• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős vs citromsavas módszer

De a nagynyomásúnál ezt spórolásból csinálják itt meg elmegy vagy 300forint egy hónapba cserébe kényelmesebb lesz a dolog :D

Ha hozzáveszed azt az idôt amíg beteszel egy újabb töltetet, eléred a megfelelô nyomást, beállítod a bubiszámot stb... Ehhez képest beraksz egy csapot vagy ha kényelmesebb vagy egy mágnesszelepet mennyi idôt sporolsz, hosszútávon mennyi pénzt. Ha késôbb váltanál nagynyomásura ezt is feltudod használni.
 
Sziasztok.
Sajnos én nem használom a citromsavas rendszert csak hangosan gondolkodom, így szeretném, hogy akik használják a rendszert javítsanak ki ahol hibás megállapításokat tettem.
Aztán most próbálkozok eltolni az arányokon, először majd több szóda, aztán több citromsav, majd meglátjuk melyik jön be jobban

Ha felírjuk a lejátszódó reakcióegyenletet akkor meghatározható, hogy melyik esetben mi fog történni. Az egyenlet alapján kiszámítható, hogy 200 g citromsav 280 g szódabikarbónával reagál. Így ha a szódabikarbóna mennyiségét növeled akkor tovább fog tartani. Ha csökkented akkor kevesebb ideig megy majd. Ha a citromsav mennyiségét, és ezzel az oldat koncentrációját növeled, akkor kevesebb fog átmenni a "B" palackba, ahhoz, hogy újra kialakuljon a megfelelő nyomás. Viszont akkor is csak addig működik amíg valamelyik anyag el nem fogy.

Viszont mivel a rendszernek vannak hibái, például az hogy az utolsó cseppig nem képes átmenni a citromsav a "B" palackba mert a porlasztókő már nem lesz eléggé belemerülve az oldatba, ha jól gondolom? Meg aztán szerintem a "B" palackban képződő víz a beérkező citromsav oldatot felhígítja, így nem biztos, hogy a reakció teljesen lejátszódik a 2 anyag között. Ugyanez a probléma áll fent ha felfüggesztem a szódabikarbónát, mivel valamennyi citromsav lecsorog róla reakció nélkül. Mondjuk ha szárazon rakom bele a szódabikarbónát a "B" palackba akkor lehet, hogy teljesen végbe megy a reakció, még az utolsó napokban is.
Tehát szerintem a szódabikarbóna mennyiségét meg lehet növelni mondjuk 40 g-al, feltételezve hogy kb 30g citromsavat tartalmazó oldat marad vissza az "A" palackban, illetve az is kérdés, hogy mindig teljesen végbemegy e a reakció a "B" palackban. illetve még citromsav oldat koncentrációját is érdemes lenne növelni. Mi a véleményetek? :)
 
Viszont mivel a rendszernek vannak hibái, például az hogy az utolsó cseppig nem képes átmenni a citromsav a "B" palackba mert a porlasztókő már nem lesz eléggé belemerülve az oldatba, ha jól gondolom?
Nem feltétlen. ha pl kólásüvegről beszélünk, akkor annak a "lábaiba?"(sry nem tudom, hogy nevezik szakzsargonba azt a 4 pecket amin áll?:whistle::whistle:(n)) pont belefér a porlasztókő és szinte mindent felszív...ha nem kicsit megdöntöm, aztán ugyanott vagyok.
Én mindkettőt növeltem, 200/262 aránnyal dolgozva kis szódabikarbóna elvileg maradhat bár látható jele nincs, ami meg oldatban lehet az sztem ekkora mennyiségnél és oldatnál édeskevés...ergo nem foglalkozom vele.
 
Nem feltétlen. ha pl kólásüvegről beszélünk, akkor annak a "lábaiba?"(sry nem tudom, hogy nevezik szakzsargonba azt a 4 pecket amin áll?:whistle::whistle:(n)) pont belefér a porlasztókő és szinte mindent felszív...ha nem kicsit megdöntöm, aztán ugyanott vagyok.
Én mindkettőt növeltem, 200/262 aránnyal dolgozva kis szódabikarbóna elvileg maradhat bár látható jele nincs, ami meg oldatban lehet az sztem ekkora mennyiségnél és oldatnál édeskevés...ergo nem foglalkozom vele.

