• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első 128 literes akváriumom lépésről lépésre - avagy...

Szép lett! Grat!

A difi elhelyezésével kapcsolatban egy észrevétel! Ne a befolyó alá hanem vele szemben
lévő oldara rakjad ahol az üvegnek ütköző víz lefelé tart, így a co2 a lefelé tartó áramlattal
sokkal több helyre eljut, van ideje beoldódni!
A jelenlegi elhelyezéssel az a baj hogy az áramlatba kerülő bubik nagyon nagy
része mire átér a túloldalra és menne lefele a vízzel eltávozik a felszínen keresztül!!

Ha ezt megoldod könnyen sikerül majd sárga difit csinálni! :)
Nekem a 250 literben is sikerül!!
 
Nem lett sok a növény, ennyivel kell indítani ;)
A szűrőnél arra figyelj, hogy ne legyen tele a kosarak, mert nagyon lecsökken a szűrő teljesítménye. 1-1,5 centi azért legyen mindig a kosár tetejétől.
A Bio-Rio pedig hajlamos betömörödni, őt minden szűrőtakarításnál mozgasd meg, mert az is lefogja a szűrőt, nálad pedig két kosárban is az van.
Remélem hálóba raktad, mert a fele át fog hullani a rácsokon...
Megérte tervezgetni az akit, jó lett. ;)
 
Maci said:
Ez a lábtörlős megoldás nagyon király!!! :thumbup:
Már egy jó ideje filózom azon, hogy mivel kellene megemelnem a készülő akimban a dombocskákat úgy, hogy ne kelljen beszórni egy teherképkocsinyi aljzatot. Tökéletes megoldás! Köszönöm az ötletet, az akihoz meg gratula, nekem nagyon bejött!!!
Szevasz Maci!

Köszönöm az elismerést. Agyalni kell egy kicsit a felmerülő problémákon, és akkor találunk megoldást. Egy régi cimborám mindig azt mondta, hogy a problémák azért vannak, hogy megoldjuk őket. Mindig ez jut eszembe, amikor az élet leküzdhetetlennek tűnő akadályt gördít az utamba. :thumbup:
 
talachi said:
Szép lett! Grat!

A difi elhelyezésével kapcsolatban egy észrevétel! Ne a befolyó alá hanem vele szemben
lévő oldara rakjad ahol az üvegnek ütköző víz lefelé tart, így a co2 a lefelé tartó áramlattal
sokkal több helyre eljut, van ideje beoldódni!
A jelenlegi elhelyezéssel az a baj hogy az áramlatba kerülő bubik nagyon nagy
része mire átér a túloldalra és menne lefele a vízzel eltávozik a felszínen keresztül!!

Ha ezt megoldod könnyen sikerül majd sárga difit csinálni! :)
Nekem a 250 literben is sikerül!!
Szevasz Laci!
Mennyire igazad van! Sok időt töltöttem el vele, hogy próbálgattam, mennyire tegyem be a befolyó alá a diffúzort, hogy bekeverje az apró bubikat, még ma ki is fogom próbálni így a beoldást. A másik ami még felmerült bennem, az az esőztető (én csak furulyának hívom :)). Szerintem ezt nem a növényes akváriumokhoz találták ki. Kipróbáltam, de nulla áramlást produkált, így ki is hajítottam az akváriumból. Most egyelőre csak a befolyó pipa fújja a vizet, és látom, hogy körbe is megy az akváriumban.
 
Azért az esőztető is jól megmozgatja ám csak el van osztva az ereje és nem lobogtatja a növényeket!

A túl erős és koncentrált flow sem jó, könyen algásodást okozhat a neki kitett növényeken és tereptárgyakon.
Szóval erős legyen de ne koncentrált! Ezt elég nehéz kialakítani, erre jó megoldás egy üveg beömlő ami teljesen másképp mozgatja a vizet!
 
