• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes egy mérnök evolúciója

anemo

Kertész szaki
Sziasztok!

Kiskorom óta érdekel az akvarisztika, mint hobbi. Nem véletlenül használom az akvarisztika kifejezést, mivel tizenvalahány évvel ezelőtt számomra csak a széles körben elterjedt, alacsony költségvetésű megoldások voltak ismertek. Értem ezalatt az előre megvásárolható akvárium szetteket, amihez a műnövényt is adták. Elég gyors volt a beindítása, bele kellett a tartozékokat, feltölteni vízzel és kb. el is készült a "mestermű".
Ennek tudatában kb. 13-15 évvel ezelőtt volt egy 40 literes és egy 112 literes low-tech akváriumom. Utóbbi azért tartalmazott néhány élő növényt is, viszont a technika szintén egy bevásárlóközpontban vásárolt szettből származott. Leginkább elevenszülő halakat tartottam, mint például guppi, molly stb., de mellette próbálkoztam - sikerrel - dániók szaporításával is. Sajnos ezekről az akváriumokról a mai napig nem találom a képeket, de lehet jobb is.

Néhány év elteltével, az elmúló ambíció miatt az akváriumokat megszüntettem. 2014-ben ismételten elkezdtem egy szintén 112L-es akváriummal foglalkozni. Akkortájt találkoztam először a még törökbálinti székhelyű Green Aqua-val. Természetesen ámultam-bámultam, elenyésző ismeretem és minimális low-tech tapasztalatom volt a témában. Leginkább anyagi okokból (egyetemista korszak) még más akvarisztikai üzletet preferáltam, így a GA-ból hébe-hóba 1-1 növényt és 1-1 díszletet vásároltam. Ahogy a képen is látható, egy nagy Red Moor fát:

IMG_20180102_163255.jpg

Az üzemeltetés során kezdtem sok információt és tapasztalatot szerezni, így elkezdtem én is már a rendszeres vízcseréket és némi fenntartást eszközölni. 2015 nyarán, első diplomám megszerzését követően azonnal elkezdtem dolgozni, így a korábbi munkahelyem többször hetekre elszakított az otthonomtól, amely az akvárium rovására ment, hiszen intenzív algásodás vette kezdetét. Minden erőfeszítésem ellenére ez az alga már kiirthatatlanná vált számomra, egészen a 2018-as új akvárium beindításáig.

Az új akváriumhoz már szintet léptem a high-tech irányába, mivel 2015-és 2018 között fokozatosan beruháztam nagynyomású CO2-re, függesztő 4x24W világításra, növénytápozásra stb. A GA-ban Lóri hardscape és Attila növényes segítségével megalkottunk egy új akváriumot, felhasználva a boltban kiállított akváriumokat mintaként. Nagyon sok segítséget kaptam, amit ezúton is köszönök Nekik. A célom az volt, hogy sikerüljön egy pázsitot létrehoznom és sok tapasztalatot szerezzek a növényekkel. Másként fogalmazva, képes vagyok-e őket életben tartani. Szerencsére jó tapasztalataim születtek, algásodás a frontüvegen megjelenésen kívül egyáltalán nem jelentkezett az 1 év során. Néhány kép az akváriumról:

IMG_20181007_182131_787.jpg IMG_20181123_143735.jpg IMG_20190622_212435.jpg IMG_20190622_213401.jpg
 
Az akvárium 1 éves fenntartása során több tapasztalatot szereztem, mint az előző akváriumaimnál összesen. Felismertem a hibáimat, mint például:
  • Seiryu köveket nem merítettem sósavba, ebből kifolyólag állandóan keményítette a vizemet, hiába kezdtem el tavaly RO vizet alkalmazni.
  • a talajt nem cseréltem ki, így táptalajom zéró volt, ezáltal állandóan kapszuláznom kellett, de ennek ellenére is látható volt a növényeken, hogy nem egészségesek
  • fóliát utólag próbáltam felrakni, sikertelenül, ezáltal két csipesszel voltam kénytelen rögzíteni a sötét kartonpapírt
Néhány hete elhatároztam, hogy alapjaiban véve egy új akváriumot fogok csinálni, amiben tényleg minden új. Számos alkalommal böngésztem a versenyakváriumok fotóit tartalmazó oldalakat, hogy egy kis ihletet szerezzek. A technikai tutorialokat pedig a GA Youtube csatornáján sajátítottam el, nélkülük nem is tudom mire mentem volna… a Josh Sim féle oktatóanyag is pont a legjobbkor jött.

Sokat tanakodtam, hogy sziklás vagy inkább fás témát válasszak. Először a sziklás irányba indultam el, mivel azok többségében kis gondozást igénylő mohákat tartalmaznak. Lórival a boltban össze is raktunk egy hardscape-et, de az ígért következő heti kőszállítmányt megvártam, hogy hasonló köveket tudjak az akvárium minden szegletében díszelegtetni. Jobban is jártam (talán), mivel a várakozás folyamán rátaláltam Yeo Siak Wee 2012-es „Gratefullness” versenyakváriumára, ami a Wild témát képviseli. Nagyon megtetszett, így ebbe az irányba indultam el végül.

