• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Egy csipet Borneo

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

Igazából nem paludárium, csak egy békás terrárium építésének folyamatát szeretném megosztani veletek, mindannyiunk (de leginkább magam ) okulására.

Kindulási pontként: egy felelőtlen igérettételnek köszönhetően szakadt a nyakamba eme nemes feladat.
A Naspolya utcai akvárium egyik ifjú gazdája rajong a békákért (teknős és teknőtlenekért egyaránt).
Még a nyár elején nekem szegezte a kérdést: "Segítenék-e egy békás terráriumot berendezni?".
Mit is válaszolhattam volna egy gyermeknek: "Természetesen!".
Majd számomra feledésbe is merült a téma, örültem, hogy a megcsúszott kéthavontagyorsakváriumkarbantartási
mizériákon túl voltam a rengeteg munka mellett.
Majd a legutóbbi alkalommal közölte velem a család, hogy :" Elkészült a terráriumhoz az üveg és mikor is tudom berendezni!?".
Meglepett a váratlan (elfeledett) felkérés, de arra gondoltam hogy bedobok a kis "varangoknak" egy kis kavicsot, meg pár mohát aztán le van tudva.
Mindezt csak addig hittem amíg meg nem mutatták az üveget ami 70cm magas, 60cm hosszú és 38cm széles edényzet, felül dupla szellőző ráccsal, oldalt méretes tolóajtóval.
Nos ekkor kezdte furdalni az oldalamat a kíváncsiság, hogy milyen élőlényeknek is kell berendezni a lakhelyét!

"Miért éppen Borneo?"
A lakók Borneói füles békák, fakéreg utánzók.
Lakhelyük a dzsungel mélye, ahol hatalmas, vörös Orángutánok himbálóznak ágról-ágra, mindenaposak az esők, a fákat pedig nem csak az északi oldalukon borítja be a moha.
A berendezést is ennek a szellemében képzeltem el, mohás háttérrel, futó fikusszal, broméliákkal, gyökerekkel, bambusszal.

Az anyagbeszerzés kicsit nehézkesen ment, szinte mindent máshonnan kelett begyüjteni, pedig nagy reményekkel indultam ki a TerraPlázára, ahol a bambuszon és pár növénykén kívűl nem sok mident találtam.
Ezután jöttek a kertészetek, barkács és egyéb üzletek az építő és alapanyag megvételhez.

Hosszas fejben tervezést követően összeállt a kép.
Mindent a növények uralnak (nesze neked kavics).
A teljes hátteret egy hatalmas fatörzshöz hasonlatosan fogom kialakítani, komplett mohásítással.
A törzsön más ágak is lefutnak, megtörve az egyhagú moha falat.
Az aljzaton a kötelező vizestálon kivül óriás bambusz darabokat is teszek, melyek közül az egyik a hidegpárásító üveghengerét rejti.

Nos az elméleten túl, legközelebb felvezetem a kivitelezés folyamatát, némi képpel ilusztrálva.

Jó éjszakát!

A.ttila
 
Sziasztok!

Nos néhány fotó folytatásképpen:

A hozzávalók:

A paludárium, polifoam alátét, vasfák, bambusz, polistyrol lemez (125x60x6cm), növények, vizes tál, kókusz rost tégla.
IMG_2997.jpg

IMG_2998.jpg

IMG_2999.jpg


A polstyrol lemezre tükrözéses módszerrel megtervezett vonalat húztam, így a szemközti oldalt 1cm-rel rövidebre vágva, ráfordítva egy fölfelé csökkenő egymáshoz passzoló hullámos fatörzsutánzatot kaptam. Mindig a következő leeső darabbal rajzoltam a mintát. Természetesen a végén kettesével egymáshoz faragtam a szomszédos darabokat.

IMG_3001.jpg

IMG_3008.jpg

Sok forgács keletkezett, de könnyebb volt összetakarítani, mint az apró hugarocell golyócskákat.
11 lap adta a teljes magasságot.

Hátra van még:
-a lapok összeragasztása,
-csiszolással finomítása,
-kókuszrostal bevonása,
-a beületős növények helyeinek kifúrása,
-a fák rögzítése,
-joghurtos mohásítás,
-hidegpárásító elrejtése,
-szállítás,
-helyszini növényesítés,
-lámpa ráhelyezése,
-időzítők beüzemelése.

Utána pár hét pihentetést (napi párásítás, 12 órás világítás) követően, amint megeredtek a növények, bekerülhetnek a békák.

De elötte még dokumentálom a következő lépéseket (a jövő héten).

A.ttila
 
Sziasztok!

