• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Naiv lehet a kérdés, de miért nem cseréled előszűrősre a szűrőd?

Az eheim prof3 szűrőkben felül van egy szivacs előszűrő a perlon felett. ;)

Köszi szépen mindkettőtöknek. Látom a jó szándékot, de velem soha nem ennyire egyszerű a dolog. :p
Anno a relatív halkabb működés, az ár, és a légtelenítő hiánya miatt választottam az EXP. 2426-ot a Prof 3 szériával szemben. Nálam a másik oldalon akkor csak pont a felső előszűrés állt, de ezt továbbra sem bánom.
Ráadásul ha most egy szűrőben szeretném megvalósítani a projektet, akkor sem lenne elég a prof3-ra való csere, hanem figyelembe véve, hogy a biólógiai szűrés mennyiségéből nem engednék, mindjárt vehetnék egy 2275-öt, ami azért nem kis beruházás még használtan sem. ;)
De a fő ok még csak nem is ez, hanem hogy egy könnyen és gyorsan kiszedhető, és takarítható megoldást terveznék, anélkül, hogy a fő szűrőhöz akár csak hozzá is kellene nyúlnom.
Persze lehet, hogy igazatok van, és kissé túlbonyolítom a dolgot, de ezt csak akkor tudom meg, ha legalább a kipróbálásig eljutok.
Ha mást nem, azt mindenki megnyeri a dolgon, hogy mindenkit megkímélek egy hasonló kísérlettől. :)
 
Szóval a szűrő elé egy másik vödröt betenni, és ott ülepíteni, meg szivaccsal megrakni.. Jó ötletnek tűnik, a fentebb leírtakat elolvasva. Szokás ilyet használni amúgy? Van itt olyan, aki így használja?
 
Köszi szépen mindkettőtöknek. Látom a jó szándékot, de velem soha nem ennyire egyszerű a dolog. :p
Anno a relatív halkabb működés, az ár, és a légtelenítő hiánya miatt választottam az EXP. 2426-ot a Prof 3 szériával szemben. Nálam a másik oldalon akkor csak pont a felső előszűrés állt, de ezt továbbra sem bánom.
Ráadásul ha most egy szűrőben szeretném megvalósítani a projektet, akkor sem lenne elég a prof3-ra való csere, hanem figyelembe véve, hogy a biólógiai szűrés mennyiségéből nem engednék, mindjárt vehetnék egy 2275-öt, ami azért nem kis beruházás még használtan sem. ;)
De a fő ok még csak nem is ez, hanem hogy egy könnyen és gyorsan kiszedhető, és takarítható megoldást terveznék, anélkül, hogy a fő szűrőhöz akár csak hozzá is kellene nyúlnom.
Persze lehet, hogy igazatok van, és kissé túlbonyolítom a dolgot, de ezt csak akkor tudom meg, ha legalább a kipróbálásig eljutok.
Ha mást nem, azt mindenki megnyeri a dolgon, hogy mindenkit megkímélek egy hasonló kísérlettől. :)

Hogy szoktad amúgy a szűrőt takarítani?
Mert nálam negyed évente kb 10-15 perc. Nekem egy atman 3335 van, aminek alul van egy viszonylag nagy ülepítője, felette az egyes kosár alján figyel egy gyári fekete szivacs, rajta seachem matrix, a másik kosárban csak trop van, felette pedig perlon.
Nem kell nagyon túlgondolni a szűrőbaci dolgot! Nyugodtan át lehet csapatni zuhanyfejjel, csapvízzel, azt csókolom.
Az akváriumvízből viszonylag gyorsan újra felépül a baci kultúra (elvileg hatványozott szaporodással lehet számolni. ;)), de ha adsz pluszban bacit a vízhez, akkor észre sem veszed! A lényeg, hogy ezzel egy időben ne legyen nagyon a talaj áttúrva, meg ne etess túl, és akkor észre sem veszed, hogy lenulláztad a szűrőbacikat. Nálam emiatt még csak surface scum sem volt soha! ;)

Ne érts félre nem lebeszélni akarlak, de sanszos, hogy csak felesleges pénzkidobás lenne egy plusz előszűrő.
 
