• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egy reményteli akvakertész kezdeti botladozásai!

Köszi a segítséget,én ha rákattintok a linkre nekem előjön a kép,de most úgy fogom feltenni,ahogy Te javasoltad(az oldal szerkesztői kitalálhatnának egy egyszerübb módot is vagy legalább jobban elmagyarázni,hogy lehet a képeket feltenni)Vagyis feltenném,de én bárhogy is nézem nem látom a láncszem szerü jelet. :(
 
Végre sikerült! :) Így indult:

_MG


És most ilyen:

_MG


Az aljzat ki lesz cserélve sokkal kisebb szemü kavicsra,táptalajjal.
Jelenleg tápszerrel vegetálnak a növények.
Az amano rákjaim a tápszer adagolása óta eltüntek nagy bánatomra,nem tudom,hogy van-e összefüggés,nem értem mi történhetett velük?

Üdv,Andris
 
Szia Andris!

Bocsánat kicsit összeszaladt a munka, de most válaszolok!

Amit már korábban is említettem, -az aljzat hiányosságai már hamarosan orvosolva lesznek ahogy látom!
A dekoroknál próbálj meg hasonlóságra törekedni (szín, forma, anyag (ez egy legyen- már mint az anyaga)!
Lehetőleg páratlan számokban gondolkodj!
Emlékezz vissza a fotós iskolában tanultakra a kompozíciónál (arany metszés, stb.)!
Kerüljön majd bele több növény és a benne lévőket is ültesd széjjelebb (előlről-hátra felé növekvő rendszerben), a bal elsőt tedd majd inkább hátrébb!
A szálas növények tövét takarhatod dekorokkal, így nem látszik ha egy kicsit kopaszodik, vagy oldal gyökereket ereszt!

A második képen többnek látszik a fény-vagy csak máshogy fotóztad?

A garnéláidat sajnálom, ha tudsz kérdezz rá az üzletben hogy miket tartalmaz a növény táp!

Ha kérdésed van írj nyugodtan!
A.ttila
 
Sziasztok. Az lenne a problémám hogy vettem növényeket, Valisneria sprialis, Valisneria Gigantea, hydrocotile, crypto, átokhínár és bacopa. Elültettem őket, nagyon szépek és gyönyörűek voltak aztán egyik napról a másikra a valiznériák amik a víz felszín közelében voltak elrothadtak, a bacopa és a hydrocitle elhullajtotta az összes levelét, átokhínár összehúzta magát mint egy tömlő, bebarnult és elrohadt. Vízcserét végeztem semmi változás de pár nap múlva a hajtások elkezdtek jönni (hydrocotile minden levél helyén egy kis hajtást hoz, bacopa a víz felszín közelében engedi le a gyökereket, oldalhajtásokat növeszt, valizneria spiralis nem hoz hajtásokat, de a gigantea viszont igen. az új hajtásoknak a levelei eleinte zöldek majd bebarnulnak, széleitől üvegesednek, vörösek lesznek. Az anya tövek hoznak új leveleket de keveset és az is ahogy a víz tetejéhez ér elkezd barnulni, rohadni. Anubias nana és cyrypto semmi változást nem mutatott az egészből, ők vígan élnek és növekenek (crypto még vörösödik is). a világításom viszonylag nagy, algáim nincsenek. a víz kristálytiszta. (65w/54 l) (2700k 20w compact, 15w Sera blue sky, 15w 4000k FSL, 2300k 15W kompakt). ezek úgy működnek hogy reggel 15w felkapcsolás, fél óra múlva 20w mellé kapcsol, óra múlva az összes bekapcsol és este pedig ugyanez csak fordítva. összesen 11 óra világítás. A fénycsöveket nem mondanám régieknek mert pár hónaposak. széndioxid élesztős, kb. 1bubi/mp. Tápsót ezt az 50l-hez való zöld kupakos enyhe zöld folyadékot használok (most ha lelőnének se tudnám megmondani a gyártóját). Sera Flore tabletta, Eddig az előző növényekkel így tökéletesen működtem, riccia gyönyörű szépen nőtt, most ő is visszább vett (konkrétan alig nő valamit). Nem változtattam semmit. Heti 10-15% vízcserét csinálok, átszellőztetem, tápsó és vízkezelők és bele az akváriumba.
Mi lehetett az oka a hirtelen rothadásoknak és levélhullatásoknak? Segítséget szeretnék kérni mert nem vagyok biztos magamban.
Én megoldásképp arra gondoltam hogy valami profibb növénytápsót kellene vennem, mert mintha valamilyen nyomelem hiány lenne.
 
