• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El natural

Nigro

Alapító
Admin
El Natural. Az elnevezés Diana Walstadtól ered.
A módszer lényege, hogy viszonylag gyenge fénnyel és CO2 adagolása nélkül is szép növényes akváriumot lehet készíteni.
Nagyjából szembe megy a mai modern akavarisztika elképzeléseinek, elmélete mégis megvalósítható.
Bővebben írtam már itt róla.
Ha valaki ilyen akvárium készítésében töri a fejét, ebben a topikban megvitathatjuk.
dlw09medcrop.jpg
7489554467be62ba2c9a54d981e91803.jpg
 
Utoljára módosított:
Taksoft said:
Most akkor ez low-tech? :)

A kérdés költői? :)

Taksoft said:
Azon gondolkodom, hogy ebbe, vagy egy picit nagyobba (nincs több helyem) teszek táptalajt is, és rendesen berendezem, jobban világítom, és kap egy élesztõs CO2-t, és egy Eh. 2211 külsõ szûrõt, egy T5-ös 8W aquarelle világítást.
Vagy inkább ne tegyem, hagyjam meg így? :?:

A terv nem rossz, ezzel a szűrővel meg tudsz "hajtani" egy 20-30 literest (ha ragaszkodunk a nagykönyv elveihez). + ha a világítást úgy oldod meg hogy 2x8 W, egymástól függetlenül vezérelve, akkor mégjobban jársz :) Élesztős CO2 jó, bár az ember hajlamos megunni és venni helyette rendes nagynyomású szettet :)

Tegyed? Netegyed? Ezt neked kell tudni, eldönteni. Én csak továbbvittem a gondolatod. Én biztos újat kezdenék -lehetőségeimhez képest-.

Taksoft said:
Átrendezni mindenképpen szeretném, akarok tenni bele egy kisebb faágat, vagy vasfát (ha találok, ekkorát nem könnyû, már egy ideje keresem), amire a Microsoriumot meg esetleg a jávait (+talán karácsonyit) is rá lehet kötözni.

Bizony nem könnyű jó vasfát találni. Nekem van elfekvőben pár darab, amit nem használok. Ha gondolod odaadom, PÜ-ben írj, ha érdekel.
 
Az akvarista napon a 32 literes nanot a 2211-es szűrő "hajtotta" hát mint mondjak, egy vicc, de egy low tech akiba garnikhoz jó lehet.
Egy képet megnéznék róla, ha van fenn valahol
 