Egy gondolat felmerült bennem: ha van előszűrő, akkor az a nagy kosz szemcséket megállítja, és azok nem tuják a biológiai szűrőanyag pórusait eltömíteni. Ezért jó egy előszűrő. Vagy nem?
 
7. Lassan takarítanom illene a szűrőmet, így jó lenne az előszűrést záros határidőn belül kitalálni, hogy legközelebb már ne kelljen a teljes szűrőt bontanom, hanem legfeljebb a perlont cserélgetni a tetején. ;)

Szia!

Én sem gondolnám túl ezt az előszűrést.
Egy kb. egycentis durva/középdurva szivacsréteg a legalsó kosár aljába bőven elég, egy ilyen réteg nem is csökkenti észrevehetően a biológiai szűrőanyagot és igazából az eltömődéstől sem kell nagyon tartani, ide nem értve a tömeges kihalás esetét, amikor egy csapásra minden a szűrőben találja magát :D, de ezt a funkciót tökéletesen betölti a biológiai szűrőanyag alsó egycentis rétege is, ha nem akarod a biót csökkenteni.

Én egy kicsit túlmisztifikálnak érzem az előszűrést, hiszen objektíven két dolgot fog fel az előszűrő: a nagyobb halkulát (ha van) és/vagy a leszakadt növénydarabokat, leveleket, ráadásul ott, ahol a szűrőben még a legnagyobb a víznyomás, tehát ezek vagy azonnal, vagy rövid időn belül szétmállanak a nyomástól.
Írtad az elején, hogy harmadára van fojtva a szűrőd, tehát ha mégiscsak gyakori a szűrő eltömődése, ergo a fizikai szennyeződések a víznyomástól nem mállanak szét és gyakran kell bontanod a szűrőt, annak sokkal inkább a szűrőben lévő vízáram gyengesége, nem pedig az előszűrés hiánya lehet az oka.

Ha pedig gyenge a vízáram, azaz túlságosan le van fojtva a szűrőd, pl. a harmadára, ami szerintem iszonyúan sok, azon az előszűrés sem segít, mert az előszűrőből kikerülő elmálló por a szűrő felsőbb szakaszaiban ugyanúgy lerakódik majd, hiszen a víznyomás kicsi ahhoz, hogy átvigye a porszerű szennyeződéseket a perlonig, vagy tovább, a kinyomó ágon vissza az aksiba egy újabb vízkörre, azaz előszűrés ide, vagy oda, továbbra is gyakran kell bontani és takarítani a biológiai anyagra rárakódott, iszaposodott cuccot.
 
Utoljára módosított:
Csak egy napra rakom ki a lábamat, és mindjárt beindul a topik. Pedig reménykedtem, hogy csak a témát nem kedvelitek... :D

Szokás ilyet használni amúgy?

Szokás bizony. :) Ahogy írtam többen több féle megoldást írtak már a fórumra, és mint látod gyári megoldás is van rá.
A kérdés csak az, hogy mennyire működik jól egy ilyen típusú szűrő bővítés... (?)

Hogy szoktad amúgy a szűrőt takarítani?

Először is a szűrőanya szemcséket különválogatom méret, alak és szin szerint... :ROFLMAO:
Persze nem, de azért úgy ahogy írtad, sem merem.
Röviden:
2-3 havonta...
Két vödröt teleengedek akváriumvízzel és abban mosom ki a szűrőanyagokat, a csöveket, üvegeket pedig rendes csapvízben kisuvickolom (bár ezt az utóbbi időkben külön héten csinálom), és kimentek minden mini garnélát, amit csak tudok.
Nekem a garnélarács nem jött be, de kiönteni meg sajnálom őket. Az igazi kihívás ugye az amikor a szűrőanyag között vannak, én meg sajnálom beönteni a vödörbe. :p
Végül visszapakolok mindent, és egy rakat papírtörlőn keresztül a visszatöltöm a vizet a szűrőbe. Friss perlon. Összeépítés.
Nem túl bonyolult, de nálam közel se 15 perc... :(

van egy viszonylag nagy ülepítője, felette az egyes kosár alján figyel egy gyári fekete szivacs, rajta seachem matrix, a másik kosárban csak trop van, felette pedig perlon.

