• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural vagy Low-Tech-el lehet szebb akváriumot kèszíteni?

Low-Tech vagy El Natural?

  • Low

    Votes: 10 62.5%
  • El

    Votes: 0 0.0%
  • Hagggyámá a hülye kèrdèsekkel :)

    Votes: 6 37.5%

  • Total voters
    16

KoviAti91

Kertész szaki
A kèrdèsem az, hogy melyik technikával lehet szebb akváriumot csinálni? Melyikkel van több lehetősègem? Amit eddig tudok abból èn arra jutottam, hogy talán az El Natural-ben több CO2 höz jutnak a növènyek a virágföld+gyökèrzet miatt meg amièrt nincs kihajtva a vízből az áramoltatással. Low-Tech-ben viszont az erős szűrèssel talán szebb maga a víz az akváriumban nem sárgás zavaros. Valakinek a tèmában tapasztalata?
 
Natural Planted Tank (NPT, El Natural, Walstad módszer) nem olyan egyszerű, hogy bedobod a földet, lefeded, és már mehetnek be a garnélák és halak. Rosszabb esetben 1 hét alatt simán mind a fauna, mind a flóra kipusztul. Szerencsére a módszer nagyon jól van dokumentálva az Ecology of the Planted Aquarium (Diana Walstad) c. könyvben, közel 200 oldalon. Az interneten fellelhető információmorzsák meg sem közelítik ezt. Ezt szerintem érdemes elolvasni, ha más módszerben gondolkodsz akkor is, például vízkémia, mérgezések stb stb hasonlóan működik akár egy High Tech akváriumban is.

Bevezetésként 3 link:

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388Shrimp.pdf

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388mycoarticle1.pdf

http://www.bookmasters.com/marktplc/images/BiolFiltration_BookWebsite.pdf

A zavaros, koszos víz itt sem igazán elfogadott. Ha ilyen alakul ki, megfelelő fizikai szűrést lehet alkalmazni. Erre számtalan módszer van. Az, hogy a víz mennyi idő alatt lesz "sárga", akváriumfüggő. Van olyan akváriumom, ahol hónapok után sem sárga a víz, van ahol 1-2 hét alatt látszik. Például vízcsere természetesen nincs megtiltva ilyen esetben.

Viszont meglehetősen alacsony költséggel lehet minimális karbantartást igénylő akváriumokat üzemletetni.

Példa El Natural akváriumokra:

picture1145-jpg.21289.jpg

Talajnak nem kell laposnak lennie, ha betartjuk az ajánlásokat mennyiségre (saját akváriumom, ~2 hónaposan):

upload_2016-11-28_20-4-10-png.21538.png

A módszernek garnélás-növényes nano akváriumoknál is vannak előnyei:


A módszerről elég sok félinformáció kering az interneten, például nem igaz, hogy sosincs szükség biolológiai szűrésre vagy folyékony tápokra. Például sok vizen úszó, nagy növény esetén szükség lehet és természetesen elfogadott folyékony tápok adagolása. Megfelelően telepített NPT esetében növények fel tudják venni az ammóniát (NH4+), és ez szerintem cél is, hogy ezt az állapotot elérjük. Azonban el tudok képzelni olyan kevésbé ideális esetet, ahol biológiai szűrésre is szükség van. Viszont én egy Carbo adagolt akváriumot nem tekintenék El Natural-nak.

Helyedben nem vetném el a High-Tech irányvonalat sem. Szerintem egy akváriumnál nem a kezdeti költség jelentős, hanem a későbbiekben a karbantartásba belerakott idő. Például ha megfelelően van egy ADA rendszerű akvárium telepítve, akár minimális karbantartással is lehet egy nagyon szép akváriumod.
 
Utoljára módosított:
? Illetve úgy is kèrdezhetnèm hogy èrdemes?

Nem tudom.