inadsz said:
Nem lett sok a növény, ennyivel kell indítani ;)
A szűrőnél arra figyelj, hogy ne legyen tele a kosarak, mert nagyon lecsökken a szűrő teljesítménye. 1-1,5 centi azért legyen mindig a kosár tetejétől.
A Bio-Rio pedig hajlamos betömörödni, őt minden szűrőtakarításnál mozgasd meg, mert az is lefogja a szűrőt, nálad pedig két kosárban is az van.
Remélem hálóba raktad, mert a fele át fog hullani a rácsokon...
Megérte tervezgetni az akit, jó lett. ;)
Szevasz Dani!
Köszi a hozzászólást! Az 1-1,5 centi megvan a kosarak tetején. A Bio Rioval kapcsolatban én is tapasztaltam, hogy a kosár alján kihullik, ezért a nagy lyukú szűrőszivacsot tettem be alá. Próbáltam hálóba tenni is, de nem tudtam frankón eligazgatni a kosárban úgy, hogy minden sarokba jusson anyag, ezért a szivacsra szórást választottam. Azért az eredeti Tetratec szivacsokon vannak akkora lyukak, hogy az áramlást nem fogják vissza. Szerintem. Én simán átlátok rajta. :shock: Így még esetleg az fordulhat elő, hogy a lebegő szemcsék inkább a felette levő kosárhoz fognak konvergálni, de nem hiszem, hogy a víz átviszi a rácson. Az első szűrőtakarításkor több infóm lesz, egyébként kíváncsi is vagyok. A problémám inkább a Purigennel van, amihez nem tudom, hogy lehet-e kapni megfelelően kicsi lyukú hálót. Ami hálót sikerült beszereznem, az olyan mint egy harisnya, de ha nagyon kinyújtom, akkor a Seachem Purigen apró szemcséi átmennek rajta, ezért két hálóba tettem. Talán így majd nem szóródik szét. ;)
 
talachi said:
Azért az esőztető is jól megmozgatja ám csak el van osztva az ereje és nem lobogtatja a növényeket!

A túl erős és koncentrált flow sem jó, könyen algásodást okozhat a neki kitett növényeken és tereptárgyakon.
Szóval erős legyen de ne koncentrált! Ezt elég nehéz kialakítani, erre jó megoldás egy üveg beömlő ami teljesen másképp mozgatja a vizet!
Most is tanultam valamit! Megnézem, hogy hogyan tudom elhelyezni az esőztetőt az akváriumban, és úgy is teszek majd egy próbát. Köszi a tippet!
 
Akkor gondolom dobozosban vetted a Purigent. Van hozzá háló The Bag néven (mint valami film). Vagy van házi megoldás de már nem tudom mit használt hozzá.
 
inadsz said:
Akkor gondolom dobozosban vetted a Purigent. Van hozzá háló The Bag néven (mint valami film). Vagy van házi megoldás de már nem tudom mit használt hozzá.
Úgyis fogalmazhatunk, hogy dobozosan vettem, bár az igazság az, hogy "second hand". Pár napig működött egy tengeris szűrőben a Seachem Purigen, így zacskóban kaptam. Átmostam, volt egy kis ammónia szaga, ami pár óra áztatás után elmúlt. Így került bele a szűrőmbe. De így, hogy említetted, valóban olvastam valami seachem szűrőzsákról... :roll:
 
Norbert said:
inadsz said:
Akkor gondolom dobozosban vetted a Purigent. Van hozzá háló The Bag néven (mint valami film). Vagy van házi megoldás de már nem tudom mit használt hozzá.
Úgyis fogalmazhatunk, hogy dobozosan vettem, bár az igazság az, hogy "second hand". Pár napig működött egy tengeris szűrőben a Seachem Purigen, így zacskóban kaptam. Átmostam, volt egy kis ammónia szaga, ami pár óra áztatás után elmúlt. Így került bele a szűrőmbe. De így, hogy említetted, valóban olvastam valami seachem szűrőzsákról... :roll:

Ha az eredeti zsákban van abból nem szabadna kihullania.
Purigen.jpg
 
No lám jó kezekbe akarom mondani akiba kerültek a köveim! Nagy gratula :clap: , szép akit sikerült összehozni. Sok sikert a folytatáshoz!

Üdv:w-rig
 
w-rig said:
No lám jó kezekbe akarom mondani akiba kerültek a köveim! Nagy gratula :clap: , szép akit sikerült összehozni. Sok sikert a folytatáshoz!

