• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Egy egyszeru dc csatival ledre kotheto dimmert komolynak hivni vicces. Fenycsohoz hol kapsz olyan eszkozt par ezer ftert, amit siman bekotsz a konnektorba ele es maris programozhatod vele a naplemented? (Azt is megneznem hol lehet fel centi vastag armaturat kapni hozzajuk.) Amugy mindegy az erv, ha ragaszkodsz a csohoz nyugodtan, csak ne a led topikban. 😉
Nem akartam senkit lebeszélni, miért is tenném, a jövő egyértelműen a Led-es világításé.
 
Ez igaz, de ha nem dimmelik le a Led-et, akkor semmivel sem nagyobb az élettartama, namost ha olyat gyártanának, ami
leszabályzás nélkül ad le fél teljesítményt, akkor korrektebb lenne a dolog. Persze akkor nem kellene ilyen komoly
dimmelő hozzá. Kicsit árverősnek tűnik, mint a 200W-os minihangfalak egykori divatja.
Vagy nem?
Hát a LEDeket eleve nem jól használják ezek a dimmelők. A LEDeknek az áramát kellene szabályozni, nem a feszültséget. kompakt ledes világításnál a jobbak ezt meg is oldják, de a ledszalagok kicsit gagyibban vannak összerakva. eleve ott vannak ellenállások rajtuk, ami netto pazarlás...
Én úgy tudom ideális esetben a ledeknek jobb a hatásfokuk.
 
Energiabol fenyt hatasfokuk bar rosszabb a ledeknek, de iranyitott fenyt adnak. Gondolj bele a fenycsonel terelot kell hasznalnod es ott eleg sok elveszik. Az elettartamuk is jobb, nem tudod osszetorni es nincs benne veszelyes anyag. Nekunk nem futi az akvat amugy, de van aki arrol panaszkodik.
A ledek hatásfoka messze jobb a fénycsőnél ideális táppal. Persze 100% hatásfokú táp nem létezik, de 92-95 még megfizethető kategória.
Viszont a tápok csúcsteljesítményük közelében tudják ezt a hatásfokot, az alatt sokkal rosszabb lehet, ezért nem érdemes szerintem túlzottan túlméretezni.
Ami pedig nem hatékony energia, az bizony fűti a szobát szépen. Minden ami feleslegesen melegszik (pl 80%hatásfokú táp, vagy dimmer, pl S2 PRO) az pazarolja az energiát. Persze ritka, hogy valami olcsó is és hatékony is :)
Szóval igazad is van meg nem is :) bocsánat nem kötekedésből írtam :)
 
Nemrég egy haveromnál hasonló (aktív hűtéses slim verzió) 200 wattos Optonica tápegységgel kötöttem be ~12 méter 12 wattos ledszalagot - mennyezeti rejtett világításnál, a szalag két végén betáplálva.
Lekapcsolásnál viszonylag hosszasan (>1 sec), erősen villogva kapcsol le a fény. Eléggé zavaró. Meg is kért hogy orvosoljuk a problémát. Kizárólag a tápra gyanakszom, úgyhogy megpróbálom kicserélni. Ebből tanulva - mégha egyetlen termékből nem is szabad általánosítani - én nem ajánlom a márkát.
Ja és ha esetleg van véleményetek arról, hogy nem is a tápegység okozza a problémát, akkor azt szívesen meghallgatom...
Villogásra esetleg megoldás lehetne, ha a kimenetre kötnél egy nagy elkót (2000-3000uF). Villogásnak úgy gondolom lehet esetleg az is az oka, hogy valahol a rendszerben van egy bazi nagy elkó a kimeneten meg egy lényegesen kisebb. Kikapcsolásnál kimenetnél lévő kis elkót a led leszívja kialszik, majd a nagyból feltöltődve felgyullad, így tovább míg a első nagy is kisül.
 
