• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY LED világitás - ahogy én készitem

Egy-két észrevétel:
- ez a led szalag bazijó energia hasznosítású a maga 135 lm/w teljesítményével(y), de ennek megfelelően nagyon sok hőt termel (sajnálom, hogy nem korábban láttam meg a naplódat)
- a plexi tartó, amit csinál(tatt)ál nagyon tetszik:)
- a ledek maghőmérséklete kb 40-45°C fölé nem nagyon kellene menjen (ezt kb még meg tudod markolni), mert ha nagyon meleg, az drasztikusan csökkenti az élettartamát
- ha már vettél hővezető ragasztót, akkor jobb híján felülről ragassz rá valamilyen alu profilt, ezzel javítva a hűtésed hatásfokát (olyasmire gondolj, mint ami a régi analóg erősítők hátsó hűtőbordája volt)
- egy oldalon próbáltam utána olvasni, de nem találtam infót arról, hogy ezeket a nagy teljesítményű led szalagokat mekkora hossztól érdemes mindkét végén megtáplálni (a fényereje így fokozható a gyári adat szerinti teljesítményig)
 
Egy-két észrevétel:
- ez a led szalag bazijó energia hasznosítású a maga 135 lm/w teljesítményével(y), de ennek megfelelően nagyon sok hőt termel (sajnálom, hogy nem korábban láttam meg a naplódat)
- a plexi tartó, amit csinál(tatt)ál nagyon tetszik:)
- a ledek maghőmérséklete kb 40-45°C fölé nem nagyon kellene menjen (ezt kb még meg tudod markolni), mert ha nagyon meleg, az drasztikusan csökkenti az élettartamát
- ha már vettél hővezető ragasztót, akkor jobb híján felülről ragassz rá valamilyen alu profilt, ezzel javítva a hűtésed hatásfokát (olyasmire gondolj, mint ami a régi analóg erősítők hátsó hűtőbordája volt)
- egy oldalon próbáltam utána olvasni, de nem találtam infót arról, hogy ezeket a nagy teljesítményű led szalagokat mekkora hossztól érdemes mindkét végén megtáplálni (a fényereje így fokozható a gyári adat szerinti teljesítményig)


Hétvégén tesztelek, nem akarom magára hagyni, míg nem vagyok otthon -> addig keresek aluminium hűtőbordát, olyan szélességben, hogy a két csíkot átfogja, a magassága nem lenne jó, ha 15 mm -nél nagyobb lenne. Ha ez nem lesz elég, akkor átlátszó műanyag ventillátort teszek rá, az már tuti megfelelő lesz. ;)
Az akvárium a lakás dísze, nem szeretném összecsapni egyik elemét sem, inkább várok akkor még míg megtalálom a megfelelő alkatrészeket
 
Utoljára módosított:
Tetszik a "pilács"! Gratula!
Mivel ragasztottad a plexi lapokat egymáshoz?

Ezt vettem hozzá, nem lettek olyanok az illeszkedő felületek, amilyet szerettem volna, de azért annyira nem zavaró ( olyan,mintha sziloplaszt lenne a két plexi között, sajnos nem teljesen homogén ). De meglepően jól tart.

20160816_074714[1].jpg
 
Szép munka! Kíváncsian várom a fejleményeket!(y) Érdekelnek ezek a LED-es dolgok, de én nem vagyok egy barkács szaki. Szükségem van még mind a 10 ujjamra.:)
Ha világítás cserém lesz, LED-et szeretnék majd én is a T5 helyett.

köszönöm !

kiderül majd a hétvégén, hogyan muzsikál folyamatos üzemben, az eredményt természetesen naplózom
 
Teszteltem a hétvégén a világitást :
kellett sajnos ventilátort felraknom rá, felmelegedett annyira, hogy nem tudtam a kezem rajta tartani.

A ventilátorral jól működik, úgyhogy bekötöm lámpaoltás után a régi helyére.

A ver. 2. -höz megtaláltam a megfelelő hűtőbordát ( 48 USD + szállitás ), a méretek miatt új polikarbonát tartó kell majd :
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    65.7 KB · Megtekintések: 50
  • 2.jpg
    2.jpg
    83.3 KB · Megtekintések: 47
Profi, igényes munka.Gratula.
1x 50cm 8520-as ledszalagom van a 60x30x30 aki felett egy éve.Fényerő nem csökkent. / kb 75°%-on használom/
Melegszik nekem is, de egyáltalán nem tragikus./kézzel simán fogható/
Szemből egy teljes képet mutatnál?.. és még ventilátor elhelyezéssel kapcsolatban is szívesen néznék képet.
 
