• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Elatine hydropiper

Elatine hydropiper 2014-03-10

Srácok! Az, hogy nálam nem indult be, az nem jelent semmit, mert van egy-két hátráltató tényező, ami gátolja a fejlődését. (Tylok, gébek, amanok, nomeg a tapasztalatlanságom)
Ez a levélváltás dolog érdekes. Sok mindent megmagyaráz.
 
Itt az én tapasztalatom:
Gyönyörűszép növény,nekem reményt jelent,hogy a small piece of nature low-tech-emben,karácsonyig elkezd nőni,és lesz egy HC kinézetű gyepem.Akkor úgy is kap majd palackos CO2-t.
Egyébként az ültetése a világ legútálatosabb dolga.Én mindenhogy próbáltam,mégis 1,5 óra elment vele,mire kitapasztaltam,hogy meddig kell lenyomni,és mennyire kell utána kihúzgálni a leveleit.
Most van 1 érdekes problémám:
Az elatine-ból 2-3 csomó,a Parvulámból meg kb. 10 szál elkezdett besötétedni.Fura nagyon.Először úgy tűnt,hogy az ADA Amazonia porosította be.Persze lehet,hogy télleg,csak nagyon lekaparhatatlanul.De mitől mástól sötétedhetett be?Mondom,olyan színűk a levelek nagy része,mint az Amazonia talaj.Hiánytünet?Betegség?
 
Namost, ha bent a GA-ban, fullos körülmények között is épp csak elvan a növényke, kérdés hogy hogyan lehet ebből gyepet nevelni?
Nekem van CO2 nagynyomású, közel 1W/L világításom, szeretnék gyepet.

Szerintetek Elatine vagy HC a jobb választás?
 
Egy doboz GA Elatine hydropiperben 6 csomó van - azaz 6 pontról növesztik "a gyárban". Ha jól látom, magról. A dobozban is növöget tovább. 10 csomó kb. így néz ki - ami a képen látszik, az 37x22cm, Elatine úgy 36x20-on van.
IMG_5650_css.jpg


Ez úgy 2x3 óra volt - soha többen nem ültetek Shirakura Red Bee Sandbe. Mivel egy hét eltéréssel történt az ültetés, időhiány miatt, látszanak sötétebb foltok. Remélem csak submersre váltás és nem pusztul ki az egész. Ahol valami pötty zselé rajta maradt, ott bepenészesedett - ez mondjuk inkább wabiban lenne gond, itt majd letakarítják.

Nem teljesen hasonlít a szerkezete a HC-re (bár nem vagyok egy HC szakértő), nem szedhető annyira szét szálakra, mert az "összekötő inda" kb. maga a növény. Jellemzően apró csomókra bontható. Ez itt alul kb. 15x15mm.
IMG_5648_css.jpg


A nagy akváriumban az Amazoniaból (nem Powder Sand) az Amanók az egy csomóból 8db-ra szétszedett kisérleti ültetvényt kikapálták. Ledugtam úgy, hogy alacsonyabban voltak a legmagasabb levelek, mint a talajszint (a legtöbb levél talajtakarás alatt) - így egy óra kellett nekik, de kikapálták.
 
A tapasztalataid hasznosak azoknak akik ezt a növényt akarják használni előtérinek! (y) én amikor láttam a növény ültetésének nehézségeit, akkor gondolkodás nélkül az amanok karanténozása mellett döntöttem. Esélyt sem akartam arra adni nekik, hogy akár egy szálat is kikapjanak. Így sikerült azt elérni, hogy egy szál növény sem jött fel.. erre érdemes figyelni. bár nálam piszok lassan nő lowtech körülmények között, de látható a gyepesedése a növénykének. összességében elmondható, hogy aki a Hydropiper mellett dönt jó választás az igencsak igényes HC-vel szemben (lowtechben és hightechben is), viszont a telepítésnél kösse fel a gatyáját! :)
 
Csattintottam én is egy fotót az egyik kis csokorról. Tök jól látszik, hogy mekkora gyökeret képes növeszteni.

7537895816_6e29c71220_c.jpg


A növény itt CO2 mellett, ADA tápokkal a fényhez közel van elhelyezve. 1W/L fénnyel bombázva.
 
Wabiban is meg lehetne próbálni

elatinehydropiperherb1.jpg


Kicsit vissza az akváriumi formára.....

