• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egy új kezdet

dobti

Főkertész
Először is örülök, hogy megint írhatok IDE, mert ez azt jelenti, hogy egy új akváriumnak vágok neki.

Talán elérkezett az idő, egy újabb próbálkozás, kicsit felkészültebben, majd elválik mi lesz belőle :)
Az előző projekt nem sikerült valami fényesen, egy kis világításmódosítás, meg új szűrő kellett volna (tehát pénz), bár igencsak csinos - elhanyagolt - dzsungel lett belőle, a CRS-ek legnagyobb örömére, akik szaporodtak benne rendesen. Kár, hogy képet nem készítettem róla. Azóta munkahelyváltás, stb., most talán nekivághatok mindenféle szempontból az egésznek. (persze az anyagi rész azért húz egy határt :D:greedy: )

Az elképzelés valami kis 20 literes Nano akvárium a szobába, TV nézés helyett. ;)

A jelenlegi háááát növényes halas akvárium tartalmát (technikát kivéve) felajánlom az egykori középiskolámnak (amúgy is megkerestek, hátha lenne valami, gondoltam akkor beújítok :p ). Van egy majdnem üres akvárium (asszem több mint 100 literes) kettő db sügérrel. (Majd lehet annak is nyitok egy naplót, hátha más is kedvet kap egy suliakvárium berendezéséhez, persze lowtech akvárium, semmi CO2 :), jövő hét szerdán reggel megyek feltérképezni)

Na tehát akkor az unalmas bevezető után, nézzük mim is van jelenleg amit fel tudok használni...

Akvárium: Na az akad bőven, mindenféle méretben, van vagy 10 db. DE: Szeretnék egy opti akváriumot, annyira kíváncsi vagyok rá, ilyenem még nem volt. Pláne a szobában jól mutatna (persze mindenhol jól mutatna). A terv 20 liter. Ez még megfizethető, és valamiért a kis akváriumokkal nekem több szerencsém volt. Láttam szegeden egy boltban, 36x22x26 méretben NEM ADA akváriumot, elég baráti áron. De azért a GA-ban majd futok egy kört :)

Világítás: ami van itthon vagy túl erős, és nagy, vagy vennem kell bele izzót. Régebbről van kettő darab aquael nano világításom (shrimp setthez adtak ilyet). Na mind a kettő kivan égve... 11W-osak, vagy veszek pótizzót, vagy valami más világítást nézek... Ezt még nem tudom. Ide jöhetnek tippek, esetleg amit néztem, hogy mások is használnak, az Aquatic Nature Solar Duo világítás, de ez vagy 13W vagy 23 W-ban van.

Szűrés: egy meglévő EHEIM 2213. Szerintem, megfelelhet a szűrésnek, egy kis szűrőanyag cserére azért rászorul. :) Szeretném majd lecserélni a csöveket átlátszóra, meg majd egy GreenWorks üveg nano ki és befolyó csövet.

CO2: nagynyomású rendszer, Papillon reduktor, Aqua Medic mágnesszelep, GA nano diffúzor, TMC bubiszámláló. Na ez mind megvan. :cool: Bááár CO2 csövet vennem kell, mert a palackom nem egy csöppség (30 kg-os palackhoz jutottam baráti áron még anno), úgyhogy azt el kell dugni a szekrény megö/mellé, vagy akár a szekrénybe :)

Fűtés/hűtés: ha véletlen kellene megoldható, van itthon elég akváriumi fűtő. Hűteni meg még nem kellett.;)

Akkor ennyit a technikai feltételekről. :)

A többi még képlékeny, ami viszont még biztos:

Általános aljzat: ADA Aqua Soil Amazonia, bár elgondolkodtam a Malayan is, fene tudja még... :) + ADA Backter Ball

Táptalaj:JBL Aqua Basis Plus

Tápozás: szerintem elég, ha annyit írok, hogy wellnesscsomag. ;) Jelenleg is ezt tolom.

Dekoráció: Háát, van némi Dragon kövem, illetve Red Moor fám, amire mohát kezdtem épp futtatni. Van még vasfám is, de szerintem ebbe a kis akváriumba inkább nem.

Ami a többit, és a hardscapet illeti, azt még nem tudom pontosan, túl sok a megvalósításra váró. Egy fix: HC-t szeretnék, sőt akarok! :D Egyszerűen én és a HC nem jövünk ki jól, valahogy mindig beadja nálam a kulcsot. Úgyhogy most egy kicsi, de gyönyörű HC - ha nem is mezőt - de foltot szeretnék. A többi - eddig megismert - növénnyel nem volt gondom.

Egyenlőre ennyi, így is kisregényt írtam :)
 
Már van verzió A-tól Z-ig, és csak számolok és számolok, mert hát azért mégicsak a pénztárca szabja majd a határt.

