• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Egyébként, tévedés, hogy a növényeknek csak a vörös és kék fényre van szükségük. Igaz, hogy színte csak ezeket hasznosítják, de a többi szín is kell nekik, mert a különböző színek arányai jelzés értékkel bírnak. Még az sem mindegy hogy mikor milyen összetételű fényt kapnak. Többek között ebből is tudják, hogy árnyékos vagy napos helyen vannak, a napszakot és az évszakot is és ennek megfelelően fejlődnek. Szóval ez egy nagyon bonyolult rendszer, amiről még sokmindent nem tudunk. Az biztos, hogy a PAR önmagában nem ad elég információt. Nekünk kár ennyire belemerülni.
Nem tudom, hogy ismeritek-e ezeket és a forrás miatt eléggé marketing szagú is az egész, de azért tanulságos lehet beleolvasni:
https://fluence.science/science-articles/horticulture-lighting-metrics/
https://fluence.science/science-articles/do-plants-use-green-light/
 
Nem tudom, hogy ismeritek-e ezeket és a forrás miatt eléggé marketing szagú is az egész, de azért tanulságos lehet beleolvasni:
https://fluence.science/science-articles/horticulture-lighting-metrics/
https://fluence.science/science-articles/do-plants-use-green-light/
Valóban nagyon tanulságos, jó leírás. Köszi.

Ami kereskedők tollából származik, abban lehet marketing is, de nincs ezzel semmi baj. Nyilván ők is jó cél érdekében végzik a kutatásokat és próbálnak minél jobb terméket előállítani, forgalmazni és népszerűsíteni, ahol csak lehet. Jól van ez így. ;)
 
Mivel rgb, a látható tartományban min. két óriási lyuk van a spektrumában, tehát eleve nem lehet 90CRI felett. Persze a fehér led lehet, de rgbw ledszalagokban miért használnának highCRI ledeket? Ezek nem világítási, hanem dekorációs cêlra készülnek. Az 5050 chip nem COB LED, így a hőleadása is rossz. Ezért sem jó világítási célokra.
A többire vonatkozóan továbbra is az a véleményem amit írtam.
Azért jó kísérletezést!
Nem szeretném belinkelni, de ez a fajta nem dekorációs célú. Egyébként ez a termék: ANRO LED LED szalag beltéri 5050-60 (24 Volt) - RGB+CW+WW FullColor. Van benne természetes és hideg fehér led is. Nem véletlenül 2400 lumen egy méter.
 
Utoljára módosított:
Nem szeretném belinkelni, de ez a fajta nem dekorációs célú. Egyébként ez a termék: ANRO LED LED szalag beltéri 5050-60 (24 Volt) - RGB+CW+WW FullColor. Van benne természetes és hideg fehér led is. Nem véletlenül 2400 lumen egy méter.
Végül is az ára nincs az egekben, egy próbát megér.
De...
""A" minőségi kategóriájú LED szalag, nem "dekor" minőségű!"
Majd 9 pontban sorolják, hogy milyen dekorációs célra ajánlják. ;)
A CRI>90. Ez ugye nem CRI>95 ! (igaz, nem is CRI=80)
A "High Brightness" vajon mit jelent? Mihez képest?
"100 lumen/Watt" ez nem a technika csúcsa. Igaz, mihez képest? A 70-80 lumen/Watt-hoz képest tényleg jó. ;)
Az a jó a LED szalagokban, hogy bárki igen olcsón kísérletezhet vele kedvére. Ha megvesz valaki 100 ezerért egy lámpát, majd kiderül, hogy nem tetszik neki a színe, az nagy szívás. Ha erről kiderül hogy "anyám, nem ilyen lovat akartam", legfeljebb letépi a szalagot, és ragaszt helyette egy másikat. 🍀
 
Ünnepek előtt a Békéscsabai Bartók Béla úti MorpheusPC üzletben hagytam egy métert a természetes fehér fényű CRI 95-ös szalagból, megér egy telefonhívást.
Egyébként számomra 80-20%-os arányban tetszik a hideg fehér-természetes fehér fénye, felesben nagyon sárgának tartom a fényüket. Meleg fehéret biztos nem tennék bele, akkor inkább egy kis pirossal keverném a hideg fehéret.
Köszönöm a lehetőséget, de február 20-ra írják a köv. várható szállítást. Azt megvárom, ha mégsem, akkor hidegfehér szalag. Piros szalag úgy is lesz fölötte a napfelkelte, naplemente miatt, akkor azt kevelem a hideg fehérrel. A Jelenleg úgyis melegfehér neon van fölötte.
 
