• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DOOA Terra Base - 1.0 projekt

czegebi

Főkertész
Sziasztok,

első bemutatóm a fórumon (@star67 unszolására), bár már sok éve hobbim az aquascapeing.
Mivel több akvárium nem engedélyezett a lakásban, így egy asztali dísz lett a legújabb projekt amit sikerült itthon is eladni, ez lett a Terra Base... tudom, többen elnézést kérnek a telefonos képek miatt, beállnék a sorba 🤷🏻‍♂️

Alapadatok:
-ADA Dooa Terra Base L henger
-ADA Dooa 30x30x45 air glass + fedő
-Chihiros minimal led lámpa - 2 db
-Fa alátét-bemarással (ezt Németo-ból rendeltem, de biztosan bármelyik asztalos megcsinálja, nekem ez volt az egyszerűbb és gyorsabb)
- vasfa darabok
- Dooa kötöző fonal
073A4BD1-1135-4EF3-ABF6-005F0A0BD06A.jpeg

Növények:
- 5 féle mini orchidea, végül Thaiföldről érkeztek a klíma-igények miatt
- Anubias Bonsai
- Bucephalandra sintang
- hygrophilia pinnatifiada
- Hydrocotyle tripartia mini
Akváriumból (teszt...) részben ebből:
D485D006-47BF-41E0-8D29-73CCC28F3799.jpeg
- Bucephalandra moss - alap
- Jungermannia trunkata
- 4-5-6 féle fissidens (miroshaki, grandifrons, Vietnam, Swiss., Chust, meg pár maradék)
- 1-2 féle buce akváriumból

A tervezés már hetekkel ezelőtt megkezdődött, de majdnem eltolódott, aztán győzött a türelmetlenség.
Beszerzésre kerültek a tételek, és elkezdtem tesztelni a hengert, amit nem értettem mièrt nem “izzad”, mindig csak nyirkos volt... nem az akváriumban volt, így egyből elpárolgott a víz a felületéről. Aztán bekerült az akváriumba lefedve és máris más volt a helyzet. (Nem tudom a képeket sorrendben teszi-e be 🤷🏻‍♂️ Mobilról írom)

BD67A6DD-C72B-40BA-81FC-11DAFB22A264.jpegTehát láttam, hogy működik (de a felső 1/4 résznél továbbra sem volt meggyőző) így folytatódott a tervezés.
Majd megérkeztek 2 hetes útjukból (útlevéllel!) az orchideák, amik bekerültek a dunsztba, hogy magukhoz térjenek.
D9C71633-6420-4276-94D1-714DB95E582B.jpeg
91AB926E-F1DE-4BAA-A4FB-1E781D2C20B9.jpegAmikor minden meg volt, akkor vettem egy nagy levegőt, és röpke 5-5,5 óra alatt össze is raktam
749FF778-A6F3-4914-8A8F-46554A23308D.jpeg

25C6AE41-FA4D-405E-85A4-6E2E0B1A643E.jpeg

41793720-A05C-4E07-9BB1-11088CDFDFC1.jpeg
FCF74747-E002-443E-B28A-7248B666E42E.jpeg
81E2D896-5675-435C-8350-729E57DDC75D.jpegMost egy napos, és imátkozom, hogy a növények is úgy gondolják ahogy én, hogy az akváriumi növények is jól akarják magukat érezni ebben az inkább párás mint vízi környezetben 🤞🏻Elsőre így jött össze, hátha az itteni eredmények másnak is támpontot adnak ha kedvet kapna egy ilyen mókához.
 
Utoljára módosított:
Nagyon jó lett!
Bár már késő, pont nemrég láttam az ada-tól egy videót hogy lehet a felső peremre is mohát kötözni ha van rá igény:

Nem ismerem ezt a lámpát, de nekem soknak tűnik, legalábbis úgy tapasztalom hogy szárazon nevelve elég minimális a fényigényük. Bár lehet az orchideák meg pont ezért fognak virágozni, kíváncsian várom.
 
