• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Dooa terra 30 pladarium

cosmosjuice

Tapasztalt kertész
Mindig a moha és a páfrány volt a kedvenc növényem, Ezt próbálnám meg egy élhető és fenntartható Pladáriumban összehozni. Most jelenleg ott tarok hogy hátsó két retesztől kivettem a szivacshabot és feltöltöttem egy zacskó bio-mecha és egy zacskó bio szűrő töltettel. Egy fűtőszálat is beletettem a szűrőtöltet közé 25c-ra állítva. Talajnak ADA Amazonia 2 és fekete (bazalt?) használok. Beállításnak lavakövet és két (red moor?) fát használok. A víz tegnap kezdett el forogni, szerencsére csendes az üzem, hálószobában lehet mellette aludni. A növények kedden érkeznek.
 
Kísérleti jelleggel bekerültek a növények, azért kísérleti mert kicsit szkeptikus vagyok hogy mindegyik megmaradna, egy párásító már úton de mire Kínából ideér lehet késő lesz.. Valahogy engem ez szivacs dolog nem győz meg, amíg nem volt rajta növény a szivacs kifejezetten száraznak tűnt, kicsit megvágtam a felszínét hátha segít valamit. Azt tervetem hogy heti két tápozással kezdek, Tropica zöld és sárga 1-1 pumpányi mellé 4ml easy carbo. Nem vagyok otthon a wabi tápozását illetően.. A rendszert elölről és félig felül folpackal fedtem be. Az egyik fán megjelent egy kis penész, holnap megkínálom direkt easy carboval -hátha.. kíváncsi leszek a vízben milyen algával kerülök majd szembe, nem akarnék co2 rendszert beállítani ezért. Majd meglátjuk... 🙂
 
És milyen mohákat meg páfrányokat választottál?
Valami mini orchidea, bromélia nem megy rá?
Mivel szűröd/forgatod a vizet?
 
A gyári szűrő van benne, illetve ez csak kis vízforgató pumpa, viszont két zacskó szűrőtöltetet tettem bele, meg indító baci kultúrát az indítási pár nap után, remélem elég lesz ennyi és összeáll majd a rendszer.
Pogostemon erektus - remélem virágot is fog hozni.. , Higropilia pinnatifida - sajna kicsit megfonnyadtak azóta.. , Ludviga palustris - csak egy kis csokor a két fa közé, hátha a piros színével kicsit elviszi a tekintetet.., Hydrocotile Leucocephala - ez tök jó lenne ha megindulna, de a levelei vissza perdültek, kicsit idomulnia kell még az új helyhez... Vesicularira ferreri weeping moos -ez adja a falat, igénytelennek de szép élénk zöld mohának tartom. A vízben Anubis nana van - nem akartam helyet veszíteni a víz alatt így is szűkösnek tartom a sziáminak a medencét.. de láttam már olyat hogy kis helyen ahol el tud bújni jól érzi magát , majd meglátom..
A fő aggodalmam a párásító hiánya - késik a szállítmány, meg hogy mit csinálok majd ha nagyobb alga virágzásom lesz..
 
Az alsó két szivacs a kő mögött sajnos penészedni kezdett - feltételezem azért mert az fóliát még rajtahagytam , most hogy leszedtem remélem normalizálódik a helyzet. A szivacsokat easy carboba áztattam be, valahogy ez tűnt helyesnek de lehet van más megoldás is. A fákon kezd megjelenni egyfajta harmatszerű penész kis mennyiségben , ezt úgy hagytam nincs még ötletem rá... ha te aki ezeket a sorokat olvasod nyugodtan megtörheted a csendet és adhatsz ötletet .. A halat most kivettem a medencéből amíg ez a penészes dolog meg nem oldódik.
 
Sajnos három napig nem voltam otthon és ennyi elég is volt hogy bedőljön a rendszer. Talán mind a fólia teljes eltávolítása és a túlzott easy carbo okozhatta a problémát, nem tudom. Minden esetre a növények 30% elrohadt ki kellett szednem őket, az úszó növények elbarnultak és penészedtek, a moha is elég barnás de annak adok még esélyt hátha magára talál. Még az anubias levelei is fakók pedig azok igen strapabíróak, hát most ez van... Ma teljes vízcsere volt, újból start bacikat tettem bele, a hal meg vár a sorára a karanténban.. a sárga zöld heti 2x tápozást tovább viszem, nem hiszem hogy ez lenne a gond.. legközelebb ha penész jelenik meg inkább valami direkt lokális dolgot próbálok meg - fülpiszkáló esetleg. A fóliát nem tettem vissza, 10ig megjön a porlasztó addig meglátom melyik növény mennyire strapabíró.. a hydrocotilt sajnálom kicsit -szépen kúszott eddig...
 
Azóta újra indítottam a rendszert végül is egy - két növényen kívül nem sikerült másokat megmenteni. A párásító sokat jelent, kevesebb az elszáradt növényvég, bár egy kis cetlit muszály volt beragasztani egyébként csak oszlopban folyna le a hidegköd, így egy kicsit eloszlik. A penészedés viszont továbbra is gond, ugye az easy carbo eleve mellőzendő, helyette az ajánlott dooa wabi mist használom napi szinten, ennek van penészölő hatása is - kicsit mintha tényleg visszaszorulnának de nem egészen és nem mindehol. Gondoltam direkt penészölő szerre is de ennek nem tenném ki a halat, szóval marad a helyzet. Az is lehet hogy szobahőmérséklet befolyásolja a penész szaporodását... szóval ha valakinek van ötlete ne tartsa magába!! 👍🙂
 
Back
Oldal tetejére