így van, a maradékokat sem kell kidobni, nem "romlik meg"
a szódabikarbónáról leöntöd a "használt" vizet aztán kész mehet rá a következő adag :)
 
apajatszik1 said:
De a nagynyomásúnál ezt spórolásból csinálják itt meg elmegy vagy 300forint egy hónapba cserébe kényelmesebb lesz a dolog :D


akkor is sok kicsi sokra megy... vagy egy gardena csap vagy egy mágnesszelep... és minden 2x addig tart...
 
teljesen laikus kérdés:
mi van, ha a citromsavat egy infúziós üvegbe teszem, melyből lassan csöpog le az oldott anyag a száraz szódabikarbónás palackba, majd gáz fejlődik és az megy tovább a diffuzorra, így nem kell nyomásmérő, két preparált kupak stb :)

Ha el akarom zárni, egyszerűen lezárom a csepegő citromsavas oldatot, nem tud túlnyomás se képződni.
Természetesen van visszafolyaásgátló szelep, hogy a nyomás ne a citromsav irányába menjen vissza
 
teljesen laikus kérdés:
mi van, ha a citromsavat egy infúziós üvegbe teszem, melyből lassan csöpog le az oldott anyag a száraz szódabikarbónás palackba, majd gáz fejlődik és az megy tovább a diffuzorra, így nem kell nyomásmérő, két preparált kupak stb :)

Ha el akarom zárni, egyszerűen lezárom a csepegő citromsavas oldatot, nem tud túlnyomás se képződni.
Természetesen van visszafolyaásgátló szelep, hogy a nyomás ne a citromsav irányába menjen vissza
Szerintem nem fog átcsöpögni a szelepen a citromsav amikor már nyomás lesz a rendszerben és nyomja majd visszafelé a gáz a műanyagot hogy elzárja :)
 
Szerintem nem fog átcsöpögni a szelepen a citromsav amikor már nyomás lesz a rendszerben és nyomja majd visszafelé a gáz a műanyagot hogy elzárja :)
de az aki fele szabad az út, ott nincs fojtás, így a csepegés mennyiségével tudom szabályozni a termelődő gázt :)
 
Nos, én is leírom az észrevételemet.
Először is úgy formálok véleményt, hogy csak a citromsavas rendszert használtam.
Véleményem szerint az élesztős módszer a legkedvezőbb esetben is csak olyanra tud kijönni mint egy normál citromsavas rendszer, tehát attól csak rosszabb lehet.

Élesztősnél (amennyire a témát olvastam), macerásabb a dolog, több a változó benne (pl.: többet dobok a tűre és melegebb lesz a szobában vagy hajnalban hidegebb:p). De tételezzük fel, hogy az állandó tud lenni és van egy szuper recept. A bubiszám jobban tud mozogni főleg az elején és a végén. Amennyire tudom nem lehet elzárni, így éjszaka is megy, jobban kell szellőztetni. De mi van akkor, ha ez is rendben van? Kapunk egy olyan rendszert ami állandó bubiszámot ad, el lehet zárni éjszakára és stabil. Pont ilyen a citromsavas rendszer.
Viszont ez azért mégiscsak egy biológia dolog, több változóval, ezáltal kiszámíthatatlanabb.

Citromsavas rendszernél van egy recept (naplómban is benne van, de ha kell leírom ide is a sajátomat), bekeverem és az mindig ugyan azt csinálja. Ha esik, ha fúj. Soha nem tapasztaltam azt, hogy egyik vagy másik adag különbözőképpen viselkedett volna, a nyomás az órán egy millimétert nem mozdul miután beállítottam. Fix bubiszámot ad, elzárhatom estére így sokáig elég. Atomizert is meghajtja ezáltal még gazdaságosabb. Egy dolog van, ne döntsd fel a palackokat. Az elkészítése nem vesz igénybe 10 percnél többet.