Miért nem szerzel egy nagyobb befőttes üveget, vagy 10-20 lites akváriumot (pár ezer forintért lehet kapni)? Bevágod a földet (3 cm, rá 3 cm kavics), tolsz bele elég növényt, és meglátod mi lesz? Max kidobod az egészet a kukába. A fent említett könyv elég sok potenciális problémával foglalkozik, de lehet, hogy szerencséd lesz. Minden akvárium más, eredményeket nem lehet garantálni.
 
Nem tudom.

Miért nem szerzel egy nagyobb befőttes üveget, vagy 10-20 lites akváriumot (pár ezer forintért lehet kapni)? Bevágod a földet (3 cm, rá 3 cm kavics), tolsz bele elég növényt, és meglátod mi lesz? Max kidobod az egészet a kukába. A fent említett könyv elég sok potenciális problémával foglalkozik, de lehet, hogy szerencséd lesz. Minden akvárium más, eredményeket nem lehet garantálni.
Jó nem feltètlen Amazóniára gondoltam hanem pl Manadora. Maga az elv èrdekel hogy aktív talaj jó-e egy El Natural akksiba vagy csak a spórolás miatt használnak sódert?
 
A másik amin még gondolkodtam hogy egy nagyon gyenge szűrő+Purigennel nem lehet segíteni abban hogy ne kelljen hetente vizet cserélni? @Pendulum a blogján azt írta hogy a víz sárgássága miatt cserél hetente vizet, a Seachem Purigen pedig megoldaná ezt a problémát!?
 
A másik amin még gondolkodtam hogy egy nagyon gyenge szűrő+Purigennel nem lehet segíteni abban hogy ne kelljen hetente vizet cserélni? @Pendulum a blogján azt írta hogy a víz sárgássága miatt cserél hetente vizet, a Seachem Purigen pedig megoldaná ezt a problémát!?

Az akvakertészet egy nagyon szép hobby, nem akarok romboló lenni , de szerintem a szépséghez hozzátartozik a folyamatos gondoskodás, naponta foglalkozni az akváriummal, ha nincs idő, akkor is a rutin feladatokat elvégezni. Ha azon gondolkodnék, hogyan tudnám megspórolni a heti vizcseréket, és az akkor elvégzendő gondozásokat, nyirást, igazitást, akkor inkább nem foglalkoznék az egésszel. Ne haragudj, nem akarlak megbántani, de ezekben a kertekben, mint egy hagyományos kertben a gondozás eredménye okozza az örömöt - legalábbis én igy gondolom.
A legnehezebb nap után is esténként tápozok, megnézem, van e garnéla a skimmerben, ellenőrzöm, hogy kell e majd valamit vágni, igazitani a hétvégi vizcserekor, és egy kicsit ücsörgök az akváriumok előtt és gyönyörködöm benne. Mindenképpen kell rá időt szakitani.
Nem akartalak megbántani, ne úgy vedd a leirtakat.
 
Az akvakertészet egy nagyon szép hobby, nem akarok romboló lenni , de szerintem a szépséghez hozzátartozik a folyamatos gondoskodás, naponta foglalkozni az akváriummal, ha nincs idő, akkor is a rutin feladatokat elvégezni. Ha azon gondolkodnék, hogyan tudnám megspórolni a heti vizcseréket, és az akkor elvégzendő gondozásokat, nyirást, igazitást, akkor inkább nem foglalkoznék az egésszel. Ne haragudj, nem akarlak megbántani, de ezekben a kertekben, mint egy hagyományos kertben a gondozás eredménye okozza az örömöt - legalábbis én igy gondolom.
A legnehezebb nap után is esténként tápozok, megnézem, van e garnéla a skimmerben, ellenőrzöm, hogy kell e majd valamit vágni, igazitani a hétvégi vizcserekor, és egy kicsit ücsörgök az akváriumok előtt és gyönyörködöm benne. Mindenképpen kell rá időt szakitani.
Nem akartalak megbántani, ne úgy vedd a leirtakat.

