• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős CO2 zselével

Kizárólag az élesztő mennyiségének a változtatásával tudod befolyásolni a bpm-et. Ha sok az élesztő, egy 3 ágú elosztóval kell egy plusz tűszelepet ráaggatnod a rendszerre, hogy a felesleget kieressze a levegőbe. Este meg mennie kell a levegőztetőnek, hogy kicsapja az akváriumból.
Köszönöm.
Óóóóó levegőztetőt eddig nem terveztem. Ezt mindenki így csinálja? Berreg és zavara az alvást.

Eddig nem akartam a újrakezdeni a cukor/élesztőkeveréket, de akkor ma mindenképpen megteszem.
 
Köszönöm.
Óóóóó levegőztetőt eddig nem terveztem. Ezt mindenki így csinálja? Berreg és zavara az alvást.
Erről nem tudok nyilatkozni, belső szűrővel nálam az egyedüli plusz zaj a víz pezsgése, ami egyeseknél amolyan fehér zajként hatva még segíti is az elalvást. :p
 
Az élesztőgomba mennyiségével tudom szabályozni? Nem szaporodnak el mindenképpen? Azaz ha az elején alacsony is a bubiszám 2 nap múlva nem lesz pont úgy maximumon mint ha beletettem volna 100--os adagot?
 
Az élesztőgomba mennyiségével tudom szabályozni? Nem szaporodnak el mindenképpen? Azaz ha az elején alacsony is a bubiszám 2 nap múlva nem lesz pont úgy maximumon mint ha beletettem volna 100--os adagot?
Nem szaporodnak, folyamatosan fogynak. A reakció folyamatosan lassul, nincs össze-vissza ugró görbéje. Ha utólag látod emelkedni a bubiszámot a kezdeti állapothoz képest, az csak úgy történhet, ha felment a szobahőmérséklet mióta beindítottad.

De szerintem itt már minden eléggé túl van gondolva. Nálam soha nem ment bonyolultabb élesztős rendszer mint 1 üveg, 1 cső, 1 bubiszámláló, 1 cső, 1 diffúzor. Ha elcsesztem a "receptet", kiöntöttem és más mennyiséggel újra próbáltam. Egyszerűbb, olcsóbb, gyorsabb. Kizárólag azt kell tudni hozzá, hogy addig megy a reakció, amíg van elég élesztő meg cukor, minél több az élesztő, annál több a CO2 termelés, aminek "üzemanyagul" a cukor szolgál. A víz meg a közeg, ami ha elért egy bizonyos alkoholtartalmat, akkor nem megy tovább a reakció. Szóval be kell lőni a megfelelő élesztő mennyiséget (ha nagyon pontos akarsz lenni borélesztővel, amit zacskóban adnak porként, nem kell egy egy egész 50 grammos tömböt vagdalnod), ha nem akarsz cukrot pazarolni kitapasztalod mennyi cukor kell, hogy pont addig legyen elég, míg van elég élesztő, ez pedig megfelelő mennyiségű vízben történjen ahhoz, hogy ne érje el a csúcs alkoholtartalmat addig, míg el nem fogy a cukor meg az élesztő.

Ennyi.
 
Nem szaporodnak, folyamatosan fogynak. A reakció folyamatosan lassul, nincs össze-vissza ugró görbéje. Ha utólag látod emelkedni a bubiszámot a kezdeti állapothoz képest, az csak úgy történhet, ha felment a szobahőmérséklet mióta beindítottad.

De szerintem itt már minden eléggé túl van gondolva. Nálam soha nem ment bonyolultabb élesztős rendszer mint 1 üveg, 1 cső, 1 bubiszámláló, 1 cső, 1 diffúzor. Ha elcsesztem a "receptet", kiöntöttem és más mennyiséggel újra próbáltam. Egyszerűbb, olcsóbb, gyorsabb. Kizárólag azt kell tudni hozzá, hogy addig megy a reakció, amíg van elég élesztő meg cukor, minél több az élesztő, annál több a CO2 termelés, aminek "üzemanyagul" a cukor szolgál. A víz meg a közeg, ami ha elért egy bizonyos alkoholtartalmat, akkor nem megy tovább a reakció. Szóval be kell lőni a megfelelő élesztő mennyiséget (ha nagyon pontos akarsz lenni borélesztővel, amit zacskóban adnak porként, nem kell egy egy egész 50 grammos tömböt vagdalnod), ha nem akarsz cukrot pazarolni kitapasztalod mennyi cukor kell, hogy pont addig legyen elég, míg van elég élesztő, ez pedig megfelelő mennyiségű vízben történjen ahhoz, hogy ne érje el a csúcs alkoholtartalmat addig, míg el nem fogy a cukor meg az élesztő.

