• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Trappista

Mágus
Sziasztok!

Kerestem olyan topikot, ahol külső előszűrő használatáról van szó, de nem találtam.
Remélem nem csak én voltam nagyon béna... :p

Viszont mivel az elmúlt napokban izgatja a fantáziámat a téma, és szerintem mások is profitálhatnának belőle, ezért úgy gondoltam indítok egy topikot az előszűréseknek.
Remélem lesz olyan, aki szívesen megosztja majd az ezzel kapcsolatos tapasztalatát! ;)

Na szóval. A bennem gondolatot ébresztő dolog a következő:

1. Van egy 2426-os bivaly erős 22/16 csövezésű EHEIM külső szűrőm full biológiai töltettel
2. Bár a (jelenleg harmadára fojtott) szűrő motorja talán bírná, de nincs már hova rakni több (fizikai) szűrőanyagot
3. A biológiai töltetet a fizikai szennyeződésektől takarítani fárasztó, és nem tesz jót a baktérium kulturának
3. A 2426-ban a szűrés lentről felfelé halad, tehát ha újra raknék is bele szivacsot, akkor folyton szét kellene szedni az egész szűrőt, viszont másik szűrőt meg nem akarok venni
4. A belső Eheim előszűrő kicsi, nem túl szép, és az akváriumba "koszol"
5. Bár láttam hogy mások erre két sorba kötött szűrőt használnak, nekem se pénzem, se helyem nem lenne most erre
6. Figyelni kell arra is, hogy ne alakuljon ki kavitáció, ezért inkább a szűrőfelület legyen nagy, mint a szűrő vastagsága
7. Lassan takarítanom illene a szűrőmet, így jó lenne az előszűrést záros határidőn belül kitalálni, hogy legközelebb már ne kelljen a teljes szűrőt bontanom, hanem legfeljebb a perlont cserélgetni a tetején. ;)

Ennek kivitelezésére jelenleg négy kézen fekvő megoldást tudok felsorolni
- venni egy 22/16-os szűrőhöz tartozó vödröt, és tetőt szükséges szerelvényekkel
- venni egy 22/16-os csövezésű rossz szűrőt, és kibelezni
- a DIY reaktor mintájára egy szűrőházból kialakítani
- vagy építeni egyet

Mivel kicsi az esélye, hogy éppen most dobna ki valaki egy 22/16-os szűrőt, szűrő darabokat meg nem láttam még a GA kínálatába sem (bár tudom, hogy mindent beszereznek, ha kell), a barkácsolás meg csak egyszerűbb léptékekben az én világom, ezért most leginkább a szűrőházas megfoldás felé hajlok.
(ráadásul, ha nem jön be a próbálkozás, az alkatrészek egy része jó lenne egy reaktorhoz is)

Ezen belül jelenleg még csak pár ötletem van:

1. duplacsappal kellene szerelni, hogy könnyen leválasztható legyen a rendszerről
2. esetleg lehetne bypas-olni, mert bár így pont a szerepét veszíti el, de ezzel ki lehetne védeni a kavitációt, és adott megvalósítás mellett akár a menet közben történő leválasztást is (mivel jelenleg egyiknek sem látom sok értelmét, így egyelőre ezt hanyagolnám.
3. valamilyen légtelenítő megoldás mindenképpen kell majd
4. a szűrőanyag alatt kell hely ülepítésnek
5, szintén a kavitáció kivédése érdekében az ötlet ezen szakaszában jobban preferálom a szűrőházban kintről befelé, és nem a DIY reaktorhoz hasonló szűrőanyagon le, majd belül fel áramlást.

Ha valakinek van tapasztalata ilyen, vagy hasonló megvalósítással, szívesen vennék minden tanácsot!
Persze ha valakinek van egy elajándékozandó külső szűrője, a terv ezen szakaszában még azt sem utasítom vissza. ;):D
 
Bár láttam hogy mások erre két sorba kötött szűrőt használnak
Szia!
Érdekes a topic amit nyitottál, figyelni fogom! :)
Nekem inkább kérdésem lenne, hogy ez sorba kapcsolt 2db olyan szűrőt jelent, amiben mindkettőnél működik a szivattyú? Gondolom ez teljesen egyforma szűrőknél működhet. Bár fura, mert az első nyilván a mechanikai szűrő és annak nagyobb lehet a terhelése, és az így kialakult vízszállítása másabb mint a következő, biológiainak, hiába ugyan olyan a szivattyúja. Kíváncsi lennék ez áramlástanilag mit eredményezhet. Bár biztos kiegyenlítődik valahogy, ha másnem "rászív" a második az elsőre.