Itt van egy megvalósult projekt Shelly RGBW2 -vel. szerintem én megtaláltam az igazit.
A programozása kicsit tényleg grafikus programozás, de legalább van benne bőven lehetőség. (nem tudom, hogy ez a nem programozó embereket mennyire zavarja :D )
De lehet, hogy van benne valami egyszerűbb felület is.

12 Volton 144Wattot tud összesen, csatornánként 45W (24V-on dupláját)
Wifi hotspot is tud lenni, de tud hálózatra csatlakozni. felhőből is elérhető. mobil appból is. mondjuk szerintem én lokális hálózaton használnám legszívesebben.

8000 HUF
megrendeltem :D majd beszámolok róla, kíváncsi leszek...
 
Villogásra esetleg megoldás lehetne, ha a kimenetre kötnél egy nagy elkót (2000-3000uF). Villogásnak úgy gondolom lehet esetleg az is az oka, hogy valahol a rendszerben van egy bazi nagy elkó a kimeneten meg egy lényegesen kisebb. Kikapcsolásnál kimenetnél lévő kis elkót a led leszívja kialszik, majd a nagyból feltöltődve felgyullad, így tovább míg a első nagy is kisül.
Köszi a tippet. Sajnos nem opció a "tákolgatás", nem akarjuk megúszni az alkatrészcserét sem. Csupán jó lenne előre tudni, hogy melyik alkatrész a hibás.
Amúgy mit értesz rendszer alatt? Az elektromos hálózat teljesen új, ez a világítás is külön áramkörön van.
 
Köszi a tippet. Sajnos nem opció a "tákolgatás", nem akarjuk megúszni az alkatrészcserét sem. Csupán jó lenne előre tudni, hogy melyik alkatrész a hibás.
Amúgy mit értesz rendszer alatt? Az elektromos hálózat teljesen új, ez a világítás is külön áramkörön van.
Nem veletlen dimmelos kapcsolo van hozza? Az lehet nem kompatibilis a szalaggal, mert a nagy reszuket standard izzohoz gyartjak.
Szerk: The first and foremost reason for the LED lights to flicker when turned off is that they might have been installed along with an incompatible dimmer switch. An incompatible dimmer switch will cause the LED light to flicker for a very few seconds or for a minute ( at the maximum) when being turned off.

The incompatible dimmer switch not only creates a flickering of the lights but sometimes might cause a buzzing sound as well.

This flickering and in some cases buzzing can be fixed by replacing the dimmer switch and using the one which is compatible with the LED light. There is a difference between the power used by incandescent bulbs and LED bulbs.

A 40W incandescent bulb needs lesser power than a 9W LED bulbs.
 
Köszi, hogy nem adod fel (miközben én már feladtam) :)
Természetesen nincs dimmer (írtam volna), sima 101-es egypólusú kapcsoló van. De közben - éppen az imént - villamosmérnök barátom felhívott és összegezte: csak a táp okozhatja (pontosabban abban valami kondi, ahogy HuApa is írta), más hibalehetőség nincs! Jelen esetben én csak erre voltam kíváncsi.
 
Köszi a tippet. Sajnos nem opció a "tákolgatás", nem akarjuk megúszni az alkatrészcserét sem. Csupán jó lenne előre tudni, hogy melyik alkatrész a hibás.
Amúgy mit értesz rendszer alatt? Az elektromos hálózat teljesen új, ez a világítás is külön áramkörön van.
tápegységet értettem rajta
 
Ha tényleg arról van szó, hogy hozzáigazíttoták az appban látható értékeket a valós fényerőváltozáshoz, az nagyon korrekt munka.
Ha pedig nem, hanem a dimmelésnek egy olyan "fajtája" ami valóban az egyenes arányos fényerőváltozást eredményezi, akkor helyben vagyunk, pont erről szeretnék informálódni.

