• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY T5 refloktor készítése ATI Powermodul mintára

Guzs Imre

Főkertész
A fény az egyik legfontosabb és a legdrágább alkotóeleme növényes akváriumunk összetevőinek. Bánjunk hát vele takarékosan még akkor is, ha csak egy DIY lámpával világítunk! Ebből kiindulva és mérlegelve a DIY megoldások korlátait én az alábbival próbálkoztam: ATI Powermodul reflektor
ATI Powermodul.jpg
Ha az ATI lámpában jól teszi a dolgát akkor nekem is meg fog felelni és még kivitelezhetőnek is tűnik...
 
Elzarándokoltam hát a helyi vaskereskedésbe és vettem gy tábla (sajnos csak egész táblában adják) 0,6 mm-es alumínium lemezt 1000x2000mm
Először úgy gondoltam, hogy sokkal szélesebb csíkokat kell majd vágnom belőle, de némi méricskélés és papírral végzett próba hajlítgatás után úgy láttam, hogy 90mm széles és a cső hosszának megfelelő csík éppen megtesz. Nálam ez 90x1450mm lett.
IMG_2202.JPG
 
Ilyen hosszú lemezcsíkot kézzel már bajos lenne hajlítgatni, tehát készíteni kellet valami egyszerű sablont.
IMG_2203.JPG
Az alaplapra "Bramach" tetőlécet csavaroztam egymástól 45 mm távolságra. A kész méretnek 50 mm-nek kell lennie, de a lemez úgyis visszarugózik valamennyit ( később kiderült, többet is mint kellene..)
 
Az ívet egy 1"-os ( kb 33mm) vagy egy 3/4 colos (kb 28 mm) acél cső fogja megadni és ezzel tudjuk majd belepréselni is a lemezt a két léc közé. Nekem 3/4-es volt otthon viszont ezt egy kicsit vékonynak találtam ezért ráhúztam egy szivacs tömlőt az átmérőjét növelendő.
IMG_2204.JPG

Készítettem két-két pozícionáló furatot a csőre és a levágott lemez csíkokra is, különben elcsúszna, görbe lenne a végeredmény.
IMG_2205.JPG
 
Én nem tartom jó választásnak az alumínium lemezt, mert hajlamos megmattulni (cégnél, az anyagon néha még fehér sókiválás is van ha direkt vizet kap). Inkább valami vékony , rozsdamentes lemezből volna érdemes ilyent csinálni, azt is hajlítás előtt érdemes polírozni. De vannak azok a fajták, ami eleve védőfóliával vannak ellátva, a karcvédelem miatt, azok alapban is elég fényesek. Én sörös dobozból csináltam, amire alu ragszalagot tettem , szerintem fényesebb mint ez a szálcsiszolt alumínium lemez .
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...52803_ca885435f0c1d72d5234ac4a5cc9fc46_xl.jpg
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...57823_d65ac54e8ffca298636369801744bbc0_xl.jpg
 
Lehet kapni polírozott lemezeket, de az drágább és éppen nem is volt, ezért én Szabó Henrik tanácsára az öntapadós alumínium ragasztót választottam a reflektor fényvisszaverő képességének növelésére.
IMG_2214.JPG
Na, azért nem egy egyszerű történet, egy homorú felületű csatorna belsejébe ráncmentesen beleragasztani...:banghead:
Az ablaktisztító viszont nagy segítség minden ilyen öntapadós nyavalya legyőzésében. Nem szabad sajnálni!!! Majd egy puha ronggyal kisimogatjuk alóla...
IMG_2216.JPG
 
