• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős CO2

Van aki segítene nekem pár infóval élesztős/zselés/citromsavas, (mindegy, mert mind költséghatékony, csak ~2 hétig bírja egy töltet) összerakásához?
Recepteket olvastam, olyan segítségét kérem, aki most is ilyet használ, megelégedéssel (vagy már nem használ, mert nincs türelme hozzá, de ment neki kifogástalanul). Első növényes akvárium, nagynyomásúval később foglalkozom majd.

Pár levélváltásról lenne csak szó! Aki tud segíteni, kérem privátban írjon, ne a fórumot terheljük!

THX

Elesztos modszer : rengeteg recept letezik leirom ami nekem bevalt.
500 g cukor , kb 15-20 g eleszto ( kb. 2 hetig birja 40 bubi/perc beoldassal )
Elonye , hogy kb 2 perc alatt megkeverheto egy toltet es hazilag pillantok alatt ossze lehet barkacsolni egy mukodo rendszert.
Uvegporlasztot siman meghajt. Atomizerrel nem mukodik.

Zseles modszer : ebbol is millio recept van, hasznaltam es szemely szerint semmi ertelmet nem latom.Folosleges macera a sok kotyvasztas.
Lenyege hogy a cukorsziruphoz zselatint adagolva egy vastag zselet kapunk , amit a bakteriumok lassabban (egyenletesebben ) fogyasztanak.
Zsele alol , cukorszirup felul reteges elhelyezes. ( nincs osszekavarva mint az elozo modszernel)
Egyik standard recept: 300g cukor 12g zselatin 10-15 g eleszto.


Citromsavas ( sav-bazis , citromsav + szodapor) modszer.
Elonyei: - nagyobb nyomas , akar atomizert is meghajt.
- ejszkara elzarhato ezert hosszabb eletartamu.( beszmolok szerint akar 4 het )
- tisztabb CO2
Hatranyai :- nem kapsz hozzavalokat ( szodapor, citpormsav nagy kiszereles) a sarki boltban.
- precizios tuszelep elengedhetelen.
- lehet manometer nelkul is uzemeltetni de nem ajanlom, foleg ha kezdokent most vagsz ilyesmibe eloszor.
- ha nem tokeletes a rendszer akkor megbizhatalan a mukodese ( tulnyomas 4-5 bar , 3-4 nap alatt elfogy a toltet, stb )

Ha sav-bazis modszert szeretnel kiprobalni akkor azt ajnlom, hogy vasarolj egy kitet valamelyik kulfoldi aukcios oldalrol.( nevet nem irhatok de majd kitalalod te :)
15 - 45 $ kozott mozog az ara es elkerulsz egy csomo frusztralo helyzetet. DIY CO2 kent keresd.

reszletes infok itt talalsz:
CO2 low profile... pro kit | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
 
Fél liter cukor, kb 10g élesztő, felengedve a kólásüveg matricájának tetejéig. Két hétig megy, aztán egy hétig még megyeget rázogatva, stb. Ezt a receptet legalább hárman (Bandesz, Keszalvo és én) használjuk. Én kb egy éve ezzel harcolok, megvannak a hátrányai, de ár/érték arányban csak a nagynyomású a jobb. Persze jó a citromsavas, de az árából veszel egy olcsó sörcsap, vagy hegesztéstechnikai precíziós reduktort, amit pl sodastreames CO2 palackkal is tudsz használni, ha veszel hozzá közdarabot.

Persze megvannak az élesztősnek is a határai: nano akváriumban veszélyes lehet a halakra/garnikra ha megugrik a nyomás; 80-100liter feletti akváriumban pedig sokat esik a hatásfoka, nem tud elegendő gázt termelni. De egy szabvány 60x30-as tankot már ellát, de itt is max a közelében vagy a 30ppm-nek.
 
Nekem a tank bruttó 27L. Itt változik a mennyiség? Nem akarom túlgázosítani. Még nincs benne hal, garnéla, előbb a növényeket akarom dúsítani.

Visszaváltható flakon kell, vagy sima PET is bírja?
Egy flakon gázos kell, vagy 2?
Szűrőpalacknak jó egy fél literes is?
Kell ezen kívűl bubiszámlálót bekötni, vagy maga a szűrőpalack az?
Ugye ebbe a körbe nem kell nyomásszabályzó?
Por élesztő, vagy hagyományos?
Diffúzor kell hozzá, vagy cigifilter?