Megcsináltam ma éjjel a méréseket (ne legyen más fényforrás), ezt kaptam.

nyers.PNG

ertekek.PNGaranyok.PNG

Szóval majdnem teljesen lineáris. 100%-nál nem tudom, hogy az a 14444 nem egy felső limit-e az eszközön, amivel mértem. Mindig fixen annyi volt, a többi azért +-5-10 luxot ugrált.


Akartam hozzá árammal kapcsolatos adatokat is mérni, de nem találtam olyan csavarhúzót, amivel be tudtam volna tenni az elemet a multiméterbe :D
 
Jó dolognak tűnik. Lehet, hogy a konfigurálása nem lesz egyszerű. Kíváncsian várom a fejleményeket.
Na most így állunk, megjött minden. A tápot kicsit túlméreteztem, a 100W is bőven elég lenne, de mindegy már. A lényeg hogy minőségibb darab, 92% hatásfokkal.
Az a wago nem kell rá, csak először azt hittem, hogy a kapcsoló szálat mindenképp földre kell kötni. de nem, szoftverből minden ilyesmi állítható.
IMG_20210611_151113.jpg
Csatlakoztatása a wifire kb olyan mint minden okos eszköznek. talán ez a legmacerásabb része. Aztán elérhető mobil appból, lokális hálózatról, vagy aki akarja felhőből is (ennek nyaraláskor lehet max jelentősége).
Kétféle módja van: RGB+W vagy 4 "fehér" csatorna külön. Ilyenkor az a kényelmetlen (nekem) hogy az időzítéseket is külön kell felvenni. kb így:

Képernyőkép – 2021-06-11 16-59-58.png
Az fényerő átmenetet az max 5másodpercre lehet állítani, ami szerintem kevés, nem tudom más dimmer miket tud. de ettől kicsit többet vártam. de jó lesz nekem :) és olcsóbb mint 2db S2 pro.
Node red programozást nem láttam benne :D (Ahol láttam ilyet, ott MQTT-vel csinálták, de ezt hagyjuk most).

Holnap rákötöm a ledeket, meg lehet hogy kész is lesz az egész.
 
Na máris belefutottam egy idegesítő dologba a shellyvel. csatornánként csak 7 db időzítést enged meg.
így kb ezt tudom csinálni: 15% 25% 35% 50%, madj este 35% 20% 0%... vagy majd még kitalálom.
Bár 2 csatornám lesz legalább, már csak a teljesítmény miatt is. de lehet hogy így inkább 3 vagy 4... hát el lehet vele játszani :)

Kíváncsi lennék a többi mit tud ehhez képest.
A TC420 mintha okosabb lenne ennél, csak ugye dugdosni kell laptopra. a wifis TC421 meg ahogy nézem még ritkább madár...
@bighlo naplójában meg kiszúrtam egy Magic Home dimmert... kíváncsi lennék arra is. sajnos ahhoz sem lelhető fel több írás mint a shellyhez (de erről majd legalább itt gondoskodok én :D )
 
Na máris belefutottam egy idegesítő dologba a shellyvel. csatornánként csak 7 db időzítést enged meg.
így kb ezt tudom csinálni: 15% 25% 35% 50%, madj este 35% 20% 0%... vagy majd még kitalálom.
Bár 2 csatornám lesz legalább, már csak a teljesítmény miatt is. de lehet hogy így inkább 3 vagy 4... hát el lehet vele játszani :)

Kíváncsi lennék a többi mit tud ehhez képest.
A TC420 mintha okosabb lenne ennél, csak ugye dugdosni kell laptopra. a wifis TC421 meg ahogy nézem még ritkább madár...
@bighlo naplójában meg kiszúrtam egy Magic Home dimmert... kíváncsi lennék arra is. sajnos ahhoz sem lelhető fel több írás mint a shellyhez (de erről majd legalább itt gondoskodok én :D )
Jó lesz az a node-red :D
 