Az előző akvárium alatt, illetve itt a kezdeti 1-2 hónapban hasonló volt a helyzet.
Ülepítő, egy kék szívacs, 1,5-1,8l Eheim Substrat, 2liter Matrix, Perlon
Aztán kitaláltam, hogy én is átállok full biológiai szűrésre, ahogy itt sokan írták.
Az ülepítőbe ment 2l Eheim Substrat, felé 2 liter Matrix, felé 2 liter Biorio. Na az ezt követő nyírás utáni takarítást nem kívánom senkinek. :D
Rájöttem mekkora Geroniko voltam, így most bővítenék...

Az akváriumvízből viszonylag gyorsan újra felépül a baci kultúra (elvileg hatványozott szaporodással lehet számolni. ;)), de ha adsz pluszban bacit a vízhez, akkor észre sem veszed! A lényeg, hogy ezzel egy időben ne legyen nagyon a talaj áttúrva, meg ne etess túl, és akkor észre sem veszed, hogy lenulláztad a szűrőbacikat. Nálam emiatt még csak surface scum sem volt soha! ;)

Jó, de te amolyan Legenda vagy mi vagy. ;) Amire én az leszek, már szűrést se használok majd. :p
Ráadásul még igazad is van. Egyszerűbb is lenne visszacsinálni mindent, vagy legalább az ülepítőt kiüríteni, és a tetejére szivacsot tenni, de már ráállt az agyam a témára, és persze tudom, hogy bonyolultabban, de "...érzem hogy meg tudom csinálni mester!" :D

ha van előszűrő, akkor az a nagy kosz szemcséket megállítja

A mech. szűrők többsége épp azon az elven működik, hogy egyre kisebb szennyeződéseket szedsz ki, közben meg semelyik sem terhelődik túl annyira hogy elzárja a víz útját.
Aztán ugye a biológiai szűrésnél meg a felület a fontos, hogy sok sok baci be tudjon települni, szóval érdemes nekünk is ezt az elvet követni, és hát ugye ennek a legelső lépéséről beszélünk most. :)

két dolgot fog fel az előszűrő: a nagyobb halkulát (ha van) és/vagy a leszakadt növénydarabokat, leveleket

Pontosan ez is a cél. Ha ez (és a garnélák) nem a fő szűrőmben vannak, akkor (pár év múlva) már én is úgy takarítok majd, mint Molroth. ;)

Írtad az elején, hogy harmadára van fojtva a szűrőd, tehát ha mégiscsak gyakori a szűrő eltömődése, ergo a fizikai szennyeződések a víznyomástól nem mállanak szét és gyakran kell bontanod a szűrőt, annak sokkal inkább a szűrőben lévő vízáram gyengesége, nem pedig az előszűrés hiánya lehet az oka.
Ha pedig gyenge a vízáram, azaz túlságosan le van fojtva a szűrőd, pl. a harmadára, ami szerintem iszonyúan sok, azon az előszűrés sem segít, mert az előszűrőből kikerülő elmálló por a szűrő felsőbb szakaszaiban ugyanúgy lerakódik majd, hiszen a víznyomás kicsi ahhoz, hogy átvigye a porszerű szennyeződéseket a perlonig, vagy tovább, a kinyomó ágon vissza az aksiba egy újabb vízkörre, azaz előszűrés ide, vagy oda, továbbra is gyakran kell bontani és takarítani a biológiai anyagra rárakódott, iszaposodott cuccot.

Nekem aztán nem tömődik el a szűrőm, szerintem ez az egyetlen dolog amit nem tud az EHEIM. :) Csak akkora bika darab, hogy a több, mint 20x-os megforgatásával kikeveri a vizet (talajt, növényt, állatokat) az akváriumból. :D
Talán egy poppy, vagy egy spin segíthetne, de bizony csak a nyomó oldalon... :p
A paszírozos dologban meg lehet, hogy igazad van, de más vélemény (az enyém :D) szerint az is lehet, hogy azért építik függőlegesen felfelé áramlásúra a legtöbb szűrőt, hogy folyamatosan ülepítést is végezzenek, és minél kevesebb mechanikai koszt nyomjanak be a biológiai szűrőanyagba, majd mindenen át az akváriumba...
És bizony nem szép dolog mindent ezzel a pár centillió baktériummal megetetni! Tessék néha üríteni is azt a bizonyos (romlott) húsos tálat, nehogy még gyomor(helyett amijük van) rontást kapjanak! ;)
Azért köszi! :)