Az eredmény az alábbiakban látható (november 19):

IMG_20191114_125128.jpg IMG_20191119_194951.jpg
A hosszas bevezető után erről az akváriumról szeretnék naplót vezetni.
 
Látszik a fejlődés az építkezésedben. 👍Az első az ellenségünknek készül, a második a barátunknak, a harmadik már saját magunknak.
Jól illik a megkövesedett fa is ehhez a fás elképzeléshez. Hátulra milyen stemmeket tervezel! Josh szerint végül csak egy fókuszpont maradhat.;)
Követni fogom.
 
Technika:
  • akvárium: 90x40x45 cm opti white üveg. Üvegesnél csináltattam, minőségi, csak ajánlani tudom.
  • bútor: ADA stílust képviselve saját tervezés és építés, EGGER bútorlapokból. Három részt alakítottam ki a belsejében, bal oldalt a CO2 palack, középen üvegpolcok, jobb oldalt pedig a szűrő és egyéb szerelvények
  • világítás: ONF Flat One 90 cm, függeszthető
  • szűrő: Oase 600T (thermo), 4L Seachem Matrix + Seachem Purigen.
  • CO2: előző akváriumból származó 5 kg-os CO2 palack, reduktorral és mágnesszeleppel. Viktor tanácsára a diffúzort kiváltottam AquaCare reaktorral
  • Eheim Skim 350
  • GA lilly pipe és beszívó.
  • GA RO vízszűrő
IMG_20191125_152607.jpg

Növények:
  • Tropica Staurogyne repens (régi akváriumból)
  • Tropica Fissidens Fontanus (régi akváriumból, volt 1 éve megnőni, szerencsére)
  • Tropica Micranthemum Sp. Monte Carlo (régi akváriumból)
  • Tropica Hemianthus Micranthemoides (régi akváriumból)
  • Tropica Microsorum pteropus 'Narrow'
  • Tropica Vesicularia dubynana 'Christmas'
  • Aquaflora Riccardia chamedryfolia
  • Dennerle Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
  • Dennerle Ranunculus inundatus
  • Tropica Marsilea hirsuta
  • Tropica Vesicularia ferriei 'Weeping'
  • Tropica Rotala sp. 'green'
  • Tropica Hydrocotyle verticillata
  • Dennerle Anubias nana Bonsai
Deko, talaj:
  • ADA Aqua Soil Amazonia
  • ADA Power Sand Advance
  • Ada La Plata Sand
  • Megkövesedett fa
  • vasfa
  • némi lávakő a vasfa rögzítéséhez
 
Látszik a fejlődés az építkezésedben. 👍Az első az ellenségünknek készül, a második a barátunknak, a harmadik már saját magunknak.
Jól illik a megkövesedett fa is ehhez a fás elképzeléshez. Hátulra milyen stemmeket tervezel! Josh szerint végül csak egy fókuszpont maradhat.;)
Követni fogom.
Köszi szépen! Tervem szerint sp green fogja benőni a háttér nagy részét, nagyon tetszik az a növény; középtájhoz közeledve pedig Hemianthus Micranthemoides. Utóbbi állandóan növekedett a régi akváriumban, de ha nem éri el a kívánt magasságot, kiváltom majd mással.
 
Néhány nap eltelt a beindítás óta, az akvárium napi vízcserén esik át 50-70% mértékben. Vízcserét követően kap ADA brighty k, brighty mineral, seachem excel, seachem stability és seachem replenish-t a RO víz visszasózásáért. A Staurogyne-t a régi akváriumból, gyökér nélkül ültettem át (gyökértájt lyukas levelek zöme volt), remélem így is életképes marad (?). Néhány weeping kicsit elbarnásodott valamilyen okból, remélem csak azért, mert még nem állt be a biológia. A TDS-t 120-150 között tartom. A víz még színeződik a vasfák által, melyeken meg is jelent a vele járó penész, de majd elmúlik.

Az ONF világítás nagyon tetszik, de persze plafonról való függesztés esetén a bowdeneket ki kell cserélni hosszabra. A Nap mozgását imitáló automata fényerőszabályozója nagyon jó dolog, főleg esti órákban jobb, ha alacsonyabb a fényerő a nappaliban. Mivel ilyenkor fix 11 óra a világítási idő, remélni tudom csak, hogy az nem lesz sok (persze ebbena nettó max fényerő kevesebb).

