• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY rozsdamentes külső szűrő

Alternatíva lehet a wilo yonos pico sorozata, pl: wilo yonos pico 25/1-6, mely energiatakarékos, asszem max 40W. 2500l/h-nál tud kb 2,2 m-t. A fogyasztás és a szabályozhatóság jó, árban drágább,de hosszú távon megéri.
Ezek az "A" kategóriásak, mint írtam korábban, szerintem nem alkalmasak külső szűrőkhöz. A leírása alapján ebben is valami nyomásszabályzó van, ami variálja a motor sebességét. Egy fűtésrendszerben a víz magától is megindul, csak nem mindig elég gyorsan és megfelelő sebességgel, az ilyen A kategóriásak csak kicsit rásegítenek, de ha rendesen mozog a víz, akkor csak kis teljesítménnyel szinte csak üresben dolgoznak.
Külső szűrőre szerelve nem tudom, hogy hogyan reagálna , lehet max-on járna, de akkor nem lenne takarékos, vagy alig forgatna, de az is lehet,hogy full megbolondulna és fel-le játszana a fordulattal.

Elméletileg megoldható, hogy a meglévő szűrődet, külső pumpával üzemelteted, ez esetben szerintem érdemes kivenni a rotort, viszont el tudom képzelni, hogy a szűrés hatékonysága csökken, mert a baciknak nem lesz idejük megtisztítani a vizet. Olvastam mattenfilter szűrők tervezésél úgy kell megválasztani a hozzá való pumpát,hogy az a szűrőben ne legyen több a vízmozgás 30cm/pernél.
http://diszhal.info/cikkek/hamburger_mattenfilter.php
Ha kicsinek tartod a vízmozgást, akkor érdemes inkább áramoltató pumpában gondolkodni. Nálam kicsi és nagy akváriumnál is az volt a jelenség, hogy napi szinten kellett az üveget takarítani az algától. Pedig a növények szépen nőttek. Nagy 240-esem, kapott egy Hydor Koraliát, és a napi üvegtakarítás egyből hetire tolódott ki.
 
Ezek az "A" kategóriásak, mint írtam korábban, szerintem nem alkalmasak külső szűrőkhöz. A leírása alapján ebben is valami nyomásszabályzó van, ami variálja a motor sebességét.
A szivattyúban egy beépített frekvenciaváltó van. Ennek segítségével pontosan be lehet állítani a munkapontot (nyomás, térfogatáram) . Mig egy külső szűrő esetén csak 1 munkapont van. Ha kisebb áramlást akarunk az akváriumban akkor fojtunk, de ettől a szivattyú munkapontja nem változik, nem ideális. A frekvenciaváltóval pontosan be lehet állítani, ezért jobb az elektromos fogyasztása.
 
Ezek az "A" kategóriásak, mint írtam korábban, szerintem nem alkalmasak külső szűrőkhöz. A leírása alapján ebben is valami nyomásszabályzó van, ami variálja a motor sebességét. Egy fűtésrendszerben a víz magától is megindul, csak nem mindig elég gyorsan és megfelelő sebességgel, az ilyen A kategóriásak csak kicsit rásegítenek, de ha rendesen mozog a víz, akkor csak kis teljesítménnyel szinte csak üresben dolgoznak.
Külső szűrőre szerelve nem tudom, hogy hogyan reagálna , lehet max-on járna, de akkor nem lenne takarékos, vagy alig forgatna, de az is lehet,hogy full megbolondulna és fel-le játszana a fordulattal.

