• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dyin akváriuma - 112 liter

Dyin

Tapasztalt kertész
Szervusztok!

Eljött ez a pillanat is: szeretnék valami komolyabbat elkövetni növényes téren - ezeddig a szükséges tudás hiányában fulladtam kudarcba sorozatosan (illetve a megfelelő technika mellőzése miatt is).

A teljesség igénye nélkül következzen az előtörténetem:

Főként ajándék alkatrészekkel és élőlényekkel kezdtem az elején gömb akváriumban. Az "igazi áttörést" egy 112 literes kastélyos, enyhén ezoterikus és misztikus hardscape hozta növények nélkül, ahol halálos sötételfek és csenevész orkok vívták véres csatájtukat egy fantasy világban. Viszonylag hamar ráeszméltem (3-4 nap alatt), hogy valójában meglehetősen unalmas és ronda hosszú távon az akváriumom - elkezdtem pakolni növényekkel, amik rövid időn belül kipusztultak. A fő információforrásaim vidéki, városi kisállat kereskedések, akvarisztikai boltok voltak, ahol az eladók nagy lelkesedéssel vezettek be a növényes akvarisztika világába - mondanom sem kell, hogy mennyi mindenről nem hallottak, ami nélkül Ti el sem tudnátok képzelni egy egészséges és szép medencét. A történet része, hogy ekkor találkoztam a net-en a lehengerlő növényes akváriumokkal, melyről minden addig ismert szakmabeli azt mondta, hogy: "jaaa hát azokat csak egy fénykép kedvéért rakják össze, mert egyébként hosszútávon kivitelezhetetlen". Így "fejlődésemet" nagyban hátráltatta a nem megfelelő környezet és forrás. Ennek köszönhető, hogy rengeteg hibát elkövettem és követek el talán a mai napig - olyan hibákat, melyek pénzügyileg hatottak meg, de teljesen fölöslegesen, vagy létezett volna jobb és olcsóbb megoldás.

Amíg rá nem akadtam erre a fórumra, addig mondanom sem kell, hogy milyen állapotok között szerettem volna növényezni..
Szeretem ezt a hobbit, de pénzügyileg nem szeretnék rá túl sokat költeni (fogalmazhatjuk úgy is, hogy nem tudok). Ha befutok mint informatikus, akkor más lesz a helyzet. Itt következik az ellentmondás, mert valóban költöttem rá elég sokat (egy részét fölöslegesen). Szomorú szituáció, de már látom legalább, hogy a kezdőkre milyen veszélyek leselkednek: türelmetlenség, és a nem megfelelő források.
Lassan azért előkerültek a lényeges dolgok és feladatok, hiányosságok, amikkel ezeddig foglalatoskodtam folyamatos tesztelés mellett.

Fejlesztettem a technikai hátteret, mely elérte a jelenlegi felszereltségét (sok eszköz helyett mást vettem volna jelenlegi tapasztalatommal):

Akvárium: 80x35x40 méretben 112 liter.
Világítás: Átalakított gyári tető 2 db Osram Dulux L 55W/865-ös Power Compact fénycsővel.
Szűrés: Egy AquaEl Unifilter 1000 UV-C belső szűrő, mely 1 literes kosárral, két sterilizáló LED-del és 1000 liter/óra forgatással bír. Jókora részt harap ki az akváriumból, mert meglehetősen nagy.
Fűtés: Jager 150W-os belső fűtő 26 C-fokra belőve.
CO2: élesztős megoldás egyszer 2 literes termelővel, nagy Dazs buborékszámlálós spirál diffúzorral beoldva.
Tápozás: tervezett EI szerint, és Green Aqua Micro.
Tesztek: Green Aqua drop checker - egyelőre reagens nélkül.

Most várok GA-tól 15 liter JBL Manado talajt, mely alá 5 liter JBL AquaBasis plus megy.
Van több liter finom (1-9mm) szemcsenagyságú hófehér kvarchomokom, mellyel egy kis előteret szeretnék építeni.
A majdnem egy tucat kis méretű mangrove gyökereim idővel jól kiáztak, szóval tervezem használni őket berendezéskor (némelyiket már átmászta többször a jávai). Gondolkodtam más fán is (vasfa, szőlőtőke), de ez megy a leginkább az indiai megkövesedett fához (amiből olyan 6 kg van) szerintem a formája és textúrája miatt is.

A táptalajt és a Manado-t nem szándékozom elválasztani semmivel, viszont a kvarchomok előteret mindenképp.

