• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Ebbol is 10%os lepcsos dimmer rajzolodik ki nekem. Ezt hozza is kb a 9.-4. fokozat kozott. Elsonel azert esik olyan nagyot, mert bar valoszinuleg az idozites okes, de nem szamoltak a bemelegedesi idovel, a led nem azonnal kezd vilagitani. es nem teljes fenyerovel Ezutan ugye ez minden lepesnel megvan igy 4.-ig hozza is a vartakat, onnantol viszont valoszinuleg beleer mar a kikapcsolas a bemelegedesi idobe igy azelott lekapcsol, hogy elerte volna a teljes fenyerejet. Ez csak elmelet persze.
Valahol jó úton jársz. Valóban a 10-90% közötti szakaszt érdemes vizsgáni. Igen, egy enyhe exponenciális jelleg valóban felismerhető az egész görbén, de a vizsgált tartományon belül jól közelíti az egyenest.
Szerintem, a legalsó és legfelső szakaszon mérhető eltérés első sorban a LED sebességének (lassúságának) köszönhető. Ez pedig a relatív nagy kapacitása miatt van. Már említttem egy példát, hogy egy közönséges optocsatoló 80kHz környékéig használható. Ez azért van mert az áram felfutó és lefutó élének meredeksége már olyan lapos, hogy gyakorlatilag nem kapcsol ki-be a LED. Tehát egy 600Hz-en működő PWM szabályzó esetében, és szélsőséges kitöltési tényezőt vizsgálva (1% és 99%), szinte be(ki) sem kapcsol a LED, mert az áram átlagos értéke kb. olyan, mint egy 60-80kHz-es jelé, tehát mintha 60-80kHz lenne a PWM kapcsoló jelünk.
Valószínűleg ezzel, valamint a melegedéssel szembesültek a TC-420 gyártása során is, mert a műszaki leírásban még 600Hz-es kimeneti jelet említenek, az én példányomon viszont már csak 300Hz-es jelet mértem.
TC420_25.jpg
 
. Ha már ott tartasz, és elfogadod a segítségemet, szívesen segítek a konkrét probléma megoldásában.

Pont olyan dolgokat kell csinálni, ami eddig nem csináltál! ;)
Szívesen veszem. 9m szalagot szeretnék meghajtani (5730 6m,5050piros 3m)1 vagy 2 s2pro vezérléssel(jelenleg), de még semmit sem vettem meg. ☺️
1. Wrgb-s jelerősítővel is számolhatok?
2. Az s2pro-nak(80w) számít-e, hogy a táp többet ad le, vagy külön tápról menjen?
3. Jelent - e valamit az, hogy egy táp nem dimmelhető?(úgy gondolom, hogy nem, mert arra a vezérlés lesz. 🤔)

Alapvetően mocskosul túl szeretném tolni, hogy ha esetleg bővítek, akkor ne kelljen tápot, jelerősítő cserélni... 🤤IMG_20210608_130149.pngIMG_20210608_130211.png
Vakon fog-e ciceregni...? 🙂
 
Utoljára módosított:
Szívesen veszem. 9m szalagot szeretnék meghajtani (5730 6m,5050piros 3m)1 vagy 2 s2pro vezérléssel(jelenleg), de még semmit sem vettem meg. ☺️
1. Wrgb-s jelerősítővel is számolhatok?
2. Az s2pro-nak(80w) számít-e, hogy a táp többet ad le, vagy külön tápról menjen?
3. Jelent - e valamit az, hogy egy táp nem dimmelhető?(úgy gondolom, hogy nem, mert arra a vezérlés lesz. 🤔)

Alapvetően mocskosul túl szeretném tolni, hogy ha esetleg bővítek, akkor ne kelljen tápot, jelerősítő cserélni... 🤤View attachment 150086View attachment 150087
Vakon fog-e ciceregni...? 🙂
Magánban válaszolok majd, mert...
Azt senki sem tudja, hogy fog-e ciceregni? Attól függ, az adott példányban, hogy sikerült elkészíteni a trafókat?
 
Igen, egy enyhe exponenciális jelleg valóban felismerhető az egész görbén, de a vizsgált tartományon belül jól közelíti az egyenest.
Én úgy gondolom, hogy egy átlagos hobbista szemszögéből tulajdonképpen lényegtelen, hogy milyen a görbe (vagy egyenes). Ami viszont fontos lehet, hogy a lumen/Watt számításnál sokan bekalkulálják a dimmelést, egyenesen arányosan kiszorozva annak mértékével a fényáramot is. Én ezt az elmúlt években vagy tízszer kijavítottam itt a fórumon, legutóbb ugyebár itt, ennek a beszélgetésnek az elején.
tehát az 50%-os számítás nem jó, de nem is baj, felesleges vele foglalkozni.
Hozzáteszem, tényleg nem vagyok hozzáértő, csupán meggyőzhető laikus, akit egyszer már meggyőztek, ezért is terjesztem az igét.
Te viszont - elméletileg hozzáértőként - már nem először cáfoltad a kijelentésemet.
Nem is kell mérni. Ha a kitöltést 50%-ra állítod, akkor a fényerő is pontosan a fele lesz.
Még mindig meggyőzhető vagyok, hogy kül. dimmerek és vezérlők (PWM) másképpen befolyásolják a fényerőt, de az "50% dimmelés = 50% fényerő" állítás véleményem szerint egyik esetben sem igaz. Szóval inkább ezt rakjuk rendbe! Lehetőleg magamfajta laikus számára is érthetően :)
 
