• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős CO2 zselével

Ha jól láttam egy blogban egy palackban megy az élesztő...stb, majd az itt keletkezett gázt egy másik palackba átvezetik amibe víz van (tisztítás).
A tisztító palackot meddig kell vízzel feltölteni?
 
Ha jól láttam egy blogban egy palackban megy az élesztő...stb, majd az itt keletkezett gázt egy másik palackba átvezetik amibe víz van (tisztítás).
A tisztító palackot meddig kell vízzel feltölteni?

a 3/4 is tökéletes, de a lényege az, hogy elválassza a víz a két légteret. A másik funkció, hogy ne vigyen át szennyeződést az akváriumba a dolog, a víz leválasztja az esetleges szennyeződéseket.
 
a 3/4 is tökéletes, de a lényege az, hogy elválassza a víz a két légteret. A másik funkció, hogy ne vigyen át szennyeződést az akváriumba a dolog, a víz leválasztja az esetleges szennyeződéseket.
Azért jó minél inkább tele rakni a 2. flakont, mert kevesebb nyomást lehet veszteni vele, ugyanis, míg a gázok természetükb adódóan "összenyomhatóak" egy bizonyos szintig, a folyadékok erre nem képesek (Ezért is tudnak a hidraulikus rendszerek sokkal nagyobb üzemi nyomáson működni, mint a pneumatikus rendszerek.). Vagyis minél több a víz a 2. palackban, annál "rugalmatlanabb" a rendszer. Persze ez a rugalmasság függ a palack anyagától is. :)
A másik ok, hogy amennyi levegőt hagyunk a kettesben azt a megtermelt co2-nek kell kiszorítania, vagyis ez is kicsi pazarlás.

Szóval okosan kell belőni, hogy legyen egy biztonsági mozgásterünk, de az ne menjen a hatékonyság kárára, mert az sem jó, ha az élesztős dzuva bekerül az akváriumba. :)
 
Köszönöm a válaszokat.
Lehet mégis marad a teljes CO2 nélküli rendszer indulásként és, ha nem lesz szép akkor "élesztőzök".
Olvastam itt egy légköri CO2 beoldó "gépezetről", hátha gyorsan elterjed :)
 
Köszönöm a válaszokat.
Lehet mégis marad a teljes CO2 nélküli rendszer indulásként és, ha nem lesz szép akkor "élesztőzök".
Olvastam itt egy légköri CO2 beoldó "gépezetről", hátha gyorsan elterjed :)
Szerintem nyugodtan vágj bele. Nekem a megemelt fény rántotta helyre az akváriumot a vegetálásból, amihez már kellett a CO2 beoldás is. Jobb az elején ezzel nyitni, szerintem a naplóm magárt beszél, ha megbézed a kiinduló és mostani állapotot.
 
Sziasztok! Kb 2 hete csinaltam egy hazi Co2 zselatinnal. Kicsit nagyra sikerult, ezert is csak 1 palackot uzemeltem be ami kb 4 literes. A hozzavalok. 1 kg cukor 1.5 liter viz 50g dr oetker zselatin por. A tetejen pedig 1 liter vizben 50g eleszto. Nagyon jol uzemel kb 2 hete, kb a felenel tarthat a zsele. Viszont. Egyszer kiszedtem a csovet az akibol amin a porlaszro van es eszrevettem valami nyulos cuccot rajta. Szerintem a zselatin csapodott ki rajta. Lehetseges ez? Hasznalok kulon meg egy kis flakont felig vizzel,amin keresztul megy a co2 ugyh nem ertem.
 
az a lényeg, hogy legyen egy stabil zselé az alján, ez kb 2-3dl ... erre öntesz viszonylag sok lét, mondjuk 4-5-6 dl-t, mert ahogy olvad a zselé és szép lassan alakul a benne lévő cukor co2-vé, úgy változik a lötyi kémhatása a folyamat szempontjából negatív irányba. Többek között erért lassul a termelődés. Vagyis kell a sok lötty, hogy a kémhatás később érje el a kritikus szintet.
Igen azt én is észrevettem, a következőket: a bubizás intenzitását az élesztő mennyisége szabja meg, a reakció hosszát meg a cukor mennyisége és a pufferterület (víz) nagysága.
40bubi/perc sebesség mellett
200g cukor 1liter vízben 7g élesztővel 1 palackkal 4napig birta,
200g cukor 2liter vízzel 7g élesztővel 2 palackban 8 napig birta.
A zselé pedig arra jó hogy megköti a cukrot és stabilizálja a cukor oldásának sebességét.
 