Üdv:w-rig
Szia!
Köszönöm, hogy belátogattál hozzám. Akkor ezek szerint felismerted a köveket. :D
Úgy fogalmaznék találón, hogy hozott anyagból ezt sikerült összehozni. :thumbup:
 
Norbert said:
w-rig said:
No lám jó kezekbe akarom mondani akiba kerültek a köveim! Nagy gratula :clap: , szép akit sikerült összehozni. Sok sikert a folytatáshoz!

Üdv:w-rig
Szia!
Köszönöm, hogy belátogattál hozzám. Akkor ezek szerint felismerted a köveket. :D
Úgy fogalmaznék találón, hogy hozott anyagból ezt sikerült összehozni. :thumbup:


Szia!

Ha így folytatod gyakran "vendégeskedek" nálad :p ! Tényleg jól sikerült elrendezned az akit, ahogy írtad is nem a köveké a főszerep, de szerintem jól mutatnak az akiban, több nem is kell, hogy látszódjon belőlük. A növényekre vagyok kíváncsi, ha beindulnak, milyen lesz a végső kinézete az akinak?

Üdv:w-rig
 
w-rig said:
Szia!

Ha így folytatod gyakran "vendégeskedek" nálad :p ! Tényleg jól sikerült elrendezned az akit, ahogy írtad is nem a köveké a főszerep, de szerintem jól mutatnak az akiban, több nem is kell, hogy látszódjon belőlük. A növényekre vagyok kíváncsi, ha beindulnak, milyen lesz a végső kinézete az akinak?

Üdv:w-rig

Már most kellemesen csalódtam a növényekkel kapcsolatban. Egy hete indult az akvárium, és a háttéri növények annyira beindultak, hogy ég és föld a különbség az akkori fotó és a mostani állapot között. Amint lesz időm, teszek fel egy képet, mert számomra tényleg lenyűgöző, hogy a növények ilyen gyorsan képesek fejlődni. Kezdem fenni az ollót... ;)
 
Gratulálok, remek kezdés. A kevés növény miatt biztos nem lesz algatámadás. Jó lett a hardscape is, csak annyi merült fel bennem, hogy mennyire fog látszani, ha a növények megerősödnek. Már most rendesen kitakarják a köveket és a fát. Nem semmi regényt írtál az elején, már régebben olvastam, de csak most sikerült oda jutnom, hogy írjak is. Precíz, pontos tervezés és megvalósítás, mint egy svájci óra! Még egyszer gratula!
 
zoi said:
Gratulálok, remek kezdés. A kevés növény miatt biztos nem lesz algatámadás. Jó lett a hardscape is, csak annyi merült fel bennem, hogy mennyire fog látszani, ha a növények megerősödnek. Már most rendesen kitakarják a köveket és a fát. Nem semmi regényt írtál az elején, már régebben olvastam, de csak most sikerült oda jutnom, hogy írjak is. Precíz, pontos tervezés és megvalósítás, mint egy svájci óra! Még egyszer gratula!
Szevasz Zoi!
A Hydrocotyle sp. Japan kicsit nehezen akar beindulni, biztosan nálad jobb helye volt. :thumbup:
Sajnos az alga nem akar elkerülni, hiába a sok növény, de majd kitalálok valamit és dolgozom a megoldáson. És köszi az elismerést!
 
Szevasztok Harcosok!
Egy hét után az akvárium elképesztő változásokon ment keresztül. A növények rendesen beindultak. Hozzá is fogtam a nyíráshoz. Ehhez sikerült beszereznem egy sebész ollót, ami vízálló és rozsdamentes, és mindössze ezerötszáz forintba fájt. Az éléről azt tudom elmondani, hogy eszméletlenül harap, a vége ideális szögben hajlított, így a gyepet is lehet vele nyírni. Ugyanebből a forrásból még beszerzésre kerül majd egy 30 cm-es csipesz és egy hosszabb olló is, de ezeket meg kellett rendelnem, így ezek még később érkeznek.
Sajnos az akváriumban megjelent a fonal alga és a zöld pont alga is. Jelenleg tanácstalan vagyok, hogy a fény, CO2, táp arányokból melyik nem megfelelő. A fényre kicsit gyanakszom, bár ezt a következtetést inkább csak a növények viselkedéséből tudom leszűrni. A Hydrocotyle verticillata szépen növeszti a kerek leveleit, de valami hihetetlen módon igyekszik a felszín felé, így már vannak 12-15 cm-es szárú kerek levelek is, illetve a Glosso is inkább felfelé tör, mint oldalra terjeszkedne. Érdekes még, hogy a mohák közül csak az indult be látványosabban, ami közvetlenül a vízfelszín alatt (és így a lámpa alatt) van. A mélyebb részeken lévő moha nem nagyon mutat még fejlődést, illetve elég lassan növekszik. A stemek közül a Ceretopteris thalictroides már kidugta a fejét a vízből.
Egy hetesen így nézett ki az akvárium, még mindig fauna nélkül.
IMG_3210.JPG