Szívesen veszem. 9m szalagot szeretnék meghajtani (5730 6m,5050piros 3m)1 vagy 2 s2pro vezérléssel(jelenleg), de még semmit sem vettem meg. ☺️
1. Wrgb-s jelerősítővel is számolhatok?
2. Az s2pro-nak(80w) számít-e, hogy a táp többet ad le, vagy külön tápról menjen?
3. Jelent - e valamit az, hogy egy táp nem dimmelhető?(úgy gondolom, hogy nem, mert arra a vezérlés lesz. 🤔)

Alapvetően mocskosul túl szeretném tolni, hogy ha esetleg bővítek, akkor ne kelljen tápot, jelerősítő cserélni... 🤤View attachment 150086View attachment 150087
Vakon fog-e ciceregni...? 🙂
Nemrég egy haveromnál hasonló (aktív hűtéses slim verzió) 200 wattos Optonica tápegységgel kötöttem be ~12 méter 12 wattos ledszalagot - mennyezeti rejtett világításnál, a szalag két végén betáplálva.
Lekapcsolásnál viszonylag hosszasan (>1 sec), erősen villogva kapcsol le a fény. Eléggé zavaró. Meg is kért hogy orvosoljuk a problémát. Kizárólag a tápra gyanakszom, úgyhogy megpróbálom kicserélni. Ebből tanulva - mégha egyetlen termékből nem is szabad általánosítani - én nem ajánlom a márkát.
Ja és ha esetleg van véleményetek arról, hogy nem is a tápegység okozza a problémát, akkor azt szívesen meghallgatom...
 
Még mindig meggyőzhető vagyok, hogy kül. dimmerek és vezérlők (PWM) másképpen befolyásolják a fényerőt, de az "50% dimmelés = 50% fényerő" állítás véleményem szerint egyik esetben sem igaz. Szóval inkább ezt rakjuk rendbe! Lehetőleg magamfajta laikus számára is érthetően :)

Nekem a kezdeti teszjeim azt mutatták - de még majd ellenőrzöm - hogy lux-ot mérve 50% dimmelés az appban, 50%-ra vitte le a mért lux-ot. Valószínűleg arról lehet szó, hogy a felhasználói felület így lett kialakítva és elrejti előlem, hogy teljesítményben ez milyen dimmelés ténylegesen
 
Nemrég egy haveromnál hasonló (aktív hűtéses slim verzió) 200 wattos Optonica tápegységgel kötöttem be ~12 méter 12 wattos ledszalagot - mennyezeti rejtett világításnál, a szalag két végén betáplálva.
Lekapcsolásnál viszonylag hosszasan (>1 sec), erősen villogva kapcsol le a fény. Eléggé zavaró. Meg is kért hogy orvosoljuk a problémát. Kizárólag a tápra gyanakszom, úgyhogy megpróbálom kicserélni. Ebből tanulva - mégha egyetlen termékből nem is szabad általánosítani - én nem ajánlom a márkát.
Ja és ha esetleg van véleményetek arról, hogy nem is a tápegység okozza a problémát, akkor azt szívesen meghallgatom...
Most jól megijesztettél... 🥺Pedig árban jó lenne. Remélem @elektrorudi erre is tudja a választ. 🙂
Szerk. : mondjuk a képen lévő passzív hűtéses asszem. 🤔
 
Nekem a kezdeti teszjeim azt mutatták - de még majd ellenőrzöm - hogy lux-ot mérve 50% dimmelés az appban, 50%-ra vitte le a mért lux-ot. Valószínűleg arról lehet szó, hogy a felhasználói felület így lett kialakítva és elrejti előlem, hogy teljesítményben ez milyen dimmelés ténylegesen
Ha tényleg arról van szó, hogy hozzáigazíttoták az appban látható értékeket a valós fényerőváltozáshoz, az nagyon korrekt munka.
Ha pedig nem, hanem a dimmelésnek egy olyan "fajtája" ami valóban az egyenes arányos fényerőváltozást eredményezi, akkor helyben vagyunk, pont erről szeretnék informálódni.
 