Szia szabopeter123!

Egy minimális levéláltás a legtöbb növénynél várható, megviseli őket a környezet változás (egyeseket a vízbe kerülés) is!

Ezen kívül soknak tűnik a világítás mennyisége és hossza is.
A kelvin szám viszont alacsony, közelítenie kéne a 6500k-es színhőhöz.
Amenyiben régebb óta használod őket az is gond lehet (kezdetben még valahogy működik, de ahogy öregszenek egyre kevesebbet tudnak leadni a fontos színtartományból) !

Kapják még a növények a CO2-t is, ami egy gyenge táppal hiánytüneteket okozhat.

Vagyis: kevesebb fény, kevesebb ideig, 6500-8000K-es közötti fényforrások, jó minőségű táp.

Azt viszont nem írtad, hogy milyen táptalajod és aljzatod van, milyen a csapvized keménysége, milyen szűrést használsz!
 
A. Kavicsos said:
Szia szabopeter123!

Egy minimális levéláltás a legtöbb növénynél várható, megviseli őket a környezet változás (egyeseket a vízbe kerülés) is!

Ezen kívül soknak tűnik a világítás mennyisége és hossza is.
A kelvin szám viszont alacsony, közelítenie kéne a 6500k-es színhőhöz.
Amenyiben régebb óta használod őket az is gond lehet (kezdetben még valahogy működik, de ahogy öregszenek egyre kevesebbet tudnak leadni a fontos színtartományból) !

Kapják még a növények a CO2-t is, ami egy gyenge táppal hiánytüneteket okozhat.

Vagyis: kevesebb fény, kevesebb ideig, 6500-8000K-es közötti fényforrások, jó minőségű táp.

Azt viszont nem írtad, hogy milyen táptalajod és aljzatod van, milyen a csapvized keménysége, milyen szűrést használsz!

Táptalajt nem nagyon használok, a növények gyökeréhez teszek gyökértablettát. Aljazként finom sóder és bazalt keveréket használok. szűrésem pedig egy aqua-el fan1-es.
 
Szia Péter!


Akkor ez marad továbbra is az ajánlásom:
A. Kavicsos said:
kevesebb fény, kevesebb ideig, 6500-8000K-es közötti fényforrások, jó minőségű táp

Olvas sokat a fórumon!
Gyüjtögess tapasztalatokat (mellette pénzt is), fejlesztsd a tudásod (és az akváriumod felszereltségét)!
Légy türelemes és megjön a siker!

Keresd Tomi, svarci2 akváriumai naplóit!

Sok sikert!
A.ttila
 
A. Kavicsos said:
Szia Péter!


Akkor ez marad továbbra is az ajánlásom:
A. Kavicsos said:
kevesebb fény, kevesebb ideig, 6500-8000K-es közötti fényforrások, jó minőségű táp

Olvas sokat a fórumon!
Gyüjtögess tapasztalatokat (mellette pénzt is), fejlesztsd a tudásod (és az akváriumod felszereltségét)!
Légy türelemes és megjön a siker!

Keresd Tomi, svarci2 akváriumai naplóit!

Sok sikert!
A.ttila


A fejlesztéseket Diy megoldással szeretném véghezvinni, tervben van egy külső szűrő építése, ebben egy 400l/h-s szivattyú fog kerülni. Világítás témán már rajta vagyok, megrendeltem a QLightól a fénycsöveket, ezek színhőmérséklete 6400K. (Viszonylag olcsón lehet Miskolcon a fénycentrumban vásárolni ilyen termékeket, egy darab fénycső 800ft-ba kerül.)
Táptalajnak pedig főzött erdei földet gondoltam tőzeggel keverve. A két ünnep között valószínű hogy egy sziklás hátteret is építek, abban elhelyezek minden technikai dolgot. plusz még valószínű hogy a mostani aquael-el egy mattenfiltert fogok csinálni. (ez a nagy biológiai szűrés már remélem már elég lesz, sőt szerintem egy picit túlzás de könnyen kivitelezhető nálam, tehát valószínű megépítem. Co2-ről meg annyit hogy egy kisebb külső tartályban fogom a szűrt vízbe beoldani a széndioxidot hogy 100% hatásfokkal működjek.)
 
Szia Péter!

Ezekkel a változtatásokkal már sokkal jobban fogják érezni magukat a növényeid!