Bocs a sok kérdésért, de inkább tapasztalttól kérdezek, mint próbálkozzak sokszor :)
 
Jobb ha egy vastagabb falu palackot hasznalsz.( amugy a pet is birja de jobb ha biztosra mesz )A vastagabb palackok ha nem tevedek 6bar ig birjak.
Errol meglehetosen valtozoak a netes infok viszont amit sajat szememmel lattam az 4bar kornyeken volt .( kinai manometer szerint :D )
1drb 2,5 literes palack boven eleg.
Szuropalacknak eleg egy 500 ml is. ( nem foltetlenul szuikseges szuropalack hasznalta eleg egy bubiszamlalo )
Tuszelep nem szukseges, egy jobbacska muanyag csappal ( gumigarnituras "L" alaku menetes muanyag csappal meg lehet oldani ). Nyilvan ne eresszen , ezt szappanos vizzel ellenorizni kell.
A hagyomanyos eleszto nalam sokkal jobban bevalt. Kiprobaltam jopar "markas" por elesztot de sokkal gyengebben muzsikaltak mint az olcso Budafoki.
Diffuzort ajanlott beszerezni, mert kesobb majd jo lesz a nagynyomasu rendszerhez.Nyilvan ha total fillerekbol akarod megoldani akkor indithatsz cigifilterrel is :)
 
Szűrőpalack használata nem csak a buborékszámlálás miatt szükséges hanem mert enélkül meg televághatja a kerámia diffúzorodat barnás trutyival a rendszer, sajnos ez az élesztős pára hátránya. Én anno ilyen rendszernél sera basic szettjét használtam annál nincs ilyen gond.
 
Értem én, de bubiszámláló funkciónak jó a szűrőpalack is?

(A szappanos víz miért kell a csap teszteléséhez? A szappanon a hangsúly, a vizet értem)
 
Értem én, de bubiszámláló funkciónak jó a szűrőpalack is?

(A szappanos víz miért kell a csap teszteléséhez? A szappanon a hangsúly, a vizet értem)

ha szivarog akkor balonokat fuj.
:D

Nemcsak a csapot , hanem minden csatlakozast ( bubiszmlalo csonkjai, stb) es foleg a dugon levo furatokat jo ellenorizni.
 
ha szivarog akkor balonokat fuj.
:D

Nemcsak a csapot , hanem minden csatlakozast ( bubiszmlalo csonkjai, stb) es foleg a dugon levo furatokat jo ellenorizni.

Köszi, bár itt szerintem nem bubiszámlálót pörgetnek. :)

A csövet tövét érdemes sziloplaszttal lekenni? Vagy az ilyet nem szigetel?
 
Köszi, bár itt szerintem nem bubiszámlálót pörgetnek. :)

A csövet tövét érdemes sziloplaszttal lekenni? Vagy az ilyet nem szigetel?
Hello!

Olvass visszább pár oldalt, ahol leírom, nekem hogy van összerakva. ;)
 
A videot csak az "ahol szivarog ott habzik,buborekot fuj " elv miatt kuldtem.Remelem ez a mostani erthetobb.

Ecsettel felviheted a szappanos vizet, hogy ne azzon szet a butor.
 
Az lenne a kérdésem, hogy egy elzárt élesztős palackban meddig tud a nyomás felszökni? Azt tudom, hogy még a gyengébb pet palackok is kb. 8-10 bar nyomásnál adják meg magukat. Élesztős rendszerben viszont ilyen nyomás nem tud kialakulni, mert ahogy nő a nyomás értéke, úgy a gombák is lassabban dolgoznak és valahol be kell álljon az egyensúly. Amit eddig olvastam, ott vagy éjszaka is megy az akváriumba, vagy egy elágazáson át kiengedik a gázt. Egy jobb minőségű tűszeleppel és megfelelően rögzített csövekkel el lehet éjszakára zárni egy élesztős palackot?
 
Én nem támaszthatom alá a nagy nyomáson leállnak a baktériumok teóriát. Egy barátom palackját simán szétvetette a nyomás este.
 
Ha hozzágondoljuk, hogy csak a gázok összenyomhatók, a folyadékok nem, akkor belátható, hogy a baktériumokat nem érdekli a felettük lévő szén-dioxid gáz nyomása, mivel ők folyadékban(víz) tevékenykednek.
 
Én nem támaszthatom alá a nagy nyomáson leállnak a baktériumok teóriát. Egy barátom palackját simán szétvetette a nyomás este.

Ez elég meggyőzőnek tűnik, hogy még a pet palackot is szétveti. Nekem egyszer ledobta a csövet éjjel, de az nem is volt jól rögzítve. Nem voltam olyan kísérletezős kedvű, hogy lezárt palackokkal próbálkozzak. De abból gondoltam, hogy valahol kell lenni egy határnak, hogy a gázképződés intenzitása láthatóan lassul, ahogy nő a nyomás. Azt nehezen tudom elképzelni, hogy egy vastagfalú visszaváltható palackot is szétvessen, bár ha valakinek vannak tapasztalatai ez ügyben, akkor ossza meg. :) Azt sem tudom, hogy ezeknek a szilikon csöveknek mennyi a maximum teherbírásuk és esetleg ott adná meg magát a rendszer, vagy a ragasztásnál. És ahogy nézem, egy ilyen beiktatható tűszelepet is 10 bar nyomásra ajánlanak maximum.
 