A CO2 beoldás fokozására elővettem egy régi kis nano akvárium belső szűrőt, amit közvetlenül a diffúzor fölé helyeztem, hogy a felszálló buborékokat be tudja szívni. A szűrőből a szivacs kikerült, illetve a szűrő is le lett szabályozva a legkisebb átfolyási keresztmetszetre.
IMG_3220.JPG

Kísérletezgettem ezzel a megoldással, és azt hittem, hogy majd az apró buborékokat a diffúzorból a kis motor csak összegyűjti és nagyobb bubik formájában fogja kiköpni. Szerencsére csalódtam, mert a kis szűrő a buborékokat még jobban elaprózta, és a kifolyón keresztül jól irányíthatóan az egész akváriumba eljuttatta. Jelenleg ezt a beoldást alkalmazom, elégedett vagyok az eredménnyel. A kis szűrőt egy elosztóval közvetlenül a CO2 mágnesszelep időkapcsolójára kötöttem, így ez csak a CO2 beoldás idején működik.
IMG_3219.JPG

Az igazi álmom egy üveg vagy akril csöves inline beoldás lenne. Talán majd egy DIY keretében ez is megvalósul egyszer.
A CO2 beoldás másik nem kívánt mellékhatása, hogy megjelent a vízfelszínen az a nem kívánatos hártyaszerű réteg. Ez a mocsok a felszínre szálló buborékokkal valami baromi ocsmány habot képez, ami nem előnye egy nyitott akváriumnak. Próbálom fokozni a CO2 beoldás minőségét és a vízfelszín mozgatását is, hogy ezt a jelenséget elkerüljem. Mindazonáltal ez figyelmeztető is lehet, hiszen az élővizek felszínén a habosodást általában valamilyen fehérje jelenléte okozza a vízben, és azt is tudjuk, hogy a fehérjék bomlásakor pedig NH4 keletkezik, ami a növényes akváriumban ugye nem igazán kívánatos.
Még egy várt "probléma" jelentkezett, mégpedig a dekorfa fehéres bevonata. Annyian leírtátok már, hogy ez idővel eltűnik, illetve egyes fajok előszeretettel fogyasztják, hogy erre energiát nem pazarlok, majd idővel megoldódik. Most kicsit ront a látványon, de ez nem fog örökké tartani.
Visszatérve a nyíráshoz: az akvárium a nyírást követően kicsit viharvertnek tűnt, de minden bizonnyal újra beindulnak a növények, és csodálhatom majd a dús flórát. Ami igazán nehézséget okozott a nyírásnál az az, hogy a gyepet alkotó előtéri növényeket még megtűzdeltem különböző Hydrocotyle fajtákkal is, ami a nyírás hatékonyságát erősen rontja, viszont engem a látvány kárpótol, és ezért megérte így telepíteni.
A nyírás utáni állapot:
IMG_3305.jpg

Még kicsit korainak tartom a telepítést, azonban az algatámadás miatt mindenképp be kell szereznem pár Amano garnélát és Otocinclus affinist. Remélem ők majd megbirkóznak az alga többségével.
Most azon gondolkozom, hogy ezt az algát hogyan tudnám kiküszöbölni hosszú távon...
 
Az aki szép lett nyírás után. Ha jól látom Ceratopteris van hátul, azt majd sűrűn kell nyírni.
Részvétem a parvula gyeped miatt, hamarosan el fog tűnni a hydro megállíthatatlan terjeszkedése miatt, ha egyszer benő a parvula közé onnan soha ki nem szeded... :roll:
 
Back
Oldal tetejére