• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Elatine hydropiper

Elatine hydropiper 2014-03-10

Tisztában vagyok vele, hogy nem épp optimális számára ez az apró bazalt, de csak vékony rétegben van ilyen mindenhol.A jelenlegi terjeszkedési módja az, hogy hoz egy nagyobb oldal hajtást, majd amikor már a felszín felett van, növeszt gyökeret nyíl egyenesen lefele.

Szerk: A Sagittaria nálam nő mint a bolondgomba, nincs problémája a megkapaszkodással.Hurkapálcával szoktam pedig növényeket ültetni, utána meg körbe söprögetem vele, de egyik növényem sem "panaszkodott" emiatt.Igaz képen nagynak látszik a bazaltzúzalék, de 4mm és annál apróbb a szemcseméret.
 
Ha hazamegyek, megvizsgálom alaposan, mert én "messziről" nézve nem láttam semmi aggasztót. Nem szálanként ültettem, de azért elég sok darabra szedtem szét egy adagot, és mintha azóta sűrűsödött volna. (2 hete)
Tropica táptalaj, Ada Amazonia, 1 hete micro-macro-easy carbo, 0.8w/l, egyelőre napi 4 és fél órában, co2 nincs.
 
Pár napja el kezdett rohadni az egyik tő fele nálam pedig eddig még egy levél sárgulás sem volt és fejlődött szépen.A levelek sötétzöldek lettek és elbarnultak.Semmilyen vízparaméter/táp/CO változás nem volt, így kíváncsi vagyok mi lehet az oka.Ha valakinek volt már hasonló tapasztalata és megfejtette miért történik ez, az írhatna valamit.
 
Szia!

Pár napja el kezdett rohadni az egyik tő fele nálam pedig eddig még egy levél sárgulás sem volt és fejlődött szépen.A levelek sötétzöldek lettek és elbarnultak.Semmilyen vízparaméter/táp/CO változás nem volt, így kíváncsi vagyok mi lehet az oka.Ha valakinek volt már hasonló tapasztalata és megfejtette miért történik ez, az írhatna valamit.

Volt egy tipp a vízhőfokra (már mint a magas), de még nem tudni a tutit!
Figyelj minden változásra, hátha Te jössz rá!

A.ttila
 
2012. 12. 09.-n rendeltem még a GA-tól egy doboz Elatine-t, ami finoman szólva is halovány mennyiség.Ma átrendeztem azt a 7-8 bokrot ami lett belőle ez alatt az idő alatt, egész szép mennyiség lett belőle, amit nem is gondoltam volna.(Az aki 55cm széles).Még vannak balkáni állapotok benne, ez azért van mert készül az új tető, így a régi lett széjjel barkácsolva az új külső szűrő és a diffúzor miatt.

a1_2013_1_17_y2uypvk0tf.jpg
 
Azt még el is felejtettem írni, hogy a rejtélyes rothadást nálam az "anyatő" okozta.Szerintem érdemes mindenkinek egyszer kiszedni minden csoportot és újra ültetni, mert nálam barna csimbókba össze volt állva az a tő rész, amit legelőször ültettem, és szerintem megakadályozta a gyökérzetnek felvenni a tápanyagot az érintett részeken.Minden kiszedett csoport hasonlóan nézett ki, de azoknál nem volt akkora mennyiségű, mint ennél az egynél.
 
Sziasztok!

Azt még el is felejtettem írni, hogy a rejtélyes rothadást nálam az "anyatő" okozta.Szerintem érdemes mindenkinek egyszer kiszedni minden csoportot és újra ültetni, mert nálam barna csimbókba össze volt állva az a tő rész, amit legelőször ültettem, és szerintem megakadályozta a gyökérzetnek felvenni a tápanyagot az érintett részeken.Minden kiszedett csoport hasonlóan nézett ki, de azoknál nem volt akkora mennyiségű, mint ennél az egynél.

Ezt én is tapasztaltam!
Lehet hogy most rá tapintottál a lényegre!
Nálam is az elrohadt csoportok alatt közel 2-3-4mm átmérőjű megbarnult gyökércsomó volt!
Lehet, hogy akármilyen macera, mégis szálakra szedve kell ültetni, minél kisebb gyökérdarabbal?!
Mert én is jártam úgy ültetésnél, hogy nem úgy szakadt a darab ahogy szerettem volna és egy kisebb gyökérgalacsinon csak 2-3 szál üldögélt!
Lehet hogy ezek adták meg magukat?

Mostantól figyeljük ezt is!

A.ttila
 
Már semmi másra nem tudok gondolni ennél a növénynél erre a problémára, csakis az említett dolog lehet a ludas.
Mostani ültetésnél minden csomó vízben ázott kiszedés után, azokat a darabokat amiket leválasztottam róla alaposan lemostam, majd kiszedegettem a leszaggatott gyökereket.Tetemes mennyiség jött össze a végén megcincált gyökér darabokból, szóval ha az megint vissza kerül a talajba, hasonló gond lehetett volna belőle.Egyenlőre kíváncsian várom mennyire sínylették meg ezt az akciót a növénykék.
 