Két dolog amin gondolkozz még!
A háttér sok problémát hozhat (sok munkával megépíted, nagy helyet elvesz, zavarja az áramlást, nehéz tisztán tartani, be kerülhetnek mögé élőlények, stb...)!
Az erdei föld helyett pedig ha nem akarsz sokat költeni vegyél tavi növényekhez összeállított földet (tóföld) aminek literje kb.120-150Ft, kertészetekben, barkács áruházak kerti osztályán beszerezhető!
Kevésbé macerás, letakarva egy centis tőzeggel, 4-5cm aljzattal elég jól működik!

Viszont ha ezeket a fejlesztéseket megléped, már nyithatsz neki egy naplót!
Itt a Sárkányok földjén nem sokan járnak, én meg a CO2-höz, meg a külső szűréshez nem tudok sokat hozzá szólni!

Mégegyszer sok sikert!
A.ttila
 
Sziasztok!

Karácsony előtt, felhívott a gyerekek régi ovijából az egyik Óvónéni, hogy szeretne a Gyermekének egy akváriumot ajándékba!
Ezzel egy kutya megvásárlását sikerült hárítania!
Megbízott hogy vegyek egy 25l-es szettet (sajnos nagyobbat nem tudtak elhelyezni), amit az ajánlásom szerint be is rendeztek!
Az oviból szedtünk össze növényeket bele a szünet elött (Crypto, Valisneria, Marsilea, Hm, Jávai moha).
Táptalajként tóföld, tőzeg került bele, 1-2mm-es homokkal fedve.
A világítása 11W.
A szűrő egy apró belső, amit majd valami nagyobbra kellene cserélni.

Kezdésnek Endlerek és Rc-k kerültek bele, a Kislány nagy örömére!

Remélem a segítségemmel újjabb természet szerető gyermekkel bővül az akvaristák fiatalodó tábora!

A.ttila
 
A. Kavicsos said:
Szia Péter!

Ezekkel a változtatásokkal már sokkal jobban fogják érezni magukat a növényeid!

Két dolog amin gondolkozz még!
A háttér sok problémát hozhat (sok munkával megépíted, nagy helyet elvesz, zavarja az áramlást, nehéz tisztán tartani, be kerülhetnek mögé élőlények, stb...)!
Az erdei föld helyett pedig ha nem akarsz sokat költeni vegyél tavi növényekhez összeállított földet (tóföld) aminek literje kb.120-150Ft, kertészetekben, barkács áruházak kerti osztályán beszerezhető!
Kevésbé macerás, letakarva egy centis tőzeggel, 4-5cm aljzattal elég jól működik!

Viszont ha ezeket a fejlesztéseket megléped, már nyithatsz neki egy naplót!
Itt a Sárkányok földjén nem sokan járnak, én meg a CO2-höz, meg a külső szűréshez nem tudok sokat hozzá szólni!

Mégegyszer sok sikert!
A.ttila

Hát mára már fejlődtem picit. Picit nagyon. Világítás felfejlődött. 6500k és 60w. A tápokon rajta vagyok. jelenleg macro tápot kapnak hetente és kapnak még zöldkupakosat is :D A növények bubiznak. Bacopa felnőtt a felszínre (nem csak egy, egy egész tenger) aztán levágtam pár darabot. nő felfelé és a szár tiszta gyökérből áll és jönnek a hajtások, amik úgy látom emersek. (ennek nagyonnagyon örülök mert nyáron emers módon szeretnék növényeket termeszteni) Táptalaj keverésén rajta vagyok. Szűrő... hát ez kicsit változott. az aquael kapott egy nagy szivacsot. ez úgy látom bőven elég. Crypto-k szaporodnak, valiznéria helyrejött, viszont a hydrocotile és az átokhínárom barnul. A vizem kristálytiszta, (nem használok szenet). Eddig megvagyok elégedve magammal.

Jöjjön a brutalitás. aki azt mondja nekem hogy a pico akvárium lehetetlen, jöjjön el és nézze meg az én kis picomat. 4l. 15W (!!!) világítás, riccia kőre kötözve, két tő crypto háttérben, hydrocotile úszkál. bacopa folyamatosan kinő, nem győzöm vágni. Szóval ami horror: van benne 3db endler guppi, 4db heteropoda meg még maláj tornyosok. Vízcsere... kéthetente. addig naponta vízpótlás ioncserélt lágyvízzel. Elméletileg az algának már ölnie kellene, brutális világítás, viszonylag túlzsúfolt. szűrő nincs az akváriumban csak vízforgató. Még csak pontalgám sincs benne. Képet akkor fogok feltenni ha a riccia felnő az újonnan behelyezett kövekről.
 
Szia Péter!