Én nem tartom jó választásnak az alumínium lemezt, mert hajlamos megmattulni (cégnél, az anyagon néha még fehér sókiválás is van ha direkt vizet kap). Inkább valami vékony , rozsdamentes lemezből volna érdemes ilyent csinálni, azt is hajlítás előtt érdemes polírozni. De vannak azok a fajták, ami eleve védőfóliával vannak ellátva, a karcvédelem miatt, azok alapban is elég fényesek. Én sörös dobozból csináltam, amire alu ragszalagot tettem , szerintem fényesebb mint ez a szálcsiszolt alumínium lemez .
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...52803_ca885435f0c1d72d5234ac4a5cc9fc46_xl.jpg
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...57823_d65ac54e8ffca298636369801744bbc0_xl.jpg
Nem vagyok elég gyors, vagy te vagy túl gyors.. :ROFLMAO:
 
@Guzs Imre Ügyes megoldás, köszi hogy dokumentáltad. (Már csak azt kell kitalálnom, hogy tudom ezt a COB ledjeim fölé beépíteni :) )
Maga a munka tényleg elég basic, bárki megcsinálhatja, akinek van kisebb barkácsérzéke illetve felszerelése. A beépítés és/vagy teljes lámpa építés már nyilván más tészta. Tényleg egyedül a lemezvágást érzem advancednek, mert ahhoz spec gép vagy állvány kellhet, ha jól sejtem. Te mit használtál? Gondolom, nem ollót :)
 
@Guzs Imre Tényleg egyedül a lemezvágást érzem advancednek, mert ahhoz spec gép vagy állvány kellhet, ha jól sejtem. Te mit használtál? Gondolom, nem ollót :)

Mezei sarokcsiszolóval ("kis flex") vágtam ki a lemezeket. Kicsit sorjás, le kell csiszolni, de alumíniumnál ez könnyen megy.

(Már csak azt kell kitalálnom, hogy tudom ezt a COB ledjeim fölé beépíteni :) )
- Ezt Henrik már megválaszolta eggyel előbb. Beteszed az akvárium alá a ledeket és és inverz módon félkör tükrökkel megmutatod a fénynek a helyes irányt :eek::p:D
 
Sziasztok!

Esetleg akinek otthon ATI lámpája van és érez magában egy kis vállalkozó kedvet le tudná mérni/rajzolni a reflektort profilból nagyjából méretekkel és hajlítási szögekkel?
Nagyon gondolkodom, hogy megpróbálkoznék én is egy kis barkácsolással... (ami általában hasonló árban lesz, mint a gyári, de az élmény megfizethetetlen :)
 
Sziasztok!

Esetleg akinek otthon ATI lámpája van és érez magában egy kis vállalkozó kedvet le tudná mérni/rajzolni a reflektort profilból nagyjából méretekkel és hajlítási szögekkel?
Nagyon gondolkodom, hogy megpróbálkoznék én is egy kis barkácsolással... (ami általában hasonló árban lesz, mint a gyári, de az élmény megfizethetetlen :)
Volt már korábban egy BEJEGYZÉSEM, amiben kb leírtam a paramétereket, most megkerestem neked..
De előbb: REFLEKTOROK
 
Sziasztok!

Esetleg akinek otthon ATI lámpája van és érez magában egy kis vállalkozó kedvet le tudná mérni/rajzolni a reflektort profilból nagyjából méretekkel és hajlítási szögekkel?
Nagyon gondolkodom, hogy megpróbálkoznék én is egy kis barkácsolással... (ami általában hasonló árban lesz, mint a gyári, de az élmény megfizethetetlen :)
Vagy csak egyszeruen jbl solar reflect. Olcso es meret szerint adjak. A jo benne, hogy a tobb siklapot Te allitod az igenyeidhez, es 100%-os tukrozest produkal. Jo minoseg olcson.
 
Vagy csak egyszeruen jbl solar reflect. Olcso es meret szerint adjak. A jo benne, hogy a tobb siklapot Te allitod az igenyeidhez, es 100%-os tukrozest produkal. Jo minoseg olcson.
JBL solarra értetted, hogy olcsó ? Mert én 6800Ft/darabért találtam a neten 115 centist , és kellene belőle nekem is 4
 
Back
Oldal tetejére