• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egy kezdő

keneseig

Kertész tanonc
Sziasztok!

Rég óta megvan ez az akváriumom,de most jött el az a pillanat,mikor már nem látok más kiutat a bajból,mint ez a napló és a segítségetek!
Először is mindenkinek aki eddig segített vagy ezután fog köszönök mindent!
Ha nem így történt volna nem biztos hogy lenne még akvám,persze azért türelmes ember vagyok,de mivel nem vagyok a szavak embere ezért nem tudok ódákat zengeni.
Az akváról:
Akvárium:60x30x30 (54L)
Szűrés:Ecco pro 300 750l/h(1L eheim biomech - 1L substrat pro - 1L Ada bio rio) esőztető
Világítás 2x15W t8 Osram 865 jelenleg 10 óra
Aljzat:Tropica táptalaj+Jbl manado
Fűtés:Hydor külső fűtő 23 fokon
Dekoráció azt hiszem vasfa
Tápok:jelenleg Easy carbo napi 1,5 ml + Green Aqua Micro-macro 3-3ml
CO2:nincs és még nem is terveztem
Indítva először:2011 eleje talajcsere a fentire 2012 09.15
Vízcsere 6-7 naponta 35-45%
Jelenlegi lakók 4 Guppi + 6 Vörös neon
Növények amit remélem tudok:egyik Echinodorus Tenellus jobb oldali sarkokban 2.Bacopa caroliniana bal oldalon nagyon visszanyírva,de már kezdi hozni a hajtásokat.Mindet helyi kereskedőtől vettem,és nincs kint a nevük így nem is tudtam biztosra kikeresni őket.

Tudom kevésnek fogjátok találni a növényeket amin még biztos változtatok,és magát az elrendezést is kicsit furcsának,de máshogy nem igazán tudtam megoldani.A jobb képeken ígérem később dolgozni fogok.Ez a talajcsere utáni állapot:


P1000065 by Kenő, on Flickr
Majd kezdődtek a bajok,csak erős idegzetűeknek:


P1000072 by Kenő, on Flickr

P1000071 by Kenő, on Flickr

P1000068 by Kenő, on Flickr

P1000067 by Kenő, on Flickr

P1000066 by Kenő, on Flickr
11,5 óra világítás volt eddíg 1-1-1ml wellnesshez. A 1,5ml carbo + 3ml micro&macro és a 10 óra világítás azért van jelenleg(kb 8 napja),mert Nigro egyik blogjának valamelyik hozzászólásában olvastam,hogy a levélen a kevés táp miatt jelenik meg az alga,mert a növény magát emészti fel,így adva megfelelő körülményeket a levélen lévő algáknak és hátha a nitrát szint volt kevés a BGA-hoz.Eddig nem sok eredménnyel.Black outot nem szívesen csinálnék a kevés növényem miatt.Holnap vagy vasárnap szűrőtakarítás,arra is gondoltam,kicsit kiveszek a szűrőanyagokból a nagyobb áramlás reményében.Egyenlőre ennyit sikerült.Remélem a napló végére nem barna,hanem zöld akváriumot sikerül összehoznunk.:)
 
Szia! Kicsit nagyon oda van szegény akvárium :-(
ÉN soknak találom a tápot és a 10 óra fény is. kevés a növényed szerintem ennyi táphoz
De remélem valaki biztos tud okosabbat is mondanivaló ;-)
Az enyém nem rég indult, 8 óra fény,3-3-3 ml táp és co2 is van, és ez mind a 200 as aksiba.
 