Elméletileg megoldható, hogy a meglévő szűrődet, külső pumpával üzemelteted, ez esetben szerintem érdemes kivenni a rotort, viszont el tudom képzelni, hogy a szűrés hatékonysága csökken, mert a baciknak nem lesz idejük megtisztítani a vizet. Olvastam mattenfilter szűrők tervezésél úgy kell megválasztani a hozzá való pumpát,hogy az a szűrőben ne legyen több a vízmozgás 30cm/pernél.
http://diszhal.info/cikkek/hamburger_mattenfilter.php
Ha kicsinek tartod a vízmozgást, akkor érdemes inkább áramoltató pumpában gondolkodni. Nálam kicsi és nagy akváriumnál is az volt a jelenség, hogy napi szinten kellett az üveget takarítani az algától. Pedig a növények szépen nőttek. Nagy 240-esem, kapott egy Hydor Koraliát, és a napi üvegtakarítás egyből hetire tolódott ki.


Manuálisan is lehet állítani őket,nekem a fűtésnél egy Grundfos Alpha 2 van.
Tudom állítani hogy auto illetve 1,2,3,fokozat.
 
Manuálisan is lehet állítani őket,nekem a fűtésnél egy Grundfos Alpha 2 van.
Tudom állítani hogy auto illetve 1,2,3,fokozat.
Értem, köszi a felvilágosítást! A kézi állítási lehetőséget nem írták a leírásban, igaz csak a magasztaló reklámszöveget olvastam. De ha manuálisban használjuk, akkor meg kár kiadni érte plusz pénzt :rolleyes: Néztem az enyémet, KSB márkájú, 4 fokozatos, 40,55,65 és 80 wattos a fokozatonkénti fogyasztása. Nálam, fűtésnél a legkisebben megy, és nincs kiugróan magas téli villanyszámlám emiatt, mivel havonta jelentem le az óraállást, persze valamennyi nő, de télen többet is világítunk, meg villanybojlerem van ami ilyenkor a hidegebb víz miatt többet dolgozik. . Szinte biztos vagyok benne, hogy akváriumnál nem kellene a legnagyobb fokozat, nyáron rátettem egy Grundfos UPS 15-50-est a 3,6méteres puha falú medencénkre, max-on 95 wattot fogyaszt, de ekkor, 32mm-es csövezés mellett, a medence közepéig látszottak a fodrok a vízen.
 
No, egy kis változás,lehet, hogy lesz.. A bödön késik, vagy hát később alakítjuk ki... Addig is lenne kérdésem. Most egy 2215ös EHEIM pöfög az aki alatt, ami a 200 lityóhoz vajmi kevés, szerintetek, ha maradna az eheim, csak a nyomó ágra tennék egy eheim pumpát (2 vagy 3ezreset) az működhet? A pumpát később a DIY szűrőhöz is tudnám használni. Mivel a nagyobb pumpának nagyobb a csövezete, úgy gondoltam, hogy rögtön a szűrő előtt és után bővíteném föl... Szerintetek?
Akkor már a vízhozam meglenne, csak a térfogatot kell bővíteni.

Én a 220l-re a 2000l/h pumpát raktam és elég!
Esőztetővel nyomom a vizet és pont ó az áramlás!
Egy 30l-es hordó a szűrésem megpakolva minden jóval!
 
Sziasztok! Olvasgattam ezt a keringető szivattyús megoldást. Azt azért hozzátenném a dologhoz, hogy ezek a fűtési szivattyúk nem rozsdamentes anyagból készülnek mint egy használati melegvízre való cirkulációs szivattyú. Szerintem ez hosszútávon nem túl egészséges megoldás a halakra nézve.
 
