• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Egy sor piros szalag bekoteset en is javaslom! Nonek alatta a novenyek mint a gomba. :)
ne vedd zokon :) mindjárt jön az ".... én meg kéket..." üzenet is :)

lépésenként fogok haladni

először fényerő és spektrum.

a 95 CRI-s led amit tsokee-ék javasoltak mérés szerint tudja a piros és kék spektrumot is.

mondjuk egy olyan mérés nem lenne rossz, hogy vajon egy ilyen "növényes" ledsor 3:1 vagy 4:1 piros-kék hogy egészíti ki a 95CRI-s spektrumát (ha egyáltalán)

A többi gondolom csak "látványgusztus" :)
 
ne vedd zokon :) mindjárt jön az ".... én meg kéket..." üzenet is :)

lépésenként fogok haladni

először fényerő és spektrum.

a 95 CRI-s led amit tsokee-ék javasoltak mérés szerint tudja a piros és kék spektrumot is.

mondjuk egy olyan mérés nem lenne rossz, hogy vajon egy ilyen "növényes" ledsor 3:1 vagy 4:1 piros-kék hogy egészíti ki a 95CRI-s spektrumát (ha egyáltalán)

A többi gondolom csak "látványgusztus" :)
Ha olyan növényes ledszalagra gondolsz, amiben vannak kék és vörös ledek, az nem jó semmire. Olyan kell amiben rózsaszín ledek vannak, mert ezekben olyan fénypor keverék van ami a növényeknek megfelelő spektrumot adja. Látszólag mindegyiknek hasonló a színe, de, ha megnézzük a spektrumát, akkor kiderül, hogy a vörös-kék ledesé elég hiányos.
Egyébként a 95cri ledek mellé nem annyira jó a növényes led, mert összességében túl sok lesz a kék. A növényeknek persze jó, de nem szép.
Vörös ledekkel viszont érdemes kiegészíteni, mert akkor már a napfényhez nagyon hasonló spektrumot kapunk. Igaz hogy a mélyvörös így sem annyi, mint kellene, de ez a látványt kevésbé befolyásolja, a növényeknek viszont jó lenne. Mélyvörös ledszalag viszont nem igazán van ill. ha létezik is, nem olyan teljesítményű ami nekünk kellene. Létezik ilyen led, de nem szalag. Az Interneten találtam olyan spektrumú high cri ledszalagot ami már elég erős vörösben is, de kérdés, hogy valóban olyan-e a spektruma, mint a képeken. Ráadásul elég drága.
 
Bar nem akvarium, de nekunk is erdekes lehet. Olcso feher led szalag vs olcso kek-piros-feher led szalag vs draga feher led szalag.
Köszi a videót, tanulságos volt.
Bár, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ők salátát, meg párolt zöldborsót esznek ebédre, nem jó kis marha steak-et. Szóval, a mérési eredményeiket nem fogadnám el feltétel nélkül! ;)
 
Bar nem akvarium, de nekunk is erdekes lehet. Olcso feher led szalag vs olcso kek-piros-feher led szalag vs draga feher led szalag.


jól értem, hogy ez kb alátámasztja amit Te is mondtál, hogy a jó minőségű fehér nemhogy rosszabb mint a "piros-kék", hanem sokkal jobb...
 
Utoljára módosított:
Ha olyan növényes ledszalagra gondolsz, amiben vannak kék és vörös ledek, az nem jó semmire. Olyan kell amiben rózsaszín ledek vannak, mert ezekben olyan fénypor keverék van ami a növényeknek megfelelő spektrumot adja. Látszólag mindegyiknek hasonló a színe, de, ha megnézzük a spektrumát, akkor kiderül, hogy a vörös-kék ledesé elég hiányos.
Egyébként a 95cri ledek mellé nem annyira jó a növényes led, mert összességében túl sok lesz a kék. A növényeknek persze jó, de nem szép.
Vörös ledekkel viszont érdemes kiegészíteni, mert akkor már a napfényhez nagyon hasonló spektrumot kapunk. Igaz hogy a mélyvörös így sem annyi, mint kellene, de ez a látványt kevésbé befolyásolja, a növényeknek viszont jó lenne. Mélyvörös ledszalag viszont nem igazán van ill. ha létezik is, nem olyan teljesítményű ami nekünk kellene. Létezik ilyen led, de nem szalag. Az Interneten találtam olyan spektrumú high cri ledszalagot ami már elég erős vörösben is, de kérdés, hogy valóban olyan-e a spektruma, mint a képeken. Ráadásul elég drága.