Azért van előnye, ha egy akváriumot lehet "hibernálni" pár hétre. Függetlenül, hogy low vagy high tech. Egy rövidebb életű kisebb lazac is él 2-3 évet, számos hal simán 10 év felett van. Ennyi ideig nem mész el nyaralni? Ha megáll az élet az akváriumban 40%-os heti két vízcsere és egyéb bűvészkedések nélkül, akkor ott szvsz komoly problémák vannak. Azt még elhiszem, hogy egy-két jobb, ütős scape fotó kedvéért némi fogkefézést stb bevállal az ember, de szerintem keveseknek hiányzik ez az életéből minden hétvégén. Ráadásul sokaknak több növényes akváriuma van, na itt már nagyon nem mindegy, mennyi idő megy bele. És szerintem néha a halaknak/garnéláknak sem árt némi kis stabilitás.
 
Utoljára módosított:
Azért van előnye, ha egy akváriumot lehet "hibernálni" pár hétre. Függetlenül, hogy low vagy high tech. Egy rövidebb életű kisebb lazac is él 2-3 évet, számos hal simán 10 év felett van. Ennyi ideig nem mész el nyaralni? Ha megáll az élet az akváriumban 40%-os heti vízcsere és egyéb bűvészkedések nélkül, akkor ott szvsz komoly problémák vannak. Azt még elhiszem, hogy egy-két jobb scape fotó kedvéért némi fogkefézést stb, bevállal az ember, de szerintem keveseknek hiányzik ez az életéből minden hétvégén. Ráadásul sokaknak több növényes akváriuma van, na itt már nagyon nem mindegy, mennyi idő megy bele. És szerintem néha a halaknak/garnéláknak sem árt némi kis stabilitás.

Azt hiszem, teljesen más oldalról közelitjük meg a kérdést, ami teljesen rendben is van. Megértem amit leirtál, és természetesen vannak olyan helyzetek, amikor valamiért kimarad egy-egy karbantartás, de ha valaki belekezd ebbe a hobbyba, nem biztos hogy azzal kell kezdeni, hogyan lehet a "könnyebbik" végéről megfogni a dolgot.
De lehet hogy csak én gondolom rosszul, vagy "beteg" vagyok ;).
 
Azt hiszem, teljesen más oldalról közelitjük meg a kérdést, ami teljesen rendben is van. Megértem amit leirtál, és természetesen vannak olyan helyzetek, amikor valamiért kimarad egy-egy karbantartás, de ha valaki belekezd ebbe a hobbyba, nem biztos hogy azzal kell kezdeni, hogyan lehet a "könnyebbik" végéről megfogni a dolgot.
De lehet hogy csak én gondolom rosszul, vagy "beteg" vagyok ;).

Sajnos szerintem sokan ezért adják fel a hobby-t rövid idő után. Akvárium elég trükkös tud lenni, még akkor is, ha jó minőségű, tesztelt dolgokból építik fel. Egy kezdő a napi molyolás, szöszölés ellenére simán belefuthat leküzdhetetlen tűnő algásodásba, beteg halak, hulló garnélákról nem is beszélve. Nem csoda, hogy pár hónap után elmegy a kedve az egésztől.

Ha ugyanaz az akváriumod van a nappaliban évekig, akkor lehet, hogy érdemes elérni egy olyan szintű stabilitást, hogy a karbantartás belátható mennyiségű legyen és emelett az akvárium elfogadhatóan nézzen ki.
Természetesen megértem azt is, amikor az ütős scapek elkészítésébe nagyon sok idő belemegy, és ezek közül jópár csak a fénykép elkészítéséig létezik. Mindkét irány része a hobby-nak.
 
A low techben simán vegyítjük a két elmélet elemeit: Nagyon nagy százalékunk használ virágföld táptalajt, kicsit ritkább vízcseréket, nem egy akvárium üzemel táptalajjal és egyben folyékony tápozással is. Ne két elmélet között vaciláljunk, hanem formáljuk a magunk képére az eszközeinket, hogy a mi igényeinkhez és lehetőségeinkhez a legmegfelelőbb eredményt érhessük el.
 
Back
Oldal tetejére