Üdv!

Hal111 kollégával hasonló időben szereztem be én is a GA zselés eletine alapanyagomat. 5 doboz. Lehet, hogy még ugyanaz a batch is, nem tudom.

A lényeg, hogy a cucc nagyon szuper! Egészséges, életképes. (y) Ahogy Kavicsos kolléga is mondta, kvázi szálakra, de mindenképpen mini csomókra szedve kell elültetni. Nekem két dobozból (ezt a kis akim naplójában is írtam) 320-330 tö keletkezett, természetesen nem elhanyagolható gyökérhulladékkal, de minden egyes tövet megtisztítottam a zselémaradványtól, az elhalt gyökérrészektől és a gyenge vagy sárgult/elhalt levelektől.

Ezzel a módszerrel előkészített GA elatine anyag fantasztikusan gyorsan fejlődik az akiban, igaz DSM indítás mellett, de még azóta (most vasárnap lesz 2 hetes a telepítés) sem láttam elhaló részeket, csakis újabb és újabb erőteljes gyönyörű zöld hajtásokat kicsi levélkéket és egészséges gyökérfejlődést.

Kísérletezésképpen, mivel 3 doboz elatine-nal többet vettem, mint kellett volna (2 még megvan, most kezdenek el sárgulni a zseléjükben; ezt Attinak is üzenem/mondom részben, tehát megtudtuk nagyjából még 1 hónapot bírtak ki a növénykék, mióta elhoztam őket a GA-ból) így az egyiket csak 10-12 tőre szedtem és kimostam a zselétől meg leszedtem az elhalt gyökérzet nagyja részét. Majd egy már részben szétbarmolt, de még működő Amazoniás Wabi-tálba lenyomkodtam. Locsolás, permetezés, világítás ment normálisan, ahogy kell, majd 2-3 nap múlva észrevettem, hogy a töveknél sötétzöldes takonyszerű-algaszerű téma kezdett kialakulni.
Hangsúlyozom, hogy az alaposan és lelkiismeretesen előkészített kis szálak telepítése után ennek írmagját sem láttam...!!!

Összegezve a dolgokat gondosan, aprólékosan előkészített GA-s zselés elatine-nal nem lesz/lehet gond a növénytelepítés!:)(y)

Utolsó gondolat, hogy mekkora területet lehet beteríteni egy doboz Elatine-nal (kezdő szinten, vagy a kezdők szintjén, aminek vagy ahova még sorolom én saját magamat is). Ha 150-170 tőre szedjük az egy doboz tartalmát (biztosan kivitelezhető, és munkaidőben egy kb. 1,5-2 órát jelent, ha még sohasem csináltunk ilyet ;), ha igen, akkor lehet, hogy már gyorsabban fog menni), akkor 1x1 cm-es raszterben 150-170 cm2, azaz mondjuk 10x15 cm-es területet simán. Így viszonylag sűrűre ültetve már az aki indításától fogva gyönyörködhetünk a zöld mezőnk szépségében - ami idővel csak még tömöttebb és szebb lesz... :)

Üdv: Robi
 
Ha 150-170 tőre szedjük az egy doboz tartalmát

Én az első doboz tartalmát 20-30 tőre szedtem, aztán már annyira sem:D Elég macerás volt ültetni, egyrészt mert az amazonia talajtól tök fekete volt a víz és alig láttam, hogy mit csinálok (lehet, hogy egyszerűbb lett volna, ha csak annyi vizet teszek, hogy ne lepje el, hanem csak benedvesítse a talajt) másodszor elültettem egyet, feljött kettő :facepalm:
4 doboz GA-s zselés elatine-t ültettem el, és 4 hét alatt sokat sűrűsödött. Egyáltalán nem tapasztaltam rohadást, nagyon szép üde, zöld az egész.
Annyi, hogy ezen a héten láttam, hogy 1-2 nagyobb "bokor" gyökerestül feljött. Nem jött ki a talajból, csak megemelkedett, gondolom azért, mert túl nagy adag van egybe. + elég sok garnélám és szívóharcsám van, akik turkálnak a földön...
 
Az elatint és a HCt is mindenféleképpen talajig leeresztett aksiba érdemes ültetni mert ellenkező esetben piszok bosszúságot tud okozni a naponta felúszó növény nem is beszélve a garnélák áldásos tevékenységéről..
 
Az elatint és a HCt is mindenféleképpen talajig leeresztett aksiba érdemes ültetni mert ellenkező esetben piszok bosszúságot tud okozni a naponta felúszó növény nem is beszélve a garnélák áldásos tevékenységéről..