Sziasztok,

Egy hete üzemel az alábbi világítás.
Szeretnék pár tapasztalatot megosztani ami másnak is hasznos lehet.
  • érdemes lehet a ledszalagok végeinél szigetelő szalagot használni, mert ha bármi miatt egy picit hozzáér az egyik ér az aluprofilhoz, akkor rövidre zárja azt (nekem a TC420 egyik csatornáját tönkre vágta)
  • nem érdemes a plexi lapot felrakni, mert hiába víztiszta, annyit torzít a fényen, hogy a CRI95 már nem is 95, illetve a fényerő kb 10% - t is bukod
  • a plexi lap levétele kb 10-15C°- al alacsonyabb hőmérsékletet eredményezett
  • a 120W névleges összteljesítményű LED szalag alatt 150W - os táp van, mivel 50% - on megy, nem kap a táp 60-70W - nál nagyobb terhelést, mégis cicergett az elején. (5év garos Delta táp) A tapasztalat, hogy a beüzemelés után amikor már folyamatos terhelés kap, a cicergés szép lassan megszűnik. Gondolom be kellett járatódnia.
  • A 43mm széles aluprofilba bekerült 3 sor nagy teljesítményű led hőmérséklete 50% - on kb 40-50 C°lehet, kb olyan 80% - os teljesítménynél kezd el úgy forrósodni, hogy az már nem egészséges.
1579251812038.png
 
Sziasztok,

Egy hete üzemel az alábbi világítás.
Szeretnék pár tapasztalatot megosztani ami másnak is hasznos lehet.
  • érdemes lehet a ledszalagok végeinél szigetelő szalagot használni, mert ha bármi miatt egy picit hozzáér az egyik ér az aluprofilhoz, akkor rövidre zárja azt (nekem a TC420 egyik csatornáját tönkre vágta)
  • nem érdemes a plexi lapot felrakni, mert hiába víztiszta, annyit torzít a fényen, hogy a CRI95 már nem is 95, illetve a fényerő kb 10% - t is bukod
  • a plexi lap levétele kb 10-15C°- al alacsonyabb hőmérsékletet eredményezett
  • a 120W névleges összteljesítményű LED szalag alatt 150W - os táp van, mivel 50% - on megy, nem kap a táp 60-70W - nál nagyobb terhelést, mégis cicergett az elején. (5év garos Delta táp) A tapasztalat, hogy a beüzemelés után amikor már folyamatos terhelés kap, a cicergés szép lassan megszűnik. Gondolom be kellett járatódnia.
  • A 43mm széles aluprofilba bekerült 3 sor nagy teljesítményű led hőmérséklete 50% - on kb 40-50 C°lehet, kb olyan 80% - os teljesítménynél kezd el úgy forrósodni, hogy az már nem egészséges.
View attachment 86164
Én a plexit nem venném le. Az Avar nevű akváriumom felett kb 20-25 cm magasan van a lámpa, de amikor a növények aktívan bubiznak, elég gyakori, hogy egészen a lámpáig felpattannak a víz felszínétől az apró vízcseppek.
 