Szerintem azért alakult ki a tévhit, hogy az élesztő nem tud nagy nyomást létrehozni, mert az élesztős rendszereket nem rakják össze olyan precízen, és 2-3-4 bar-on már rendesen szökik a co2, így nem tud nagy nyomást elérni. Viszont ha valaki precíz...
 
Szerintem azért alakult ki a tévhit, hogy az élesztő nem tud nagy nyomást létrehozni, mert az élesztős rendszereket nem rakják össze olyan precízen, és 2-3-4 bar-on már rendesen szökik a co2, így nem tud nagy nyomást elérni. Viszont ha valaki precíz...
Mézsör házi(pet palackos) készítésénél szintén azt írják a neten, hogy az élesztőgombák bizonyos nyomás felett leállnak. Ezért az erjesztés folytatása érdekében a gázt időnként ki kell a PET palackból engedni. Nagyobb nyomásra viszont azért van szükség, hogy a CO2 jobban oldódjon a sörbe, de a nyomás nem lehet túl nagy. Ahogy viszont ott írják, ez a nyomás, még jóval alatta van a közönséges PET palackok 8-10 Bar-os teherbírásának.
Ezért agyaltam azon, hogy az akvarisztikában miért nem állított senki össze olyan élesztős CO2 rendszereket, amiket éjjelre el lehetne zárni, hiszen sok gáz elpocsékolódik a felesleg kieresztésével. Még nem volt kedvem kísérletezgetni, de talán majd a közeljövőben kipróbálom.
 
Ha hozzágondoljuk, hogy csak a gázok összenyomhatók, a folyadékok nem, akkor belátható, hogy a baktériumokat nem érdekli a felettük lévő szén-dioxid gáz nyomása, mivel ők folyadékban(víz) tevékenykednek.
A nyomás növekedésével egyre több szén-dioxid oldódik bele a folyadékba és talán ez a savas kémhatás gátolja az élesztőgombákat, nem pedig a nyomás.
 
Sziaszzok.
Én is cukros élesztős rendszert használok egy 120l medencében. Elkészítés a következő volt. 2l Fanta pet. Ennek a kukapja kifúrva (éppen annyira, hogy a levegő csövet átbírtam húzni). Cső behúzása után a kupakot kívül belül szilóztam. A cső másik vége ment egy 3dl teás pet kupakjába, majd ebből jött ki az akvába menő cső. Ez a nagyobb kupak is kilett szilózva. Az utolsó csőbe lett rakva még egy kicsi elzáró csap. Az akiba menő csőbe pedig cigi filtert raktam.
Nagyjából ennyi. Ha éjszakára elzárom akkor sincs semmi gond reggelig. Nem veszem észre, hogy valahol ereszte mert ha kinyitom reggel a csapot akkor sípola engedi ki az éjszaka felgyűlt gázt. Igaz nekem megy egész éjszaka, olyankor szoktam kicsit lassítani a beáramlást mikor új a töltet és nagyon fújja. Így hellyel közel lehet szabályozgatni a beáramlást.
 
Sziasztok! Valaki tudna segíteni? Összeraktam egy élesztős-cukros rendszert. Egy két literesben van az anyag, egy 1 literesbe vezetve onnan az akiba. Valamiért az egy literesből nem akar kijönni a CO2 az akiba.Egy darabig látszik megindul a csőben, aztán megáll. Tehát a szivárgás oka kizárva. Már próbálgattam többféle képen elhelyezni a palackokat de semmi hatás. Ha kivonom a rendszerből az egy literes palackot és az élesztős palackból megy a gáz az akiba akkor minden rendben. Valakinek esetleg ötlete? Köszönöm előre is.
 
Sziasztok! Valaki tudna segíteni? Összeraktam egy élesztős-cukros rendszert. Egy két literesben van az anyag, egy 1 literesbe vezetve onnan az akiba. Valamiért az egy literesből nem akar kijönni a CO2 az akiba.Egy darabig látszik megindul a csőben, aztán megáll. Tehát a szivárgás oka kizárva. Már próbálgattam többféle képen elhelyezni a palackokat de semmi hatás. Ha kivonom a rendszerből az egy literes palackot és az élesztős palackból megy a gáz az akiba akkor minden rendben. Valakinek esetleg ötlete? Köszönöm előre is.
ellenőrizd le szappanhabbal nem e ereszt mégis a 2. flakon
 
Back
Oldal tetejére