Ez picit távolabbról kapcsolódik ide:
Anno én is kísérleteztem a külsőnél két dologgal, az egyik a szívó ágra húzott szivacs volt, de azt gyakran kell puccantani. Ha meg elmaradt mondjuk hétvégére , akkor az már nem volt jó. (ez kevésbé növényes, inkább halas aki volt diszkoszokkal, szóval kapta a szűrésem az ívet..) a másik, relatíve piti dolog az volt, hogy vettem egy noname szívó pipát és elvágtam úgy, hogy kb. az akvárium magasságának a felénél legyen. Most talán egy kicsit kevesebb pudva jut be a szűrőn, a többi pedig egy laza porszívózással egybekötött vízcserével hévégén távozik.

Ezt érdekes elgondolásnak tartom:
a DIY reaktor mintájára egy szűrőházból kialakítani
 
Esetleg megoldás lehet a szűrő átalakítása teljesen mechanikus szűrővé és a nyomóoldalára, tehát utána beiktatni egy biológiai szűrőanyagokkal megpakolt tartályt. Így elkerülhető lenne a kavitáció, viszont elképzelhető a motor gyakori leiszapolódása, mivel a perlon is csak utána lenne.
Ha a szűrő elé építenénk a mechanikus szűrőt valószínű a kavitáció csak erős elkoszolódáskor, a szivacs eltömődésekor alakulna ki.
 
Azon a bizonyos aukcios oldalon talalsz keszen ef booster neven en a kicsit hasznaltam belole. Ez 1.2 literes a nagy pedig 2.3 liter. Csak szivacs toltet csapokkal.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Nekem inkább kérdésem lenne, hogy ez sorba kapcsolt 2db olyan szűrőt jelent, amiben mindkettőnél működik a szivattyú?

Hát mindkettőre olvastam már példát. Vannak akik kiszedik az egyikből a rotort, vagy olyan régebbi szűrőt használnak kiegészítő szűrőnek, amihez még nem volt beépített szivattyú.
És természetesen sorba is többen kötöttek szivattyúkat normál működés mellett. Hogy pontosan kik, azt most meg ne kérdezd.

a nyomóoldalára, tehát utána beiktatni egy biológiai szűrőanyagokkal megpakolt tartályt.
Igen, ez nekem is eszembe jutott, és ugyanezen okból vetettem el egyből, mint te. Azt gondolom nem véletlen, hogy a gyártók még mindig inkább a kavitációt kockáztatják a rotortér elkoszolódásával szemben... ;)

ef booster neven

Köszi!
Biztos voltam benne, hogy nem találtam fel a spanyol viaszt, de a csövezés nekem inkább 12/16-osnak tűnik.
Vagy rosszul látom?
geSizer.ashx?image=%2fAllPondSolutions%2fmedia%2fSiteImages%2fProducts%2fEF-BOOSTER%2fef-booster.jpg

@viktorlantos Az EHEIM nem gyárt már a régi szűrőihez hasonló vödröket? Mármint hogy te magad raksz hozzá olyan pumpát, amilyet akarsz? (pl. épp 16/22-es méretben :p)
 
@Trappista! Bocs az értetlenkedésért, nem jöttem rá hogy miért van szükséged ilyesmire. Viszont feltételezem, hogy nem értelmetlen dolgon töröd a fejed, így szeretném én is megérteni.
Szóval ennek az előszűrőnek az lenne a lényege, hogy ritkábban kelljen takarítani a szűrőt és ezáltal megőrizhesd a baktériumtelepeket? Nekem ez furcsa, mert egy komplett szűrőtakarítás (csövek, üvegek nélkül) nálam kb 15 percig tart (+ nyomok eltüntetése). A félévente 15 percért cserébe biztosan nem vállalnék be még több helyfoglalást a szekrényben, még több csövezést illetve hibalehetőséget. Pont ezért használunk kompakt szűrőket, nem pedig oldal/alsópolcos/hordós stb szűréseket, nem?
 
Hát mindkettőre olvastam már példát. Vannak akik kiszedik az egyikből a rotort, vagy olyan régebbi szűrőt használnak kiegészítő szűrőnek, amihez még nem volt beépített szivattyú.
És természetesen sorba is többen kötöttek szivattyúkat normál működés mellett. Hogy pontosan kik, azt most meg ne kérdezd.