Ennyi.
Köszönöm.

A bubiszámláló le fog állni ha elfogy az élesztőbaktérium vagy más fajta gázok fognak onnan jönni?
 
Vettem egy 5 Literes kannát, beleraktam 1 kg cukrot. Öntöttem rá 4L vizet, plusz még 3 deciben feloldottam 10g élesztőt (4,3L).

Első 2 nap kb 56 bpm
4. nap kb 2 bpm
5. napra elhallgatott.

Cukrot sem látok az alján. Mit rontottam el?

Köszi
 
o_O
Vettem egy 5 Literes kannát, beleraktam 1 kg cukrot. Öntöttem rá 4L vizet, plusz még 3 deciben feloldottam 10g élesztőt (4,3L).

Első 2 nap kb 56 bpm
4. nap kb 2 bpm
5. napra elhallgatott.

Cukrot sem látok az alján. Mit rontottam el?

Köszi
Nem jók a arányok:) Sok a víz meg a cukor, kevés a élesztő.
 
Utoljára módosított:
Nem jók a arányok.o_O

Nem jók a arányok:) Sok a víz meg a cukor, kevés a élesztő.
50gramm élesztővel csináltam bénaságból az elején akkor mérhetetlen mondjuk 150bpm volt (ugyanennyi cukor és víz mellett)

A BPM nekem jó volt most így. 10G élesztővel. Csak kihalt nagyon hamar.

Mondjuk @DávidHorváth 7dl vízhez adott 4dl cukrot.

Akkor ezek szerint nekem az 1kg cukorhoz csak 1,75L víz kellene nem pedig 4L. Jobb lesz szerintetek úgy? Ki fog tartani 2 hétig?

Zselatint is beszerzek, tényleg jó ha az ember lát egy piros réteget.

Tehát 1,75 víz, 1Kg Cukor 10g élesztő. (plusz színező zselatin). Jó így?
 
Nekem ez a 7 dl víz, 4 dl cukor, 1 zacskó Horváth Rozi zselatin bejött. Ebbe megy egy kiskanál por élesztő. A zselatin szerintem azért is jó, mert szabályozza a reakcióhoz rendelkezésre álló cukrot a felülettel. Valószínűleg túl gyorsan erjedt nálad a cucc és túl magas lett az oldat alkoholtartalma.
50gramm élesztővel csináltam bénaságból az elején akkor mérhetetlen mondjuk 150bpm volt (ugyanennyi cukor és víz mellett)

A BPM nekem jó volt most így. 10G élesztővel. Csak kihalt nagyon hamar.

Mondjuk @DávidHorváth 7dl vízhez adott 4dl cukrot.

Akkor ezek szerint nekem az 1kg cukorhoz csak 1,75L víz kellene nem pedig 4L. Jobb lesz szerintetek úgy? Ki fog tartani 2 hétig?

Zselatint is beszerzek, tényleg jó ha az ember lát egy piros réteget.

Tehát 1,75 víz, 1Kg Cukor 10g élesztő. (plusz színező zselatin). Jó így?
 
Nálam 1 hónapig megy ezzel a töltettel.

@Cipo3 Nem túl meleg a víz? Szerintem amiatt oldódik benne túl hamar a cukor.

kb 25 fokos. De a lakásban 27 fok van nem tudom az erjedéstől merre mozog az edény mármint túlmelegszik-e.

De tény, hogy nem jéghideg vízzel kezdtem.

Tegnap megcsináltam az új arányt.
1kg cukor
1,75 víz
12g élesztő.

Lassan indult be 3 óra múlva elmentem aludni akkor még semmi nem volt. Reggelre viszont hozott olyan 30 bubit / perc, de nem számoltam csak tipp. Majd ha hazaértem megnézem mennyi. Zselatin nem volt otthon.
 