Én úgy gondolom, hogy egy átlagos hobbista szemszögéből tulajdonképpen lényegtelen, hogy milyen a görbe (vagy egyenes). Ami viszont fontos lehet, hogy a lumen/Watt számításnál sokan bekalkulálják a dimmelést, egyenesen arányosan kiszorozva annak mértékével a fényáramot is. Én ezt az elmúlt években vagy tízszer kijavítottam itt a fórumon, legutóbb ugyebár itt, ennek a beszélgetésnek az elején.

Hozzáteszem, tényleg nem vagyok hozzáértő, csupán meggyőzhető laikus, akit egyszer már meggyőztek, ezért is terjesztem az igét.
Te viszont - elméletileg hozzáértőként - már nem először cáfoltad a kijelentésemet.

Még mindig meggyőzhető vagyok, hogy kül. dimmerek és vezérlők (PWM) másképpen befolyásolják a fényerőt, de az "50% dimmelés = 50% fényerő" állítás véleményem szerint egyik esetben sem igaz. Szóval inkább ezt rakjuk rendbe! Lehetőleg magamfajta laikus számára is érthetően :)
"Te viszont - elméletileg hozzáértőként - már nem először cáfoltad a kijelentésemet."
Többször nem teszem.
 
Többször nem teszem.
Hát én is belefáradtam már hogy mindenkinek leírogassam. Ezentúl majd figyeljük közösen, hogy hányan indulnak el ezen a vonalon :D
Igazából tényleg sokszor leírtam. És ezért is engedtem el most is nehezen ezt a témát, illetve készítettem mégis mihamarabb egy saját - nyilván pontatlan, de valamire azért talán használható - tesztet, mert borzasztóan zavart, hogy évek óta szembemegyek másokkal és hangoztatok valamit, ami talán nem is úgy van. Viccesen hangzik, de főleg azért inogtam meg, mert elektrorudi nickkel állította valaki az ellenkezőjét :)
szerk: ERRŐL mi a véleményed? Lehet más a jelenség okozója, pl. a ledszalag, vagy ledszalag csatlakozó (érintkezéshiba) stb?
 
Utoljára módosított:
Hát én is belefáradtam már hogy mindenkinek leírogassam. Ezentúl majd figyeljük közösen, hogy hányan indulnak el ezen a vonalon :D
Igazából tényleg sokszor leírtam. És ezért is engedtem el most is nehezen ezt a témát, illetve készítettem mégis mihamarabb egy saját - nyilván pontatlan, de valamire azért talán használható - tesztet, mert borzasztóan zavart, hogy évek óta szembemegyek másokkal és hangoztatok valamit, ami talán nem is úgy van. Viccesen hangzik, de főleg azért inogtam meg, mert elektrorudi nickkel állította valaki az ellenkezőjét :)
szerk: ERRŐL mi a véleményed?
Bar nem minket kerdeztel, azert megirom: szerintem nem 12w/m a szalag valojaban, meg en 4 meterenkent betaplalnam. En is eppen beleestem a 400Wos tap teljesitmenyebe a 15meter 95 cris szalaggal (15*20w a gyari adatokkal). Tettem egy merot a konnektorba es 400W fogyasztast mutatott, levettem a tapot 11V-ra es igy eszik meterenkent 22W-ot es adja a lux meter szerint a 70%at a fenyeronek. Tudok adni olyan 400Wos tapot aminek nem lehet allitani a feszultseget (letort a pecek) ha szeretned kiprobalni masikkal.
 
@elektrorudi nekem küldte privátban, szerintem neked szánta. :

"Szerintem az történik kikapcsoláskor (ha a hálózati feszültséget szüntetik meg), hogy a puffer kondenzátor lassan kisül, és közben a kimeneten próbálja tartani az előírt feszültsget (12 Voltot). De ez nem megy neki, mert a tápfeszültség folyamatosan fogy. Ezáltal beleng a rendszer, amíg a pufferkondenzátor ki nem sül annyira, hogy már a felvillanáshoz sincs elég energia. Akkor végeszakad a villogásnak."
Köszi. Neki is. Sajnos abból, hogy megértem a jelenséget, még nem tudom hogy ez a táp hibája-e, vagy ez egy normális működés ami jó eséllyel másik tápnál is előfordulhat? Gondolok arra, hogy teszemazt az adott ledszalag minősége/hossza/betáplálása okozza ezt a fajta működést és másik táppal is ugyanez lesz, vagy a leírt jelenség rossz működést jelent.

