• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY rozsdamentes külső szűrő

Tisztázva a fogalmakat akkor az lenne a kérdésem egy 330 litereshez csőből készült szűrő esetén, milyen átmérőjű, milyen magas szűrő lenne a helyes méret és ezt milyen teljesítményű / vízhozam / kétéltű külső pumával tudnám működtetni. Az egész kérdést az is nehezíti, hogy a technikai cuccok a szoba alatt a szuterénban lennének. Előre is kösz a segítséget.
 
Tisztázva a fogalmakat akkor az lenne a kérdésem egy 330 litereshez csőből készült szűrő esetén, milyen átmérőjű, milyen magas szűrő lenne a helyes méret és ezt milyen teljesítményű / vízhozam / kétéltű külső pumával tudnám működtetni. Az egész kérdést az is nehezíti, hogy a technikai cuccok a szoba alatt a szuterénban lennének. Előre is kösz a segítséget.
Novenyes akvanal a szurotoltet mennyisege a viz terfogat 5-6%-at ajanlott tenni. Igy tudod meretezni a szurot. Vizforgatasnal 8-10x-est ajanlanak. Az, hogy mekkora magassagra kell emelnie a vizet, valamennyit befolyasolhat a pumpa teljesitmenyenek a kivalasztasan.
 
Tisztázva a fogalmakat akkor az lenne a kérdésem egy 330 litereshez csőből készült szűrő esetén, milyen átmérőjű, milyen magas szűrő lenne a helyes méret és ezt milyen teljesítményű / vízhozam / kétéltű külső pumával tudnám működtetni. Az egész kérdést az is nehezíti, hogy a technikai cuccok a szoba alatt a szuterénban lennének. Előre is kösz a segítséget.
A pumpa szempontjából a szintkülönbség csak a be- és kifolyó ágak közötti szintkülönbség, tehát kb 30-40cm, ezért nem számít, hogy a szuterénben van. Persze van némi áramlási veszteség a hosszú cső miatt, de az közel sem egyenlő azzal mintha a pincéből kellene egy tartályból felnyomni a vizet. 3000 liter/h pumpa jó lehet.
A szűrőtérfogattal ne spórolj, főleg, ha nem kell az akvárium alatt elférnie. Ahhoz, hogy netto 5-6% biológiai szűrőanyagot tudjál kényelesen belerakni szerintem kb 8-10% bruttó szűrőtérfogat kell, tehát nálad kb 30liter. ( persze csak ha csinálsz ülepítő részt is, és felül a perlon felett is maradni kell valami térnek)
 
Köszönöm a válaszokat!
A hordó alakú szűrökkel nem szimpatizálok. Véleményem szerint a szélességük miatt a széli részeken minimális lehet az áramlás. Az alján meg a tetején széli részeken meg gyakorlatilag valószínűleg nulla. A két csonk tengelyében meg lehet, hogy túl gyors egy erősebb pumpa esetén. Csöves kialakítás esetén nekem a 30 literhez 1 m magas szűrő kellene. Szerintem a hossza miatt ennek túl nagy lenne az ellenállása! Ezért jutott eszembe, hogy mi lenne ha 0,5 m két csövet kötnék párhuzamosan össze, teljesen azonos töltettel.
 
Köszönöm a válaszokat!
A hordó alakú szűrökkel nem szimpatizálok. Véleményem szerint a szélességük miatt a széli részeken minimális lehet az áramlás. Az alján meg a tetején széli részeken meg gyakorlatilag valószínűleg nulla. A két csonk tengelyében meg lehet, hogy túl gyors egy erősebb pumpa esetén. Csöves kialakítás esetén nekem a 30 literhez 1 m magas szűrő kellene. Szerintem a hossza miatt ennek túl nagy lenne az ellenállása! Ezért jutott eszembe, hogy mi lenne ha 0,5 m két csövet kötnék párhuzamosan össze, teljesen azonos töltettel.
A 2db kisebb szuro jobb megoldas, mint az 1db nagy. Ket komplett szuro, kozosites nelkul. Sokkal jobb aramlast fogsz tudni beallitani az akvaban is.
 
A 2db kisebb szuro jobb megoldas, mint az 1db nagy. Ket komplett szuro, kozosites nelkul. Sokkal jobb aramlast fogsz tudni beallitani az akvaban is.
Nagyon elvadult megoldás lenne, két külön kör két pumpával , az akva hátlapján fúrt négy lyukkal, és az egyik kör akár a szkinner szerepét is betölthetné.
Most kezdek és minden hetekig rágódok. (LED-ek co2 rendelve.)
 