Nekem ez nem fog menni. Nem érzek rá.
5L-es palackba:
1, 1kg cukor 4L víz 50g élesztó 5 napig ment jó erősen.
2, 1kg cukor 1,75 L víz 12 g élesztő 4 napig ment nem túl erősen
3, 1kg cukor 1,75 L víz Fél zselatin 12 g élesztő nem indult be, mondjuk fél napot ment. 3 napig hagytam hátha de semmi.
4, 1kg cukor 4L víz, de most hideg csap vízzel. 1 nap után se indult be, nem tudom várjak-e hátha beindul. Gondolom bekéne ha a szobahőmérsékletet eléri. De 1 nap alatt nem érte el a 4L víz?

@DávidHorváth betette a hűtőbe, gondoltam ezért jó ha hideg vízzel csinálom, hát nem tudom. Alig feszes még a kanna.

Lehet feladom és veszek valami kész zselés terméket a GA-ban.

Kb 1300Ft-ot ráköltöttem és fél hónapot se hoztam össze vele...azaz 2600 lesz ha összehozom. Akkor már lehet érdemesebb a 3000-es zselatinos kész terméket megvenni, nem tudom.
 
Az élesztőt langyos vízbe tettem kb fél nap kell, hogy beinduljon.
Nekem ez nem fog menni. Nem érzek rá.
5L-es palackba:
1, 1kg cukor 4L víz 50g élesztó 5 napig ment jó erősen.
2, 1kg cukor 1,75 L víz 12 g élesztő 4 napig ment nem túl erősen
3, 1kg cukor 1,75 L víz Fél zselatin 12 g élesztő nem indult be, mondjuk fél napot ment. 3 napig hagytam hátha de semmi.
4, 1kg cukor 4L víz, de most hideg csap vízzel. 1 nap után se indult be, nem tudom várjak-e hátha beindul. Gondolom bekéne ha a szobahőmérsékletet eléri. De 1 nap alatt nem érte el a 4L víz?

@DávidHorváth betette a hűtőbe, gondoltam ezért jó ha hideg vízzel csinálom, hát nem tudom. Alig feszes még a kanna.

Lehet feladom és veszek valami kész zselés terméket a GA-ban.

Kb 1300Ft-ot ráköltöttem és fél hónapot se hoztam össze vele...azaz 2600 lesz ha összehozom. Akkor már lehet érdemesebb a 3000-es zselatinos kész terméket megvenni, nem tudom.
 
Én korábban kitaláltam egy jó receptet, sajnos pontos számokra nem emlékszem, de pár év tapasztalata alapján azt mondom, hogy a készen kapható élesztős cuccok jó kompromisszumot jelentenek azoknak akik nem akarnak sokat kötni egyszerre. Megbízhatóan és problémamentesen (majrémentesen) működik, ez a legnagyobb előnye. Én 2l es Sprite os vagy gyömbéres (Sprite zöld, gyömbéres átlátszó) palackba csináltam mert jóval erősebb volt mint a sima pet. Nem tudom kapható e még, szerintem nem. Szóval a palackkal nem volt gond, de a csövekért mindig aggódni kellett. A zselatinos recept valami ilyesmi volt : kb 20 dkg cukorból csináltam egy gyengébb zselét, olyat ami szobahőmérsékleten épp kiköt, kb olyan puha, hogy lazán bele tudnád nyomni az ujjad. Erre ment a kb 1 liter vízzel kevert élesztő (1/4 friss). Ez nekem kb 2 hétig ment, de nem volt olyan egyenletes amilyennek szerettem volna. A fenti zselés recept szerintem sok cukrot tartalmazott kevés vízzel, ez lehetett a gond.
 
Sziasztok!

Régebben rendeltem DIY citromsavas CO2 -höz kupakot, tűszelepet és nyomásmérő órát. Mindent a leírás alapján csináltam, mégis felrobbant, elég nagy kárt okozva (szerencsére csak anyagi).

Egy darabig hanyagoltam a DIY CO2 generálást de CO2 adagolás nélkül nem értem el olyan szép eredményt, így újra szembenéztem vele, viszont most ismét az élesztős módszert választottam mivel lassabb az "erjedés".