Sziasztok,

Egy hete üzemel az alábbi világítás.
Szeretnék pár tapasztalatot megosztani ami másnak is hasznos lehet.
  • érdemes lehet a ledszalagok végeinél szigetelő szalagot használni, mert ha bármi miatt egy picit hozzáér az egyik ér az aluprofilhoz, akkor rövidre zárja azt (nekem a TC420 egyik csatornáját tönkre vágta)
  • nem érdemes a plexi lapot felrakni, mert hiába víztiszta, annyit torzít a fényen, hogy a CRI95 már nem is 95, illetve a fényerő kb 10% - t is bukod
  • a plexi lap levétele kb 10-15C°- al alacsonyabb hőmérsékletet eredményezett
  • a 120W névleges összteljesítményű LED szalag alatt 150W - os táp van, mivel 50% - on megy, nem kap a táp 60-70W - nál nagyobb terhelést, mégis cicergett az elején. (5év garos Delta táp) A tapasztalat, hogy a beüzemelés után amikor már folyamatos terhelés kap, a cicergés szép lassan megszűnik. Gondolom be kellett járatódnia.
  • A 43mm széles aluprofilba bekerült 3 sor nagy teljesítményű led hőmérséklete 50% - on kb 40-50 C°lehet, kb olyan 80% - os teljesítménynél kezd el úgy forrósodni, hogy az már nem egészséges.
View attachment 86164
Azért ezek a konkrétumok nem általánosíthatók.

Az alap, hogy a ledszalag végét elektromosan elszigeteljük a hűtő felülettől. Nem is értem, hogy merül fel, hogy nem.

A plexivel azért nem olyan rossz a helyzet és szükség is van rá a növények bubizása miatt felcsapódó apró vízcseppek miatt. A ledszalag nagyon nem szereti ha állandóan nedves.

A tápoknál nincs olyan, hogy bejáródás. Ez nagy butaság. A cicergést többminden okozhatja. Ezt már alaposan kitárgyaltuk, vagy itt, vagy valamelyik ledes topicban. Olvass vissza! Általában laza tekercs vagy vasmag, ill. nem dimmerhez készült táp okozza. Megszűnését is többminden okozhatja, de ezt nem nevezhetjük bejáródásnak és elég véletlenszerű. Legtöbbször nem szűnik meg.

Ha 50%-on 40-50°C a hűtő felület hőmérséklete, akkor elég rossz a hűtés. Az 50°C 100%-on tekinthető elfogadhatónak.
Sajnos a ledszalag gyártók a led chippek túlhajtásával próbálnak minél nagyobb fényerőt kipréselni a ledekből. Ez a ledek sokkal nagyobb mértékű melegedésével jár, amit már nem lehet egy egyszerű alumínium sínnel hűteni.
Érdemes egy kisebb darabbal kipróbálni, az adott ledszalagot, hogy mennyire melegszik és így kiválasztani a megfelelőt. Ha van feszültség állítási lehetőség a tápegységen, akkor érdemes 1-2V-tal csökkenteni a tápfeszültséget.
Vigyázat! Vannak olyan tápok, melyek akkumulátor töltésre alkalmas kimenettel is rendelkeznek. Ezek kimenő feszültsége nem 12V, hanem 13,5V! Ez már simán túlhajtja a 12V-ra készült ledeket.
 
Azért ezek a konkrétumok nem általánosíthatók.

Az alap, hogy a ledszalag végét elektromosan elszigeteljük a hűtő felülettől. Nem is értem, hogy merül fel, hogy nem.

A plexivel azért nem olyan rossz a helyzet és szükség is van rá a növények bubizása miatt felcsapódó apró vízcseppek miatt. A ledszalag nagyon nem szereti ha állandóan nedves.

A tápoknál nincs olyan, hogy bejáródás. Ez nagy butaság. A cicergést többminden okozhatja. Ezt már alaposan kitárgyaltuk, vagy itt, vagy valamelyik ledes topicban. Olvass vissza! Általában laza tekercs vagy vasmag, ill. nem dimmerhez készült táp okozza. Megszűnését is többminden okozhatja, de ezt nem nevezhetjük bejáródásnak és elég véletlenszerű. Legtöbbször nem szűnik meg.

Ha 50%-on 40-50°C a hűtő felület hőmérséklete, akkor elég rossz a hűtés. Az 50°C 100%-on tekinthető elfogadhatónak.
Sajnos a ledszalag gyártók a led chippek túlhajtásával próbálnak minél nagyobb fényerőt kipréselni a ledekből. Ez a ledek sokkal nagyobb mértékű melegedésével jár, amit már nem lehet egy egyszerű alumínium sínnel hűteni.
Érdemes egy kisebb darabbal kipróbálni, az adott ledszalagot, hogy mennyire melegszik és így kiválasztani a megfelelőt. Ha van feszültség állítási lehetőség a tápegységen, akkor érdemes 1-2V-tal csökkenteni a tápfeszültséget.
Vigyázat! Vannak olyan tápok, melyek akkumulátor töltésre alkalmas kimenettel is rendelkeznek. Ezek kimenő feszültsége nem 12V, hanem 13,5V! Ez már simán túlhajtja a 12V-ra készült ledeket.

