• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Azért vagy oda annyira a békazenéért. :) Mi az a plagális zárlat ?
Ja, meg Versenycsiga is elmondhatná, miért jobb az áram,- mint a fesz. szabályzás a Ledeknél.
Elmondom szívesen de ezzel már nem akarom @Zsoltiabéka naplóját offolni. :D Rég tanultam már szóval nem tudom a pontos definíciókat. De úgy nagyvonalakban leírom.
Mert a LED nem egy lineáris ellenállás hanem egy dióda. Van egy nyitófeszültség aminél kinyit, ekkor kezd el kb fényleni.
A leden eső feszültség nagyon kicsit változik a minimum és a maximum áram/teljesítmény között. Ha kicsit is a maximum fölé megy a feszültség akkor "ráerőlteti" a táp a ledre, ekkor ami áram átfér a tápon az átmegy :)
Ezért van ellenállás a ledek előtt, így a led áramát szabályozzuk az ellenállással és a tápfeszültséggel. Viszont az ellenálláson veszteség fűtődik el.
Ennél lehet hatékonyabban is áramot szabályozni (kapcsolóüzemű áramgenerátor), van rá célelektronika is. csak hát mivel bonyolultabb ezért (gondolom) drágább is. Valamiért az ellenállásos LED szalag terjedt el. de tényleg nem foglalkoztam még mélyen a témával szóval ennyit tudok kb.
 
Hát igen :) A TC420 működőképes win10-en? A TC421 miben csökkentett tudású? De próbálok kutakodni én is ezügyben az interneten csak még nincs meg :)
"A TC420 működőképes win10-en?" Nem tudom, sosem póbáltam. Az én asztali gépemen Win7 és XP van. Az egyik laptopon WIN10 van, de azt semmire sem használom, nem próbáltam a TC420-al sem.
Viszont a 421 esetében panaszkodnak, hogy a legfrissebb szoftver összeakad a win10-el.
A TC420 perc pontossággal programozható, a TC421 csak fél órás időközökben. Nem nagy tragédia, de egy visszalépés.
 
A TC420 esetén a régiesnek tűnő szoftver amit ráadásul cd-n adnak hozzá riaszt el engem. cd olvasóm csak az autóban van. :ROFLMAO: jó valószínűleg le lehet valahonnan tölteni.
Windows meg csak a céges gépen van, arra meg nem merem feltenni. Egyáltalán megy az win10-en?

Megy win10-en, még telepíteni se kell. Ha érdekel privátban átdobom.
Eszköz se kell hozzá, hogy meg tudd nézni a progit.
 
EZ sem az, de még mindig elérhető és 10-12 USD.
Igen, de rögtön alatta egy válasz: "Kipróbáltuk, egész jó, csak valóban nem tudja az át menetet magától. Úgy lehet csinálni napfelkeltét és nap lementét, hogy emelgeted a programban a %-ot. Így egy kicsit darabos de sokkal olcsóbb mint a tc 420"
Azóta fejlődhetett, de senki nem írt róla egyértelműt. szóval mai árfolyammal és a lassan kötelező vámmal kb pont annyi és annyit is tud mint a Shelly. :D

szerk: Na jó ha lehet 20-30 időzítést csinálni akkor jobb mint a shelly
ha valaki tud még részleteket róla akkor kérem ne fogja vissza :) itt most komoly érdeklődés mutatkozik :D
 
@elektrorudi itt válaszoltam én is :) de ezt valóban elfelejtettem, pedig fontos:
- a hőmérsékletváltozás okozta nyitófeszültség problémákat, ki lehet küszöbölni az áramgenerátorral.
még annyi jutott eszembe hogy a gyártási szórás miatti különbségeket is kiküszöböli.
de lehet hogy már túlságosan kimerítettük mindenki kíváncsiságát :ROFLMAO:
 
Szia. Engem érdekelne, nagyon szeretnék egy ilyen kütyüt ha még megvan?
Sajna már nagyon sokat beleőltem az akvába, dehát ilyen ez a hobbi 😂
Így hát fontos lenne, hogy mennyibe fájna?
Nézegetem a JBL solar effektet, de az még odébb van 😂😂😂
Előre is köszönöm
Szia!
Írtam üzenetet.
 