Ami tuti, hogy a szűrőbe cserélni kell szűrőanyagot. Jelenleg egy 50 literes növényes-halas akit hajt. A Seachem Mátrixot néztem ki, 1 litert tennék bele, maradna benne még siporax, az már jó bacis, úgyhogy lenne egy kis segítség indulásnak. :)

Amit még szerintem veszek, az egy Seachem Ammónia teszt. Főleg az elején lehetne hasznos, az Amazonia talaj miatt.

A hardscape kezd kirajzolódni (fejben), inkább a ryuboku a nyerő. Még nem tudom, hogy vennem kell-e új red moor fákat, vagy amikre most kötöztem nemrég mohát jók lesznek-e. Majd kiderül.

Ami most tuti nem fér bele a költségbe az inkább dekoráció (üveg ki- és befolyó, átlátszó szűrőcső stb.), na meg egy RO rendszer. Az majd szerintem csak karácsony után. Addig marad a már megszokott műgyantázás. Kilehet bírni, főleg, hogy tudom januárig kell csak. :) 20 liternél még nem is olyan vészes. Ami inkább kérdés, hogy az elején a napi vízcseréknél is szükség van a lágy vízre, vagy elég lesz majd akkor ha beáll az ammónia szint.

A terv majd a heti 3-szori vízcsere.
 
Na kérem szépen körvonalazódik az új akvárium.

Tehát akkor,

Akvárium: GA opti, egyedi méretben: 42x25x30 (hossz x szélesség x magasság), 31 liter. Bútor egy családi ereklye. :D (egyszer kicserélem majd)
Világítás: 3x11W kompakt
Szűrés: Az EHEIM 2213-asom kap új szűrőanyagot: 1 liter EHEIM Mech mechanikai és 1 liter Seachem Matrix biológia. Később majd jön hozzá még a 100 ml-es Seachem Purigen
Nem tudom, hogy az átlátszó csövek és üveg ki- és befolyók beleférnek e a mostani a költségvetésbe. A jobb áramlás érdekében lehet be kellene ruházni egy üveg befolyóra legalább, mert csak esőztetőm van a szűrőhöz... :confused: Kicsit hülyén nézne ki, de 1, max 2 hónap és cserélném a befolyócsövet is. (szerk.: max egy átlátszó akril csőből csinálok befolyó ágat addig)
CO2: A rendszer adott, annyi, hogy nem tudom elég hatékony lesz e a beoldás. Az üveg befolyóval talán hatékonyabban tudnám kavarni a vizet mint az esőztetővel és így jobban hasznosítani a CO2-t. Lehet egy atomizer diffi nem ártana, de attól tartok túlságosan ködös lenne a víz, és pont így veszítene a varázsából az opti akvárium.
Általános aljzat: a régi napon megszárított kiváló minőségű ADA Amazonia talajom lesz, némi apró gyöngykaviccsal keveredve, de szerintem úgyse nagyon fog kilátszani. :)
Táptalaj:JBL Aqua Basis Plus

Ennyi a változás, még agyalok egy kicsit a kérdéses témákon, és szerintem jövőhéten leadom a rendelést a GA-ba. Ha van valakinek valami ötlete, hogy mit kellene másképp csinálnom akkor hajrá, ne fogja vissza magát. ;)
 
Vagy talán szigetszerűen megcsinálni az egész baloldalt, és körbe meg dekorhomok? Hmm... o_O Na még van egy hetem agyalni ezen :D
 
Ez az akvarium a tied vagy csak ilyet szeretnel? Nemertem. Szerintem ez maradhat is igy ha a tied. Szinte tokeletes;)

Köszi. :oops: Az enyém, tegnap este készítettem hírtelen ötlettől vezérelve, gondoltam így könnyebb elmagyarázni milyen lenne kb a hardscape. (De szívesen veszem ám a kiritikát, úgyhogy megírhatod mi nem tetszik benne :) )
 
Talan a bal oldali ko es a felfele allo agacska. A homok feldobja a kis akvakat. Tul magy teruletben azert ne gondolkozz.
 
Ez kb 25 liter, a másik amit rendelni szeretnék 31. Nem sokkal csak egy kicsivel nagyobb, ennyi a világítás korlátja, arra most nincs, hogy azt is vegyek. :)
A felfele álló ág az nekem is feltünt. (y)
Lényeg, hogy az egy opti akvárium lenne, 2 cm-rel hosszabb, meg 4-el magasabb, kicsit még mehetek felfele majd.


akvárium_minta_dekor by dobti, on Flickr

Valami ilyesmi talán, persze kövekkel szépen elszeparálva, szintkülönbésggel, a dekoros rész sokkal alacsonyabb lenne, a kövekre moha. :)
 
Milyen allatpkat tartanal benne? Ha inkabb novenyes lenne halakkal akkor szerintem sok az a homok. Ha garnelasat akkor jo igy is ugy is:) homokon nagyon jol mutatnak a garnelak.
 