Itt arra gondoltam, hogy nem szeretném, ha az előtéri növények ráfutnának a kvarchomokra, illetve, hogy elkerüljem a homok keveredését a Manado-val.
A tervem az, hogy áttetsző, hajlékony (kanyarokat lehet formázni vele) műanyagot (amit papír-írószer boltokban lehet kapni "lap alátét" néven) a megfelelő magasságra vágom, és beillesztem a két talaj közé vertikálisan úgy, hogy kilógjon a talajok fölé olyan 1 cm-t (mint ahogy sok képen láttam a dekorhomok elválasztását, csak nem venném ki a lapot). Ez alapjában rondán néz ki (a kilógó rész miatt), de esélytelen, hogy összekeveredjen a homok és a talaj, illetve a növények gyökerei is visszafordulnának, hogy másfelé terjeszkedjenek. A kilógó 1 cm-es részre hosszában pedig gömbmohát húznék, amit a talajok oldal-irányú nyomásával ott tudnék tartani. Ezzel valamiféle "küszöb" keletkezne a két talaj között, ami akár szép is lehet.

Erről mi a véleményetek?

A tervezett növények listáját kihagynám - még szereznem kell.
A következő lépés az lesz valószínűleg, hogy építek egy hatékony külső szűrőt a net-en fellelhető tervekből.
Ha elkészül a hardscape ma vagy holnap, akkor dobok fel róla egy képet.

Szívesen veszek minden tippet és kommentet!
 
Szia Dyin!

Sok sikert az új akival, pár dolog szúrt szemet miközben gyorsan átfutottam a postodat:

-Szűrésnél szúrt szemet a belső szűrőd, de a post vége felé valamelyest megnyugodtam, hogy építesz magadnak egy külsőt.
Ha érzed magadban a kompetenciát, akkor hajrá! (gondolom az agyon szajkózott minimum követelményeket a szűréssel kapcsolatban már Te is tudod. :))
Gondolom csak akkor indítod az akit, ha elkészült a külső szűrő...

-A talaj elválasztásra én is kíváncsi vagyok. Ha jól emlékszem anno szenet(?) javasoltak még, mint amit a növények nagy ívben elkerülnek. De ennek alaposan utána kell nézni, mit jelent ez a vízminőségre, élővilágra nézve...

Esetleg ha van itt akvakertész kolléga, aki már hallott róla/alkalmazta ezt a módszert, az beavathatna minket. :)

Üdv
 
Igen a szűrő problémáját kifejthettem volna jobban is. Tisztában vagyok vele, hogy használhatatlan. A mechanikai szűrést tökéletesen elvégzi, de csak egy negyed literes kosara van a biológiai szűrőanyagnak. Eddig csak 3 talajtúró halat és kevés előtéri növényt kellett kiszolgálnia. Legutóbb Denitrol-lal indítottam az akit, akkor több mint 1 hónapig nem jelent meg alga. A tápozás kezdetével jelent meg, de az is karbantartható volt.

Szerintetek ha kevés növény (csak előtériek) lesznek előszőr az akiban halak nélkül, akkor se indítsam el?

A talaj elválasztásánál nem csak az a fontos számomra, hogy a növények ne rohanják le a homokot, hanem hogy egyáltalán ne keveredjen a Manado-val.

(Megjött a Manado juhé.. :))
 
Az elválasztásnál érdemes lenne néhány követ alkalmaznod, bár nem egészen látom át még a Layout koncepcióját. Csak előtéri növénnyel nem vagyok benne biztos, hogy érdemes elindítani az akváriumot, talán érdemes lenne még beszurkálni egy-két tő stemet is... Így talán egy kicsit kisebb az esélye az algásodásnak, amíg az előtéri növényeid össze nem szedik magukat, és nem fognak hozzá a fejlődéshez.
 
Én a magam tapasztalataiból csak azt tudom monani: légy türelmes. és csak akkor indíts, ha a technikai háttered teljes.

De tényleg.

Tudod mennyi kidobott pénzt spórolhattam volna meg ha türelmesebb vagyok, beszerzem a tutti dolgokat? Rengeteget, nem is merem összeszámolni...

A talaj keveredése az egyszerűbb dolog: ha nincs talajbizgető halad és a növényi talajt mondjuk idővel benőtte a HC :), akkor nem fog öszekeveredni a dekorral. :)
meg ezt mindig lehet javítani: leszívod kicsit , és újra feltöltöd a dekor részt, ahol összekeveredett.


de Luna által javasolt köves módszer is jó erre...

Dyin said:
Szerintetek ha kevés növény (csak előtériek) lesznek előszőr az akiban halak nélkül, akkor se indítsam el?