A növényekhez képest szerintem is sok ez a tápmennyiség. Nekem van az akiban növény rendesen, és 5-5ml micro-macro + 4ml carbo naponta. megy a CO2 is ahogy kell. nettó 100liter. Jó ideje üzemel már így, és az algásodásom minimális. Remélem így is marad :)
 
Első ránézésre kevés/nem megfelelő a fény. Én nem a szűrőre tippelnék. Nem vagyok nagy szaki, de én a következőket tenném:
- ancikat bele
- Easy Life AlgExit - algaölő - 250 ml Green Aqua , a meghatározott kúrával
- világítás csere / fénycső csere


Ha régiek a csövek akkor kéne csak cserélni.
Szerintem elég a 30W neki, nincs CO2 és nem is valami nagy a vízoszlop.
Na jó, hogy legyen neked is igazad talán még egy elférne.
Egy marék garnélát is bedobnék rákcsálni.
Lehet hogy ovatosan carboval meglocsolgatnám azt az algát :)
Anci megnő és kifekszi még azt a pár növénykét is :-(
 
az anci ideiglenes megoldás, a tápozással is le kéne állni, vagy a fényt felvinni. az anci nekem a garnélák mellett gázos, mert sajnos garnikat elhajtja a kajáról.
 
Szia!

No, először is egy hatalmas takarítás az akinak,vízcsere miegymás. A fény ha újak a csövek , Co2-nélkül bőven elég. Ezt az algát nem eszi meg semmi. Jóval több növény kell bele, és gyorsan növő fajták is addig kár bármit tenni vele. Algaölő legyen az utolsó amit használsz!

Rakd rendbe az akit, sok növényt bele, aztán kísérletezz a tápozással. Másképpen nem fog menni.

Üdv:w-rig
 
A világítás gyakorlatilag új 1 hónapos lehet és 0,55w/l tehát sztem ennek is elégnek kell lennie.A növényekkel úgy terveztem ,hogy a Tenellus majd elburjánzik a jobb sarkokból és egy szép gyep lesz belőle egészen a bal oldalig.Ezzel mindaddíg nem volt baj amíg meg nem jött a BGA.A kavicsban nem igazán terjeszkedett,azonban itt sem úgy ahogy azt vártam.Csak a hajtásai jönneki,de nem "indázik".
 
Miért nem szívod le a talaj felső algás rétegét?
A táp baromi sok. Szerintem 0,5ml is bőven elég lenne ennyi növényhez, így meg az algákat táplálod vele.
Tegyél bele jó sok stem növényt, szerezz nyírásból ha nincs rá pénzed, mondjuk nem árt ebből is igénytelenebb fajtát választani.
A Tenellus meg sokkal előbb tönkre fog menni ilyen körülmények között mint hogy elterjedne.
A sérült leveleket is nyugodtan kidobálhatod. Helyre jönni már úgy sem fognak. Vasfát is megsikálhatod. Fényt meg vedd vissza max. 7-8 órára.
 
Miért nem szívod le a talaj felső algás rétegét?
A táp baromi sok. Szerintem 0,5ml is bőven elég lenne ennyi növényhez, így meg az algákat táplálod vele.
Tegyél bele jó sok stem növényt, szerezz nyírásból ha nincs rá pénzed, mondjuk nem árt ebből is igénytelenebb fajtát választani.
A Tenellus meg sokkal előbb tönkre fog menni ilyen körülmények között mint hogy elterjedne.
A sérült leveleket is nyugodtan kidobálhatod. Helyre jönni már úgy sem fognak. Vasfát is megsikálhatod. Fényt meg vedd vissza max. 7-8 órára.
A 7-8 óra fényt tapasztalat alapján mondod?Mert eredetileg 11,5 óra volt Nigro "Lőjük be a fényt" blogjára hivatkozva amiben az enyém 2,1 wpg ami 11,5-re jött ki igazából.Esetleg ez nem low techez való beállítás?De akkor honnan tudhattam volna,mégis mennyit kéne világítanom?
 
Fényt meg vedd vissza max. 7-8 órára.

Pontosan, a fényt azonnal vedd vissza max. 7-8 órára. Telepíts növényt és ne tápozz annyit, minta 10x akkora növényállomány lenne bent. Sajnos tényleg siralmas a helyzet. Szerintem "full restart" nélkül sokáig fog tartani a rendbe hozatal ezzel a konstellációval, ha egyáltalán menni fog... :(
 
A 7-8 óra fényt tapasztalat alapján mondod?Mert eredetileg 11,5 óra volt Nigro "Lőjük be a fényt" blogjára hivatkozva amiben az enyém 2,1 wpg ami 11,5-re jött ki igazából.Esetleg ez nem low techez való beállítás?De akkor honnan tudhattam volna,mégis mennyit kéne világítanom?