Egy gyönyörű gyep

elatineh2.jpg


Tom Barr legutóbbi ültetése

ff3cbe26.jpg


Egy oldalsó shot egy másik akiból

image.php


Lehet voltak már a fotók, csak kicsit böngésztem a növény után. Kíáncsi lettem volna mi az oka a hirtelen elbarnulásnak, de még nincs érdemleges magyarázat.
 
Sziasztok!

Kinél hogy vannak a növénykék (milyen paraméterek mellett)?
Nálam low tecben minden nap egy-két szálacska elmálik minden előzmény nélkül, a közvetlen mellette lévők meg hozzák a leveleket, eregetik az oxigén buborékokat.
Egyenlőre még több a szaporulat mint az elhalás, de azért aggasztó!
9W megy a 15l fölött 6 órában.
Aquatic Nature powder talajba ültetve, alatta tőzeg (ez a kettő a gyanús, LGA szerint nem szereti a savanyú közeget), az alatt tóföld.
2 napi feles vízcsere, ekkor 1-1 pumpa GA táp (volt mondjuk 6 nap amikor nem voltam itthon és nem cseréltem, akkor kezdődőtt a jelenség).
Szűrés nincs mert attól tartottam hogy kikeveri ültetés után az áramlat (egy kis akasztós lesz egyébbként rajta).

A szomszédos Blyxa és Ranunculus szépen fejlődik!

Köszönettel!

A.ttila
 
Szerintem a válasz egyszerű. Ha jól gondolom ez egy zselés növény, tehát emersen érkezik. Víz alatt lassan átvált submersre és a régi emers leveleit ledobja.
 
Sziasztok!

Szerintem a válasz egyszerű. Ha jól gondolom ez egy zselés növény, tehát emersen érkezik. Víz alatt lassan átvált submersre és a régi emers leveleit ledobja.

Sajnos nem, a Cryptóknál fellépő tünethez hasonlót produkál:
IMG


IMG


IMG


A.ttila
 
Nálam low-tech körülmények között másfél hónap alatt megduplázódott. A gyökere 3 cm-esre nőtt meg.
Táptalaj JBL Aquabasis plus, talaj Ada Amazonia. Fény kb 0,5W/l, nincs CO2.
Azért azt észrevettem, hogy ahol a fa árnyékol, ott azért nem nő annyira.
Még vagy 2-3 hónap és teljes gyep lesz.
A fénykép nem lett tökéletes, de talán látszik.
55697549.jpg
 
Hogy halad a gyepesítés? Van friss tapasztalat?
Csak A manók szedik ki, vagy a többi garnéla sincs rá jó hatással?
 
Sziasztok!

Pár tapasztalat:

Ültetés juli 22.-én, egy doboz GA-s zselés, 3-7 szálra szedve, kb. 30x10-15cm-es területre.
Táptalaj 1-2cm tóföld, 1cm tőzeg.
Aljzat AN shrimp soil, ami tartalmaz tápanyagokat is, elég apró szemcseméretű és stabilizálja kezdetekben a víz paramétereket (Ph-t és keménységet csökkent).
Világítás 1x9W 6500K Pc, kezdetben 5-, jelenleg 7 órában.
CO2 nincs.
Szűrés nélkül indítottam, mert könnyűnek találtam az aljzatot és féltem hogy kiszedi az áramlás a friss ültetést, ez egyébbként bejött!
A vízcsere először naponta, majd egy hét után kétnaponta, két hét után heti kétszer a víz fele, kezelt csapvízzel.
Tápozás másfél hónap után a cserevízbe 1/2-1/2 pumpálás (vagy amennyi sikerül, van hogy 1 egész).
Ekkor felkerült egy aksztós szűrő is, ami rendesen kimélyítette az akvárium aljzatának közepét, szerencsére az Elatinék már rendesen kapaszkodtak!
Ez után kicsivel kerültek be Tigris garnélák, az első tudatosan telpített élőlények (van benne három kicsi csiga (amik a Tropicás növényekkel szoktak bekerülni), Cyklopsok, Kagylós rákocskák)
Viszont ahol nagy az áramlás, ott elsatnyult a növényke.