Sziasztok! Olvasgattam ezt a keringető szivattyús megoldást. Azt azért hozzátenném a dologhoz, hogy ezek a fűtési szivattyúk nem rozsdamentes anyagból készülnek mint egy használati melegvízre való cirkulációs szivattyú. Szerintem ez hosszútávon nem túl egészséges megoldás a halakra nézve.
Attól, hogy sima öntöttvasból van még nem okozhat gondot folyamatos üzem mellett, főleg mivel a tápokkal amúgy is juttatunk vasat az akváriumba, de ez is annyira minimális, hogy talán ki sem lehetne mutatni. Én még nem láttam olyan szivattyút ami pár év alatt elkopott :D:D. Probléma akkor van, ha sokáig áll szárazon egy ilyen szivattyú, mert akkor egyrészt meg tud ragadni , másrészt első indításkor betolhat némi sárgás vizet az akváriumba. Nálam az automata vízcserélőn dolgozik két ilyen szivattyú, leeresztő persze nem érdekes, a feltöltő oldali, első indításkor csinál ilyent, de aztán soha többet, de azért utána kapott egy szűrőt. Folyamatosan víz van benne, és így minimális a rozsdásodási hajlam . Fűtésen lévő szivattyúm is csak akkor szórakozott, mikor nyáron le volt engedve a rendszerből a víz.
Néztem én is ezeket a rozsdamentes anyagból (pontosabban csak az öntvény ház, mert a bele a simának is rozsdamentes) készült hálózati meleg víz szivattyúkat, de azt láttam, hogy ezek jelentősen kissebb teljesítményűek is , hiszen ott nem kell akkora vízforgatást csinálni mint a fűtésnél, így az kevés lehet egy külső szűrőnek.
Működő megoldás:
Riport Böhler Krisztiánnal a 2011-es H.A.C. győztesével | Nigro Blogja
 
Szia Patzu!
Engem az érdekelne hogy egy hasonló szűrőházat készítek most!
Bár én és egyben ez is a kérdésem hogy csak előszűrőnek használom majd egyenlőre - az adatok egy 240 mm es henger 18 liter űrtartalommal és utána egy 2075 ös Eheim Prof 3 vödrös szűrő!
Én a biológiai szűrő térfogat növelésére szeretném használni -és ez ügyben érdekelne a véleményed hogy ez hasznosan működhet megnövelve a szűrő térfogatot vagy ez nem válik a szűrés hasznára !!
Így felszerelem egy külső szivatyúval ,bár ezt csak végső megoldásnak gondolom -szeretném ha a vödrös szűrő elé kötve előszűrőként működtetném!?
Köszönöm válaszod előre is!! Ha kész természetesen mellékelem a képeket!
 
Sziasztok! most találtam rá erre a topikra, szeretném megmutatni én, illetve egy barátom segítségével milyen külső szűrőt sikerült kreálnunk saváló anyagból. 12L-es a tartály.
XMaWVPfFcntjqFSk9
mTjAaZg61RGnBpFVA
RM8H2cemzJMu8pzs8
t4Vp2AXRZACTDLz19
 
patzu !
Sikerült végül is összehozni azt a szűrőt ????
UI:
Most láttam hogy nem, hát ez nagyon sajnálatos.Elejétől fogva túlmutat a DIY kategorián.
Kár érte, a beleölt idő,munka,pénz stb.stb. már csak eszmei értéket ad neki, de az megfizethetetlen.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Lassan és az eredeti elképzeléstől eltérően, de elkészült a külső szűrő amivel ez a topic indult. :)
Ideiglenesen egy EHEIM-1048 hajtja.
Végül békazár helyett inkább az alábbi megoldást választottam. Biztosabbnak tünt.
26129128_e8856734c55a067ad8dda3bf1390655e_m.jpg 26129132_4be59393bd122ef5061f3af70f82c52a_m.jpg 26129140_8427cd15e066e6ad38222df225698d85_m.jpg
 
Sajnos erre nem tudok válaszolni, mert 90%-ban saját anyagból, úgymond családon belül készült.

Csak azért kérdem, hogy mennyire éri meg az anyagköltség szembe állítva egy gyári szűrővel. Tudom, hogy komplex kérdés és sok minden függvénye.
De szép kivitel![emoji846]
 
Csak azért kérdem, hogy mennyire éri meg az anyagköltség szembe állítva egy gyári szűrővel. Tudom, hogy komplex kérdés és sok minden függvénye.
De szép kivitel![emoji846]
Szerintem ez attól függ milyen méretre van szükséged. Kisebbet szerintem nem érdemes csinálni, anyag és munkaköltség + pumpa már szinte ott vagy a gyárinál, ami szép és jó.
 
Back
Oldal tetejére