• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Nekem van felteve 8520 es annyira nem gaz a szine magaban, mondjuk nalam ugye van meg voros es melegfeher.

btw, az uj diy ledemmel kezd szepen jonni a novenyek szine. Majd teszel fel kepeket.
ezt én sem értem, zöld alapból felesleges hozzá, de kinek mi... megfelelő pirossal egészíteni kell, ugyanis az szinte hiányzik a 8520ból... szerintem jók a színek, ha jól van megválasztva az arány... bőven van olyan, mint egy csöves lámpa, de persze kinek mi tetszik ... régen a csöves volt a mumus, amikor az volt az újdonság, most a led az :D pirosból 5050 az gyengus... 5630 vagy cree menjen... 200l-esemhez most készül, majd úgyis teszek fel a színről képet, de tény, hogy enyémben is lesz a piros mellett meleg fehér is.
 
ezt én sem értem, zöld alapból felesleges hozzá, de kinek mi... megfelelő pirossal egészíteni kell, ugyanis az szinte hiányzik a 8520ból... szerintem jók a színek, ha jól van megválasztva az arány... bőven van olyan, mint egy csöves lámpa, de persze kinek mi tetszik ... régen a csöves volt a mumus, amikor az volt az újdonság, most a led az :D pirosból 5050 az gyengus... 5630 vagy cree menjen... 200l-esemhez most készül, majd úgyis teszek fel a színről képet, de tény, hogy enyémben is lesz a piros mellett meleg fehér is.

Zold annyiban jo, hogy kiemeli a zold novenyeket ugye. Nalam az kell megoldani hogy csak a hidegfeher legyen dimmelheto, a voros es a melegfeher menjen maxon mindig.
 
Zold annyiban jo, hogy kiemeli a zold novenyeket ugye. Nalam az kell megoldani hogy csak a hidegfeher legyen dimmelheto, a voros es a melegfeher menjen maxon mindig.
közben rájöttem én is, hogy valószínű nem a növény igénye miatt kerül bele :) ... hát én tc420-at használok, kösd külön... nekem a mostani ami készül 5 csatornára lesz kötve.
 
Tudnál esetleg pár képet csinálni kikapcsolt állapotban a lámpáról?
jó munkához idő kell, a rosszhoz még több. Itt a kért kép.
Semmi extra aluprofilt használok. a két időkapcsoló a színes és fehér sorokat kapcsolja. Mivel nem dimmelek és nem programozom a szalagokat, a színesek haloványabb kékes-pirosas fénye kapcsol reggel és megy estig, a fehérek 3-4 órát mennek főműsoridőben a növények kedvéért. Így nincs sokk sem a garniknak, halaknak a fel és lekapcsolásnál.
41676133441_b3a6986d20_c.jpgP1410852 by Zsolt, on Flickr
40786257045_4f8efe3980_c.jpgP1410853 by Zsolt, on Flickr
(nem kérek tanácsokat a lámpához, nekem így pont jó)
 
jó munkához idő kell, a rosszhoz még több. Itt a kért kép.
Semmi extra aluprofilt használok. a két időkapcsoló a színes és fehér sorokat kapcsolja. Mivel nem dimmelek és nem programozom a szalagokat, a színesek haloványabb kékes-pirosas fénye kapcsol reggel és megy estig, a fehérek 3-4 órát mennek főműsoridőben a növények kedvéért. Így nincs sokk sem a garniknak, halaknak a fel és lekapcsolásnál.
View attachment 54100P1410852 by Zsolt, on Flickr
View attachment 54101P1410853 by Zsolt, on Flickr
(nem kérek tanácsokat a lámpához, nekem így pont jó)

Köszi! Csak kíváncsi volam hogyan van megoldva;) szép munka!
( nem is kapsz tanácsot :p)
 
jó munkához idő kell, a rosszhoz még több. Itt a kért kép.
Semmi extra aluprofilt használok. a két időkapcsoló a színes és fehér sorokat kapcsolja. Mivel nem dimmelek és nem programozom a szalagokat, a színesek haloványabb kékes-pirosas fénye kapcsol reggel és megy estig, a fehérek 3-4 órát mennek főműsoridőben a növények kedvéért. Így nincs sokk sem a garniknak, halaknak a fel és lekapcsolásnál.
View attachment 54100P1410852 by Zsolt, on Flickr
View attachment 54101P1410853 by Zsolt, on Flickr
(nem kérek tanácsokat a lámpához, nekem így pont jó)
Ha a falikart lefele forditanad akkor is kellene mag a falikar?
[emoji849]
 
jó munkához idő kell, a rosszhoz még több. Itt a kért kép.
Semmi extra aluprofilt használok. a két időkapcsoló a színes és fehér sorokat kapcsolja. Mivel nem dimmelek és nem programozom a szalagokat, a színesek haloványabb kékes-pirosas fénye kapcsol reggel és megy estig, a fehérek 3-4 órát mennek főműsoridőben a növények kedvéért. Így nincs sokk sem a garniknak, halaknak a fel és lekapcsolásnál.
View attachment 54100P1410852 by Zsolt, on Flickr
View attachment 54101P1410853 by Zsolt, on Flickr
(nem kérek tanácsokat a lámpához, nekem így pont jó)
A profilokat hogyan rögzíted egymáshoz? ( főleg a talprészre gondolok)
 