Megfigyelés: A zselatinos rendszer még azért is jobb mint a zselatin nélküli keverék, mert az élesztő úgy eszi meg a cukrot, hogy közben megy lefelé a zselatinba, és a zselatin összezárul felette (ezt egyértelműen látni lehet, főleg akkor, ha egy kicsi szörppel megszíneztem a zselatint). Ez azért jó, mert így az élesztőgombák fizikailag nem érintkeznek a puffervízzel, ami ugye egyre nagyobb arányban tartalmaz alkoholt, így az alkohol nem tudja megölni az élesztőbacikat. Tehát ezzel a technikával a fermentáció nem áll le a tipikus 17% alkoholnál, hanem simán megy tovább. Ezért tart hosszabb ideig...
 
Na tegnap én is elkészítettem ezt a zselés CO2 kütyüt. Nálam másodpercenként jön egy bubi. Az akiba sima levegő porlasztó lóg, annak a felületén szépen megjelennek a buborékok és nem válnak el, hanem "elolvadnak", mintha feloldódna.
Egy gondom van, mivel a hálóban a fejünk mellett van az aki, a buborékozást hallani éjszaka.
Az egyik lehetőségem, hogy éjszakára megnyitom a palack tetejét.
A másik, ami nem biztos, hogy jó 5let, hogy teszek a csőre egy elzárót.
A harmadik, hogy veszek egy kétirányú szelepet.

Melyik a legpraktikusabb?
Amúgy egy másfél literes PET az élesztő otthona és egy 5 decis PET-en keresztül megy a CO2 az aki felé.
 
Na tegnap én is elkészítettem ezt a zselés CO2 kütyüt. Nálam másodpercenként jön egy bubi. Az akiba sima levegő porlasztó lóg, annak a felületén szépen megjelennek a buborékok és nem válnak el, hanem "elolvadnak", mintha feloldódna.
Egy gondom van, mivel a hálóban a fejünk mellett van az aki, a buborékozást hallani éjszaka.
Az egyik lehetőségem, hogy éjszakára megnyitom a palack tetejét.
A másik, ami nem biztos, hogy jó 5let, hogy teszek a csőre egy elzárót.
A harmadik, hogy veszek egy kétirányú szelepet.

Melyik a legpraktikusabb?
Amúgy egy másfél literes PET az élesztő otthona és egy 5 decis PET-en keresztül megy a CO2 az aki felé.
Szem dönts, elgondolásod szerint. Amennyiben veszel porcelán diffit, nem fogsz hallani semmit. Mellesleg ágy mellé installálni az akit, nem túl jó ötlet. A szűrő nem zavar?
 
Na tegnap én is elkészítettem ezt a zselés CO2 kütyüt. Nálam másodpercenként jön egy bubi. Az akiba sima levegő porlasztó lóg, annak a felületén szépen megjelennek a buborékok és nem válnak el, hanem "elolvadnak", mintha feloldódna.
Egy gondom van, mivel a hálóban a fejünk mellett van az aki, a buborékozást hallani éjszaka.
Az egyik lehetőségem, hogy éjszakára megnyitom a palack tetejét.
A másik, ami nem biztos, hogy jó 5let, hogy teszek a csőre egy elzárót.
A harmadik, hogy veszek egy kétirányú szelepet.

Melyik a legpraktikusabb?
Amúgy egy másfél literes PET az élesztő otthona és egy 5 decis PET-en keresztül megy a CO2 az aki felé.
Ha elolvad a bubi, akkor mi buborékozik? A palackban történő erjedésre gondolsz? Ezt nem tudod elhalkítani. A bubi le nem válása sztem szivárgásra utal. A gyenge pont a kupak átvezetés. Nekem simán nyomta a porcelán diffin a mikro bubikat.
 
Szem dönts, elgondolásod szerint. Amennyiben veszel porcelán diffit, nem fogsz hallani semmit. Mellesleg ágy mellé installálni az akit, nem túl jó ötlet. A szűrő nem zavar?

Sajnos nem onnan jön a hang, hanem ahogy a nagy palackból átmegy a kissebbikbe, ahol a víz van, ott adja a kluttyogó hangot. Nappal nem gond, de este olyan, mintha csap csöpögne mellettünk.
A szűrő éjjel le van kapcsolva (nano aki, 4 garnival és 3 neonhallal).
 
A gázmosó az tényleg gond, én sima számlálót használtam, mert a kisebb folyadék tömeg miatt halkabb, plusz az üveg csillapít.
 
Back
Oldal tetejére