• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős vs citromsavas módszer

Ma rádöbbentem v.mire. Kaptam egy tutti difit ég és föld a beoldás (köszönöm tasmán). Centik helyett milliméteres a citromsav szintcsökkenése. Tudom közhely de ebben a hobbybannincs helye a sporolásnak.(sajna)
 
Nekem a témáról az a véleményem, hogy mindkettő jó, ha jól van megcsinálva. Ezt bizonyítja, hogy egyesek erre, mások arra esküsznek.

Én citromsavassal kezdtem, de inkább szenvedés volt, mint co2 adagolás... Eresztett mindenhol a rendszer, kellett volna tűszelep, lemondtam a dologról.

Újabban csináltam egy csak növénytermesztő kis akváriumot, és abba összedobtam 10 perc alatt egy élesztőset, az akváriumban egy harang oldja be, a víz áramlik körülötte, szóval tuti bekerül valami.
Van még egy 72 literes low-tech növényesem, ennek akartam anno a citromsavasból csinálni co2 adagolást, de felhagytam vele, most lehet ide is beteszek egy harangot, még ha csak 10 ppm-et is érek el, megérte.

Az élesztős rendszert pedig egy, az automata tápadagolómból átalakított ötlettel turbózom, tehá cukros vizet adagolok az élesztős vízre, naponta egy keveset.
Tervezem bevetni a borélesztőt, ami sokkal tovább bírja, ugye a sütőélesztő nem bírja az etanolt, valószínűleg ezárt áll el egy idő után. A vízzel hígíthatom is, így még később éri el a halálos etanol cc-t a rendszer, és táplálékot is juttatok be, így hónapokig is elpöröghet a rendszer, havonta pár mozdulat nem nagy dolog úgy gondolom.
 
Citromsavas elonyei : - magasabb es egyenletes nyomas
- tisztabb gaz
- ejszakara lezarhato ezzel 3x tobb ideig mukodhet.( 8 oras vilagitassal szamolva )

Citromsavas hatranyai : - nehezebb egy jol mukodo rendszert osszehozni ( barkacsmegoldasra gondolok), ha nem tokeltes a rendszer akkor frusztralo ....
- dragabb ( ez vitathato de ahonnan en beszerzem az alapanyagokat ott dragabb )
- A citromsav neha nem kaphato 100-200 g kiszerelesekben, ( 8g kiszereles mindig van :D no comment )
- jominosegu tuszelep elengedhetelen a hasznalatahoz

Elesztos elonyei: - sarki boltban megkapsz mindent hozza.
- legolcsobb modszer amivel eddig talakoztam
- nincs szukseg tuszelepre , jobbacska muanyag csappal uzemeltetheto

Elesztos hatranyai: - ejszkara lehetetlen elzarni ,ezert 66% a gaznak nics kihasznalva ( 8 oras vilagitas )
- ha veletlenul lelovi valamemlyik csatlakozasnal a csovet akkor minden tiszta ragacs lesz a kornyeken
- egyenletlen nyomas , szinte vegig megfigyeles alatt kell tartani , naponta jatszani a csappal es figyelni a bubborekszamlalot
 
Én azthiszem elértem az élesztős megoldásnak arra a pontjára,hogy már nem tudok rajta javítani.

Low-tech akvárium, 2 palack összekötve, visszafolyásgátló, és a belső("szűrő") keringető pumpa(aki nem tudja: nem használok biológiai szűrést) venturi-szívójára van erősítve a co2 csöve. Kis buborékokat lövell, az áramlás jól körbetekeri, nem kell diffúzor sem. Nincsen nagy nyomás, ami co2 keletkezik, azt ki is szívja a venturi cső. Főleg liszttel üzemel, lassabb, egyenletesebb adagolás, sosem csináltam zseléssel, de olyasmi lehet a leírások alapján.

Hetente az egyik flakont leöntöm 3/4-éig, töltök bele egy evőkanál cukrot és 2-3 evőkanál lisztet és feltöltöm vízzel, nem kell újabb adag élesztő, mert az aljában marad még bőven, ami felszaporodik gyorsan. A másik héten a másik flakont cserélem,mire az első elgyengül.
 
Én azthiszem elértem az élesztős megoldásnak arra a pontjára,hogy már nem tudok rajta javítani.

Low-tech akvárium, 2 palack összekötve, visszafolyásgátló, és a belső("szűrő") keringető pumpa(aki nem tudja: nem használok biológiai szűrést) venturi-szívójára van erősítve a co2 csöve. Kis buborékokat lövell, az áramlás jól körbetekeri, nem kell diffúzor sem. Nincsen nagy nyomás, ami co2 keletkezik, azt ki is szívja a venturi cső. Főleg liszttel üzemel, lassabb, egyenletesebb adagolás, sosem csináltam zseléssel, de olyasmi lehet a leírások alapján.

Hetente az egyik flakont leöntöm 3/4-éig, töltök bele egy evőkanál cukrot és 2-3 evőkanál lisztet és feltöltöm vízzel, nem kell újabb adag élesztő, mert az aljában marad még bőven, ami felszaporodik gyorsan. A másik héten a másik flakont cserélem,mire az első elgyengül.

Meselnel errol a lisztes megoldasrol ?
 
Meselnel errol a lisztes megoldasrol ?

Az alapja az, hogy ugye a gombáknak valami szénhidrát kell. A répacukrot gyorsabban használják, nem kell sokat bontogatniuk, csak egyszerűbb cukrokká(glükóz).

A lisztben keményítő van, amit először cukrokká kell bontaniuk enzimek segítségével. Ez miatt lassabb a felhasználása, lassabb a co2 termelődése.