Igen, ez nekem is eszembe jutott, és ugyanezen okból vetettem el egyből, mint te. Azt gondolom nem véletlen, hogy a gyártók még mindig inkább a kavitációt kockáztatják a rotortér elkoszolódásával szemben... ;)



Köszi!
Biztos voltam benne, hogy nem találtam fel a spanyol viaszt, de a csövezés nekem inkább 12/16-osnak tűnik.
Vagy rosszul látom?
View attachment 16781

@viktorlantos Az EHEIM nem gyárt már a régi szűrőihez hasonló vödröket? Mármint hogy te magad raksz hozzá olyan pumpát, amilyet akarsz? (pl. épp 16/22-es méretben :p)
A csovezese ami nekem van alapbol 16/22 es aztan ha letrkered a veget, onnantol 12/16 os.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
@Trappista! Bocs az értetlenkedésért, nem jöttem rá hogy miért van szükséged ilyesmire. Viszont feltételezem, hogy nem értelmetlen dolgon töröd a fejed, így szeretném én is megérteni.
Szóval ennek az előszűrőnek az lenne a lényege, hogy ritkábban kelljen takarítani a szűrőt és ezáltal megőrizhesd a baktériumtelepeket? Nekem ez furcsa, mert egy komplett szűrőtakarítás (csövek, üvegek nélkül) nálam kb 15 percig tart (+ nyomok eltüntetése). A félévente 15 percért cserébe biztosan nem vállalnék be még több helyfoglalást a szekrényben, még több csövezést illetve hibalehetőséget. Pont ezért használunk kompakt szűrőket, nem pedig oldal/alsópolcos/hordós stb szűréseket, nem?

Bár tudom, hogy csak kóstolgatsz, de komolyan veszem a felkérést, és leírom. ;)

- A szűrő takarítás csak nálad 15 perc. Nálam inkább fél óra-ötven perc, attól függően mennyire vagyok alapos. (és lassú)
- A szűrőmnél az ülepítő alul van, tehát nincs olyan, hogy csak előszűrő takarítás, legfeljebb olyan, hogy csakl perloncsere
- Az egész szűrő biológiai szűrőanyaggal van jelenleg feltöltve, így jelenleg nincs külön mechanikai szűrőanyagom
- Sajnálom a szűrőbe tévedt garnélákat is, de egyesével kihalászni őket a szűrőanyag közül kész rémálom
- Egy kisebb mechanikai szűrőt akár heti szinten sem lennék lusta tisztítani (mert az nem tizenöt, csak öt perc :D)

A csovezese ami nekem van alapbol 16/22 es aztan ha letrkered a veget, onnantol 12/16 os.

Remélem nem értelek félre, de az sem jó nekem, ha rá lehet csatlakoztatni a 16/22-re, de van ahol a belső átmérő csak 12, mert az már erősen visszafogja a szűrőt. :p
 
Bár tudom, hogy csak kóstolgatsz, de komolyan veszem a felkérést, és leírom. ;)

- A szűrő takarítás csak nálad 15 perc. Nálam inkább fél óra-ötven perc, attól függően mennyire vagyok alapos. (és lassú)
- A szűrőmnél az ülepítő alul van, tehát nincs olyan, hogy csak előszűrő takarítás, legfeljebb olyan, hogy csakl perloncsere
- Az egész szűrő biológiai szűrőanyaggal van jelenleg feltöltve, így jelenleg nincs külön mechanikai szűrőanyagom
- Sajnálom a szűrőbe tévedt garnélákat is, de egyesével kihalászni őket a szűrőanyag közül kész rémálom
- Egy kisebb mechanikai szűrőt akár heti szinten sem lennék lusta tisztítani (mert az nem tizenöt, csak öt perc :D)



Remélem nem értelek félre, de az sem jó nekem, ha rá lehet csatlakoztatni a 16/22-re, de van ahol a belső átmérő csak 12, mert az már erősen visszafogja a szűrőt. :p
Sajnos jol erted alapbol a csatlakozok 12esek es van egy bovito amivel 16/22 esre is jo.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Sajnos jol erted alapbol a csatlakozok 12esek es van egy bovito amivel 16/22 esre is jo.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
Azért másnak ez egy teljesen tökéletes megoldás lehet, szóval köszi! :)

Tapatalk-kal küldve...
 