Nagyon elvadult megoldás lenne, két külön kör két pumpával , az akva hátlapján fúrt négy lyukkal, és az egyik kör akár a szkinner szerepét is betölthetné.
Bocs ha lemaradtam valamiről, de mért is kell kifúrni a hátlapját? Minél nagyobb egy akva, célszerűbb 2 szűrőt alá rakni. ;)
 
Köszönöm a válaszokat!
A hordó alakú szűrökkel nem szimpatizálok. Véleményem szerint a szélességük miatt a széli részeken minimális lehet az áramlás. Az alján meg a tetején széli részeken meg gyakorlatilag valószínűleg nulla. A két csonk tengelyében meg lehet, hogy túl gyors egy erősebb pumpa esetén. Csöves kialakítás esetén nekem a 30 literhez 1 m magas szűrő kellene. Szerintem a hossza miatt ennek túl nagy lenne az ellenállása! Ezért jutott eszembe, hogy mi lenne ha 0,5 m két csövet kötnék párhuzamosan össze, teljesen azonos töltettel.
Nézz utána az optimális áramlási sebességnek! Meg fogod látni, hogy nem is olyan előnyös a kis keresztmetszetű, hosszú cső alakú szűrő. Pont azokon a " széli részeken" történik a biológiai szűrés java, ahol lassúbb az áramlás. Keresztül préselsz 3000 litert óránként egy 160-as csövön, az egyáltalán nem optimális.
 
Bocs ha lemaradtam valamiről, de mért is kell kifúrni a hátlapját? Minél nagyobb egy akva, célszerűbb 2 szűrőt alá rakni.
Egy gondolat volt. Az lenne a tervem, hogy ezekbe a csatlakozóba nyomnék bele, egyenes csöveket (mint az esőztetők) csak nem lyukakkal hanem résekkel.
GA-ba láttam valami ilyesmit és nagyon megtetszett. egy nagy négyzet alakú akvában, csak ott a talajból álltak ki. Ott nyitván esztétikai szerepe volt. Arra gondoltam, hogy ha ezek a csövek szembe állnak a frontüveggel kevésbé láthatóak.
 
A két csonk tengelyében meg lehet, hogy túl gyors egy erősebb pumpa esetén.
A két csonk tengelye nem kell, hogy egy egyenes legyen. Nálam pl. ilyen a beömlő:
 

Attachments

  • 20190203_184448.jpg
    20190203_184448.jpg
    168.9 KB · Megtekintések: 59
  • 20190203_184417.jpg
    20190203_184417.jpg
    109.4 KB · Megtekintések: 60
  • 20190203_184518.jpg
    20190203_184518.jpg
    189.3 KB · Megtekintések: 53
Utoljára módosított:
Van jelentősége, alul vagy felül van a beömlő?
Ha felül van akkor a szűrő belsejében kell levezetned és onnan újra fel a vizet. Nincs értelme a gravitáció ellen dolgozni, a szűrő aljában gyűlik össze a trutyi.
 
Ha felül van akkor a szűrő belsejében kell levezetned és onnan újra fel a vizet. Nincs értelme a gravitáció ellen dolgozni, a szűrő aljában gyűlik össze a trutyi.
Én azt mondanám, hogy szűrőtől függ.

A gravitációnak, nincs túl sok jelentősége. Ha a akvárium alatt van, mindegy hogy aluról megy be a víz, vagy felűről. Mért is? mert ha a akvárium alatt van a szűrő, mindegy hogy alul, vagy felül megy be a víz. Előbb keletkezik egy nyomás, és csak utána avatkozik be a szivattyú. Pl. ha beengedjük a vizet a szűrőbe(szivattyú indítás nélkül), haljuk hogy először kiegyenlítődik a nyomás. Ha a szivattyút hamarabb kapcsoljuk be, akkor csak kergetjük a beszorult levegőt.;)

Egy másik pl. , hogy a JBL Greenline szűrők, felülről kezd szűrni a előszűrővel, és ott gyűlik össze a legtöbb trutyi. ;)
 
Én azt mondanám, hogy szűrőtől függ.

A gravitációnak, nincs túl sok jelentősége. Ha a akvárium alatt van, mindegy hogy aluról megy be a víz, vagy felűről. Mért is? mert ha a akvárium alatt van a szűrő, mindegy hogy alul, vagy felül megy be a víz. Előbb keletkezik egy nyomás, és csak utána avatkozik be a szivattyú. Pl. ha beengedjük a vizet a szűrőbe(szivattyú indítás nélkül), haljuk hogy először kiegyenlítődik a nyomás. Ha a szivattyút hamarabb kapcsoljuk be, akkor csak kergetjük a beszorult levegőt.;)

Egy másik pl. , hogy a JBL Greenline szűrők, felülről kezd szűrni a előszűrővel, és ott gyűlik össze a legtöbb trutyi. ;)
Nem akarok okoskoni, nem értek hozzá, de az esetlegesen beszívott levegő kidolgozására csak a felső kifolyó képes nem?
Ha fölül van a befolyó, alul a kifolyó, akkor a szűrő felső részén egyre csak gyűlik a levegő, vagy rosszul gondolom?
 