Sziasztok
Nagy szöszmötölés árán végül is ezt a topikot választottam mondandómnak na meg a rengetegsok kérdésemnek, amire remélem tudtok meg akartok is válaszolni :)
Szóval, a közeli egykét hónapban át fogom alakítani a meglévő 112 l-esemet valami olyasmi elképzeléssé, ami azért még koránt sem lesz a Ti színvonalatok - eszközök hiányában - de erősen szeretném növényesre venni az aki életét.
Rövid tortúráját azért leírom, amiből is láthatjátok h egy konok és sokszor meggondolatlan egyén vagyok :) Már jó régóta olvasom a növényes akvarisztika főbb netes oldalait, szóval alapokkal úgy-ahogy tisztában vagyok. Mégis.. Kb fél évvel ezelőtt kezdtem alakítgatni akkor még teljesen alig-növényes akváriumomat. Vettem hozzá egy Atman 3337-es külsőszűrőt kerámia-perlonvatta-lávakő töltettel (azelőtt belső Aquael szűrésem volt). Vettem két fénycsövet (azelőtt mezei neon kóválygott felette) amik 30W-os Sera Daylight illetve Plant Color, persze T8as.. . Táptalaj is került bele, JBL, felette pedig kvarchomok volt. Mondanom sem kell, szinte mindent megbántam, amit akkor összeválogattam. Ma már T5öst vennék, de mivel nem armatúrám van, hanem házilag összerakott tetőm, foglalattal, helyszűkével, stb., így ezzel még várok egy kicsit, persze bővíteni se tudom a világítást mert a T8 nagy és bunkó :) és nem akar elférni nagyon több. Ez 60 W 112l-re. A táptalaj soksok saját hiba miatt (is) katasztrófa volt, ma már semmi nicns meg belőle. A szűréssel úgy-ahogy elégedett vagyok, de tudom, hha professzionalizálni szeretnék majd, nem lesz elég. EZért most nem szeretnék egy ideig professzionalizálni :)
A tervem az, amiben a segítségetek kellene, hogy szeretnék a közeljövőben ADA Aqua Soil Amazonia általános táptalajt - 9 l-t terveztem - és Tropica növénytáptalajt 2,5 l-t. EI szerint szeretnék tápozni Green Aqua Micro-macroval illetve Easy Carboval.
A szűrésemet, világításomat tekintetbe véve, mit gondoltok, ez a változtatás "biztonságos"? El szeretném kerülni az algásodást, és úgy értelmeztem azt a sok cikket és mindenfélét, hogy elsősorban a legfontosabb dolog vmiféle egyensúly eltalálása szűrés-világítás-co2-táp között. Akkor nem lesznek katasztrófák és érhető el vmilyen fokú növekedés.
Tisztában vagyok vele h co2 nélkül (meg sok más nélkül) csodát nem várhatok, de szeretnék fokozatosan haladva mégiscsak elérni pár célt. A céljaim nagyjából, egy nem profi, de szépen növekvő és zöldellő aki létrehozása, nem profi de szép növényekkel :) Nem célom olyan növényzet alkotása amit hetente vágni kell, én nagyon örülök a lassú de látható növekedésnek is:) Co2- rendszert is tervezek, azonban nem mostanában, tudom h az E Carbo nem pótolja teljesen, de remélhetek tőle vmennyire segítséget?
A jelenlegi állapotokkal azért sem vagyok megelégedve, mert egy borzasztó késztetéstől átitatva kipróbáltam a co2 tablettát, és az akkori algásodást máig nem heverte ki az akváriumom. Mellette adagoltam Easy L Profitot, az alga burjánzott, leálltam ezekkel, vízcserék történtek, ma nem adagolok semmit, a növényeken egy jó réteg barna alga, ill. zöldalga van, és hiánytünetesek (pl a hydrocotyle alsó levelei eltűntek, összeszakadtak és leestek, míg érdekes módon minden növény felső levélzete élénkzöld és tör a fény felé, szépen növekszik). Tehát most egyszerer van úgy-ahogy kielégítő növekedésem egyszerűbb növénykéimnél és alga. Amivel addig nem is akartam foglalkozni, amíg az új cuccaim meg nincsenek, ekkora tervezek ugyanis egy szétrobbantást.
De ehhez kell az előre eltervezés, ezt már megtanultam. Ezért is szeretnék Tőletek tanácsokat kapni, merjem v ne merjem az EIt ilyen szűréssel, mire számíthatok. Kérlek segítsetek beállítani a közeljövőben egy stabilabb egyensúlyt! Hogy csináljam?
 
Talán már saját maga is tudja a választ. ;)
Egyébként pont a viszonylag kis fénye miatt van egész nagy esélye, hogy nem fog bealgásodni.
 
Hello,

Ha egy 150-180 literes akváriumot csinálnék.
A növények pedig nagy többségben Anubias fajok lennének, mert úgy olvastam ennek a növénynek nem kell az a nagyon erős megvilágítás.
Akkor egy ilyen aki fölé hány watt világítás kellene és e növényfajok meglennének CO2 nélkül?
És milyen szűrő kellene hozzá?
Gondolom belső, de van egy külső szűrőm régen nem használom már az 650 l/h -ás az jó lenne?
Vagy másfajta kellene?
Persze tennék bele más úgymond igénytelenebb növényt.
Mit szóltok működne?

Előre is köszönöm a segítségeteket.


Üdv,
Gábor
 
Gabika said:
Akkor egy ilyen aki fölé hány watt világítás kellene és e növényfajok meglennének CO2 nélkül?

én most 0,5w/l -el világitok és nagyon szépen megvannak az anubiasok

Gabika said:
Gondolom belső, de van egy külső szűrőm régen nem használom már az 650 l/h -ás az jó lenne?

Külső!!
 
Gabika said:
Rendben.
Neked milyen töltet van a külső szűrődben?
Akkor a 650 l/h elegendő?
nekem 2liter kerámiagyűrű, egy durva szivacs és a tetején perlonvatta. 250-es akimat 1000liter/órás szűrő hajtja. hát lehetne több is de én azt mondom, hogy elég.
 
Hello,

Nos a kérdésem az lenne, hogy egy szabványos 112l akvárium fölé elég lenne t5-ös 2x24 watt 1 db 6500K és 1 db 8000k fénycső? és akkor ezt szűrné a 650 l/h külső szűrőm.


Üdv,
Gábor
 
Az el natural-ban (általában) nem használnak szûrõt, gyors növésû növényeket (is) használnak, és ritkán világítanak, inkább az ablakba teszik az akváriumot.