Nem volt benne sok víz, a talaj fölött 1-2 centi. Mondjuk amiatt aggódtam, hogy a szűrő indításától az egész növényzet elrepül, de nem volt gond. Az állatkák pedig csak 2 hét után lettek telepítve, szóval addigra egy kicsit erősödtek a növények. Azt a pár adag elatine-t, a holnapi vízcserénél kisebbre szedem, és újraültetem.
Nagyon aranyos növényke, megpróbálok neki majd az aki előterében is helyet szorítani.
 
Egyáltalán nem tapasztaltam rohadást, nagyon szép üde, zöld az egész.

Nem bírtam kivárni a holnapi vízcserét, úgyhogy már ma kiszedtem az ég felé szálló elatine bokrétákat, és mit tapasztaltam? Na mit? Hogy tényleg el vannak rohadva azok a gyökerek, amik annak idején a zselében voltak :nailbiting: Ami persze nem baj, hiszen a növény ettől még szépen fejlődött. Viszont most egy kicsit lecsökkent az elatine mennyiség, ugyanis a kupacból kiválogattam azokat a szálakat, amiknek fehér, hosszú, egészséges gyökerük van, és csak azokat ültettem vissza.
A pogostemon helferit, és az alternanthera reineckii mini-t is megritkítottam, utóbbi hihetetlenül besűrűsödött pár hét alatt.
 
Sziasztok!

Felszedtem az Elatine gyepet a Három jeles szürke nanójából.
A fele adagot darabokra vágtam, minden gyökér két oldalán elmetszettem a szárakat.
A gyökereket nem vágtam vissza (lehet hogy nem jól tettem, majd kiderül).

Amit három nap után látok az az, hogy azok a darabok amik kétleveles közdarabok voltak azoknak a szára barnul, viszont a csúcshajtások szép egészségesek és már terjeszkednek, hajtanak.

Tehát nem érdemes miszlikbe vágni, viszont akkor is macerás az ültetés, mert úgy nagyobb felületen fekszik fel a talajon és nehéz talaj szint alá húzni a csipesszel!

Van még mit kitapasztalni ezzel a növénykével kapcsolatosan!

A.ttila
 
Ki hogy nyírja? Elég tanácstalan vagyok, lassan érik a dolog mert már kezd emeletes lenni a kicsike.
 
Sziasztok!

Felszedtem az Elatine gyepet a Három jeles szürke nanójából.
A fele adagot darabokra vágtam, minden gyökér két oldalán elmetszettem a szárakat.
A gyökereket nem vágtam vissza (lehet hogy nem jól tettem, majd kiderül).

Amit három nap után látok az az, hogy azok a darabok amik kétleveles közdarabok voltak azoknak a szára barnul, viszont a csúcshajtások szép egészségesek és már terjeszkednek, hajtanak.

Tehát nem érdemes miszlikbe vágni, viszont akkor is macerás az ültetés, mert úgy nagyobb felületen fekszik fel a talajon és nehéz talaj szint alá húzni a csipesszel!

Van még mit kitapasztalni ezzel a növénykével kapcsolatosan!

A.ttila


Sokkal életképesebb a növény ha nincs annyira szétszedve, legalábbis nálam ezt mutatja.Amit egy 3-4 szálas kis csomóba ültettem el, még most is sínylődik, sőt inkább csak vegetál.Az összes többi csomó közül is a nagyobbak (10-15szál) sokkal aktívabban nőnek.Mindig ki van választva egy-egy növénycsoport amit rendszeresen megnézek este, hogy mit haladt, és nálam a nagyobb csomók 2 nap alatt hoznak levelet, míg a kisebb, vagy az ominózis pici csomó elég látványtalanul éldegél.Szóval szerintem érdemesebb pár nagyobb kupacba kezdeni az ültetést, majd idővel ezeket több közepes méretűre szedegetni, de maximum 10-15 szálra.Így az ültetés is gyorsabb és egyszerűbb, na meg a növény sem sínyli meg az agyon nyomkodást.
 
Sziasztok!
Szeretnék ilyen növénykét.
~0,6W/l világítással napi 8 órán keresztül.
GA tápozás, napi 1-1 vagy 2-2 ml. Carbo, plusz élesztős CO2.
1-2 max 3 mm-s kavics aljzat, táptalaj nélkül egyenlőre.

Esélyem van gyepre? :)
Vagy inkább parvula mini?

Köszi! :)
 
Én is micro-macrozom, carbo+élesztős CO diffúzorral.Nálam van táptalaj, de a világítás a 0,3W/L-t sem éri el, de SMD-s a világításom és így 600 Lumen-t kapnak a növények.Akkor válaszd szerintem ezt a növényt ha nem magas a vized hőmérséklete, mert ahogy lehet olvasgatni, azt nem komázza.A Parvula mini nekem "B" opció volt ha az Elatine nem bírná a helyét.Véleményem szerint a Parvulával nem érhet sok meglepetés és kérdés, de igazándiból ízlés dolga kinek melyik növény tetszik jobban és mi illik bele a kompozíciójába.
 
Back
Oldal tetejére