• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egyensúlyi CO2 koncentráció és pH Low-Tech növényes akváriumban különböző KH értékek esetén

D

Deleted member 4326

Vendég
Sziasztok,

a közelmúltban végeztem néhány mérést, aminek az eredményeit összefoglalom nektek. A témát publikáltam az Akvárium Magazinban, így itt igen tömör és rövid leszek.

Tehát, adott volt 14 kis műanyag dobozka, és RO, és csapvíz. Az első minta full RO volt(0,6nk KH), a 14. pedig full csapvíz. szerk. pontosabban a 2. volt a saját RO 0,6 nk-val, a legelső pedig laboros MQ víz, ami totál nulla KH-t adott.

A kettő között pedig különböző arányú RO-csapvíz keverék, hogy egyenletes legyen a minták elosztása.


Öszekevertem tehát az RO szűrt vizet csapvízzel, majd hagytam 2-3 napig állni, hogy kialakulhasson a co2-egyensúly, tehát adott nyomáson, adott levegő co2 koncentráció esetén a maximális mennyiségű co2 oldódjon be a vízbe.


A méréseket Adwa pH mérő műszerrel végeztem, a mérések előtt, és közben kb 2-szer kalibráltam újra a lehető legpontosabb mérés érdekében, a KH mérést Salifert márkájú teszttel végeztem, 0.15 nk-s a beosztása.

Tehát először is a várakozás után lemértem a KH-t minden dobozban, majd lemértem a pH-t is, és ezekből az adatokból állt össze a következő grafikon:

A szórás véleményem szerint elfogadható mértékű ( a zöld pontok a mért értékek, ezekre helyeztem rá a görbét)

74155


Majd, fogtam a KH és pH értékeket, és egy netes kalkulátorral,, ami a KH-pH-CO2 táblázat alapján számol, végigszámoltam az adott KH-hoz tartozó egyensúlyi, szabad CO2 koncentrációt is:

1 érték kivételével a szórás is hibahatáron belül mozog, "szép" a lefutása a görbének.

74156


A mérési eredmények gyakorlati szempontból történő kiértékelése, hogy lágy vízben sokkal több a rendelkezésre álló könnyen felvehető szénforrás, mint kemény vízben.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Gondolom ez azt is jelenti, hogy kevesebb CO2-t fogyaszt egy RO-s akva mint egy csapvizes, magyarul egy hirtelen váltásnál ha a CO2-t nem húzod utána a fauna feldobhatja a talpát.
 
Gondolom ez azt is jelenti, hogy kevesebb CO2-t fogyaszt egy RO-s akva mint egy csapvizes, magyarul egy hirtelen váltásnál ha a CO2-t nem húzod utána a fauna feldobhatja a talpát.

A csapvízben található puffer a beadott co2 egy részét leköti, minél több a puffer, annál több co2 kell hogy adott pH-ra levidd a vizet.

Ha úgy érted, hogy a kemény vizet hirtelen lecseréled RO-ra fullba, ott nem a co2 fog előbb végezni az élőlényekkel, hanem az ozmózis és a pH sokk.


Szerintem a szükséges adagolt co2-gáz mennyiségben nincs ekkora különbség.
 
A lekötött co2-t fel tudja használni valamilyen szinten a növény? Ergo ki lehet mutatni, hogy magas KH esetében a fotoszintézis is nehézkesebb egységnyi co2 befecskendezés mellett?

Mert pusztán a KH és PH közötti reláció az eddig is ismert volt.
 
A lekötött co2-t fel tudja használni valamilyen szinten a növény? Ergo ki lehet mutatni, hogy magas KH esetében a fotoszintézis is nehézkesebb egységnyi co2 befecskendezés mellett?

Mert pusztán a KH és PH közötti reláció az eddig is ismert volt.


Növénye válogatja. Az képes rá leginkább, akinek a természetben is szüksége van erre a képességre, viszont minden esetben a szabad CO2 felvétele a könnyebb, energetikai okokból.


Egységnyi gáz beadásakor, ha emeled a KH-t, a szabad co2 aránya csökken, igen, tehát valószínűleg ez mérhető csökkenést okoz a fotoszintézis mértékében. Tehát keményebb vízben több gáz kell a 30 ppm-hez.