Nagyon jó lett!
Bár már késő, pont nemrég láttam az ada-tól egy videót hogy lehet a felső peremre is mohát kötözni ha van rá igény:

Nem ismerem ezt a lámpát, de nekem soknak tűnik, legalábbis úgy tapasztalom hogy szárazon nevelve elég minimális a fényigényük. Bár lehet az orchideák meg pont ezért fognak virágozni, kíváncsian várom.
Nagyon köszi a visszajelzést meg az ötletet, éreztem h hiányzik valami... 🤔
De, kötözés nélkül pótoltam is (úgy sem fog mozogni nagyon a szerkezet)
CF786CAF-B8D5-4D73-B238-60FE66F042E1.jpeg
84990E4A-2401-4E2B-91BD-DF058C08D977.jpeg
😂🤦🏻‍♂️
Így jobb 👍🏻 Köszi!

a fényt tesztelem még mennyire kell visszavenni (dimmer) de azért van 2 lámpa, hogy mindenhol kapjon megfelelően fényt
 
Jaj de király lett, örülök, hogy indítottál egy naplót neki, itthon áll nekem is egy évfordulóra kapott Terra Base még szárazon, lassan nekem is meg kéne csinálnom. Már csak egy a DOOA Air "vitrint" kellene hozzá megvennem, meg persze kellékeket.
Te vettél hozzá DOOA mist spray (vagy mi) spriccnizős tápot? Napló bekövetve! 👌
 
Jaj de király lett, örülök, hogy indítottál egy naplót neki, itthon áll nekem is egy évfordulóra kapott Terra Base még szárazon, lassan nekem is meg kéne csinálnom. Már csak egy a DOOA Air "vitrint" kellene hozzá megvennem, meg persze kellékeket.
Te vettél hozzá DOOA mist spray (vagy mi) spriccnizős tápot? Napló bekövetve! 👌
Örülök h tetszik és h Te is tervezel egy ilyen mókát. Egy tanács, nagyon-nagyon tervezd meg előre (mi-hova kerül, rétegek), ha építed/kötözöd, akkor már ne kelljen újra gondolni.
A moha mennyiségét megtudod, ha körbefogod egy lappal-konyharuhával, bármivel, aztán látod kiterítve a felületet...
Nem vettem hozzá sprayt, egyelőre utántápozott akvárium vízzel töltöttem fel, és RO vízzel szórom/spriccelem le.
Lehet beruházok majd rá ha ez így nem megfelelő/elegendő
 
Én már régóta unszolom Bálintot, mert az akváriuma is csodaszép, most meg ez is fantasztikus lett.🤗
Sok sikert hozzá, rengeteg örömöt benne, nekünk meg minél több fotót majd róla, hogyan alakul, fejlődik.
 
Sziasztok,

első bemutatóm a fórumon (@star67 unszolására), bár már sok éve hobbim az aquascapeing.
Mivel több akvárium nem engedélyezett a lakásban, így egy asztali dísz lett a legújabb projekt amit sikerült itthon is eladni, ez lett a Terra Base... tudom, többen elnézést kérnek a telefonos képek miatt, beállnék a sorba 🤷🏻‍♂️

Alapadatok:
-ADA Dooa Terra Base L henger
-ADA Dooa 30x30x45 air glass + fedő
-Chihiros minimal led lámpa - 2 db
-Fa alátét-bemarással (ezt Németo-ból rendeltem, de biztosan bármelyik asztalos megcsinálja, nekem ez volt az egyszerűbb és gyorsabb)
- vasfa darabok
- Dooa kötöző fonal
View attachment 102763

Növények:
- 5 féle mini orchidea, végül Thaiföldről érkeztek a klíma-igények miatt
- Anubias Bonsai
- Bucephalandra sintang
- hygrophilia pinnatifiada
- Hydrocotyle tripartia mini
Akváriumból (teszt...) részben ebből:
View attachment 102772
- Bucephalandra moss - alap
- Jungermannia trunkata
- 4-5-6 féle fissidens (miroshaki, grandifrons, Vietnam, Swiss., Chust, meg pár maradék)
- 1-2 féle buce akváriumból