A profilokat hogyan rögzíted egymáshoz? ( főleg a talprészre gondolok)
hát nagyon tudományosan csak összeragasztom őket. Ráadásul nem ehhez vettem a ragasztót hanem még plexihez, mikor abból csináltam a tetőket akváriumokra, és maradt egy csomó. De meglepő módon jól viselik az aluragasztást és a meleget is.
Most rendeltem hőálló ragasztókat keleti barátainktól, többfélét majd megnézem azok mit tudnak.
A ledszalagok öntapadó részével nem vagyok túl elégedett... most is van ahol kicsit elengedte a ragacs és azok a ledek megsűlnek az aluprofil nélkül.
A talp is saját 'találmány' az U profil egyik szárát levágom így L profil lesz ez fekszik fel az akváriumra. A profilok amiken a szalagok is vannak azoknak meg a két végén az U profil mindkét szárát levágom hogy csak vízszintes része maradjon meg (olyan hosszan hogy ne lógjon tovább mint a másik profil és csak egymáshoz ragasztom... nemtom ez mennyire érthető így leírva, de ha kell csinálok erről is fényképet.
le szoktam sorjázni a profilt, de van olyan verzióm ahol szigszalaggal is leragasztottam hogy tuti ne karcolja az üveget ahogy csúsztatom a lámpát ide oda ha benyúlok az akvába :)
 
Szavazásra hívom a társaságot: mi az a vízoszlop magasság, amit (növényes akvárium vonalon) DIY LED-szalagos világítással érdemes világítani? Tegyük fel, hogy gyep nélküli az akva, de a többi növény fényigényesnek tekintendő.
Bocs, de úgy gondolom, hogy erre a kérdésre 0,1m - 2m között bármilyen válasz elfogadható lehet.
Pontosítani kellene, hogy milyen típusú LED szalagból, hány méter? A W/m megadása sem elég, mert gyártótól függően, akár 2x szorzó is lehet a fényhasznosítás között. ... és ha figyelembe vesszük, hogy a fényerő a távolság arányában kb. négyzetesen csökken, meg az adott LED spektrumát, akkor ugye még nagyobb a szórás.
A kérdésben tapasztalt kollégák válaszát talán pontosabban lehetne értékelni, ha a vízoszlop magassága lenne a konstans érték, és ahhoz társítanánk a szükséges LED szalagot. Vagy, ha neked van egy adott magasságú vízoszloppal rendelkező akvád (pl. 50cm), akkor arra kellene rákérdezni, hogy ahhoz ki, milyen DIY LED világítást ajánl? Még egyszer bocs, hogy nem a kérdésedre válaszoltam. :notworthy:
 
Korábban még a fénycsöveknél volt egy olyan szabály , hogy 50 centi felett már a HQI az ajanlott . Én azt mondanám ,hogy kb eddig vilagítanék LED szalaggal is , utana viszont inkább power LED valamilyen lencsével, mivel ezek önmagukban , 120°-ban világítanak, de egy pl 80°-ossal koncentráltabb, mélyebbrehatoló fénycsóvát tudsz az akvárium aljzatára irányítani.
Ha jól néztem, akkor az ADA RGB LED lámpája is ilyen előtétlencsésen van építve.
Korábban nekem is ilyen megoldású lámpám volt, igaz csak 45 centire, de a 243 literes akváriumban 20x3 Wattnyi fehér ,plusz 4 piros Cree LED alatt , a parvula bubizott.
 
A mérnöki szemlélet... :) Kössz Urak a kiegészítést!

Egy LED-T5 hibrid lámpán agyalok, de ha lehet megpróbálnék 50 cm fölé menni, 52,5-55 cm, de feljebb nem. A T5 felett ATI reflektor lenne. A LED mellett szólna a napkelte-napnyugta effekt, a színek variálhatósága és a hosszabb világítási idő kisebb anyagi ráfordítás mellett.