(a kovászban nincsen cukor, csak liszt és élesztő)

Ugyanilyen alapon amúgy krumpli leturmixolva is működhet :D
 
Az alapja az, hogy ugye a gombáknak valami szénhidrát kell. A répacukrot gyorsabban használják, nem kell sokat bontogatniuk, csak egyszerűbb cukrokká(glükóz).

A lisztben keményítő van, amit először cukrokká kell bontaniuk enzimek segítségével. Ez miatt lassabb a felhasználása, lassabb a co2 termelődése.

(a kovászban nincsen cukor, csak liszt és élesztő)

Ugyanilyen alapon amúgy krumpli leturmixolva is működhet :D

A kemenyito vs. cukor elv az tiszta, atfogalmazom a kerdest. Mennyi ideig birja ezzel a modszerrel( recepttel), mekkora nyomas keletkezik ?
 
A kemenyito vs. cukor elv az tiszta, atfogalmazom a kerdest. Mennyi ideig birja ezzel a modszerrel( recepttel), mekkora nyomas keletkezik ?


Én olyan módszert használok(mint korábban írtam), hogy nem keletkezik nagy nyomás, így erre nem tudok válaszolni. Én hetente cserélem, de gondolom bírná tovább, ha több lisztet raksz, mivel lassabban keletkezik az alkohol is, ami kinyírja az egészet, és leáll.
 
Most jelen pillanatba élesztős rendszert használok, de majd most szeretném kipróbálni a citromsavasat. Utána olvasgattam de stabilabbnak tűnik a dolog de majd kiderül.
 
Helo, van egy citromsavas rendszerem, lenne 1 kérdés, el lehet e éjszakára zárni?, nem termelődik akkor túlnyomás? és miért fogy el 2 nap után a a szódabikarbóna, átmegy a citromsavasba.Köszi előre is a segítséget.
 
Helo, van egy citromsavas rendszerem, lenne 1 kérdés, el lehet e éjszakára zárni?, nem termelődik akkor túlnyomás? és miért fogy el 2 nap után a a szódabikarbóna, átmegy a citromsavasba.Köszi előre is a segítséget.
Szia! Nyugodtan lezárhatod, a reakció magától leáll. Éppen az a lényege ennek a rendszernek, hogy "automata": tartja az indításkor elért nyomást. Én is elszoktam zárni éjjelre, hogy ne ciripeljenek a fülem mellett a buborékok.
 
ja, és külön csapot raktál be az elzáráshoz vagy a tűszeleppel zárod?
Bár nem feltétlenül nekem szól a kérdés, de ha nem gond:
Külön csap praktikusabb, mint minden alkalommal beállítgatni a tűszelepet, ami hosszadalmas is lehet. Meg veszélyes, ha rohansz és nem figyelsz.
Sokunknál például mágnesszelep működik a rendszeren, szóval bátran zárd, HA! nincs szivárgás sehol, különben érhet meglepetés. ;) De ez mondjuk alapfeltétel. :D
 
Köszi a választ, mágnesszelepet lehet rácsatlakoztatni erre a rendszerre?

Tapatalkkal küldve az én HAMMER eszközömről
 
Helo mindenkinek!

Itt olvastam ha éjjelre elzárja az ember az éleztős vagy citromsavas rendszert van aki fél,hogy szétdurran,HA pl.festocsövekkel van összerakva(10bár nyomást bír)
akkor egy szikvizes palack 20bár nyomáson durran szét. Ezt az aquanova kft oldalán találtam.

"1.5literes műanyag szikvizes palack 79 gr. előformából, a 12 férőhelyes rekeszhez tervezve.
Felhasadó nyomásérték: 20 bar felett. Élelmiszerbiztonsági és fogyasztóvédelmi szempontból fontos, hogy a palackok az oldalukon hasadnak fel
Az AQUA-NOVA Kft. által gyártott szódás palackok követelményeinek bemutatása, és mérési eredmények".
 
Sziasztok.

Nekem is citromsavas rendszerem van.
véleményem szerint ha nem ereszt sehol a rendszer akkor nem fog felmenni a nyomás a palackban.
Ha a rendszer eléri az indításkor beállított nyomást akkor a reakció leáll.
Csak akkor termelődik, megy át citromsav a "B" palackba ha ott a nyomás valamiért leesik, pl. ereszt a nyakánál az üveg, vagy meg van nyitva a csap.
 
Helo mindenkinek!

Itt olvastam ha éjjelre elzárja az ember az éleztős vagy citromsavas rendszert van aki fél,hogy szétdurran,HA pl.festocsövekkel van összerakva(10bár nyomást bír)
akkor egy szikvizes palack 20bár nyomáson durran szét. Ezt az aquanova kft oldalán találtam.

"1.5literes műanyag szikvizes palack 79 gr. előformából, a 12 férőhelyes rekeszhez tervezve.
Felhasadó nyomásérték: 20 bar felett. Élelmiszerbiztonsági és fogyasztóvédelmi szempontból fontos, hogy a palackok az oldalukon hasadnak fel
Az AQUA-NOVA Kft. által gyártott szódás palackok követelményeinek bemutatása, és mérési eredmények".
Ez az én élesztős rendszerem.Festo csövekkel réz hollandival erősített kupakok műgyantával ragasztva,beton kemény mikor eléri a nyomást kis kerámia difivel több mint 2 hétig megy.
 

Attachments

  • 20171103_211015.jpg
    20171103_211015.jpg
    132.2 KB · Megtekintések: 18
Back
Oldal tetejére