Senki nem mondta, hogy ezek általános érvényű infók. A saját tapasztalataimat írtam le, ezzel kezdtem a postot.
Mivel az első ilyen jellegű szerelési próbálkozás volt, egy villanyszerelő ismerőssel készült a lámpa, akinek eddig szintén nem volt a kezében még LED szalag, mert más területen dolgozik.
A számodra evidens dolgok, mint a szalagok végének szigetelése, nem biztos, hogy annak is egyértelmű, aki először kezd ilyen projektbe. A hozzászólásom pedig pont a hozzám hasonló, e téren tapasztalattal nem rendelkező, vállalkozó szellemű embereknek szól.

A hűtést pedig biztosan meglehetne jobban is oldani, de mivel a lámpa egy akvárium fölé kerül, nem pedig egy ipari csarnokba, az esztétikum is ott figyel az elvárások listáján. Azért lett így tervezve a lámpa, hogy a 80-90lumen/litert tudja 50% - on is.
 
Senki nem mondta, hogy ezek általános érvényű infók. A saját tapasztalataimat írtam le, ezzel kezdtem a postot.
Mivel az első ilyen jellegű szerelési próbálkozás volt, egy villanyszerelő ismerőssel készült a lámpa, akinek eddig szintén nem volt a kezében még LED szalag, mert más területen dolgozik.
A számodra evidens dolgok, mint a szalagok végének szigetelése, nem biztos, hogy annak is egyértelmű, aki először kezd ilyen projektbe. A hozzászólásom pedig pont a hozzám hasonló, e téren tapasztalattal nem rendelkező, vállalkozó szellemű embereknek szól.

A hűtést pedig biztosan meglehetne jobban is oldani, de mivel a lámpa egy akvárium fölé kerül, nem pedig egy ipari csarnokba, az esztétikum is ott figyel az elvárások listáján. Azért lett így tervezve a lámpa, hogy a 80-90lumen/litert tudja 50% - on is.
Ne vedd támadásnak, amit írtam, inkább segítségnek szántam!
Becsülöm azokat az embereket akik próbálnak létrehozni valamit, akkor is ha még nincs tapasztalatuk benne.
Ettől függetlenül én azt vallom, hogy előbb informálódni kell és csak utána nekiállni készíteni valamit. A felületes informálódás nem elég, mert abból csak a baj lesz. Dehát, ez az én véleményem. Minden esetre én már láttam leégett konyhát, amit egy rossz 12V-os led táp bekötés okozott. Persze nem kell velem egyetérteni.

"Mivel az első ilyen jellegű szerelési próbálkozás volt, egy villanyszerelő ismerőssel készült a lámpa, akinek eddig szintén nem volt a kezében még LED szalag, mert más területen dolgozik.
A számodra evidens dolgok, mint a szalagok végének szigetelése, nem biztos, hogy annak is egyértelmű, aki először kezd ilyen projektbe. A hozzászólásom pedig pont a hozzám hasonló, e téren tapasztalattal nem rendelkező, vállalkozó szellemű embereknek szól."


Ne vedd sértésnek, de ez a "vak vezet világtalant" tipikus esete.
Tudom, hogy jó szándékkal osztottad meg a tapasztalataidat, de nem tartom jó ötletnek olyan megoldások megosztását, amiről az első tapasztalat alapján azt hiszed, hogy helyesek, mert, ha mégsem azok, akkor félrevezethet olyanokat, akik ebből tanulnának.

A hűtéssel kapcsolatban jól gondolkodsz. Ha a hűtést nem lehet növelni, akkor a ledek számának növelése mellett, azok áramát kell csökkenteni. Ezt ledszalagnál, a tápfeszültség 1-2V-os csökkentésével lehet a legegyszerűbben elérni. Nagyobb mértékű feszültség csökkentés a led fényének összetételét is megváltoztatja. Többek között ezért is dimmelünk PWM-mel.
 