Azért másnak ez egy teljesen tökéletes megoldás lehet, szóval köszi! :)

Tapatalk-kal küldve...
Igazan nincs mit. Erdemes rakerdezni a nagyobbra hatha ott alapbol mas a csovezes, nekem a kicsi van az tuti ilyen.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Bár tudom, hogy csak kóstolgatsz, de komolyan veszem a felkérést, és leírom.
Szó sincs ilyesmiről.
Köszi hogy leírtad. Nálam a Tetrában is ugyanez a helyzet, alul van a mechanikai szűrés. A garnélák miatt (is) tényleg jó ötlet. Figyelni fogom a fejleményeket.
 
Bár tudom, hogy csak kóstolgatsz, de komolyan veszem a felkérést, és leírom. ;)

- A szűrő takarítás csak nálad 15 perc. Nálam inkább fél óra-ötven perc, attól függően mennyire vagyok alapos. (és lassú)
- A szűrőmnél az ülepítő alul van, tehát nincs olyan, hogy csak előszűrő takarítás, legfeljebb olyan, hogy csakl perloncsere
- Az egész szűrő biológiai szűrőanyaggal van jelenleg feltöltve, így jelenleg nincs külön mechanikai szűrőanyagom
- Sajnálom a szűrőbe tévedt garnélákat is, de egyesével kihalászni őket a szűrőanyag közül kész rémálom
- Egy kisebb mechanikai szűrőt akár heti szinten sem lennék lusta tisztítani (mert az nem tizenöt, csak öt perc :D)



Remélem nem értelek félre, de az sem jó nekem, ha rá lehet csatlakoztatni a 16/22-re, de van ahol a belső átmérő csak 12, mert az már erősen visszafogja a szűrőt. :p
Örülök,hogy nem vagyok egyedül az alaposságommal! :D
 
Örülök,hogy nem vagyok egyedül az alaposságommal! :D
"Hát kapkodni nem érdemes.." - mondta a kerámia tengelyem és eltört.. :LOL: Azóta úgy takarítom, mintha egy ketyegő bombát hatástalanítanék. :)
szerk.: azért az is egy fontos szempont, hogy ha lenne valamilyen előszűrőd, a légtelenítés ne egy rémálom legyen. szerk II.: mondjuk egy power head lehet, hogy jó hozzá.
 
Utoljára módosított:
Bár tudom, hogy elvetetted a szennyvízcsöves előszűrő lehetőségét, én azért kicsit mégis kardoskodom mellette. Nálam a kis 26 literesen egy ilyenből készült szűrő dolgozik, benne egy Eheim 300liter/órás pumpával, de ez neked ugye nem kell. A csőcsatlakozást sem bonyolult megcsinálni, sima 16-os villamossági cső, a hozzá való tömszelencével szerelve. Ha jól értem, akkor biológiai töltet se lesz benne, max egy szivacs,hogy a garnélák ne jussanak tovább.
Tehát lényegében az alábbi dolgok kellenek
pl egy 150-es szennyvízcső darab, de kell a gumis vége
1db vég dugó
1db lezáró kupak
2db 16-os csőhöz való tömszelence
egy darab 16-os villamossági cső
20339823_3a7e1075375ca81fc4bbb46041dd6197_l.jpg
 
Erdemes rakerdezni a nagyobbra hatha ott alapbol mas a csovezes

Hát sajn os az adatlap alapján az EF-2 is ugyanez: :(
14-16mm or 16-18mm hose required

A garnélák miatt (is) tényleg jó ötlet.

Azt hittem majd jössz a garnélaráccsal. Most miattad kárba megy az arra szánt válaszom. :p

Örülök,hogy nem vagyok egyedül az alaposságommal! :D

Én meg annak hogy nem egyedül vagyok ennyire lassú. :ROFLMAO:

a légtelenítés ne egy rémálom legyen.

Ez fontos tényező. Ezért is írtam az első hsz.-ban, hogy légtelenítés mindenképpen kell rá!!! :)

mondjuk egy power head lehet, hogy jó hozzá.

Ezen ráérek akkor gondolkodni, ha nélküle szenved a rendszer. Bár valószínűleg azért nem lesz, mert ha az előszűrőre kötöm, akkor fokozott koszosodásnak van kitéve, ha meg a másik szűrőre, akkor csak még jobban elősegítem az esetleges kavitációt. :rolleyes:

Bár tudom, hogy elvetetted a szennyvízcsöves előszűrő lehetőségét, én azért kicsit mégis kardoskodom mellette.

Hát nem vagyok egy igazán nagy DIY mágus, amit csak tetéz a félelmem, hogy milyen véget érek egy elázott laminált miatt, szóval ez tényleg csak legvégső esetben, de azért köszi! ;)
 
Back
Oldal tetejére