sem (nem is foglalkoztam vele komolyabban). Alapvetően a low-tech vonalat preferálom, és úgy gondolom, hogy nem kell direkt CO2 beoldás a szép növényes akváriumhoz, viszont kompromisszumokat kell kötni. Bizonyos növények így nem vagy nem megfelelően fognak fejlődni, ezekről le kell mondani, de még így is marad annyi, amit nem tudsz betenni egy 110 literes akvába, úgyhogy nem kell csüggedni.;) Ha egybefüggő, szép gyepet szeretnél CO2 nélkül, akkor viszont nem sok alternatíva marad, mint a Micranthemum sp. Monte Carlo - ő apró, nano akvába való, vagy Echinodorus tenellus - ő nagyobb. Illetve opció még a Marsilea hirsuta (ami egyébként emersen százszor szebb, mint víz alatt) (bocs, ha valamit kihagytam). A többi gyepnek való növény (Lilaeopsis, Parvula mini stb.) low tech körülmények között, valószínűleg még hosszú idő alatt sem alkot sűrű pázsitot.
parvula mini szerintem jó lehet lowtech-be, legalábbis utolsó próbálkozásom alapján... első próbálkozásra nem jött össze de most sikerülni fog szerintem... hétvégén kaptok képet a pázsitokról... ha nem felejtem el :)
Most lehet nevetni de épp az UG-vel teszek első kísérletet ;)

MC valóban hálás kis növény, és CO2 nélkül kisebb leveleket hoz, nagyon mutatós tömör gyepet lehet belőle csinálni lowtech-ben.

És hogy ne legyen teljesen off a hozzászólás: @Dragon22 szerintem próbálkozz azzal ami tetszik, és ne menjen el a kedved ha elsőre nem marad meg valami. Nekem van olyan növényem ami 3-4. alkalommal maradt csak meg.
 
Megrendeltem az elso hozzaszolasba linkelt lampat a 18 litereshez. Ezzel el is dolt, hogy melyik lesz. CO2-n meg van idom gondolkodni, a lampanak kell 3 het, mire megjon.

Mindkettotoknek koszonom a tanacsokat es a noveny tippeket! Mar csak az a kerdes, hogy hany darabot is kene rendelnem echinodorus tenellusbol es MC-bol?

Tapatalkkal küldve S7 Edge-ről
 
Back
Oldal tetejére