Sziasztok. Ma megérkezett minden a LED világításhoz. Már csak valami jó progit kell összehozni a TC420-hoz, hogy minden jól működjön. Van 2 x 70 cm 5730 120SMD/m, 3000Lumen/m Hidegfehér, 2 x 70 cm 5730 120SMD/m, 3000Lumen/m Természetes fehér és 1 x 70 cm 5050 60SMD/m piros szalag. Ha valakinek van hasonló összeálltáshoz jól működő progi, azt megköszönném. :) Köszönöm
 
Sziasztok. Ma megérkezett minden a LED világításhoz. Már csak valami jó progit kell összehozni a TC420-hoz, hogy minden jól működjön. Van 2 x 70 cm 5730 120SMD/m, 3000Lumen/m Hidegfehér, 2 x 70 cm 5730 120SMD/m, 3000Lumen/m Természetes fehér és 1 x 70 cm 5050 60SMD/m piros szalag. Ha valakinek van hasonló összeálltáshoz jól működő progi, azt megköszönném. :) Köszönöm
Mindenkinél más program kell. Jobban jársz, ha megírod magadnak. Úgy is meg kell tanulnod.
A különböző ledeket külön csatornára kösd, így tudod állitgatni a színhőmérsékletet is!
Pl. Napfelkelte először nagyon hideg, mint hajnalban, aztán átmegy vörösesbe (term. fehér + sok vörös), ahogy jön fe a nap, majd szép lassan realizálódik a fényerő és a színhőmérséklet a nappali fénynek megfelelően. Ugyanez visszafelé a naplemente.
 
Utoljára módosított:
Mindenkinél más program kell. Jobban jársz, ha megírod magadnak. Úgy is meg kell tanulnod.
A különböző ledeket külön csatornára kösd, így tudod állitgatni a színhőmérsékletet is!
Pl. Napfelkelte először nagyon hideg, mint hajnalban, aztán átmegy vörösesbe (term. fehér + sok vörös), ahogy jön fe a nap, majd szép lassan realizálódik a fényerő és a színhőmérséklet a nappali fénynek megfelelően. Ugyanez visszafelé a naplemente.
Tegnap írtam egyet ki is próbáltam, de sajnos csalódtam a LED szalagban. Sajnos nem jót adtak, nem lehet dimmelni csak a pirosat. Most keresek megfelelőt.
 
Ez meg hogy lehet? Milyen szalag ez? Még nem láttam olyat, amit nem lehet dimmelni.
Talán 230V-os? Vagy nem 12V-os, hanem áramgenerátoros?
Nem tudom, nem igazán értek hozzá, de nem szépen fokozatosan megy fel vagy halványul el,hanem hirtelen. A piros viszont szépen átmenettel 🤷‍♂️
 
Sziasztok.
Segitséget szeretnék kérni , és tanácsot.
Szeretnék összerakni egy led szalagos villágitást : kb 150*40.
Első kérdésem az lenne ki milyen alap lapot(amire épitem a ledszalagot) tudna ajánlani?
 
Sziasztok.
Segitséget szeretnék kérni , és tanácsot.
Szeretnék összerakni egy led szalagos villágitást : kb 150*40.
Első kérdésem az lenne ki milyen alap lapot(amire épitem a ledszalagot) tudna ajánlani?
Szia!
A legkézenfekvőbb, ilyen méretben, egy legalább 2-3mm vastag alumínium lemez. A széleit 20-30mm hajlíttasd le, hogy meglegyen a merevsége. Ha az össz. szélességének a felébe teszel szalagot (tehát max. 25db 1400 - 1450mm hosszú szalagot), akkor 100%-on járatva sem lesz túl meleg. Persze ha 60-70%-on használod, akkor vagy király.
A másik megoldás, hogy veszel valahonnét alumíniumprofilokat, és széltében valahogy összeerősíted őket. Kinek mi az egyszerűbb?
 
az alu lenezt néztem, de nagyon drágán találtam. alu profilt nem találtam ami jo lenne. esetleg tudol ajánlani?
 
Back
Oldal tetejére