• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Sziasztok!
Persze biztos én csinálok valamit rosszul, de lehet, hogy a lámpában sok a kék?
Szia!
Nem értek hozzá, ezért csak a megfigyelésemet szeretném leírni neked.
  • Kb. másfél éve egy 6400K-es LED panelt használok. Eleinte minden OK volt, aztán elöntöt a fonal alga. Több, mint egy évig küzdöttem vele, sikertelenül. Aztán most már nincs fonal algám, bár a világításon egyáltalán semmit nem változtattam, se időben, se elhelyezésben, se színhőmérsékletben, semmiben.
  • A természetben mindenhol ugyan az a nap süt. Nem hidegebb, nem melegebb fényű. Aztán van olyan víz, amiben csak fonal alga van és minden mást elnyom, és van olyan víz, amiben egy szálat sem találsz.
Biztos, hogy akkora jelentősége van a színhőmérsékletnek???
 
Kedves @H. Gábor !
A tények egyértelműek, amiket készítettél az egyes LED-ek színelemzésénél (101. oldal). Kérdésem lenne, hogy esetleg lenne kedved egy 20W-os full spektrumú COB LED elemzéséhez? Remélhetőleg napokon belül megérkezik nekem kínából, és fogalmam sincs, hogy milyen spektrumban szórja a fényt.
Szólj, ha megvan! Szívesen bemérem.
 
Biztos, hogy akkora jelentősége van a színhőmérsékletnek???
Teny: a viz elnyeli a fenyt. Minel melyebbre mesz annal kevesebb jut le, de nem egyenlo mertekben: piros, sarga, zold sokkal hamarabb elfogy, mint a kek. Ezert is kek ugye az ocean. Az algak kizarolag vizi szervezetek, a novenyeink nem. Ami vizben fejlodott ki, ertelemszeruen azt a spektrumot fogja favorizalni, amibol a legtobb elerheto szamara, a viz feletti szervezeteknek viszont nem nagyon kell valogatniuk.
Az egesz novenyes akvarizalas a rendszeren beluli egyensulyokrol szol (feny, co, tap, ph, gh stb.), miert olyan nehez elhinni, hogy ebbol a fenyen beluli spektrum egyensulya is szerepet jatszik? Ha akarsz talalsz rola rengeteg tanulmanyt, hogy a kek feny hogyan stimulalja az algakat (alga fajtatol fuggoen, a kek feny hasznosabb nekik, mint a piros).
A természetben mindenhol ugyan az a nap süt. Nem hidegebb, nem melegebb fényű. Aztán van olyan víz, amiben csak fonal alga van és minden mást elnyom, és van olyan víz, amiben egy szálat sem találsz.
Telen ugyanabban a pillanatban lott tiszta eges kep Budapesten mas kelvint fog eredmenyezni, mint mondjuk Norvegiaban Tromsø-ban (azonos hosszusagi koron), mert mas szogben esik be a feny, es eltero mennyisegu levegon kell athaladnia, pedig a napfeny ugyanaz. Ha egy edesvizi akvara (alacsony vizoszlopot igenylo novenyek) felteszel egy olyan lampat, ami a tengeri korulmenyeket imitalja (magas vizoszlop = tobb elnyelt piros feny), az minden lesz csak nem idealis.
 
Teny: a viz elnyeli a fenyt. Minel melyebbre mesz annal kevesebb jut le, de nem egyenlo mertekben: piros, sarga, zold sokkal hamarabb elfogy, mint a kek. Ezert is kek ugye az ocean. Az algak kizarolag vizi szervezetek, a novenyeink nem. Ami vizben fejlodott ki, ertelemszeruen azt a spektrumot fogja favorizalni, amibol a legtobb elerheto szamara, a viz feletti szervezeteknek viszont nem nagyon kell valogatniuk.
Az egesz novenyes akvarizalas a rendszeren beluli egyensulyokrol szol (feny, co, tap, ph, gh stb.), miert olyan nehez elhinni, hogy ebbol a fenyen beluli spektrum egyensulya is szerepet jatszik? Ha akarsz talalsz rola rengeteg tanulmanyt, hogy a kek feny hogyan stimulalja az algakat (alga fajtatol fuggoen, a kek feny hasznosabb nekik, mint a piros).