Kész is lett tegnap a nagy mű, csak már nem volt időm írni.. Még ideiglenesen csak oda van csíptetve a fedélben csőfoglalathoz (ezt elfelejtettem fényképezni, de nem is annyira lényeg). Figyelem még egy hétig, ha minden ok, akkor beragasztom.
Végül az egyikbe 2 sor fehér, a másikba 2 sor fehér + 1 rgb került, hogy vöröset emeljek. na ez utóbbi nem jött össze, mert 100% vörös mellett sem látszik belőle semmi, viszont ekkor fűt már rendesen.
Úgyhogy összesen 4 sor fehér nekem elégnek tűnik. de még bővíthetem akármikor. viszont mivel a ledek már így is langyosak, így az esetleges bővítést inkább egy 3. profilra kellene már rakni.

A shellyről eddig az a véleményem hogy hardveresen jó, szoftveresen gyenge. amik zavarnak összefoglalva: napi max 7 időzítés csatornánként, max 5 másodperces átmenet váltáskor.
Ráadásul az átmenet csak akkor működik ha 20%nál nagyobb eltérés van. pl 30%-ról 15%-ra simán hirtelen vált át. míg 30%ról 10-re meg 5másodperces átmenettel. bugos.
Viszont sem a táp sem a shelly nem megy szobahőmérséklet főlé. Jó nincs annyi szalagom hogy teljesen kihajtsam, de megtettem mindent :)

2db 2,5m cat5e UTP kábel került a Shelly és a LEDek közé. nem ezt terveztem, csak kiderült, hogy szokás szerint rosszul tudtam, hogy "van itthon rengeteg vezeték, minek vegyek". :D
Emlékeim szerint 1ampert elvisz egy szál, annyi bőven elég ide. nem is melegszik egy cseppet sem. minden LED csík külön szálat kapott, maradt tartalék is. így kedvemre variálhatom ha akarom.

Összegezve amik be lettek szerelve:
Shelly RGBW2
GLP LED TÁPEGYSÉG GPV-150-12N 150W 12.5V 10A IP67
VTAC LED szalag beltéri 5730-120 - hideg fehér CRI95
VTAC RGB LED szalag
LED ALUMÍNIUM PROFIL SZÉLES [SOLIS] NATÚR 2 MÉTER
ÁTLÁTSZÓ - TRANSPARENT PMMA TAKARÓPROFIL SZÉLES LED PROFILOKHOZ 2 MÉTER
Kötöző doboznak egy hosszabbítókhoz való kültéri esőálló burkolat (kicsit nagy, de a mókusos áruházban olcsó volt)
Végzáró elemek, kábelek, wago.
IMG_20210613_124732.jpgIMG_20210612_162738.jpg

Még egy apró érdekesség, az V-tac RGB LEDből 20cm kuka, mert a vörös jelre a kék, zöld is világított (szabad szemmel durvább volt):
IMG_20210612_213048.jpg
szerk: akváról képet csak a naplómba tettem.
 
Utoljára módosított:
Nagyon tetszik a műved, vannak benne egyedi megoldások :) Például eszembe sem jutott volna az UTP kábel ilyen felhasználása :) A kötődoboz is ötletes :)
Szerintem nem igazán praktikus a WRGB2 szalag. Nagyon kevés plusz vöröset fog hozzáadni az összképhez. Persze írtad is, hogy bármikor tudod bővíteni.
A táp is nagyon jónak tűnik. Sajnálom, hogy annak idején nem jártam jobban utána a dolognak, mert az ára is elég baráti, ráadásul IP67, bár ez is Kínai termék...
Az időzítőhöz pedig talán írnak majd jobb programot. Nem biztos, hogy jól értem: 20%-nál nagyobb eltérésnél 5 másodpercenként változtatja a fényerőt? Ha így van, az szerintem nem olyan nagy probléma.
Szóval összefoglalva nagyon ötletes DIY lámpát készítettél. Azért szeretem ezt a műfajt, mert a saját igényekre lehet szabni mindent :)
 
Back
Oldal tetejére