A talaj elválasztásánál nem csak az a fontos számomra, hogy a növények ne rohanják le a homokot, hanem hogy egyáltalán ne keveredjen a Manado-val.

(Megjött a Manado juhé.. :))
 
Luna said:
Csak előtéri növénnyel nem vagyok benne biztos, hogy érdemes elindítani az akváriumot, talán érdemes lenne még beszurkálni egy-két tő stemet is... Így talán egy kicsit kisebb az esélye az algásodásnak, amíg az előtéri növényeid össze nem szedik magukat, és nem fognak hozzá a fejlődéshez.
Egyetértek Lunával, a stemek egyrészt hasznosak, másrészt azért jobban is néz ki úgy az aki, hogy rendesen növényesítve van. Viszont gyökereket fognak növeszteni azok is, szóval ha az összeset ki akarod majd szedni akkor valamennyire felhozzák a táptalajt is a Manado közé. Miért nem akarod elválasztani a táptalajt és a Manadot?
 
Nem szándékozom kiszedni a növényeket később. Hallottam, hogy sok esetben elég kicsit megkotorni a növény körül, és lenyisszantani jó helyen. A gyökér meg szépen elrothad. Elég nekem, ha a Manado 2/3-át meg tudom menteni - bár ezekről egyáltalán nincsenek tapasztalataim.

Az biztos, hogy mivel növény híján nem tudnám rendesen berendezni az akit, így kezdetben nem lenne túl megnyerő. Arra gondoltam, hogy addig a kis előtéri növényke futkoshatna.

A koncepció szerint csak egy rövid szakaszon határolná szikla illetve fa a dekor homokot. Arra gondoltam, hogy maradok a tervnél, szóval műanyag méretre vágott áttetsző lappal elválasztom az egész szakaszon a két talajt, majd amennyiben nem tudom hatékonyan vagy szépen eltüntetni a kilógó részt a gömbmohával, úgy egyszerűen kihúzom, vagy visszavágom annyira a kinyúló műanyag részeket, hogy eltemetődjön a két talaj között (így csak a felső 1 cm rétegek keverednek).

Elszomorító, hogy nem engeditek elindítani az akit, mert a szűrő elkészülése biztos eltart majd egy ideig (beszerzés, stb..). :cry:
Dehát ez van, én hallgatok. :)
 
Dyin said:
Elszomorító, hogy nem engeditek elindítani az akit, mert a szűrő elkészülése biztos eltart majd egy ideig (beszerzés, stb..). :cry:
Dehát ez van, én hallgatok. :)

Szűrő nélkül, vagy normális (tudom, ez relatív) szűrő nélkül eszedbe se jusson elindítani az akváriumot. Komoly problémáid lennének, alga és vízminőség ügyileg is.
 
histi said:
Én a magam tapasztalataiból csak azt tudom monani: légy türelmes. és csak akkor indíts, ha a technikai háttered teljes.

De tényleg.

Tudod mennyi kidobott pénzt spórolhattam volna meg ha türelmesebb vagyok, beszerzem a tutti dolgokat? Rengeteget, nem is merem összeszámolni...
Teljesen egyetértek mivel én is így jártam.


Dyin said:
Szerintetek ha kevés növény (csak előtériek) lesznek előszőr az akiban halak nélkül, akkor se indítsam el?
Ne!
Kevés előtéri növénnyel én nem mernék akváriumot indítani. Eltart egy ideig míg az előtéri növények magukhoz térnek, és ez az időszak ilyen sok fénnyel és EI tápozással veszélyes. Stemeket rakjál bele, de ezt már a többiek is írták.
 
Ráérősen csinálom akkor..
Csak azt sajnálom, hogy ki kell dobnom meglehetősen sok jávai mohát és kardfüvet, amit pont a napokban regeneráltam. :( Már kezdte az előző szituációt gyepesíteni.

Jelenleg itt járok,nem sietem el. Mivel megbetegedtem, így kúrálom magam, eszek, nézek egy kis Family Guy-t, aztán folytatom.

phase-1.jpg


Kanalaznom kellett a homokot, mert nem akartam hibát véteni. Nedves, szóval könnyű formázni és nem omlik össze amit építek belőle. A barnaság az AquaBasis plus.

Enyhe real-time-os lett/lesz a napló. :D
 
Az a bárány, vagy én nem is tudom milyen állatbőr az komoly az akvárium alatt?
Ha igen, akkor sürgősen szedd ki alóla, mert ahogy feltöltöd az akváriumot a nyomástól úgy fog szétpattanni az az üveg, mint a nagykönyvben. Egyenetlen, és még csak nem is az egész akvárium alatt fekszik, a sarkok alatt nincs semmi, ha jól látom.
 
