• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Dragon path

Sirszirtes

Tapasztalt kertész
Sziasztok, Akvakertészek.

Nemrégiben úgy döntöttem jól mutatna a nappaliban egy akvárium, és egyik ismerősöm adott is egy 60X35X45 ös, kb 95 literes akvát.
Körülbelül nulla tapasztalattal, illetve tudással vágtam bele a dologba, és nagyon sok utánnajárás, fórum olvasás, youtube böngészés után összeraktam az akvát amit készülök beindítani.

Jelenleg dry start alatt van az akvárium a következő növényekkel:
  • Limnophilia sessiliflora
  • Cryptocoryne beckettii
  • Montecarlo
  • Eleocharis Acicularis (Dwarf hairgrass)
  • Rotala Macrandra (red mini)
  • Staurogyne repens
A hardscape-hez dragon stone, és pár darab red moor van, talajnak tavi virágföld a barkácsboltból, és apró bazalt van takarásképp.
DIY LED világítást használok CRI 95 ös led szalagok, napi 11 órában.

Csatolok pár képet a hardscape elkészítéséről:

snIR8Rr.jpg
hs39vyC.jpg
IxuTPrm.jpg

És a növényekkel:

oJY6pFL.jpg
LnoUIrK.jpg

A Dry startot 3-4 hétre tervezem, aztán feltöltöm vízzel. Azért döntöttem a száraz indítás mellett, mert reménykedem, hogy így a növények gyökérzete is segít majd megfogni a talajt az előrecsúszástól, mikor vizet kap az akksi.
Plusz pont a dry start mellett, hogy elvileg baktérium telepek is kialakulnak már a talajban amik egyből munkába is állnak ha víz lesz az akvában.

Az elképzelés, hogy nem kap tápozást illetve CO2-t, bár egy minimum 900 L/h-s szűrőt tervezek bele, minnél tisztább a víz annál jobb.
A szerves föld miatt számítok egy kissé döcögős beindulásra, ezért halakban nem is gondolkodom egyenlőre, maximum pár garnéla, és csiga lesz benne eleinte.

1 hétnél járunk:

ALYW5mn.jpg

Jelentős változás nincs, minden egészségesnek tűnik, talán a monte carlo ami észrevehetően terjeszkedik.
A sessiflora is 1 centivel magasabb, és amilyen kis zsengének tűnik, egészen szépen tartja magát így szárazon is.

Rotala kissé erőtlennek látszik, lehet, hogy nem fogja jól viselni a víz nélküli állapotot. (Emerged, zselés volt a boltban)

A maradék növények amik nem kerültek be, egy walstad befőttesüvegben végezték egy napsütötte ablakban, egyfajta kísérleti jelleggel. :)

Köszi a figyelmet! Igyekszem naprakészen tartani a naplót.
 

Attachments

  • ALYW5mn.jpg
    ALYW5mn.jpg
    193.2 KB · Megtekintések: 10
2 hetes update, Eddig Rendben alakulnak a növények, a monte carlo szepen terjed, s.repens szep leveleket hoz, es az A nana is uj levelekkel gazdagodott.

Egyedül a Rotala az ami visszafele fejlődik, és egyre gyengébbnek tűnik. Szerencsére volt maradék a zselés dobozban, amit egy neveldében már vííz alatt tartok, ugyan olyan talaj, fedőkavicsal mint az akvában lesz, tehát szükség esetén be tudom ültetni őket. (Azok jól érzik magukat.)

az alsó kép első napos, illetve 2 hetes kép egymás mellett, hogy jól látható legyen a külömbség:

CdhEch9.jpg


Egy két gomba előbújt a földből, de penésznek semmi nyoma szerencsére.

Ja, és azért fotózom felülről mert víz nélkül tiszta párás az üveg, és nem sok mindent lehet látni.

A Dwarf hair grass nem igazán akar indulni semerre, de olvastam pár helyen, hogy ha egyszer megindul akkor nagyon, és kellhet neki 3 hét is simán.
 
Lassan kozeleg az indítás napja, és tartottam egy kis méricskélést.

Az akvárium aljában osszegyult egy keves viz amibol mintat tudtam venni. Fontos tudni, hogy desztillált vízzel tartom nedvesen a dolgokat, remélve, hogy megspórolok egy vízko mentesítést idejekorán.
Tehát a víz: GH: 0 KH: 0

Az akvárium alján osszegyult minta pedig: GH: 0 KH: 15 (Neptun teszt alapján)

A víz átmosódik a fedorétegen illetve a talajon, gondolom ez emeli a KH-t.

Az elképzelés a kovetkezo:
Feltoltom az akvát kevertágyas gyantán átszurt 0/0 as vizzel, es megnezem nagyban mit csinál a talaj illetve a dekor a KH-val.
Miután látom merre megy a KH, belovom a GH-t is GH+-al.

Eredetileg csapvizzel akartam keverni, de igy, hogy a KH magától megy felfele, nem tartom szukségesnek.
Szerintetek ez egy járható út?

Persze a mintavétel kb 1 liter víz ami átmosódott az aljzaton, ha feltoltom 95 literben lehet, meg se látszik ez a plusz KH.

Halakat nem tervezek bele amíg ezek nincsenek belove, a novenyeknek nem okoz gondot ha nullás vízben vannak egy kis ideig?
 
Back
Oldal tetejére