Vegyél Oase szűrőt. ;):D
Hát a cél az lett volna, hogy látva a szenvedésemet a GA megdobjon egy ajándék tesztdarabbal, de most hogy ily egyenesen ide írtad, már nem tudnám megmagfyarázni miért is nem veszem inkább meg topik írogatás helyett. :p

Összességében már kezdtek meggyőzni, de azért még:

;)
 
Csak egy napra rakom ki a lábamat, és mindjárt beindul a topik. Pedig reménykedtem, hogy csak a témát nem kedvelitek... :D



Hát a cél az lett volna, hogy látva a szenvedésemet a GA megdobjon egy ajándék tesztdarabbal, de most hogy ily egyenesen ide írtad, már nem tudnám megmagfyarázni miért is nem veszem inkább meg topik írogatás helyett. :p

Összességében már kezdtek meggyőzni, de azért még:

;)

Kiraktad egy napra a lábad és hiába csöngetett a futár a neked dedikált Oase szűrővel. Most így jártál :p
 
Kiraktad egy napra a lábad és hiába csöngetett a futár a neked dedikált Oase szűrővel. Most így jártál :p

Azért igazán hagyhatott volna egy cetlit, hogy holnap mikor jön vissza... :ROFLMAO:

Most már jöhetne egy projektet erősítő vélemény is. (persze ellenvélemény meg sok)
@Nigro esetleg? De nem állhatsz ám bármelyik oldalra... :p
 
Ezt a külső előszűrős dolgot én már megcsináltam az előző setupomnál.

https://akvakertesz.hu/threads/tetratec-ex-1200.781/page-42#post-232831

Alie*pressen keress rá SunSun HW603-ra. 16/22-es csonkokkal is van. Pumpa nélkül. 2,3 literes szűrőkapacitás, 3 féle lyukméretű szivacs töltettel.

Ez olyan, mintha ILYEN lenne. (?) Vagy valamilyen. :p
Mik a tapasztalatok? És ami a legfontosabb! Mekkora csövezése van? Ez is csak átalakítóval tud 16/22-t? Mert akkor nekem nem jó. :(
 
Ez olyan, mintha ILYEN lenne. (?) Vagy valamilyen. [emoji14]
Mik a tapasztalatok? És ami a legfontosabb! Mekkora csövezése van? Ez is csak átalakítóval tud 16/22-t? Mert akkor nekem nem jó. :(
En gyorsan megneztem az aukcioson ranezesre ugyanaz mint az enyem csak van rajt egy pumpa. Ettol meg leget 16/22 es is...

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
De miért nem jó a garnélarács? :rolleyes:

Mert ronda, és visszafogja az áramlást.
Az elsőt még el is nézném neki, de a második miatt az akril skimmer leszedi a festéket a plafonról. :D

Tudom, most meg majd az jön, hogy miért nem cserélem le azt is, így gyorsan válaszolok:
Nem tetszik az Eheim Skim 350 :cool:

Nem könnyű velem, de legalább szóltam időben! :ROFLMAO:
 
Azert en megosztom a tapasztalatom. 3 honapot hasznaltam egy 750l/h-s kinai szuro ele kotve 12/16 os csovezessel. A gyari 3 reteg szivacs volt csak bent. A szuroben csak biologiai es perlon. Sajnos a kinai csoda vodre az eso takaritasnal eltort es az uj szuro ele mar nem raktam vissza az eloszurot, de a 3 honap alatt 0 azaz semi lerakodas nem lett a foszuroben. Az eloszuro viszont eleg rendessen megtelt. Sajnos a csovezese vagyis a csapok eleg furan vannak megoldva, ugyan a csovet le tudod zarni, de csak a szurorol letekerve tudod levalasztani. Igy a szuroben levo viz az en esetemben egy talban landolt. De ha a jo oldalat akarjuk nezni, akkor igy konnyebb kihalaszni a kis garnikat.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Back
Oldal tetejére