Ezt a fajta hobbit csak úgy érdemes csinálni, ha van időd foglalkozni vele, vagy borzasztó nagy rutinod van. A lényeg hogy folyamatosan figyelni kell rá, hogy mi történik az akváriumban. Minden a kísérletezésen múlik. Változtatsz valamin, és figyeled mi történik.
Hogy ennyire elszaporodjon valamilyen alga sosem lett volna szabad hagynod. Folyamatosan kellett volna takarítanod és változtatni.
El kellene érned azt az állapotot, hogy a növényeid jól érezzék magukat, kezdjék el hozni az új hajtásokat, hogy a régiektől meg tudj szabadulni.
Én nem biztos, hogy az újraindítást javasolnám, mert sosem fogsz rájönni az ideális állapotra. Inkább kísérleteznék, hogy legyen fejlődés, és utána kezdenék egy újat.
Növényeket meg megpróbálnék a középső részre ültetni, mivel mindig az akvárium szélén van a legkevesebb fény, sőt az áramlás is mindig ott fordul vissza, vagy éppen nincs.
 
Én nem biztos, hogy az újraindítást javasolnám, mert sosem fogsz rájönni az ideális állapotra. Inkább kísérleteznék, hogy legyen fejlődés, és utána kezdenék egy újat.

Ez is igaz! (y) Valszeg ebből többet tudnál tanulni, mint az itteni "ötletelésekből" (persze azok is fontosak)! Csak a neten keresztül nem fogjuk tudni rendbe hozni az akvád, neked kell ügyesnek, kitartónak lenned hozzá.

Üdv
 
No visszatértem!
Kicsit átalakult az aki.Volt egy kisebb takarításFény 8 óra GA wellness 1ml/nap.Pénteken kerültek be új növények:elvileg Bacopa caroliniana és Egeria densa.Utóbbiból majd a fényképen láthatjátok,hogy annyira még nem akar a fény felé törni.Talán kevés a 8 óra vagy türelmetlen vagyok?Még nem tudom.A rövid hátfalnál(esőztető alatt) szép lassan átcserélem a növényeket(nagyobb levelű hátra kisebb előre.És akkor a képek


P1000078 by Kenő, on Flickr

P1000084 by Kenő, on Flickr
És itt a bal "hátfalnál" történik lassacskán az áthelyezés:


P1000087 by Kenő, on Flickr

P1000086 by Kenő, on Flickr
 
A fényt visszaemeltem 10 órára és majd fokozatosan csökkentem inkább,mert az átokhínár sok helyen elgyengült és kifakult,pár magányos szálnak meg egyszerűen eltört a szára.Nem szivesen várom meg míg ez lesz minddel.A táp marad 1ml/nap.
 
Szia!

Kemény menet lesz, de így élvezetesebb;) És nem utolsó sorban tapasztalatszerzésre is jó.
Kitartással úgy látom nincs gond. Némi türelem kell még. Ahogy olvastam az összeállítást, minden megfelelő egy tökéletes növényes akvárium elindításához.
Mivel a növényeid inkább bomlásnak indultak, így én kivágnám a rosszakat és vennék egyenlőre olyan gyorsan növő növényeket amik életképesek, és majd menet közben cserélném le őket a végleges elképzelésnek megfelelően. Tudom pénz kérdése, de én bátran vennék bele növényt. Van egy kedves ismerősöm, az Ő szavaival élve: ami nem marad meg az nem ide való...ami meg igen, az meg minden körülményt elvisel:)
Na de a lényeg, bátran több növényt. Mivel most már szerintem felesleges bármit is csinálni a fénnyel, én kezdésnek bedobnám a törülközőt. Vagy is helyesbítve 3 napra az akváriumra. Semmi világítás, szűrés megy, + levegőztetés. Black-out -ként a keresőbe utána tudsz keresni, elég sokan használtuk a kezdeti "hasonló" szitukban. Így bátran merem ajánlani. Utána meg mehet bele a sok növény. A jelenlegi helyzetet folytatva csak a kedved fog elmenni...pedig az elrendezés elég jó(y) És próbálj meg majd az első időben sűrűbb vízcseréket,és ennek megfelelő tápot adagolni. GA wellnes csomagjához egyenlőre még nem adnak sövény nyírót és bozótvágót, pedig kéne:D
Amit még saját tapasztalatom, hogy sajnos a kereskedelemben lévő vízinövények jelen pillanatban nem mindig a legéletképesebbek. Nem mindegy, hogy honnan szerezzük be, láttam már olyat, ami még a kereskedőnél a sokk jeleit mutatta, így én már csak egy helyről veszem, még akkor is, ha húzós az ára. A növényeknek idő kell, hogy regenerálódjanak, hozzá szokjanak az új helyzethez és mivel elég sok növényt mocsaras körülmények között nevelnek, így idő míg az emers leveleket leváltják. Kár, hogy nem itt élsz a közelben, szívesen adnék nyírásból növényt....
Kitartás!
 