A ver. 2. -höz megtaláltam a megfelelő hűtőbordát ( 48 USD + szállitás ), a méretek miatt új polikarbonát tartó kell majd :
Rákerestem a képre.
48$ a teljes szett (+végzáró, +lábak), nem? Ha nem, akkor nem jó a forrásod :) Lábak nélkül olcsóbb. Egyébként külföldi rendeléssel ennyiért már kész lámpát is kapsz..
Persze a barkácsolás jó dolog, főleg ha ilyen igényes kivitelben csinálod (y)
 
Rákerestem a képre.
48$ a teljes szett (+végzáró, +lábak), nem? Ha nem, akkor nem jó a forrásod :) Lábak nélkül olcsóbb. Egyébként külföldi rendeléssel ennyiért már kész lámpát is kapsz..
Persze a barkácsolás jó dolog, főleg ha ilyen igényes kivitelben csinálod (y)

igaz, a szett ára annyi, a hűtőborda 22, 5 USD. Nekem nagyon tetszik a polikarbonát keret, azt mindenképp megtartom.
ha sikerül megkapnom, akkor folyt köv. :)
 
Profi, igényes munka.Gratula.
1x 50cm 8520-as ledszalagom van a 60x30x30 aki felett egy éve.Fényerő nem csökkent. / kb 75°%-on használom/
Melegszik nekem is, de egyáltalán nem tragikus./kézzel simán fogható/
Szemből egy teljes képet mutatnál?.. és még ventilátor elhelyezéssel kapcsolatban is szívesen néznék képet.

korábbi kép szemből :

ventilátorost nem tennék fel, mert egy fekete szinű PC hűtő van rajta középen ( 90x90 mm) úgy, hogy mindkét sint tudja hűteni. Mivel nem ilyet képzeltem el, ez ideiglenes megoldás ezért nem mutogatnám ;)


IMG_20160815_212229.jpg
 
Én unalmamban nézelődtem a neten hűtőborda után, hát szép árak vannak, rendesem megdobja. Mondjuk azzal meg kicsit úgy néz ki mint egy "süni". :)
Tényleg, és mi van, ha valami alacsony profilt teszel rá, és a végébe teszel kicsi ventit, ami hosszába átfújja a profil alatt a levegőt, majd a végén pedig ki? Valahogy fektetve lenne rajta a venti, hogy vékonyabb legyen. Olvastam, hogy van valami 10mm vastag "low profil" venti.
Kicsit olyan lenne mint valami óriási videókártya. :)
 
Én unalmamban nézelődtem a neten hűtőborda után, hát szép árak vannak, rendesem megdobja. Mondjuk azzal meg kicsit úgy néz ki mint egy "süni". :)
Tényleg, és mi van, ha valami alacsony profilt teszel rá, és a végébe teszel kicsi ventit, ami hosszába átfújja a profil alatt a levegőt, majd a végén pedig ki? Valahogy fektetve lenne rajta a venti, hogy vékonyabb legyen. Olvastam, hogy van valami 10mm vastag "low profil" venti.
Kicsit olyan lenne mint valami óriási videókártya. :)

szerintem ha egy hűtőbordára kerülnek fel a LED-ek, az elég lesz -> én csak egy sima profilra szereltem, ezért nem elegendő a hűtés.
mindenképpen szeretném ventilátor nélkül megoldani, minél kevésbé lóg a sik fölé, annál szebb
 
Ma csak kipróbáltam, mert kiváncsi voltam, milyen.

Ami van hátra :

- A kábelezést ki kell cserélni, mert kicsit alul lett méretezve, a 2 x 2 A -hez a keresztmetszet kicsi, a csatit is ki kell dobni, az sem jó ( ezek sajnos melegednek ), nem is világit úgy mint mikor próbáltam
- A hűtésben nem vagyok biztos, hogy elegendő lesz, fél óra után elég meleg volt a hűtősin, el kell olvasnom a leirásában, mekkora hőmérsékleten lehet dolgoztatni a LED eket.

Ha lesz időm, megcsinálom valamelyik délután, ha nem akkor csak hétvégén tudom majd.
A végeredményt bejegyzem ide.
Szép munka,igényes :) Grat hozzá :)
 
szerintem ha egy hűtőbordára kerülnek fel a LED-ek, az elég lesz -> én csak egy sima profilra szereltem, ezért nem elegendő a hűtés.
mindenképpen szeretném ventilátor nélkül megoldani, minél kevésbé lóg a sik fölé, annál szebb
Ezzel tökéletesen egyetértek. Viszont a hűtőborda 40 mm magas, ha 10 mm-es plexibe rakod, még akkor is 30 mm-t ki fog emelkedni.