Örülök a sikerélményeidnek!

Tényleg nyiss naplót!

Kíváncsi vagyok a picora is (nekem is volt hosszabb ideig egy 10l-es szűrés nékül)!

A.ttila
 
Sziasztok!

Ma megnéztem egy akváriumot a közelünkben lévő kis hegyvidéki Művelődési házban!
Az Óvónéni szólt (Szabolcs Anyukája) hogy elég ramaty állapotban van és engem ajánlott segíteni rendbe tenni.
Nos ha láttatok horrort, akkor ez az.
Úgy kapták valakitől az elég rémes méretekkel rendelkező lepattintott sarkú akváriumot (120hx30szx60m).
Egy Aranyhal, egy Gibiceps (kb. 30cm-es) és egy lerágott hasúszójú növendék Vitorlás úszkált az algás műnövények és 3 tő hólyagos levelű Crypto között.
Világítás nincs.
A külső szűrő magában járt (valószínű korábban annyira leapadt a vízszint hogy a beszívó csonk levegőt szívott), jó meleg volt már, de állítólag 3 éve nem takarította senki!
Elmondtam mit kellene csinálni, hogy a fogadó dísze lehessen az akvárium (mert azért nem reménytelen), mennyi pénzből lehet kihozni.
Szeptemberben visszatérünk rá.

Egy biztos!
Nem szabad élőlényekkel akváriumot ajándékozni olyan helyre ahol nem értenek hozzá!!!

A.ttila
 
Hány ilyen akit láttam már...
Ezért él az emberekben egy nagyon téves kép az akváriumról. Sok sikert a mentőprojekthez. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sziasztok!
Kezdő akvakertész (vagy valami olyasmi) segítségre szorul :D Azért ide írom, mert szerintem ez még a low tech kategória...
Az egész úgy kezdődött, hogy megígértem a kis unokaöcsémnek, hogy csinálunk egy garnélás-kishalas akit... Ennek 2 hete, azóta nem sikerült előrébb lépnem. Sajnos túl igényes vagyok e téren, nem szeretnék csak úgy összecsapni valamit, szett vásárláson nem gondolkozom. Azt biztosan tudom, hogy az akvárium 40-50 liter körüli lesz, nagyobbat nem szeretnék. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy szerintetek van e értelme hajlított üvegeset venni (ad-nanolife-brick-50x26x30-akvarium-p-9843) vagy inkább spóroljak egy kicsit és vegyek hagyományosat (szogletes-akvarium--45l-2306)
Ha az aki megvan, akkor jöhet a szűrő kérdés... 2 féle belső van, amikkel szemezek:
Tetratec EasyCrystal Box 600: Tetratec Easycrystal belsőszűrő 600l/h (50-150 literhez) Green Aqua
JBL CristalProfi i80: JBL_CristalProfi_i80_belso_akvariumszuro-68-10230
Tudom, hogy sokkal jobb lenne külsőt venni, és ezért is vagyok nagy gondban. 10 ezerért már tudnék venni egy Tetratec ex400 szűrőt (ha jól értettem a hirdetésből, akkor teljesen új) de talán a legjobb egy Tetratec ex600 lenne. De árban még az Eheim 2211 Eheim Classic is szimpatikus (esetleg a 2213)
Világításban nem vagyok otthon, hogy milyen erősségű kellene. A Co2 adagolást is meg akarom valahogy oldani, de ebből már csak valami olcsó, házituning lesz :(

Stílusban inkább a fás, ryuboku stílusú akváriumok tetszenek. Ilyesmikre gondolok:
2010 AGA Aquascaping Contest - Entry #130
Nagyjából ennyi az eddigi elképzelés, ha tudtok segíteni, azért nagyon hálás lennék. Az anyagi keret véges, és mivel az aljzatot és a növényeket sem akarom gagyira csinálni, így nem bánnám, ha tudnék spórolni. Szóval ha van tipp, hogy mit hol lehet jó áron megkapni, akkor várom a tippeket.
 
Low-tech esetén érdemes a 0,5W/L világítást megcélozni, tehát 20-25W, és 6500K körül nézelődj. A hossza sem mindegy, végig kéne érnie az egész akvárium felett.
Szűrőből azt vedd, amelyiknek nagyobb a szűrőtérfogata.
 
Üdv.
Én a helyedben mindenképpen külső szűrőt vennék.Használtan is jó szűrőket találhatsz a fórumon.
Világítást meg inkább T5-ös 6500K.
És szerintem szögletes akváriumot vegyél.
 
Back
Oldal tetejére