• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Nano Led világítás

aDuli

Kertész szaki
Sziasztok!

Mivel tervben van egy 15-20 literes kis nano nálam, ezért már elkezdtem agyalni a világításon és a napokban összedobtam munkában egy lámpatestet 8mm-es plexiből és 2mm-es dobond lemezből(alu szendvicslemez), ja és a pára miatt alulra 1mm-es APet. Minden elemét megrajzoltam vektorosan és marógéppel kimartam. Elég sok meló már maga a marás is összetett mivel a plexibe mind a két oldalon be van süllyesztve 1-1 anyag, aztán a marás után a plexit élpolírozni kell, ha azt akarjuk, hogy úgy csillogjon, mint az ADA aquasky :) A hajlítást egy ismerősöm csinálta, sajnos erre a célra nincs gépünk.. :(
A világításhoz ledszalagot használtam abból is a 5630-as típust. 3x20cm került bele, ha nem lenne elég még bővíthető 2x20cm-el, de szerintem ez is sok már :)
Ma hazajöttem és felraktam a ledszalagot a dibondra és rákötöttem az egészet próbából egy tápra.
A lámpa rögzítése még nincs megcsinálva, de az ötlet már megvan rá csak a megvalósítás van hátra.
Várok hozzá még egy dimmert a jó messzi kínából amivel 0-100% között tudom majd állítani a fényerejét.
A méretei:

29x9cm és 8cm-el lesz az akvárium pereme felett.
Ez csak egy teszt darab, ígazából kíváncsi vagyok, hogy a dibond lemez hogyan vezeti el a ledszalag hőjét, ha majd konkrét akvárium méret lesz akkor úgy fogom megcsinálni, hogy középre essen a világítás panelje. De az is lehet, hogy 2x lesz hajlítva majd és 2 lábbal fog az akin állni.
Továbbá beszéljenek a nagyon jó minőségű képek :D


2014-02-06 20.41.01
by dul.csaba, on Flickr


2014-02-06 20.42.46
by dul.csaba, on Flickr


2014-02-06 20.42.57
by dul.csaba, on Flickr


2014-02-06 20.43.53
by dul.csaba, on Flickr


2014-02-06 20.44.34
by dul.csaba, on Flickr
 
azta :) nekem nagyon bejött !
Vállalod 85 cm szélességben is a marást és a tokozást (én max összeszerelésben és forrasztásban vagyok jó) :)
 
Vállalod 85 cm szélességben is a marást és a tokozást

Lehet róla beszélni, de előre jelzem a plexi nem olcsó, a marás meg végképp nem :D Mondjuk viszonyítás kérdése, ha fából csináltat az ember tetőt az lehet drágább.
Annyi biztos, hogy 85cmen ez a megoldás már nem működik, a 2 oldalon hajlítás necces, erre a méretre már valami ragasztós megoldásban gondolkoznék.
Ez a dibond lemez meg jó lehet mint hőelvezető, legalábbis szalagra, komolyabb powerled leolvasztaná plexistül :D De ezt is tesztelni kell 8 órás üzemekkel, hogy mennyire melegszik, talán hétvégén leszek itthon annyit.
 
Lehet róla beszélni, de előre jelzem a plexi nem olcsó.
új fiúként még nem tudok pü-t írni, de természetesen számoljunk anyag+munkaköltséget, mert ha elszáll a budge nem éri meg :)
112l akvárium fölött lenne, most 2x20W-os fénycső van, gondolom ennél lényegesen jobb/több fényt biztosít

komolyabb powerled leolvasztaná plexistül
lehet, hogy buta kérdés, de üvegből nem lehet megoldani plexi helyett? jó hővezetés, oldalak ragasztva, bár jó kérdés hogy abba tudnak-e dibondnak helyet kivágni
 
lehet, hogy buta kérdés, de üvegből nem lehet megoldani plexi helyett? jó hővezetés, oldalak ragasztva, bár jó kérdés hogy abba tudnak-e dibondnak helyet kivágni

Ez jó kérdés, de én biztos nem csinálnám üvegből...Nehéz, törékeny és a gépi megmunkálása biztos drága.
A dibond lemezt lehet leváltani 1-2mm alulemezre, ez csak próba volt részemről, mert ez az anyag halomban áll bent..
Vagy akár lehet kapni hűtőbordát is méretre vágva és azt beleültetni a plexibe mint az aquaskynál...
De ha ledszalaggal akarod csinálni a világítást ahhoz elég 2mm-es alulemez is.
Amíg nem tudsz írni addig én tesztelem a lámpát csak kell egy hőmérő, de tegnap 3-4 óra után nem volt 40 foknál melegebb a dibond..
 