Bar nem minket kerdeztel, azert megirom: szerintem nem 12w/m a szalag valojaban, meg en 4 meterenkent betaplalnam. En is eppen beleestem a 400Wos tap teljesitmenyebe a 15meter 95 cris szalaggal (15*20w a gyari adatokkal). Tettem egy merot a konnektorba es 400W fogyasztast mutatott, levettem a tapot 11V-ra es igy eszik meterenkent 22W-ot es adja a lux meter szerint a 70%at a fenyeronek. Tudok adni olyan 400Wos tapot aminek nem lehet allitani a feszultseget (letort a pecek) ha szeretned kiprobalni masikkal.
Köszönöm a felajánlást, nem élek vele, nem akarok ennyit foglalkozni a dologgal (ide-oda-ide-oda), írogatni mégiscsak más :) Ha legközelebb odamegyek, akkor már vagy nálam lesz minden véglegesen beépítendő dolog, vagy ismét elcsúszik későbbre a feladat.
Amúgy nem hinném hogy itt az a baj, amit írtál. A szalag nem nagy fényerejű, kvázi dekorációs ledszalag (70 lm/W), használtam már máshová is (ahol még ennyire sem méreteztem túl) illetve itt is bőven van tartalék, az elméleti 140 wattra 250 wattos táp...
 
Szívesen veszem. 9m szalagot szeretnék meghajtani (5730 6m,5050piros 3m)1 vagy 2 s2pro vezérléssel(jelenleg), de még semmit sem vettem meg. ☺️
1. Wrgb-s jelerősítővel is számolhatok?
2. Az s2pro-nak(80w) számít-e, hogy a táp többet ad le, vagy külön tápról menjen?
3. Jelent - e valamit az, hogy egy táp nem dimmelhető?(úgy gondolom, hogy nem, mert arra a vezérlés lesz. 🤔)

Alapvetően mocskosul túl szeretném tolni, hogy ha esetleg bővítek, akkor ne kelljen tápot, jelerősítő cserélni... 🤤

Ha lesz majd eredmény vagy publikus információ, megoszthatnád. Engem is foglalkoztat ez a téma, főleg a jelerősítő kérdése :)
 
Én egyet nem értek. (jó nekem :) ) ha annyira melegednek a Ledes világítások, hogy fűtik a lakást meg az akvát,
akkor mégis hogyan lehet annyira jó a hatásfokuk. A hőre elpazarolt energia is a konektorból jön.
Nekem 2x 35 W-os fénycső megy elektronikáról, és nem melegszik, nem kell hűteni stb.
 
Én egyet nem értek. (jó nekem :) ) ha annyira melegednek a Ledes világítások, hogy fűtik a lakást meg az akvát,
akkor mégis hogyan lehet annyira jó a hatásfokuk. A hőre elpazarolt energia is a konektorból jön.
Nekem 2x 35 W-os fénycső megy elektronikáról, és nem melegszik, nem kell hűteni stb.
Energiabol fenyt hatasfokuk bar rosszabb a ledeknek, de iranyitott fenyt adnak. Gondolj bele a fenycsonel terelot kell hasznalnod es ott eleg sok elveszik. Az elettartamuk is jobb, nem tudod osszetorni es nincs benne veszelyes anyag. Nekunk nem futi az akvat amugy, de van aki arrol panaszkodik.
 
Energiabol fenyt hatasfokuk bar rosszabb a ledeknek, de iranyitott fenyt adnak. Gondolj bele a fenycsonel terelot kell hasznalnod es ott eleg sok elveszik. Az elettartamuk is jobb, nem tudod osszetorni es nincs benne veszelyes anyag. Nekunk nem futi az akvat amugy, de van aki arrol panaszkodik.
Ez igaz, de ha nem dimmelik le a Led-et, akkor semmivel sem nagyobb az élettartama, namost ha olyat gyártanának, ami
leszabályzás nélkül ad le fél teljesítményt, akkor korrektebb lenne a dolog. Persze akkor nem kellene ilyen komoly
dimmelő hozzá. Kicsit árverősnek tűnik, mint a 200W-os minihangfalak egykori divatja.
Vagy nem?
 
Ez igaz, de ha nem dimmelik le a Led-et, akkor semmivel sem nagyobb az élettartama, namost ha olyat gyártanának, ami
leszabályzás nélkül ad le fél teljesítményt, akkor korrektebb lenne a dolog. Persze akkor nem kellene ilyen komoly
dimmelő hozzá. Kicsit árverősnek tűnik, mint a 200W-os minihangfalak egykori divatja.
Vagy nem?
Egy egyszeru dc csatival ledre kotheto dimmert komolynak hivni vicces. Fenycsohoz hol kapsz olyan eszkozt par ezer ftert, amit siman bekotsz a konnektorba ele es maris programozhatod vele a naplemented? (Azt is megneznem hol lehet fel centi vastag armaturat kapni hozzajuk.) Amugy mindegy az erv, ha ragaszkodsz a csohoz nyugodtan, csak ne a led topikban. 😉
 
Back
Oldal tetejére