(A képeken láthatóan egy ablaknál van az akvárium, de az üvegfal mögött fedett terasz van, illetve roló is védi az akváriumot a reggeli, alacsony szögű napfénytől)

IMG_20191122_201114__01.jpg IMG_20191122_201144.jpg
 
Arra nem gondoltál, hogy vékonyabb ágakat futtass le a talajra?
Olyanokat, amik Malajziából érkeztek @star67 ? 😂

Nagyon tetszik az összeállításod, @anemo
A lámpa felfüggesztésére Jurijs vlogjából ismertem meg egy csudi szerkezetet: GrowPRO Easy Rolls zum stufenlosen Aufhängen von Lampen/Reflektoren - 2 Stück EasyRolls.
AQUARIUM LIGHT SUSPENSION of your dreams

Követés bekapcsolva. ;)
 
Olyanokat, amik Malajziából érkeztek @star67 ? 😂

Nagyon tetszik az összeállításod, @anemo
A lámpa felfüggesztésére Jurijs vlogjából ismertem meg egy csudi szerkezetet: GrowPRO Easy Rolls zum stufenlosen Aufhängen von Lampen/Reflektoren - 2 Stück EasyRolls.
AQUARIUM LIGHT SUSPENSION of your dreams

Követés bekapcsolva. ;)

Köszi! Láttam Jurijs videóját, de Nálam csak egy építés alatt lenne haszna, egyébként meg egyáltalán nincs útban. Kerékpár szaküzletben 500 Ft-ból megoldottam a rövid bowden problémát ;)
 
Azok indák voltak @mmccannon vagy nem:unsure:, én vékonyka faágakra gondoltam, amik a köveken át a talajra lefutnak.
A gondolat nem rossz, de talán csak egy indának megfelelő vastagságú jöhetne szóba, ami alakját formázhatom a kövekre rásimítva szorosan. Nem szeretném, hogy elálljon tőlük. Meglátom a növények hogyan alakítják az előter képét. Köszi az ötletet!
 
A gondolat nem rossz, de talán csak egy indának megfelelő vastagságú jöhetne szóba, ami alakját formázhatom a kövekre rásimítva szorosan. Nem szeretném, hogy elálljon tőlük. Meglátom a növények hogyan alakítják az előter képét. Köszi az ötletet!
Mondom én @star67 , hogy Josh indái kellenek @anemo akvájába. 😁
 
Nagyon szépen összeraktad, gratulálok. Követem is... Milyen szép rend van a szekrényben :)
Tudom, nem ez a lényeg, de szemet szúrt, biztos azért, mert nálam gyakran inkább afféle barátságos káosz uralkodik :D

Ezen az inda kérdésen agyaltam ám a Josh Sim szeminárium után - csak van itthon olyan fás szárú növény, ami alkalmas lehet ilyesmire... Nem akarom itt ezt a szép topikot ezzel offolni, de elsőre a fűzfa jutott eszembe, bár lehet, lemállik a kérge idővel, alatta meg ugye fehér...
 
Nagyon szépen összeraktad, gratulálok. Követem is... Milyen szép rend van a szekrényben :)
Tudom, nem ez a lényeg, de szemet szúrt, biztos azért, mert nálam gyakran inkább afféle barátságos káosz uralkodik :D

Ezen az inda kérdésen agyaltam ám a Josh Sim szeminárium után - csak van itthon olyan fás szárú növény, ami alkalmas lehet ilyesmire... Nem akarom itt ezt a szép topikot ezzel offolni, de elsőre a fűzfa jutott eszembe, bár lehet, lemállik a kérge idővel, alatta meg ugye fehér...

Sok minden szóba jöhet, nekem pont a fűz nem jutott eszembe, de működhet, a szín a kérdéses. Nekem a borostyán volt az első tippem, de a nyír is jó lehet.. ki kéne próbálni néhány opciót..
Ha valakinek van ideje - kedve- felszerelése kísérletezni, akkor szívesen összeszedek egy ~10-es listát (sőt a növényeket is beszerzem hozzá :) )
 
Sok minden szóba jöhet, nekem pont a fűz nem jutott eszembe, de működhet, a szín a kérdéses. Nekem a borostyán volt az első tippem, de a nyír is jó lehet.. ki kéne próbálni néhány opciót..
Ha valakinek van ideje - kedve- felszerelése kísérletezni, akkor szívesen összeszedek egy ~10-es listát (sőt a növényeket is beszerzem hozzá :) )
Anyósoméknál minden évben a csavaros szárú fűz nyírásából egy kazalnyi ág jön le... ha kell megmondom nekik ne dobják ki.
 
Anyósoméknál minden évben a csavaros szárú fűz nyírásából egy kazalnyi ág jön le... ha kell megmondom nekik ne dobják ki.

Az speciel szerintem pont nem jó, mert elég törékeny :) (Salix matsudana 'Tortuosa')
Ami jó lehet fűzekből az a a Salix rosmarinifolia, Salix purpurea 'Nana', és nyilván a Salix alba 'Tristis'
De van még pár tippem különféle cserjékből is.
Szerencsére a beszerzés nem okoz problémát :D

(mondjuk tényleg szétoffoljuk ezt a naplót - szóval ha valaki olvassa, és van 1 szabad akváriuma, továbbá szívesen kísérletezne akkor összeszedek, és rendelkezésére bocsájtok több növényről is hajtást, aztán meg lehet nézni, hogy melyik mit csinál víz alatt, mennyire tartós stb. - aztán a jól vizsgázott fajok végső tesztelésére 1-2 vadas garnéla is szívesen vállalkozik szerintem :D)
 
Back
Oldal tetejére