Ismertek ezek a relációk igen, de én nem találtam konkrét méréseket arról, hogy co2 adagolás nélkül hogy alakul a pH a KH függvényében. A táblázatból ez legalább is nem kitalálható, bár benne van ez is.
A fórumon is csak elméleti találgatás volt amikor néztem régebben.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Sejtettem, nyilván a ~bölcsek kövét lenne jó megtalálni :) csak azért érdekel a téma, mert vannak neten olyan irányzatok, ahol kifejezetten nem szeretnem 4 KH alá menni, hogy csökkentség a napközbeni PH ingadozás mértékét.

Jó lenne megtudni, hogy a PH fluktuáció csökknetéséért tényleg ~dupla co2 beoldással kell-e fizetni :)
 
Sejtettem, nyilván a ~bölcsek kövét lenne jó megtalálni :) csak azért érdekel a téma, mert vannak neten olyan irányzatok, ahol kifejezetten nem szeretnem 4 KH alá menni, hogy csökkentség a napközbeni PH ingadozás mértékét.

Jó lenne megtudni, hogy a PH fluktuáció csökknetéséért tényleg ~dupla co2 beoldással kell-e fizetni :)

Nyilván az extrém ph ingadozás nem jó, de a természetben sem ismeretlen maga a jelenség, ott is van, mivel a növények nappal felveszik a szabad szén-dioxidot, este viszont csak a légzés van, ami termeli. (na meg az állatok is)

Ha 0-1 a KH, én az állandó CO2 adagolást javaslom, kisebb végkoncentrációban( 20-25 ppm). A kisebb mértékű adagolás miatt nem lesz dupla a gáz fogyása. De több fogy, az tény.

De most adtál egy ötletet, hogy mivel érdemes még kísérletezni a témában. A napi pH ingadozást kéne lemérni valahogyan, különböző KH értékeknél.




Ha meg valaki köti az ebet a karóhoz,érdemi, tudományos alapokon nyugvó magyarázta nélkül az általában "politika", valakivel szembe akar menni elméleti szinten :) Mindkettő módszer működik.
 
Egy amerikai tanulmányban (szerintem csak az kering mindenhol :p ) ott ilyen 1ph volt a napi ingadozás. Ott naplementétől napfelkeltéig csökkent egyenletesen, majd utána nappal nőtt egyenletesen, míg egy hightech növényesben, tipikusan alacsony kh mellett, bár a naplementétől napfelkeltéig a csökkenés az megvan hasonló mértékben, de aztán kap egy nagy bummot a lámpák felkapcsolása előtti egy órában.

Ha a lámpa reggel indul, akkor csak egy hirtelen süllyedés van, de ha délután, mint sokaknak, akkor a napközbeni emelkedő ph görbe szenved egy törtést, és durva bukfencet mondjuk 14 óra körül, ami viszont az állatok szempontjából gázosnak tűnik.
 
Utoljára módosított:
Egy amerikai tanulmányban (szerintem csak az kering mindenhol :p ) ott ilyen 1ph volt a napi ingadozás. Ott naplementétől napfelkeltéig csökkent egyenletesen, majd utána nappal nőtt egyenletesen, míg egy hightech növényesben, tipikusan alacsony kh mellett, bár a naplementétől napfelkeltéig a csökkenés az megvan hasonló mértékben, de aztán kap egy nagy bummot a lámpák felkapcsolása előtti egy órában.

Ha a lámpa reggel indul, akkor csak egy hirtelen süllyedés van, de ha délután, mint sokaknak, akkor a napközbeni emelkedő ph görbe szenved egy törtést, és durva bukfencet mondjuk 14 óra körül, ami viszont az állatok szempontjából gázosnak tűnik.

Jól hangzik a mérés. Nekem bár van pH mérőm, de a folyamatos figyelést nem tudom megoldani sajnos, erre egy olyan műszer kéne, ami sűrűn regisztrál.
 
ez megvan? 5 seces mintavétellel.

View attachment 74732Measurement data after 4 months by Viktor Lantos, on Flickr


Láttam már igen, de köszi hogy megosztottad. Viszont ez a kísérlet csak a kérdéseim egy részére válasz, hogy egy adott akváriumban mekkora az ingadozás. Leginkább azt szeretném megtudni, hogy a KH hogyan befolyásolja ezt az ingadozást, "összehúzza"-e a szórást, illetve az állandó vagy a nappali CO2 adagolás jár kisebb fluktuációval alacsony KH esetén.

Amúgy a KH-t mérted, vagy legalább rémlik hogy milyen vizet tettél bele, mivel cseréltél? Csapvíz is ment bele valami, vagy full RO volt végig?
 
Back
Oldal tetejére