Felhasználtam a kupakokat mivel a házibarkács kupak eresztett. Egy palackot használok, egyik csonkon a mérőóra, másikon a tűszelep. A nyomás így is felmegy 5 bar fölé így éjszakára amikor el van zárva a fürdőszobában a kádban pihen letakarva egy kiskáddal, reggel pedig kiengedem a nyomást, hogy ismét a zöld zónába kerüljön.

Ez elég veszteséges módszer így elgondolkoztam egy 2 palackos élesztős megoldáson, szerintetek működne hasonlóan mint a citromsavas?

A palack: kevés cukros víz és élesztő
A kupak:
1. nyomásmérő óra
2. CO2 cső B palackhoz

B palack: víz sok oldott cukorral
B kupak:
1. CO2 cső A palackból, az alján levegőcső ami belelóg a cukros vízbe
2. CO2 cső, tűszeleppel illetve üveg diffúzor

A palackban amikor nyomás keletkezik csak a B palackba tud kiegyenlítődni, B palack is nyomás alá kerül viszont a nyomáscsökkenés az A palackban visszaszívná a cukros vizet, további reakciót előidézve. A nyomás 2 palackban oszlana el (2,5 - 2,5bar) így nem kéne számolnom a veszteséggel és a palackok szétdurranásának veszélyével.

A citromsavas reakció nagyon intenzív volt, kevésbé intenzív reakcióra számítok az élesztősnél.

Szerintetek működhet?
 
Sziasztok!



Ez elég veszteséges módszer így elgondolkoztam egy 2 palackos élesztős megoldáson, szerintetek működne hasonlóan mint a citromsavas?

Nem valószínű, ez nem kémiai reakció, kellenek a gombák amik élelem híján meghalnak. Valószínű nem nyomna át elég cukrot a nyomás és bedöglene az egész. Vagy fordítva, akkor is tovább működik mikor már régen nem adagolt több cukrot, mert tovább termelik a gombák a co2-t.
Azért egy próbát talán megér de sokat ne várj tőle.


Ha nagyon spórolni akarsz tedd hűtőbe éjszakára (a mostani kádas-kieresztős helyett pedig sokkal egyszerűbb ha egyszerűen lecsavarod a kupakot éjszakára ha nem akar olyankor beoldani, az eredmény ugyanaz csak nem kell pakolgatni)

P.S.: a nyomás nem oszlik el 2,5-2,5 bar-ra, ez ennél kicsit bonyolultabban működik ;)
 
Nem valószínű, ez nem kémiai reakció, kellenek a gombák amik élelem híján meghalnak. Valószínű nem nyomna át elég cukrot a nyomás és bedöglene az egész. Vagy fordítva, akkor is tovább működik mikor már régen nem adagolt több cukrot, mert tovább termelik a gombák a co2-t.
Azért egy próbát talán megér de sokat ne várj tőle.


Ha nagyon spórolni akarsz tedd hűtőbe éjszakára (a mostani kádas-kieresztős helyett pedig sokkal egyszerűbb ha egyszerűen lecsavarod a kupakot éjszakára ha nem akar olyankor beoldani, az eredmény ugyanaz csak nem kell pakolgatni)

P.S.: a nyomás nem oszlik el 2,5-2,5 bar-ra, ez ennél kicsit bonyolultabban működik ;)
Pedig jó lenne ha működne de több mint valószínű, hogy nem fog.

Nem tudom mitől durranhatott el mind a 2 Coca Cola -s palack a citromsavasnal. Sehol nem hallottam még ilyet.

A kupaklecsavarassal az a baj, hogy reggel nekem azonnal kell kb 2 bar, hogy el tudjam indítani.

Rendeltem közben nyomaskiegyenlito szelepes mérőórát. Ez is veszteséges lesz de legalább nem kell naponta kiszerelni.
 
Pedig jó lenne ha működne de több mint valószínű, hogy nem fog.

Nem tudom mitől durranhatott el mind a 2 Coca Cola -s palack a citromsavasnal. Sehol nem hallottam még ilyet.

A kupaklecsavarassal az a baj, hogy reggel nekem azonnal kell kb 2 bar, hogy el tudjam indítani.

Rendeltem közben nyomaskiegyenlito szelepes mérőórát. Ez is veszteséges lesz de legalább nem kell naponta kiszerelni.

Ennyiből (pénz+energia) lassan egy rendes nagynyomású is kijönne :p
 
Back
Oldal tetejére