Milyen allatpkat tartanal benne? Ha inkabb novenyes lenne halakkal akkor szerintem sok az a homok. Ha garnelasat akkor jo igy is ugy is:) homokon nagyon jol mutatnak a garnelak.

garnéla őrült vagyok, meg ilyen kicsi akváriumba csak garnélák :D
 
Ma mikor megemlítetted nekem ezt a munkahelyen, én is úgy értettem, hogy még csak gondolkozol rajta. Gondolatnak nem rossz. (y) Talán valóban az a függőleges ág és a bal oldali kő az ami kicsit zavaró, de nekem már az első "gondolatod" is nagyon tetszett.
 
Bálint, köszi a választ a Fuji kőre. Szerintem azokkal próbálnám meg megfogni a talajt a dekorhomok előtt, szerinted menne? Általában az ilyen porózus kövek a szerkezetükből adódóan könnyűek, és nem akarnám, hogy esetleg később szétessen a scape. Amúgy szimpi a Fuji kő, mert tuti "szaladna" rajta a moha. :)
 
Ma mikor megemlítetted nekem ezt a munkahelyen, én is úgy értettem, hogy még csak gondolkozol rajta. Gondolatnak nem rossz. (y) Talán valóban az a függőleges ág és a bal oldali kő az ami kicsit zavaró, de nekem már az első "gondolatod" is nagyon tetszett.

Köszi! :) Asszem majd részletes beszámolókat fogok tartani bent személyesen is, hogy halad az új "kert" ;)
 
Nem fog szetesni csak ne nagyon aprozd el. Nekem a "Masodik nekifutas neve kesobb lesz" 64L-esben szep meredek oldalt sikerult epitenem. A moha szepen tapad ra. De nem kell messze menni van egy friss lavakoves aki is. Amiben hegyeken allnak:) Arra nagyon kell vigyazni hogy minden lyukat apro toredekekkel betomj mert a garnelak ki fogjak hordani az amazoniat. Az aramlat pedig feltolti a kis lyukakat.
 
Nem fog szetesni csak ne nagyon aprozd el. Nekem a "Masodik nekifutas neve kesobb lesz" 64L-esben szep meredek oldalt sikerult epitenem. A moha szepen tapad ra. De nem kell messze menni van egy friss lavakoves aki is. Amiben hegyeken allnak:) Arra nagyon kell vigyazni hogy minden lyukat apro toredekekkel betomj mert a garnelak ki fogjak hordani az amazoniat. Az aramlat pedig feltolti a kis lyukakat.

Köszi a tanácsot. :) A garniknak ezzel az áldásos tevékenységével már sikerült találkoznom. Néztem a 64-est, jó lett nagyon. Persze nálam kicsit kisebb kövek kellenek. :)
Még a növényeken dilemmázok egy kicsit, ami biztos a weeping moha, meg még más fajta mohákat is nézegetek. Szeretem a mohákat, mert amilyen egyszerűek olyan szépek. Bár nyírni, és azt összeszedegetni...
Itt most a talajos részre HC-t raktam mintának, talán majd az optiba is az lesz, de a kövek közé valami szálas, fűszerű növény kerülne, talán lehetne Eleocharis parvula mini, feljebb, meg talán hátul is a síma Eleocharis parvula...
 
Egy új gondolat: a red moorokra Taxiphyllum sp. "Flame" mahacs kerülne. :) Nagyon tetszik ez a moha fajta, igaz kicsit drága, de ilyen kis akváriumba még nem vészes. :)
 
Arra gondoltam, hogy a vasfa mellé, hátra meg egy kicsit előre-jobb oldalra kellene valami nagyobb növény, persze úgy, hogy ne nagyon takarja ki a vasfát.
Talán a Ammania Bonsai lenne jó. De tetszik a Ranunculus inundatus is. :)


akvárium_minta_ammania by dobti, on Flickr
 
A bonsai nekem is egy kedvencem, de még nem találtam meg a helyét, mert nem lesz olyan sűrű, ilyen kis akváriumokban szép lenne. Lehet én is megbolondítom az enyémet vele:D Szerintem túl nagy stemeket ne rakjál bele, így jobban mutat. A ranunculus nekem is tetszett, de miután megtudtam, hogy 4-5centis levelei vannak, kiesett a listámról:) a bonsai erdősítene, mint egy távoli erdő, jobb mélységet adna szerintem.
 
Back
Oldal tetejére