Tényleg, és mi van, ha valami alacsony profilt teszel rá, és a végébe teszel kicsi ventit, ami hosszába átfújja a profil alatt a levegőt, majd a végén pedig ki? Valahogy fektetve lenne rajta a venti, hogy vékonyabb legyen. Olvastam, hogy van valami 10mm vastag "low profil" venti.
Ezen az elven terveztem én is a lámpámat. Pár képet összevadásztam még a készítés idejéből. Nem túl jó képek, de talán ötletet adhatnak. Ha elkéstem vele, talán majd a következő projektedhez.
Nálam is 10 mm a venti és 36 mm a belső tér magassága. A ventilátor szempontjából ezt szerintem simán csökkenthettem volna akár 20 mm-re is, nekem más miatt kellett a magasabb tér. Így is csupán 50 mm a kész méret (anyagvastagságokkal). 2 pár venti, egyik szív, másik fúj. Átsuhan a levegő a lámpán :), érzem az "outputnál" hogy meleg levegő jön ki belőle. A fémlemez csupán kézmeleg, biztosan nem több 40°C-nál, a ventilátorok+hűtőbordák+fémlemez tökéletesen hűtik a power ledeket.
 

Attachments

  • DIY-Light.jpg
    DIY-Light.jpg
    31.7 KB · Megtekintések: 43
  • DIY-Light 2.jpg
    DIY-Light 2.jpg
    59.8 KB · Megtekintések: 37
  • IMG_7554.JPG
    IMG_7554.JPG
    53.1 KB · Megtekintések: 38
  • IMG_20151221_002815.jpg
    IMG_20151221_002815.jpg
    133.7 KB · Megtekintések: 36
  • IMG_20151221_003154.jpg
    IMG_20151221_003154.jpg
    126.6 KB · Megtekintések: 40
Utoljára módosított:
Ezzel tökéletesen egyetértek. Viszont a hűtőborda 40 mm magas, ha 10 mm-es plexibe rakod, még akkor is 30 mm-t ki fog emelkedni.


Ezen az elven terveztem én is a lámpámat. Pár képet összevadásztam még a készítés idejéből. Nem túl jó képek, de talán ötletet adhatnak. Ha elkéstem vele, talán majd a következő projektedhez.
Nálam is 10 mm a venti és 36 mm a belső tér magassága. A ventilátor szempontjából ezt szerintem simán csökkenthettem volna akár 20 mm-re is, nekem más miatt kellett a magasabb tér. Így is csupán 50 mm a kész méret (anyagvastagságokkal). 2 pár venti, egyik szív, másik fúj. Átsuhan a levegő a lámpán :), érzem az "outputnál" hogy meleg levegő jön ki belőle. A fémlemez csupán kézmeleg, biztosan nem több 40°C-nál, a ventilátorok+hűtőbordák+fémlemez tökéletesen hűtik a power ledeket.

Aztaaa, megnéztem a képeket, hát ez is komolyan néz ki! (y) Abszolut hasonlóra, csak egyszerűbbre gondoltam. :)
 
Ezzel tökéletesen egyetértek. Viszont a hűtőborda 40 mm magas, ha 10 mm-es plexibe rakod, még akkor is 30 mm-t ki fog emelkedni.

Lehet hogy csak nyugtatni akarom magam, de ha a bordák látszanak, az nem annyira "szembetűnő". :)
 
Hát ez nagyon vagányan néz ki, gratulálok ehhez az igényes munkához!
A passzív hűtést remélem, hogy így plexivel meg tudod oldani, mert így nagyon mutatós.

Mennyire hasal a lámpatest? Szerinted 110 cm-es mennyire hasalna?
 
Hát ez nagyon vagányan néz ki, gratulálok ehhez az igényes munkához!
A passzív hűtést remélem, hogy így plexivel meg tudod oldani, mert így nagyon mutatós.

Mennyire hasal a lámpatest? Szerinted 110 cm-es mennyire hasalna?

köszönöm :)

Hűtőbordát vadászok, van egy az talán jó lehet, habár beraktam a modellbe, úgy már nem tetszik.

A jelenlegi 60 cm hosszon nem lóg be, de merevítésnek lehet használni az aluprofilt ( a belső részen lehet bele rakni rögzítőt, mert ott nem látszik ).
De lehet hogy érdemesebb ilyen hossznál keresztbe rakni kettőt, vagy 16 -os polikarbonátot választani, talán jobban is mutatna azzal.
 
Back
Oldal tetejére