Az ültetés elég kemény!
Nedves aljzatba nyomkodtam csipesszel, de nehéz eltalálni az ültetési mélységet (ne száljon fel feltöltéskor, de ne is kerüljön a talaj szint alá)!
Érdemes minél sűrűbben elhelyezni őket (akár négyzetcentinként), ha hamar gyepet szeretnénk belőle (én kicsit ritkásan raktam).
A fél centis gyökerek két hét alatt 2.5-, egy hónap alatt 4-5cm-esek lettek.
Kezdetektől tapasztaltam a levelek elkocsonyásodását, ami az egész csoportocskát érintette, ezeket érdemes eltávolítani, mert nem regenerálódik és a gyökere idővel elrothad, terhelve a vizet!
Egy hónap után szünt meg ez a jelenség teljesen, okokat, összefüggéseket nem találtam semmivel (fény, vízcserék, stb.)
Érdekes viszont hogy nem mindíg egymás melletti csoportokat érintett, ekülönülve jelentkezett, egy centivel odébb vígan hozta az új leveleket a szomszéd növénycsoport.
A levélváltás szinte észrevétlen, kisebbek az újjak, a régiek elsárgulnak.
Nálam oldal irányban vízszintesen fut, elágazásokkal, szigorúan a talaj közelében.
Jobban terjed ott ahol közelebb van a táptalaj (az a bizonyos 4-5 centi aljzattakarás az ideális)!
A Blyxa levelei árnyékában is jól érzi magát.

Képekkel nem akarom tele tömni a hozzászólásomat, de a naplómban végig pörgethetitek a változásokat: A három jeles szürke nanója | Magyar Akvakertész Fórum

Kérem a többi Elatine tulajdonost (vagy volt tulajdonost), hogy szintén írja le a tapasztalatait (mind pozitívat, mind negatívat)!
Sajnos víz paramétereket nem mértem, ezért ha valaki tudja a sajátjait akkor kérem ossza meg azt is!

Köszönettel!

A.ttila
 
3 helyen próbáljuk, próbáltuk.

1. Bolti high tec aki. sok fény, CO2 lágy víz TDS: 100. 22 celsiusfok.
Egy cserepet ültettünk az elején levelet váltott azóta is elvan, kicsit a lassúsága miattk ezdi elnyomni a HC és a homokba ültetés miatt nem futott annyira, de baromi stabil a növény. álomszép levelekkel

2. Otthoni nagy akvárium. sok fény, CO2 lágy víz-kemény víz. TDS 100-300 között heti ingadozásban. 24-25 Celsiusfok
3 cserepet ültettem. Mindhárom megadta magát. Itt betudom a keménység változásnak, amit látványosan a HC sem tolerál. A többi paraméter kizárható

3. Bolti új 60-as akvárium. CO2 sok fény, TDS 100, 22 celsiusfok
Ez egy friss start full Elatine gyeppel. A héten indult. Amazonia és Powder aljzat. Bízzunk benne, hogy itt megmutatja mire képes a gyep. Ezért is készült az aki. Fótót még nem tettünk fel, mert a héten még alakítunk a scape-en.

Tápozás minden akváriumnál GA és ADA táp. Carboval. Nincs összefüggés a tápozásban és a sikeres tartásban a két táp között. Carbot bírja.
 
3. Bolti új 60-as akvárium. CO2 sok fény, TDS 100, 22 celsiusfok
Ez egy friss start full Elatine gyeppel. A héten indult. Amazonia és Powder aljzat. Bízzunk benne, hogy itt megmutatja mire képes a gyep. Ezért is készült az aki. Fótót még nem tettünk fel, mert a héten még alakítunk a scape-en.

1 hetes az akvárium gondoltam megosztom az állapotokat. Ugyan ez még nem sokat mond, de úgy látszik az Elatine mint a rakéta megy ebben a talajban és ebben a környezetben

3 nappal az ültetés után

7988313394_4b84771fb7_z.jpg

6 nappal az ültetés után a fotó ugyan teló, de azért talán kivehető a lényeg főleg a közelin

8000835043_8a4821d17a_z.jpg

8000835966_a51af9206d_z.jpg

A sárgás levelek a béna fényképező és a fénybejátszások miatt néznek ki így. Próbáltam máshogy döntögetni a szifont, de nem lett jobb. Úgyhogy érjétek be ezzel. :)
 
Back
Oldal tetejére