Nem akarok okoskoni, nem értek hozzá, de az esetlegesen beszívott levegő kidolgozására csak a felső kifolyó képes nem?
Ha fölül van a befolyó, alul a kifolyó, akkor a szűrő felső részén egyre csak gyűlik a levegő, vagy rosszul gondolom?
Logikus.
 
Nem akarok okoskoni, nem értek hozzá, de az esetlegesen beszívott levegő kidolgozására csak a felső kifolyó képes nem?
Ha fölül van a befolyó, alul a kifolyó, akkor a szűrő felső részén egyre csak gyűlik a levegő, vagy rosszul gondolom?
A kifolyó felül van.
A szívó ág lehet alul felül.
 
Nem akarok okoskoni, nem értek hozzá, de az esetlegesen beszívott levegő kidolgozására csak a felső kifolyó képes nem?
Ha fölül van a befolyó, alul a kifolyó, akkor a szűrő felső részén egyre csak gyűlik a levegő, vagy rosszul gondolom?
A pumpa minden gyári szűrőben felül van. Tehát a légbuborék felszáll és a szivattyú "kidolgozza". A légbuborék minden képpen felmegy, mert a szűrőközeg (kosarak) nem légmentesen választják el az alsó és felső részt. A szűrőházban olyan lassú az áramlás, hogy nem kell attól félni, hogy a légbuborékot leviszi és ott vagy akár felül összegyűlik.
Mindkét megoldásra van bőven példa még egy gyártón belül is. Az ember tényleg arra gondol, hogy alul összegyűlik a trutyi, és... de valójában, ez a trutyi fajsúlya alig több, mint a vízé, szóval gyakorlatilag lebeg. Alul akkor gyűlne össze, ha mondjuk homok lenne. De nem az. ;)
 
A pumpa minden gyári szűrőben felül van. Tehát a légbuborék felszáll és a szivattyú "kidolgozza". A légbuborék minden képpen felmegy, mert a szűrőközeg (kosarak) nem légmentesen választják el az alsó és felső részt. A szűrőházban olyan lassú az áramlás, hogy nem kell attól félni, hogy a légbuborékot leviszi és ott vagy akár felül összegyűlik.
Mindkét megoldásra van bőven példa még egy gyártón belül is. Az ember tényleg arra gondol, hogy alul összegyűlik a trutyi, és... de valójában, ez a trutyi fajsúlya alig több, mint a vízé, szóval gyakorlatilag lebeg. Alul akkor gyűlne össze, ha mondjuk homok lenne. De nem az. ;)
Ezt írtam én is ;)
Nyilván egy DIY szűrőben a folyadék lineáris, tehát az egyetlen logikus sorrend, ha alul beérkezik a folyadék, utána végighalad a szűrőközegen, végül a felső részen távozik.
Felső belépés (és kilépés) esetén a szűrő belsejében kéne játszani, hogy megfelelő áramlást lehessen kialakítani, hogy a folyadék áthaladjon a szűrőközegen, ne pedig szűretlenül távozzon
 
Én azt mondanám, hogy szűrőtől függ.

Egy másik pl. , hogy a JBL Greenline szűrők, felülről kezd szűrni a előszűrővel, és ott gyűlik össze a legtöbb trutyi. ;)
Én meg azt, hogy a végtelenségig lehetne cifrázni, elmélkedni és példálózni, de azt elfelejtetted, hogy itt most DIY szűrőről beszélgetünk, amit adott esetben egy egyszerű műhelyben, egyszerű szerszámokkal kell kivitelezni. Ennek rengeteg korlàtja van, amit azért nem árt szem előtt tartani. Ilyen felállás mellet, nagyon bonyolult lenne kosaras szerkezetet kialakítani és a szűrő belsejében trükközni a víz mindenféle irányba vezetésével. 😉
Nekem DIY szűrőm van. Tisztításnàl sokkal egyszerűbb így. Leveszem a fedelet kipakolom a bezsákozott mátrixot és az alján ott a trutyi. Ha fordítva lenne, akkor szétszedéskor, tisztításkor nyakon önteném a szűrőanyagot xarral és csak utána férnék hozzá. Nekem az előző verzió szimpatikusabb.😉 A gravitàciót ezért kevertem bele, mert ilyenkor igenis számít. A szűrő működése közben valóban nincs jelentősége.
 
Back
Oldal tetejére