Elmondom szívesen de ezzel már nem akarom @Zsoltiabéka naplóját offolni. :D Rég tanultam már szóval nem tudom a pontos definíciókat. De úgy nagyvonalakban leírom.
Mert a LED nem egy lineáris ellenállás hanem egy dióda. Van egy nyitófeszültség aminél kinyit, ekkor kezd el kb fényleni.
A leden eső feszültség nagyon kicsit változik a minimum és a maximum áram/teljesítmény között. Ha kicsit is a maximum fölé megy a feszültség akkor "ráerőlteti" a táp a ledre, ekkor ami áram átfér a tápon az átmegy :)
Ezért van ellenállás a ledek előtt, így a led áramát szabályozzuk az ellenállással és a tápfeszültséggel. Viszont az ellenálláson veszteség fűtődik el.
Ennél lehet hatékonyabban is áramot szabályozni (kapcsolóüzemű áramgenerátor), van rá célelektronika is. csak hát mivel bonyolultabb ezért (gondolom) drágább is. Valamiért az ellenállásos LED szalag terjedt el. de tényleg nem foglalkoztam még mélyen a témával szóval ennyit tudok kb.
LED paneles lámpákban (azokra a kör alakú, meg álmennyezetbe valókra gondolok) például ilyen megoldás van általában, és ott egy adott fix kimenetű áramgenerátoros tápegység van. De vágható szalagként ez azért problémásabb, mert a LED-ek darabszámától függene az áramerősség, tehát nem tudnád a szalagot csak úgy simán rákötni egy tápegységre.
 
LED paneles lámpákban (azokra a kör alakú, meg álmennyezetbe valókra gondolok) például ilyen megoldás van általában, és ott egy adott fix kimenetű áramgenerátoros tápegység van. De vágható szalagként ez azért problémásabb, mert a LED-ek darabszámától függene az áramerősség, tehát nem tudnád a szalagot csak úgy simán rákötni egy tápegységre.
A LED panelekben általában olyan szalag van, amiben 11db SMD LED van sorba kötve (nyitófeszültség 30-34V között). Tehát ezek a szalagok 11 ledenként vághatók, DE nem mindegy, hogy hol vágod el! Ugyanis a 11 darabos szakaszok párhuzamosan vannak kötve. Csak ott vágható el, ahol a 11 darabos szakaszok találkoznak. Persze ez csak úgy általában, a LED panelekre vonatkoznak, mert van ettől eltérő gyakorlat is. Pl. 3db SMD LED sorbakötve, de ellenállás nélkül. Ezek általában 1-3 wattos kis lámpákban szoktak lenni, egy pici áramgenerátoros tápegységgel, aminek a kimenő feszültsége 8-11V között van. ... és a variációk száma végtelen. Most is van nálam 10-12 ilyen lámpa "javításon". Persze sosem lesz kész, mert a belevaló tápokat csak Kínából lehet rendelni, minimum 1000 db-os tételben. Alkatrész szinten meg nem érdemes javítani.
 
Láttam egyébként direkt akváriumba ajánlott növényes LED szalagot, amiben 5 piros/1 kék vagy valami hasonló elrendezés ismételte magát.
Az ebben lévő pirosak vajon különbözhetnek egy sima piros LED szalagtól?
 
Láttam egyébként direkt akváriumba ajánlott növényes LED szalagot, amiben 5 piros/1 kék vagy valami hasonló elrendezés ismételte magát.
Az ebben lévő pirosak vajon különbözhetnek egy sima piros LED szalagtól?
Nem ajanlott a szines novenyes szalagoknak bedolni, 10 eves technologia. Azota sokkal jobb minosegu ledeket lehet kapni, olvass vissza a topicban, tobbszor is le lett mar irva.
 
Lehet hogy rosszul olvastam akkor, de pont arra gondolok, hogy valaki még a 95-ös CRI-s szalag mellett is használ piros szalagot a növények miatt.
Piros szalag kiegeszitesnek, akkor erdemes, ha 650nm szerzel (nem fogsz, 630atkapni mindenfele), a legtobben a latvany miatt teszik melle (meg megszokasbol) mert hideg nekik a feny. Novenyes piros/keket irtal az elozo hozzaszolasban, nem pirosat. Kekbol van eleg minden hidegfeher szalagban (low highcri) tok felesleges azt is megtolni, barmilyen kevessel is.
 
piros/keket irtal az elozo hozzaszolasban, nem pirosat.
Arra vonatkozott volna a kérdés, hogy a "növényes" piros/kék-ben a piros LED milyensége hogyan viszonyul egy sima piros LED-hez. Lehet-e az előbbinek előnye, vagy felesleges, mert csak rámondják hogy növényes, de ugyan olyan közönséges piros LED van benne, mint egy normál piros szalagban?
 
Arra vonatkozott volna a kérdés, hogy a "növényes" piros/kék-ben a piros LED milyensége hogyan viszonyul egy sima piros LED-hez. Lehet-e az előbbinek előnye, vagy felesleges, mert csak rámondják hogy növényes, de ugyan olyan közönséges piros LED van benne, mint egy normál piros szalagban?
A kék-piros kombos növényes led annyit jelent, hogy olyan hullamhosszon ad fényt, amit a növények fotoszintetizáláshoz használni tudnak.

A mostani high cri-s (fehér) ledek tartalmazzák ugyanezeket a hullámhosszokat, a "növényes" elnevezésűnek sok értelme nincs.

Ennél konkrétabban akkor lehetne válaszolni, ha konkrét termékek konkrét hullámhosszon való teljesítményét kellene összehasonlítani. (Erre irta tsokee h nem mindegy a piros hullámhossza)
 
Back
Oldal tetejére