Az első próbaragasztás sikertelen volt.
Ecetsavas, szaniter tömítővel próbálkoztam a penészgátló hatás és a vízhatlanság miatt, de sajna nem tapad rendesen a habra.

Most újabb próba következik, enyhén oldószeres, nedvességálló ragasztóval, amit polistirolhoz is ajánlanak (reggelre kiderül).

A.ttila
 
Polisztirol lapok össze- és akváriumba ragasztásához az FBS-t javasolom.
Én a hátterek készítésénél ezt használtam mindig és nem is oldja, és az elmúlt 7 évben amit csináltam, egy sem vált el az üvegtől sem.
Szerintem ne kísérletezz mással. Ecetes oldószere van, egy napig büdös, de semmi káros nem oldódik ki belőle. (Kényszerű helyzetben volt olyan is, hogy egy nap alatt kellett megoldani az aki kipakolás-beragasztás-száradás-visszatelepítés attrakciót egy 380 literes medencénél és másnap senkinek semmi baja nem volt, utána sem)
A kötést meleg, párás környezettel lehet gyorsítani ha szükséges. Én a 380-asnál azt csináltam, hogy kb 1 cm vizet tettem az akvába, aztán belelógattam két hajszárítót maxi gázon és befedtem az akvát. Pár óra alatt csodákat művelt.
 
Sziasztok!


Polisztirol lapok össze- és akváriumba ragasztásához az FBS-t javasolom.
Köszönöm!
Legközelebbre jó ötlet.
Most már túl vagyok rajta, a próba egyelőre sikerült.

A hullámvonal terve:
IMG_3149.JPG


A sor:
IMG_3148.JPG


Ragasztás közben:
IMG_3150.JPG


IMG_3151.JPG


Összecsiszolás után:
IMG_3156.JPG


Kókuszrostozva (Annamari hathatós segítségével):
IMG_3158.JPG


A.ttila
 
Sziasztok!


Montane-Rainforest-Mount-Kinabalu-National-Park-Borneo-1.jpg


Ezek a fehér törzsű fák fogtak meg elsőre.
A békák is hasonló színűek (biztos nekik is ez a kedvenc fájuk).
A világos ragasztó foltokban kilátszik a kókuszrost alól, így sikerült a kívánt hatást elérni.

Elkészültek a növények befogadására váró lyukak is.
A joghurtos mohásításon is túl vagyok (1l jávai moha, 0,5l víz, 1 evőkanál joghurt, hosszas botmixerezés, gyors ecsetes felhordás).
Rátettem a lámpát is a paludárium tetejére, a rácsok között pont akkora az üveg sáv, hogy a fénycsövek bevilágíthassanak.

Képet majd holnap készítek az aktuális állapotról, mert most mát túl vagyok az esti ozmovizes spriccelésen.

A.ttila
 
Sziasztok!
Érdekes lesz mindenképp, már nézem néhány napja a naplót, mi fog alakulni! :)
Megkérdezhetném, ezt a joghurtos témát? Nekem ez teljesen új, először azt hittem, félreolvastam. Meg tudnád mondani, mi a lényege ennek a ,,joghurtos mohásítás" műveletnek?
 
Sziasztok!

Lassan lészül a mini üvegház, de azért már egyre jobban néz ki.
Beültettem az aljzatra pár emers növényt, H. montecarlót ( köszönet @Luigi13-éknak), Hydrocotyl sp. japant.
Az alja még nem túl látványos.
A joghurtos moha viszont szépen rügyezik.

Likvidálnom kellett két meztelencsigát :( .

Pár részletfotó:

Esteledik:
IMG_3351.JPG


Zöldülés:
IMG_3353.JPG


IMG_3354.JPG


IMG_3356.JPG


Talán jövő hétvégére a bútor is elkészül és akkor végre a helyére kerülhet.

Addig napi háromszori ozmovizes spriccelés és 12 óra világítás az összes történés körülötte.

A.ttila
 
Sziasztok!

22.-én végső helyére lett téve a paludárium.
Néhány erdei moha és mini páfrány még bekerült átszállítás elött, így a végső látvány igen pazar lett.

Sajnos a H. montecarlo nem akar beindulni, ezért két hét múlva az aljzat is mohásítva lesz, ha addig nem nő össze.

Természetesen addig a békák sem foglalhatják el az új lakást.

Házi feladatnak ki lett adva a napi kétszeri spriccelés, amihez ott hagytam 10l ozmo vizet.

Legközelebb csinálok az üvegkalickáról fotót.

A-ttila
 
A ferde, töredezett szélűt gondolom agyagnak a színe miatt, de lehet akár más is.:)
(a harcsáimnak van hasonló)
 
Back
Oldal tetejére