OK, az a cél, hogy lehetőleg természetes anyagokat használjunk az akvárium létrehozásához, de azért az alátét nyugodtan lehet polifoam... :D (Nyugtass meg, hogy csak egy ideiglenes helyen készített werkfotó, és nem ezen képzelted el az akváriumot... :shock: )
 
Épphogy a sarok alatt nincsen egyébként, mert ott megvágtam külön. Teljesen egyenletes a kóceráj. Polifoam-mal is ugyanezt tudnám produkálni. Ez az akvárium már 4 hónapja van meg, azóta mindig volt benne víz. :D Én csupán a szekrény alkalmasságában kételkedtem előszőr, de az is bírja.

Most komolyan nem gondoltam volna, hogy ez probléma lehet. El tudom képzelni, hogy milyen kényes lehet ha egy ponton nő a nyomás, de ennek a lénynek a bőre teljesen egyenletes és vízben van az akvárium is. :)
 
Luna said:
Pont a sarok alatt vágtad meg?! Jézusom... Ott pattan a legkönnyebben.

Jójó egy helyen 2-3 centi hiányzik a sarkon, de bízhattok benne, nem lesz gond. ;)
 
Dyin said:
Luna said:
Pont a sarok alatt vágtad meg?! Jézusom... Ott pattan a legkönnyebben.

Jójó egy helyen 2-3 centi hiányzik a sarkon, de bízhattok benne, nem lesz gond. ;)

Szia Dyin! Igazán nem akarok beleszólni,mert a te akváriumod,de ahogy a többiek is javasolták cseréld le polifoamra az aki alátétet,mert a baj csak egyszer üt be, de visz mindent,amit nehéz munkával felépítettél! Egyébként sok sikert az akihoz!
 
Nos, a polifoam elmaradt. Tanakodtunk a dolgon (van itthon, vághattunk volna), de semmi okát nem látjuk. Tökéletesen szintben van a polc. A báránybőr egyenletes, és az aki ráhelyezésével marad minden tökéletesen szintben. Ez azt jelentené, hogy a nyomás minden ponton ugyanakkora, mert nem változott a vízszint. Ezzel szemben sok helyen látom, hogy kisautóval ellenőrzik a vízszintet. Véleményem szerint ez veszélyesebb!

Más: tudom meg akartok kövezni, ha megtudjátok, hogy feltöltöttem az akit, de nem szükséges, mert kapok kölcsön egy külső szűrőt holnap ami 2 vagy 3 literrel megnöveli a szűrőanyag mennyiségét. Ez még mindig nem éri el a high tech szintet és azt a szintet, amit az általatok ajánlott Eheim nyújthat. De úgy döntöttem, hogy halak nélkül kevés növényel (viszonyítva a dzsungel akikhoz) és Denitrol-lal talán nem lesz gond. Meg kell hogy mondjam, hogy eddig az AquaEl egyedül is kristálytisztán tartotta a vizet, az alga pedig csak nyomokban próbálkozott. Amiért így döntöttem az az, hogy nem szeretném a növényeimet kidobni a várakozással. A külső szűrőnek minnél előbb nekiállok.

Közvetlen a feltöltés után ez az eredmény fogadott:

phase-2.jpg


Nem is értek a fényképezéshez, és nem is állítottam túl sokat rajta, csak egyszerűen rányomtam. Gondolom elkellett volna némi plusz fény.

Kis baleset történt feltöltéskor. Néhány bunkó Manado szemcse berepült a homokos részre, azokat még lusta voltam eltüntetni. Majd belenyomkodom a homokba őket. Tanakodom, hogy az elválasztót megvágjam szintig, vagy teljesen kivegyem.

Holnap rakom össze a technikát és ültetem el a növényeket - bár ezzel nem volt eddig nagy sikerem.
 
Hopp,egy avantgard irányzat :cool: Én is piszkállak a báránybőr miatt,bocsi.Büdös mint a dög,ha vizes lesz!Az elválasztó fóliát én kihúznám a helyedben.
Sok sikert!
 
Merész vállalkozás...

Ami a szűrőt illeti, mi szóltunk előre...
Remélem a báránybőr jól funkcionál majd és nem lesz éjszakai fürdőzés a vége... :) (bocs)

ui.: ami a további 2-3 liter szűrőtöltetet illeti, szorozd meg nyugodtan kettővel. :)
 

Hasonló topikok

Válaszok
26
Megtekintések
1K
Válaszok
135
Megtekintések
17K
D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére