• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DSM - Dry Start Method

Szóval kedves Blasio mesélhetnél a DSM módszer használatáról, hogy mit és hogyan csináltál. Engem nagyon érdekelne, nagy kárt okoztam magamnak sajnos...
 
Luna said:
Szóval kedves Blasio mesélhetnél a DSM módszer használatáról, hogy mit és hogyan csináltál. Engem nagyon érdekelne, nagy kárt okoztam magamnak sajnos...

Hát akkor elkezdem hátha segít! ;) Ugye mindenki furcsán olvasta Nigro blogján ezt a módszert és igencsak megosztotta a társaságot!
Én mindent úgy csináltam,ahogy le volt írva,mert az akvárium adott volt,de nem volt lehetőségem folytatni,ezért próba cseresznye alapon belevágtam!
Beleszórtam az üres akiba a talajt,majd elrendeztem és beleültettem a HC-t! Ezután csak arra figyeltem,hogy párásan tartsam és ne kapja meg a lámpa(11W) teljes fényerejét! (Nem tudom mi a pontos neve,de irodákban használják papírokat fűzni! Nekem azt mondták,hogy "bugyi") Na ebből raktam 3 db-ot az aki tetejére,ami el is végezte a fény szűrését! Persze nem fedte le az egészet,hogy legyen szellőzése is! Napi 10 órát világítottam így az első 3 hétben,majd levettem róla és hagytam a teljes fényerőt! Mivel egyre türelmetlenebb voltam kb. 2 hetente feltöltöttem az akit,amit hamar le is engedtem a talaj szintjéig! Ami elpárolgott azt hamar pótoltam! Csak ioncserélt vizet használtam,hogy ne keljen mindig vízkövet kapargatnom! Az első feltöltésnél kiment a fejemből,hogy le kell engedni a teljes vizet,de szerencsére semmi gondom nem lett belőle!(A módszer miatt nem volt 1 db algám sem!)

Viszont had kérdezzem meg,hogy miből láttad az aljzat berohadását?
 
Tehát a fényerő csőkkentésben és genotermás=bugyis :D árnyékolás párásítás volt a lényeg. Magyarúl sikeresen lemodeleztél egy tropusi patakpartot, majd tudod tartani a 30ppm körüli CO2 szintet elárasztáskor, TÖKÉLETES.
Fantasztikus alkotás!!!!!!
 
pfg said:
Tehát a fényerő csőkkentésben és genotermás=bugyis :D árnyékolás párásítás volt a lényeg. Magyarúl sikeresen lemodeleztél egy tropusi patakpartot, majd tudod tartani a 30ppm körüli CO2 szintet elárasztáskor, TÖKÉLETES.
Fantasztikus alkotás!!!!!!

Szia pfg!
Köszi! Bár azt nem tudom,hogy igazából mi segített,de a HC nőtt mint állat ezért nem aggódtam!
Viszont kihagytam 1 fontos dolgot,ha valaki így akar HC szőnyeget az aksijába! Nem szabad,hogy nagyon megnőjön,mert az alsó része hamar berohad! Én is későn vettem észre és foltokban ki kellet vennem,de szerencsémre hamar regenerálódott! A másik,hogy fokozatosan szoktattam a víz alatti "élethez",tehát nem egyszerre merítettem el a gyepet! (Nem tudom ennek van-e tudományos alapja,de szerintem így nem terheltem túl a baci állományt a talajban!)
 
Hát köszönöm szépen!
Sajna én valószínűleg a sok fénnyel toltam el (11 watt a 7 literre), emellett az utolsó napokban nem voltam akvárium közelben, édesanyám pedig nem tudta reggeltől estig locsolgatni a kis kertemet. Emellett egy plexi lappal volt lefedve, nulla szellőzéssel, hogy párásodjon rendesen az akvárium.
Látni nem látom, csak a szagát lehet érezni, ha leveszi az ember a plexit. Egyelőre száműztem a lakásból, majd ha lesz lelkivilágom és egy kis időm szétszedem az egészet. Az érint a legfájóbban, hogy az aljzat szaga nem nagyon fog elmúlni, panelban esélytelen vagyok kiszárítani, emellett ugye a növénytáptalajt sem fogom tudni újra felhasználni, mert nem lett elválasztva az aljzattól.
Még egyszer köszi a válaszod.
 