Telen ugyanabban a pillanatban lott tiszta eges kep Budapesten mas kelvint fog eredmenyezni, mint mondjuk Norvegiaban Tromsø-ban (azonos hosszusagi koron), mert mas szogben esik be a feny, es eltero mennyisegu levegon kell athaladnia, pedig a napfeny ugyanaz. Ha egy edesvizi akvara (alacsony vizoszlopot igenylo novenyek) felteszel egy olyan lampat, ami a tengeri korulmenyeket imitalja (magas vizoszlop = tobb elnyelt piros feny), az minden lesz csak nem idealis.
Ezért is kezdtem úgy, hogy "nem értek hozzá". Valamint előre jeleztem, hogy kizárólag a saját tapasztalatomat írtam le a fonal algával kapcsolatban.
Nagyon látványos a video, de megmondom őszintén, semmi különbséget nem láttam 0,5-2 láb között. Öreg vagyok, rossz a szemem. Persze erre is nyilván van a neten fellehető pontos mérési eredmény. ...Viszont egy 155 láb mély akváriumban, tényleg csak a nagy kékség látható, az "algakánaán"....
Ha valóban ilyen komoly szerepe van a kék fénynek az algák szaporodására, akkor nem a CRI>95% felé kellene menni, hanem inkább az erősen meleg színhőmérésklelet tolni, és el lehetne felejteni az algakérdést. Nem? Szerintem sokan feláldoznák a kissé eltolódott spektrumú, kék hiányos látványt, ha az algamentességet ilymódon garantálni lehetne.
A Budapest-Norvégia hasonlatodból (figyelembe véve a fénytörési szöget, valamint az évszakból adódó spektrum eltolódást) éppen az következne, hogy az egyik helyen tiszta fonal alga lenne az összes tó, míg a másik helyen hírből se ismernék. De szerintem ez nem így van.
Tény: sosem jártam Norvégiában, szóval ez is csak egy feltételezés... :unsure:
 
Valamint előre jeleztem, hogy kizárólag a saját tapasztalatomat írtam le a fonal algával kapcsolatban.
Azt irtad le hogy nalad nem a feny okozta az algasodast, ebbol nem kovetkezik az hogy masnal nem fogja.
Ha valóban ilyen komoly szerepe van a kék fénynek az algák szaporodására, akkor nem a CRI>95% felé kellene menni, hanem inkább az erősen meleg színhőmérésklelet tolni, és el lehetne felejteni az algakérdést. Nem?
Nem. Ha van egy hintad, nem ugy csinalsz egyensulyt, hogy a mindent jobb oldal helyett mindent a bal oldalra pakolsz. A Norvegias pelda kizarolag a feny szinhomersekletere koncentralodott, de algasodast nem csak a feny okozhat (ahogy a te peldad is mutatta).
 
Sziasztok!

Van egy 4 milis 2 oldalt hajlított alulemezem. Felülete az elég fényes, ezért kérdezném, hogy jó lehet e lámpatestnek. Amit eddig láttam ott matt volt az alu.

f82c2e358b034e31184f6924075fc1be.jpg
 
meleg 3K, termeszetes 4K, hideg 6K
Jelenleg csak termeszetes feher es hidegfeher kombinacios lampaim vannak. Ha most csinalnek lampat, akkor hideg+meleget tennem bele, csak alacsonyabb meleg aranyban, mint amilyenben a termeszetes fehereim vannak (most h:t > 3:2 v. 2:1).

nem mosta ossze :)

Szia! Végleg elvesztem a hideg -természetes arányban. :D Milyen tapasztalatra alapozod ezt a / mert az írásodból ítélve tapasztalatra alapozol / a hideg- természetes - meleg arányt. És milyet javasolnál? Vagy esetleg csak termésetes fehér?
Továbbá akkor jól értelmezem, hogy a hideg fehér (6500K) a növények miatt hasznosabb, a meleg (3000K), és a természetes (4000K) inkább a látvány miatt hasznos?
Én elsősorban a látványra mennék, nyílván amíg tudom, hogy ez nem megy nagyobb mértékben a növények rovására.
(95CRI-s szalagokban gondolkozom)
 
Szia! Végleg elvesztem a hideg -természetes arányban. :D Milyen tapasztalatra alapozod ezt a / mert az írásodból ítélve tapasztalatra alapozol / a hideg- természetes - meleg arányt. És milyet javasolnál? Vagy esetleg csak termésetes fehér?
Továbbá akkor jól értelmezem, hogy a hideg fehér (6500K) a növények miatt hasznosabb, a meleg (3000K), és a természetes (4000K) inkább a látvány miatt hasznos?
Én elsősorban a látványra mennék, nyílván amíg tudom, hogy ez nem megy nagyobb mértékben a növények rovására.
(95CRI-s szalagokban gondolkozom)
8 lampank uzemel jelenleg 95CRI-s szalaggal: 2db 3:2 h:t, 2db 2:1 h:t, 1db 4:1 h:t, 1db 2,3:0,7 h:t, 1 db csak termeszetes feher , 1 db csak hidegfeher.
Legfobb tapasztalatok (ebbol csak az elso hightech):
744127441374414
A tobbi az garnis, bettas illetve egy munkahelyi.
Termeszetes feheret azert tettunk a hidegfeher melle, hogy egy picit a piros fele billentse a spektrumot, de amint irtam; most mar inkabb meleget tennek bele csak kisebb aranyban (a bemeres mutatta, hogy nem annyival jobb az arany, mint hittem, de akkor mar kesz volt 6 lampa es meg maradt 2 meter szalag).
Latvanyra nagyjabol teljesen mindegy, mert mindegyiknek nagyon szep a fenye, csak a kizarolag melegfeher valoszinuleg mar tul sarga lenne a mi izlesunknek.
 