Tehát szerintem mindenféleképpen a citromsavas rendszer a nyerő.
(Ha valamit rosszul tudok javítsatok bátran.)
 
Nekem 1,5 literes pet palackban van, és először az itt írt mennyiségekkel próbáltam. 200 gramm citromsav, 6 dl. víz + 200 gramm szódabikarbóna szárazon.
ezzel elment 10-12 napig.
Aztán most próbálkozok eltolni az arányokon, először majd több szóda, aztán több citromsav, majd meglátjuk melyik jön be jobban
Ozmo vagy ioncserélt víz sokat segít a hatékonyságon
 
Nos, én is leírom az észrevételemet.
Először is úgy formálok véleményt, hogy csak a citromsavas rendszert használtam.
Véleményem szerint az élesztős módszer a legkedvezőbb esetben is csak olyanra tud kijönni mint egy normál citromsavas rendszer, tehát attól csak rosszabb lehet.

Élesztősnél (amennyire a témát olvastam), macerásabb a dolog, több a változó benne (pl.: többet dobok a tűre és melegebb lesz a szobában vagy hajnalban hidegebb:p). De tételezzük fel, hogy az állandó tud lenni és van egy szuper recept. A bubiszám jobban tud mozogni főleg az elején és a végén. Amennyire tudom nem lehet elzárni, így éjszaka is megy, jobban kell szellőztetni. De mi van akkor, ha ez is rendben van? Kapunk egy olyan rendszert ami állandó bubiszámot ad, el lehet zárni éjszakára és stabil. Pont ilyen a citromsavas rendszer.
Viszont ez azért mégiscsak egy biológia dolog, több változóval, ezáltal kiszámíthatatlanabb.

Citromsavas rendszernél van egy recept (naplómban is benne van, de ha kell leírom ide is a sajátomat), bekeverem és az mindig ugyan azt csinálja. Ha esik, ha fúj. Soha nem tapasztaltam azt, hogy egyik vagy másik adag különbözőképpen viselkedett volna, a nyomás az órán egy millimétert nem mozdul miután beállítottam. Fix bubiszámot ad, elzárhatom estére így sokáig elég. Atomizert is meghajtja ezáltal még gazdaságosabb. Egy dolog van, ne döntsd fel a palackokat. Az elkészítése nem vesz igénybe 10 percnél többet.

Tehát szerintem mindenféleképpen a citromsavas rendszer a nyerő.
(Ha valamit rosszul tudok javítsatok bátran.)
szerintem ozd meg a recepted ha ennyite bevált
 
szerintem ozd meg a recepted ha ennyite bevált

Egy literes, sima szódavizes palackban történő keverésem:
Citromsav: 200g + 3dl víz
Szódabikarbóna: 262g + 3,5dl víz

Az alap leírással ellentétben a szódabikarbónát is alaposan összerázom beüzemelés előtt. Az 1 literes palackban nagyon gyorsan felmegy a nyomás, nem kell sokat szórakozni vele. Nálam 3 bar kellett az atomizer miatt. Kétszer megnyomtam kézzel a palackot, kétszer engedtem a tűszelepen és már kész is volt. Nálam amíg ki nem fogyott, semmi ingadozás nem volt, nem nyúltam hozzá.
 
de az aki fele szabad az út, ott nincs fojtás, így a csepegés mennyiségével tudom szabályozni a termelődő gázt :)

Én is pont így gondolkodtam, de rá kellett jönnöm, hogy nem működik. Ha nyomás keletkezik, akkor visszanyomja a folyadékot, és nem tudod "csepegtetni", hanem a lecsökkenő nyomás fogja szívni. Ha meg nem zárt a rendszered, akkor egyszerűen elmegy a gáz, akkor tud csöpögni, de akkor pocsékol a rendszer.
 
Egy lelkes kollégának felajánlanék 1kg. szódabikarbónát. (természetesen ingyen) A XI. kerületbe kéne érte jönni.
 
Back
Oldal tetejére