A DSM -nek pont az a lényege, hogy nem kell co2 beoldás mert a növény a légköri co2 tudja felvenni, és ez a hártánai mivel elárasztáskor a vízparti nővények ( mocsáriak ) -nak biztosítani kell a 30 ppm mennyiséget ebben az akiban ez tökéleesen meg lett oldva. A HC ( gondolom én) egy patakparti növényke ami az egy két napos elárasztást türi, de utána kell neki a szabad levedő ha nincs elég co2 a vízben. Tehát ha esik a patak vízgyüjtőjén az eső, az árad és ellepi a nővényt megtrágyáza a talajt szépen leapad és van co2 van fény lehet nőni.
Végül is ezt próbálja a DSM ben lemásolni, csak a végén elárasztjuk. És itt szokott a probléma lenni nincs elég co2 és a "száraz " baktériumkultúra nem egyezik meg a " nedves " baktériumkultúrával itt történik egy pusztulás ami kelemetlen dolgokat is okozhat. A fenti akiban ezt a átalakulást sikerült megoldani.
Még egyszer : FANTASZTIKUS!!!!!!
 
Luna said:
Hát köszönöm szépen!
Sajna én valószínűleg a sok fénnyel toltam el (11 watt a 7 literre), emellett az utolsó napokban nem voltam akvárium közelben, édesanyám pedig nem tudta reggeltől estig locsolgatni a kis kertemet. Emellett egy plexi lappal volt lefedve, nulla szellőzéssel, hogy párásodjon rendesen az akvárium.
Látni nem látom, csak a szagát lehet érezni, ha leveszi az ember a plexit. Egyelőre száműztem a lakásból, majd ha lesz lelkivilágom és egy kis időm szétszedem az egészet. Az érint a legfájóbban, hogy az aljzat szaga nem nagyon fog elmúlni, panelban esélytelen vagyok kiszárítani, emellett ugye a növénytáptalajt sem fogom tudni újra felhasználni, mert nem lett elválasztva az aljzattól.
Még egyszer köszi a válaszod.

Nagyon sajnálom,hogy így jártál :(,de nem szabad feladni! Az aljzatot valószínű teljesen le kell cserélned,de ebben a témában nem vagyok otthon! Viszont amit javasolnék az újraindításnál,hogy ne add neki a teljes fényerőt(legalábbis az elején ne). Nálam is 1 kísérlet volt,mivel tudtam,hogy a levegő fényelnyelése sokkal kisebb,mint a vízé. Ezért is próbáltam meg letakarva! A későbbi feltöltések pedig igazolták ,hogy igencsak lecsökken a fényem. Persze más oka is volt a feltöltésnek: kíváncsi voltam milyen lesz és mit lehet kihozni belőle.Talán ezért is lett szerencsém vele. Mondjuk a letakarást megszüntettem elég hamar lesz ami lesz alapon. :)
 
Igazából én is csökkentettem a fényt, de én időben. Tényleg, te hány órát világítottál?
Igen, tudom, hogy teljes csere lesz belőle, ezért is nincs még lelkivilágom szétszedni az akváriumot... Egyelőre gondolkozom több változtatáson is, szóval dunsztom sincs, hogy hogyan fognak alakulni a dolgok...
 
10 órát világítottam naponta. Remélem minél hamarabb láthatjuk az akváriumod,mert én személy szerint nagyon kíváncsi vagyok rá. ;)
Kapd össze magad lelkileg és szedd szét,majd start újra. :p Nem szabad sokáig halogatni.
 
Sziasztok!

Még új vagyok és nemsokára én is összerakom a saját akváriumomat. Eddig nem voltam benne biztos, hogy DSM módszerrel próbálkozzak, de egyre inkább úgy érzem, hogy sikerülhet, persze Blasio sikerén felbuzdulva.... Köszi Blasio! :mrgreen:
 
most találtam a neten:

19.jpg


Mostantól, tuti nem dobok el ilyen dobozt! :D Vagy névnapozás alkalmával mindig ilyet veszek, és a dobozt meg lenyúlom :lol: :lol:

15.jpg


Mi a véleményetek? Nem kell ezeket időnként szellőztetni?
 
carrie said:
Sziasztok!