Szia!

Kemény menet lesz, de így élvezetesebb;) És nem utolsó sorban tapasztalatszerzésre is jó.
Kitartással úgy látom nincs gond. Némi türelem kell még. Ahogy olvastam az összeállítást, minden megfelelő egy tökéletes növényes akvárium elindításához.
Mivel a növényeid inkább bomlásnak indultak, így én kivágnám a rosszakat és vennék egyenlőre olyan gyorsan növő növényeket amik életképesek, és majd menet közben cserélném le őket a végleges elképzelésnek megfelelően. Tudom pénz kérdése, de én bátran vennék bele növényt. Van egy kedves ismerősöm, az Ő szavaival élve: ami nem marad meg az nem ide való...ami meg igen, az meg minden körülményt elvisel:)
Na de a lényeg, bátran több növényt. Mivel most már szerintem felesleges bármit is csinálni a fénnyel, én kezdésnek bedobnám a törülközőt. Vagy is helyesbítve 3 napra az akváriumra. Semmi világítás, szűrés megy, + levegőztetés. Black-out -ként a keresőbe utána tudsz keresni, elég sokan használtuk a kezdeti "hasonló" szitukban. Így bátran merem ajánlani. Utána meg mehet bele a sok növény. A jelenlegi helyzetet folytatva csak a kedved fog elmenni...pedig az elrendezés elég jó(y) És próbálj meg majd az első időben sűrűbb vízcseréket,és ennek megfelelő tápot adagolni. GA wellnes csomagjához egyenlőre még nem adnak sövény nyírót és bozótvágót, pedig kéne:D
Amit még saját tapasztalatom, hogy sajnos a kereskedelemben lévő vízinövények jelen pillanatban nem mindig a legéletképesebbek. Nem mindegy, hogy honnan szerezzük be, láttam már olyat, ami még a kereskedőnél a sokk jeleit mutatta, így én már csak egy helyről veszem, még akkor is, ha húzós az ára. A növényeknek idő kell, hogy regenerálódjanak, hozzá szokjanak az új helyzethez és mivel elég sok növényt mocsaras körülmények között nevelnek, így idő míg az emers leveleket leváltják. Kár, hogy nem itt élsz a közelben, szívesen adnék nyírásból növényt....
Kitartás!
Black-out-al az a bajom,hogy a növényeknek sem tesz jót,és mivel a BGA eléggé visszaszorult,és más alga sem lepett el igazán nem látom értelmét,hogy esetlegesen tönkretegyem az életképes növényeimet.A másik,hogy itt Kaposváron 3 akvárium bolt van mind inkább halakra specializálva,és az utóbbi 2 növényt 1-1 boltban vettem meg,ennyi volt az összes stem.Tehát nem túl nagy a választék,így meg kell becsülnöm azt ami éppen van.A BGA invázió alatt sem akartam már black-outot,inkább kitakarítottam valamennyire az akvát vettem pár növény és most jobbnak tűnik a helyzet szerencsére.
 
Back
Oldal tetejére