Amit te akarsz csinálni az low-tech. Teljesen más. Egyébként ezzel a konfiggal jó eséllyel algabányát fogsz készíteni.
 
Taksoft said:
Az el natural-ban (általában) nem használnak szûrõt, gyors növésû növényeket (is) használnak, és ritkán világítanak, inkább az ablakba teszik az akváriumot.

Amit te akarsz csinálni az low-tech. Teljesen más. Egyébként ezzel a konfiggal jó eséllyel algabányát fogsz készíteni.

Nem hiszem, hogy algabánya lenne a dologból, ha az ember odafigyel néhány dologra!
Csak kis fényigényű növényeket használ, rendszeres vízcseréket csinál (kiegyenlíteni a rossz szűrőkapacitást akár hetente 2-3x is), nem telepíti túl az akváriumot,stb.
Nekem a 85 literes akváriumom fölött 16w T4 van( 3 éves csővel), co2 csak ha eszembe jut , hogy vegyek élesztőt :roll: , rendszeresen használok folyékony co2-t , ( ingyen van ;) , mert tesztelem, a még fogalomba nem hozott terméket), 450l\h szűrés.
És a lényeg, csak anubiasok, moha és valisneria, alga csak igen elenyésző pontalga, (ami valószínűleg a fénynek és az elfelejtős co2-nek köszönhető), de ez a szemet nem bántja.
Úgyhogy én bátorítanám a dologra és, ha van ideje és vállalkozó kedve, arra is, hogy kísérletezzen, olyan boszorkányságokkal, mint a tőzeg a talajban vagy a humusz.Ekkora fény mellet Didiplis diandra is elél, igaz a levelei nem annyira sűrűek, mint erős fény mellett.
Rengeteg növény van, amit használhat és az akváriuma, ha jól van összerakva semmivel sem fog kevésbé szebb lenni, mint a high-tech, high-light akik.(főleg, hogy a legtöbben a növények 75%-a ezekből az alacsony fényigényű növényekből áll, még itta fórumon is.anubiasok, Microsorium, moha ;) )
 
zigur said:
Taksoft said:
Az el natural-ban (általában) nem használnak szûrõt, gyors növésû növényeket (is) használnak, és ritkán világítanak, inkább az ablakba teszik az akváriumot.

Amit te akarsz csinálni az low-tech. Teljesen más. Egyébként ezzel a konfiggal jó eséllyel algabányát fogsz készíteni.

Nem hiszem, hogy algabánya lenne a dologból, ha az ember odafigyel néhány dologra!
Csak kis fényigényű növényeket használ, rendszeres vízcseréket csinál (kiegyenlíteni a rossz szűrőkapacitást akár hetente 2-3x is), nem telepíti túl az akváriumot,stb.
Nekem a 85 literes akváriumom fölött 16w T4 van( 3 éves csővel), co2 csak ha eszembe jut , hogy vegyek élesztőt :roll: , rendszeresen használok folyékony co2-t , ( ingyen van ;) , mert tesztelem, a még fogalomba nem hozott terméket), 450l\h szűrés.
És a lényeg, csak anubiasok, moha és valisneria, alga csak igen elenyésző pontalga, (ami valószínűleg a fénynek és az elfelejtős co2-nek köszönhető), de ez a szemet nem bántja.
Úgyhogy én bátorítanám a dologra és, ha van ideje és vállalkozó kedve, arra is, hogy kísérletezzen, olyan boszorkányságokkal, mint a tőzeg a talajban vagy a humusz.Ekkora fény mellet Didiplis diandra is elél, igaz a levelei nem annyira sűrűek, mint erős fény mellett.
Rengeteg növény van, amit használhat és az akváriuma, ha jól van összerakva semmivel sem fog kevésbé szebb lenni, mint a high-tech, high-light akik.(főleg, hogy a legtöbben a növények 75%-a ezekből az alacsony fényigényű növényekből áll, még itta fórumon is.anubiasok, Microsorium, moha ;) )

Szia zigur,

Én nekem sem lesz nagyobb akim 96 literes vagy max 112literes a szűrésem az említett 650 l/h
nekem is folyékony co2 lesz.
csak nem tudom még hogy hány watt legyen felette.
Ötleted van?
A növényfajok azok lesznek nagyjából amiket írtál.

üdv,
Gábor
 
Szia Gábor!