@ipcuvb rendelkezésemre bocsájtott egy 20W-os fullspectrum COB LED-et, hogy bemérjem a spektrumát. Íme az eredmény.
Nem mondanám, hogy igazi fullspectrum, mivel a zöld teljesen hiányzik belőle. Inkább a vörös és kék ledek keverékére hasonlít a színképe, azzal a különbséggel, hogy ebben van sárga is. Vörösben elég erős. 4000K fehér leddel kiegészítve lehet, hogy egész jó színvisszadadást lehetne elérni vele. Talán egy próbát megér.22e3b292e94ba19defbbaa04f2d2d7cc.jpg7109c7f5bd937116dd024e7e6127c81f.jpg
 
Utoljára módosított:
8 lampank uzemel jelenleg 95CRI-s szalaggal: 2db 3:2 h:t, 2db 2:1 h:t, 1db 4:1 h:t, 1db 2,3:0,7 h:t, 1 db csak termeszetes feher , 1 db csak hidegfeher.
Legfobb tapasztalatok (ebbol csak az elso hightech):
View attachment 74412View attachment 74413View attachment 74414
A tobbi az garnis, bettas illetve egy munkahelyi.
Termeszetes feheret azert tettunk a hidegfeher melle, hogy egy picit a piros fele billentse a spektrumot, de amint irtam; most mar inkabb meleget tennek bele csak kisebb aranyban (a bemeres mutatta, hogy nem annyival jobb az arany, mint hittem, de akkor mar kesz volt 6 lampa es meg maradt 2 meter szalag).
Latvanyra nagyjabol teljesen mindegy, mert mindegyiknek nagyon szep a fenye, csak a kizarolag melegfeher valoszinuleg mar tul sarga lenne a mi izlesunknek.

Szia,

ezek alapján akkor én is meleg fehéret vennék mellé, a tapasztalataid alapján szerinted 3:2 vagy 4:1 arányban lenne kedvezőbb?

Ádám
 
Szia,

ezek alapján akkor én is meleg fehéret vennék mellé, a tapasztalataid alapján szerinted 3:2 vagy 4:1 arányban lenne kedvezőbb?

Ádám
Erre inkabb nem valaszolnek. Az lenne a kedvezobb, amelyik kombinacio neked jobban tetszik. A tisztan 6500K is teljesen jo.

Esetleg ez a kalkulator viszont erdekes lehet mindenkinek:
https://www.waveformlighting.com/horticulture/convert-lux-to-ppfd-online-calculator
+ magyarazat a PPFhez:
https://www.waveformlighting.com/horticulture/what-is-the-difference-between-ppfd-and-ppf
 
Szia,

Ilyen járt már a kezedben? Elvileg 95 vagy 98asnak vettem kb 2 éve. Hamarosan felhasználnám :) Mekkora darabra van szükség a beméréshez?
76636

@tsokee jóvoltából ismét be tudtam mérni néhány Marswal (vagy Marswall vagy Marswell néven is megtalálható) cri95 ledszalagot.
Picit más mint a V-TAC cri95 ledek (képek a korábbi hozzászólásokba
 
Szia,

Ilyen járt már a kezedben? Elvileg 95 vagy 98asnak vettem kb 2 éve. Hamarosan felhasználnám :) Mekkora darabra van szükség a beméréshez?
View attachment 76636
Ilyet még nem vizsgáltam.
A legkisebb darab, amit lehet vágni belőle, az elég a méréshez.
Szerintem ezek a high cri ledek eléggé egy kaptafára készülnek. Az eddigi mérések alapján nem nagyon van köztük különbség a spektrumukat tekintve.
 
Ha érdekel, teszek félre egy darabot.


Ilyet még nem vizsgáltam.
A legkisebb darab, amit lehet vágni belőle, az elég a méréshez.
Szerintem ezek a high cri ledek eléggé egy kaptafára készülnek. Az eddigi mérések alapján nem nagyon van köztük különbség a spektrumukat tekintve.
 
Back
Oldal tetejére