Sziasztok!

Ma reggel gyorsan összedobtam a rögzítését a lámpának.
A lámpatestbe már eleve bemartam egy 4mm-es nútot az üvegnek, majd simán egy másik plexidarabot rögzítettem kívülre 2 műanyag csavarral.
Egész pofás lett, most már tényleg csak a dimmert és a trafót várom a távolkeletről.
Pár kép a rögzítési megoldásról:


2014-02-12 09.21.00
by dul.csaba, on Flickr


2014-02-12 09.21.22
by dul.csaba, on Flickr


2014-02-12 09.21.44
by dul.csaba, on Flickr
 
nagyon pofás darabb lett, még mindig bejön nagyon
mivel tudod vágni/marni, hogy nem fehéredik ki a vágási felület?

rá kell állni egy egyszerű sorozatgyártásra és a GA-s srácokkal bizniszelni :geek:
 
Annyi biztos, hogy 85cmen ez a megoldás már nem működik, a 2 oldalon hajlítás necces

Garantáltan behajlana :)

Az ELOS akváriumunk sokkal masszívabb akril teteje is meghajlott a 3 T5 leadott hője miatt pedig venti is szívta el a meleget és 24 órás klíma ment.
Ilyen lábat akkor érdemes csinálni, ha a hőtermelés minimális, különben gondok lesznek
 
nagyon pofás darabb lett, még mindig bejön nagyon
mivel tudod vágni/marni, hogy nem fehéredik ki a vágási felület?

Marva van és utána élpolíroztam vízpapír+láng, szóval van vele meló rendesen.
Amúgy egy ilyen kis ördöggel :)



rá kell állni egy egyszerű sorozatgyártásra és a GA-s srácokkal bizniszelni

Elég sok vele a kézi utómunka, mert ha marom akkor polírozni kell, lézerrel vágva nem kell polírozni, de azzal meg nem csinálsz süllyesztést. Utána még a hajlítás is ott van. Ha ragasztod akkor meg szintén nem jöhet szóba a lézer, mert az égett plexifelület berepedezik ragasztáskor.
Szóval marás->ragasztás->polírozás és így sem 100% hogy nem repedezik be.
Az egyedi gyártáson elgondolkoztam, ha lenne rá mondjuk igény, de ahhoz is tapasztalni kell, kísérletezni stb. Magát a plexitestet nem gond megcsinálni, azt be is vállalom.
 
Garantáltan behajlana :)

Az ELOS akváriumunk sokkal masszívabb akril teteje is meghajlott a 3 T5 leadott hője miatt pedig venti is szívta el a meleget és 24 órás klíma ment.
Ilyen lábat akkor érdemes csinálni, ha a hőtermelés minimális, különben gondok lesznek

Az Aquasky megoldással meg lehetne csinálni, mert ott a hűtőborda ad azért tartást a dolognak esetleg kicsit vastagabb plexivel, vagy merevítést adni neki.
Tervezek egy nagyobb akváriumot is majd idén arra valami olyasmit fogok építeni, az egy jól átgondolt, egyszerű de nagyszerű konstrukció és könnyen koppintható :D
 
Na az van hogy több mint 10 órája megy full gázon és nem volt 38 fok fölött a cucc szóval szerintem ebben a méretben ez egy jó megoldás :)
Nagyon hosszban meg lehet kapni hűtőbordát szép vékonyat és azt süllyeszteni bele a 10mm-es plexibe és az megadja a merevséget az egésznek.
 
Hali! Te amúgy plexivel dolgozol fôállásban?

Szia!

Azzal is :D Digitális nyomdában dolgozom, alapvetően dekorációs célokra használjuk a plexit, világítótáblák stb gyártására.
De van egy elég jó vágó-marógépünk és néha elszabadul a fantáziám :)
Nincs 10 éves rutinom plexi terén, de azért már van némi fogalmam a megmunkálásáról.
 
Back
Oldal tetejére