... ez az interneten talált egyáltalán nem biztos, hogy jobb spektrumú mint amit tsokee is használ.

az un növényes ledszalagoknál irt specifikáció szerint pont azt a spektrumot fedik le amiről itt pár oldallal korábban értekeztetek.

nem találtam "rózsaszín" ledet... a növénytermesztő oldalakon ezt a piros.kék kevert megoldást használják általában...
 
... ez az interneten talált egyáltalán nem biztos, hogy jobb spektrumú mint amit tsokee is használ.

az un növényes ledszalagoknál irt specifikáció szerint pont azt a spektrumot fedik le amiről itt pár oldallal korábban értekeztetek.

nem találtam "rózsaszín" ledet... a növénytermesztő oldalakon ezt a piros.kék kevert megoldást használják általában...
Pedig van növényes (rózsaszínű) ledekből álló ledszalag is.

Hogy a high cri V-TAC ledszalagnál vannak-e jobbak, vagy azok is ugyanolyanok, azt nem tudom én sem. Csak azt lehet tudni hogy a gyártók által megadott spektrumkép alapján lehetnek jobbak is, de ezt én sem hiszem el feltétlenül.
 
Igen, de a tápegység dimmelhetősége a fő kérdés! ( előfordulhat, hogy sípol, de nem biztos... )

Nekem most hogy kicsit nagyobb áram folyik át rajta, a dimmer kezdett el sípolni (1 dimmerre 2 akvárium van kötve). Úgyhogy csinálok kötöző dobozból egy dimmer dobozt, amiben a 3 akváriumot külön lehet dimmelni. Akkor újra kevés áram fog átfolyni 1 dimmeren és talán el is hallgat. :) Köszi!
 
Nekem most hogy kicsit nagyobb áram folyik át rajta, a dimmer kezdett el sípolni (1 dimmerre 2 akvárium van kötve). Úgyhogy csinálok kötöző dobozból egy dimmer dobozt, amiben a 3 akváriumot külön lehet dimmelni. Akkor újra kevés áram fog átfolyni 1 dimmeren és talán el is hallgat. :) Köszi!
Eddig még csak olyat hallottam, hogy a tápegység sípol, a dimmeléstől, de úgy látszik a variációk száma végtelen...
Egy tápegységről akarod működtetni a 3 dimmerelt fogyasztót?????
 
Eddig még csak olyat hallottam, hogy a tápegység sípol, a dimmeléstől, de úgy látszik a variációk száma végtelen...
Egy tápegységről akarod működtetni a 3 dimmerelt fogyasztót?????
Igen most is igy megy, annyi kulonbseggel, hogy az egyik dimmerbe 2 akvárium van bekotve a masik dimmerbe 1. A tap egy 100W-os ipari de a harom akvárium fogyasztasa 40W kb.
 
rendeltem:
  • 95CRI szalagot (1-1m hideg fehér és természetes fehéret)
  • 60w-os tápot ( a 2m összes fogyasztása 100%-on 36W lenne , ez a led méretezés szerint 45W-os tápot igényelne 60W-os még langyos se lesz)
  • terkergetős dimmert
  • 1m aluprofilt tiszta búrával
a vezetékeket WAGO 5 bemenetes, bepattinthatós összekötővel közösítettem (ez 8mm "vastag", kellett, hogy kis helyen férjen el a "dizájn" miatt)

a profilok végét (plusz a vezeték összekötőket) egy 3d-nyomtatott, saját tervezésű tokba bújtattam
 
az elkészült lámpát "cápazsinórral" lógattam az akvárium fölé

"cápazsinór"= gyöngyfűzéshez használt, nagyon vékony, erős sodrony (az aluprofilos lámpám nem nehéz, ez a fajta zsinór bőven elbírja, és kinézetre is klassz)

dimmerrel levettem a fényerőből, nehogy megvakuljanak a halak :)

a profil simán megfogható, éppen melegebb a langyosnál
 
Back
Oldal tetejére