Még új vagyok és nemsokára én is összerakom a saját akváriumomat. Eddig nem voltam benne biztos, hogy DSM módszerrel próbálkozzak, de egyre inkább úgy érzem, hogy sikerülhet, persze Blasio sikerén felbuzdulva.... Köszi Blasio! :mrgreen:

He he! Csak pirulok. :oops:

Szerintem ne tedd bele ilyen dobozokba a növényeket "nevelni",mert később,mikor megnőnek nehézkes lesz őket az új helyükre ültetni és kezdhetsz mindent elölről.(Persze nincs kizárva,hogy működhet.) Biztos szellőztetik,legalább a locsolás időtartama alatt. De a tapasztalatom az,hogy nem kell lezárni az adott területet.
 
Valamennyi szellőzés biztosan kell, mert különben ugyanúgy berohadhat az egész, mint nálam is tette. A ferrerorosés doboz még oké, de az tuti, hogy a konyhai fűszertartós üvegből az isten nem szedi ki egyben a növényt...
 
Blasio said:
He he! Csak pirulok. :oops:

Hi hi! Hát, ha akarod, ha nem ;) mostantól DSM szaki lettél :lol: (Nem érdekes, hogy egyes emberek sikerélménye másokat is mennyire ösztönözhet?) Még jobb: DSMBB =DSM by Blasio :lol: Na ezt már nem fogod tudni levakarni, vagy legyen inkább DSMBBM =DSM by Blasio master? Még választhatsz is :D

Luna said:
Valamennyi szellőzés biztosan kell, mert különben ugyanúgy berohadhat az egész, mint nálam is tette. A ferrerorosés doboz még oké, de az tuti, hogy a konyhai fűszertartós üvegből az isten nem szedi ki egyben a növényt...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: na ez nagyon tetszett, főleg az utolsó tagmondat :lol: ott a hangsúly, még monitoron keresztül is érződik :lol:

Ohhh, köszi, köszi, köszi, hogy felnyitottátok a szemem.... Az igazság az, hogy csak a dobozba való beültetésig jutottam csak el - elméletben- , annyira megtetszett a ferreros doboz ötlete, hogy még teteje is van ami passzol rá, meg még átlátszó is és még a boltban is kapható....szóval egyből "lefagyott" az agyam :lol:- de annyira- hogy nem is gondoltam arra, hogy hogyan fogom onnan kiszedni :roll: Kár, hogy nincs nagyobb kiszerelésben ferreros dobozka :cry: --- micsoda kis nano élőhelyeket lehetne benne létrehozni :D :D :D és legalább nem kerülnének (egyből) a szemetesbe...
 
Tomi said:
Ez így nagyon hasonlít a palackkertre. Pár link amin bővebben olvashatsz róla.

palackkert.gif

Köszi a linkeket, még nem is hallottam ilyenről. :shock: Első blikkre ez a stílus nem igazán férkőzött a szívemhez közel (talán a víz / halak hiánya? :roll: még magam sem tudom :) ), de mindenesetre kíváncsivá tettél. :D Vajon hogyan tudták beültetni a növényeket ilyen kis lyukon? :D És hogyan vagdossák??? Bár kétségtelen, ha valaki ilyenbe megtanul nyírni, annak semmiség lenne egy növényes akvárium karbantartása....már látom a jövőt: 2015 HAC verseny első helyezettje ilyenbe ülteti a HC-t, riccát, tesz bele még faágat :lol: (és hogy még nehezítsünk rajta) apróbb kősziklákat is csipesszel a háromszög és az aranymetszés szabályai szerint elrendezgeti ... :D :D :D Na ebből aztán senki sem tudná kiszedni a HC-t egyben...

"Természetesen vállaljuk az esetlegesen zavaróan túlfejlett növényzet karbantartását is." Ez mit jelenthet? Egy fűnyíró alá teszik, vagy egy dzsungelharcost küldenek be? :lol: :lol:
 
Back
Oldal tetejére