A tervezés már hetekkel ezelőtt megkezdődött, de majdnem eltolódott, aztán győzött a türelmetlenség.
Beszerzésre kerültek a tételek, és elkezdtem tesztelni a hengert, amit nem értettem mièrt nem “izzad”, mindig csak nyirkos volt... nem az akváriumban volt, így egyből elpárolgott a víz a felületéről. Aztán bekerült az akváriumba lefedve és máris más volt a helyzet. (Nem tudom a képeket sorrendben teszi-e be 🤷🏻‍♂️ Mobilról írom)

View attachment 102764Tehát láttam, hogy működik (de a felső 1/4 résznél továbbra sem volt meggyőző) így folytatódott a tervezés.
Majd megérkeztek 2 hetes útjukból (útlevéllel!) az orchideák, amik bekerültek a dunsztba, hogy magukhoz térjenek.
View attachment 102766
View attachment 102767Amikor minden meg volt, akkor vettem egy nagy levegőt, és röpke 5-5,5 óra alatt össze is raktam
View attachment 102768

View attachment 102769

View attachment 102770
View attachment 102774
View attachment 102771Most egy napos, és imátkozom, hogy a növények is úgy gondolják ahogy én, hogy az akváriumi növények is jól akarják magukat érezni ebben az inkább párás mint vízi környezetben 🤞🏻Elsőre így jött össze, hátha az itteni eredmények másnak is támpontot adnak ha kedvet kapna egy ilyen mókához.
Nézd csak @kmisi, itt van Terike tesója.😉
 
1 hetes update (majdnem, de most van időm)

a növények jó állapotban vannak, az akváriumból átköltözött bucék és anubiasok is. Egyedül egy orchidea dobta le az egyik levelét...
A fa kezdett el penészesedni, ezzel nem tudom, hogy itt kell-e valamit kezdeni, veszélyes lehet a növényekre vagy okozhat-e bármilyen gondot (ha valakinek van erre való tapasztalata, javaslata, szeretettel várom)
Összességében minden rendben, a növényeken nem látok negatív változást (nagyon pozitívat sem) de nekem ez előre mutató, hogy 1 hét után mundjuk nem rohad vagy barnul.
Penész (fa belső részén):
2C87D2E8-F3D0-4EE3-BB15-E618A793C984.jpeg
FBDF252C-EFA1-4078-BE05-D320DFE77E89.jpeg1440EBFE-761E-49EB-85C7-71FE9D3E3989.jpeg8C41EBE6-3A59-4E0B-BF58-9F1267851DF3.jpeg
 
1 hetes update (majdnem, de most van időm)

a növények jó állapotban vannak, az akváriumból átköltözött bucék és anubiasok is. Egyedül egy orchidea dobta le az egyik levelét...
A fa kezdett el penészesedni, ezzel nem tudom, hogy itt kell-e valamit kezdeni, veszélyes lehet a növényekre vagy okozhat-e bármilyen gondot (ha valakinek van erre való tapasztalata, javaslata, szeretettel várom)
Összességében minden rendben, a növényeken nem látok negatív változást (nagyon pozitívat sem) de nekem ez előre mutató, hogy 1 hét után mundjuk nem rohad vagy barnul.
Penész (fa belső részén):
Exceles fülpucival dörzsöld le a penészt. Ha netán megint előjön ugyanott, adj neki még egyet.
Nálam bevált, és 2 alkalomnál többször nem kellett, szóval adj neki.
 
Jó lett nagyon,elvileg működnie kell. Én is tervezek indítani egy kisebbet., ezért is figyelem nálad, hogy alakul. Alulra tervezel még valamit?
 
Jó lett nagyon,elvileg működnie kell. Én is tervezek indítani egy kisebbet., ezért is figyelem nálad, hogy alakul. Alulra tervezel még valamit?
Köszi! Mit értesz azon, h alulra tervezek-e valamit?
A 2/3-án fa van alul, a maradék helyen moha meg a mini h.tripartiát kötöztem fel. Több hengert is megnéztem és az alsó 2-4 cm-eren fel voltak kopva vagy nem is volt semmi, uh én ezzel igyekeztem ezt kivédeni.
Egyelőre nem tervezem bővíteni a növényparkot, ez nekem is egy teszt projekt, igyekeztem mindent rátenni amire kíváncsi vagyok, hogy hogyan reagál az adott környezetre.
 