@Victor, pont a Te lámpádon okulva, illetve amit ezzel kapcsolatban írtál egyszer, mennék a szalag felé a power LED helyett. De semmi sincs még kőbe vésve, számolgatom a lehetőségeket.

Egyébként az 50 cm-es T5 szabályt sem tartom komolynak amúgy, ott van példának @AmegA zseniális akváriuma, ahol 50 cm magasság mellett, hatalmas alapterületen (120*67 cm) igen magasról világítva 6 fénycső 5 órában megy/mehet csak. Pár éve volt egy akvám, ahol 50 cm magasságnál reflektor nélkül(!) 0,67 W/l-rel olyan dús HC gyep nőtt, hogy csak lestem.

Messzire visz de belekezdek, hátha van igény a téma kifejtésére, de egy ideje nézegetem itt a naplókat, és egyre többször látom, hogy nem a W/l, vagy lm/l érték az érdekes, hanem a lm/m2. A GA galériában szinte az összes lámpa 40-50 cm magasan van, tehát a fény nagyobb felületen oszlik el, mintha 10-15 cm magasan lenne (mint egy fix lábas LED vagy egy Oddy lámpa esetén, ami az akva peremén csücsül). Na innét indultam el..
 
A mérnöki szemlélet... :) Kössz Urak a kiegészítést!

Egy LED-T5 hibrid lámpán agyalok, de ha lehet megpróbálnék 50 cm fölé menni, 52,5-55 cm, de feljebb nem. A T5 felett ATI reflektor lenne. A LED mellett szólna a napkelte-napnyugta effekt, a színek variálhatósága és a hosszabb világítási idő kisebb anyagi ráfordítás mellett.

@Victor, pont a Te lámpádon okulva, illetve amit ezzel kapcsolatban írtál egyszer, mennék a szalag felé a power LED helyett. De semmi sincs még kőbe vésve, számolgatom a lehetőségeket.

Egyébként az 50 cm-es T5 szabályt sem tartom komolynak amúgy, ott van példának @AmegA zseniális akváriuma, ahol 50 cm magasság mellett, hatalmas alapterületen (120*67 cm) igen magasról világítva 6 fénycső 5 órában megy/mehet csak. Pár éve volt egy akvám, ahol 50 cm magasságnál reflektor nélkül(!) 0,67 W/l-rel olyan dús HC gyep nőtt, hogy csak lestem.

Messzire visz de belekezdek, hátha van igény a téma kifejtésére, de egy ideje nézegetem itt a naplókat, és egyre többször látom, hogy nem a W/l, vagy lm/l érték az érdekes, hanem a lm/m2. A GA galériában szinte az összes lámpa 40-50 cm magasan van, tehát a fény nagyobb felületen oszlik el, mintha 10-15 cm magasan lenne (mint egy fix lábas LED vagy egy Oddy lámpa esetén, ami az akva peremén csücsül). Na innét indultam el..
Vannak azert ledszalagok amik nagyon bikak, de ha 12v-os cob power led chippet valasztasz, az rendesen melyrehato, illetve meglesz a napfelkelte es napnyugta lehetoseg. A 8520 szalag az attores, vagy 5730, de abbol tul kell pakolni, hogy visszabb tudd venni, mert melegszik nagyon. (mondjuk eddig nem volt gond vele direkbe kotve sem.) de ha van ati reflektorod, akkor van egy kimagasloan jo megoldas, amit nem szoktam reklamozni viszont nagyon jarhato es dimmelheto is.
 
Korábban még a fénycsöveknél volt egy olyan szabály , hogy 50 centi felett már a HQI az ajanlott . Én azt mondanám ,hogy kb eddig vilagítanék LED szalaggal is , utana viszont inkább power LED valamilyen lencsével, mivel ezek önmagukban , 120°-ban világítanak, de egy pl 80°-ossal koncentráltabb, mélyebbrehatoló fénycsóvát tudsz az akvárium aljzatára irányítani.
Ha jól néztem, akkor az ADA RGB LED lámpája is ilyen előtétlencsésen van építve.
Korábban nekem is ilyen megoldású lámpám volt, igaz csak 45 centire, de a 243 literes akváriumban 20x3 Wattnyi fehér ,plusz 4 piros Cree LED alatt , a parvula bubizott.
Szia Viktor.
Nekem vannak 120 fokos lencseim, de ugy vettem eszre, hogy a chip magabol adodo teriteset lecsokkenti, es sokat gyengit a fenyen. Ezzel ellentetben, egy kisebb korben lefokuszalja a fenyt az akvarium aljara. Ott nagyon eros, viszont szelessegben sokat veszit.
A cree lampadat miert szuntetted meg? Most probalkozok egy 3w powerledes lampat elkesziteni.
 
Back
Oldal tetejére