Ha rám hallgatsz aza 2x24 watt elég lesz , ez kb 0,5 watt literenként. A 330 literem fölött 170 watt ég ,60 centis akvárium magassággal (viewtopic.php?f=11&t=407), és a legtöbb fényigényes növényt, simán el van ekkora fény mellet.Még szerencsésebb lenne, ha úgy csinálnád meg, hogy külön kapcsolhatóak legyenek a csövek, mert néha nem árt, ha játszani tudsz a fénnyel.
Üdvözlettel: Zigur
 
zigur said:
Szia Gábor!

Ha rám hallgatsz aza 2x24 watt elég lesz , ez kb 0,5 watt literenként. A 330 literem fölött 170 watt ég ,60 centis akvárium magassággal (https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=407), és a legtöbb fényigényes növényt, simán el van ekkora fény mellet.Még szerencsésebb lenne, ha úgy csinálnád meg, hogy külön kapcsolhatóak legyenek a csövek, mert néha nem árt, ha játszani tudsz a fénnyel.
Üdvözlettel: Zigur


Hello,

Rendben.
Én is arra gondoltam amúgy, hogyha két fénycső lesz akkor külön kapcsolhatóak legyenek.
A humuszt és a tőzeget is kipróbálnám természetesen kifőzném stb.csak félek hogy beiszaposodik az aprószemű kavics alatt.
Szerintetek?


Üdv,
Gábor
 
Tessék elolvasni legalább Nigro cikkét az "el natural"-ról, és ezt az egész threadet átvinni valami megfelelõbb topikba. Mert ez, amirõl beszélünk pont olyan messze van az el natural-tól, mint a high tech növényestõl.
 
Kedves Taksoft!

Elnézést kérek Gabika helyett is, hogy ennyire figyelmetlen és tájékozatlan volt, hogy ebben a topicban helyezte el kérdéseit, és magam miatt is elnézést kérek azért, mert nem oktattam ki erről, sőt még ellent is mondtam neked az algával kapcsolatban!Tényleg röstellem!

Valóban igazad van azzal kapcsolatban, hogy Walstad, azt mondja, hogy kevesebb vízcserével, jobban beáll a az egyensúly az akváriumban és így elkerülhető a túlzott algásodás, de mint írod ez az aki nem egy "el natural" aki lesz vízcsere tekintetében és fény tekintetében is mondhatjuk, hogy messze áll tőle.
Sajnos nekem nem tisztem a hozzászólások áthelyezése, de szerény véleményeimmel és meglátásommal szerettem volna segíteni Gábort, nem pedig elvenni az egésztől a kedvét.

Taksoft said:
Az el natural-ban (általában) nem használnak szûrõt, gyors növésû növényeket (is) használnak, és ritkán világítanak, inkább az ablakba teszik az akváriumot.

Amit te akarsz csinálni az low-tech. Teljesen más. Egyébként ezzel a konfiggal jó eséllyel algabányát fogsz készíteni.

Ez a hozzászólásod kioktató és semmilyen tekintetben sem tartalmaz arra való tanácsokat, hogy akkor mégis mi lenne az aminek köszönhetően elkerülhető az hogy egy "algabánya" legyen az akváriumból, ergo teljesen fölösleges maga a hozzászólás is.

Taksoft said:
Tessék elolvasni legalább Nigro cikkét az "el natural"-ról, és ezt az egész threadet átvinni valami megfelelõbb topikba. Mert ez, amirõl beszélünk pont olyan messze van az el natural-tól, mint a high tech növényestõl.

Bocsánat, hogy nem olvastam Nigro cikkét, helyette viszont olvastam Walstad könyvét,( amiben "low tech" akváriumról beszél és nem "el natural"-ról. Persze ezt biztos tudtad mert szakértője vagy a témának.)

Taksoft said:
Mint ahogy szûrni sem kell, csak áramoltatni.
[
Hát ez olyan messze van az igazságtól, mint
Taksoft said:
az "el natural"
Taksoft said:
a high tech növényestõl
. ;)
Walstad azt modja, hogy ő a kisebb akváriumokhoz akasztós, a 30 inch-nél(76.5cm) nagyobb akváriumoknál külső szűrőt használ(lényeg, hogy a vízmozgás ne legyen túl nagy. ez meg is oldható azzal a 650 l\h-ás szűrővel.)

Így már ez a hozzászólás beleillik a témába, hiszen némi félreértést igazítottunk ki vele, ennek következtében sem az áthelyezésre, sem a hozzászólások eltüntetésére nincs szükség.

Üdvözlettel: Zigur
 
Back
Oldal tetejére