Köszi! Mit értesz azon, h alulra tervezek-e valamit?
A 2/3-án fa van alul, a maradék helyen moha meg a mini h.tripartiát kötöztem fel. Több hengert is megnéztem és az alsó 2-4 cm-eren fel voltak kopva vagy nem is volt semmi, uh én ezzel igyekeztem ezt kivédeni.
Egyelőre nem tervezem bővíteni a növényparkot, ez nekem is egy teszt projekt, igyekeztem mindent rátenni amire kíváncsi vagyok, hogy hogyan reagál az adott környezetre.
Csak arra voltam kíváncsi, hogy alul az üveg marad így, vagy deko homokkal, kaviccsal, növénnyel kiegészíted esetleg. Én sem gondoltam végig még, hogy mi lenne a legjobb megoldás, lehet a csupasz üveg még mindig jobb.
 
Csak arra voltam kíváncsi, hogy alul az üveg marad így, vagy deko homokkal, kaviccsal, növénnyel kiegészíted esetleg. Én sem gondoltam végig még, hogy mi lenne a legjobb megoldás, lehet a csupasz üveg még mindig jobb.
Jaaaa... marad így. Így letisztultabb, illetve az alján gyűlik a víz, a lecsapódó pára + ami kijön a hengerből az alján gyűlik. Így marad ilyen az egész amilyen most.
Gondolni kell arra is, h néha valami karbantartás miatt ki kell tudd szedni.
 
Na, kivettem a fákat tegnap este nagyon elkezdtek mindenhol penészedni, fél liter carbo - 6 liter víz kombóban áztak mostanáig, nagyon ajánlom a penésznek, hogy felejtsen el...
A nagy rendezkedés közepette persze szétjöttek a fa illesztések, próbàltam ugyanúgy összerakni, természetesen nem sikerült...nem voltam ideges.
Azért jó hír is van, a növények egy része úgy tűnik, hogy jól érzi magát:
Az egyik orchidea virágozni készül-
A40B2B6A-021E-44F7-A1EC-96415AD5290F.jpeg
Mások leveleket hoznak:
3BAD7E3C-9CD6-43AF-86AA-AB5B4BDF0823.jpeg
D6FEF4D8-A81B-4B5A-9D28-306E02A3311B.jpeg
EEF8844B-8F22-4E8A-BF09-103B078EB90B.jpeg
nagy orchidea új hajtások középen-bent (kb 0,5 cm)
8D8A136C-28FA-4A30-95DA-FCE55E9A36C0.jpeg
Eredeti méretarány miatt:
A3EE46C2-60F9-4243-946D-913D617898CD.jpeg
 
Utoljára módosított:
Nagyon szép! Eszméletlen jól néz ki, hogy annyira letisztult az egész.

Komolyan gondolkodom egy ilyen TerraBase kialakításán én is....bár az asszony akváriumostúl-Wabi Kusaval együtt tenne ki a kutya mellé...😅😅😅
 
Kis update.
A fák jobban visszapenészesedtek/gombásodtak mint előtte, uh elkeseredettségemben kivettem őket és baktericid-fungicid-virucid felületfertőtlenítővel fújtam le gazdagon, meg bebugyoláltam a mai napra egy zacskóba így lefújva őket. Most eltűnt minden rettenet, de ha megint visszajönnek akkor keresek valami olaj vagy lakk faápolót és azzal fogom lekenni, mert nem tudom mi megoldás lehet még.
Ezt azért írom, ha valaki ilyenben gondolkodna, akkor tudjon róla, hogy milyen kellemetlenségek lehetnek esetleg a kompozíció elemekkel.


Növények jól vannak, mohák mintha elkezdtek volna mini hajtásokat hozni, a többi növény stagnál vagy olyan ütemben növekszik ami hetekben mérhető.Orchidea virág nem kapkodja el a kinyílást, nem sokat változott.
Képet most nem csatolok, mert sok újdonsággal nem szolgálna a korábbiakhoz képest, ha lesz változás, megosztom veletek!

Más. Az üveg párásodik rendesen, ez elveszi a látványt, letörlés után is kb 1 órán belül visszaáll. Van esetleg valakinek ötlete, hogyan lehetne páramentessé varázsolni a belső felületeket?
 
Back
Oldal tetejére