• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Plusz alu, plusz hűtés... Ennek kicsit ellentmond a szabad hőleadó felület.
Egy alu profilnál sosem tudható, hogy volt e hőáramlás szempontjából tesztelve, tervezve. Elsősorban a design, mert hasonlót sem találtam eddig kereskedelemben. Így kompletten szalonképes a profil.
Eredetileg terveztem bele aktív hűtést két 40mm-es szuperhalk ventivel, ez eddig még elmaradt.
A tetőben lennének a konzol két oldalán, a két végén hajtanák ki a levegőt.
A két végére terv még szénszálas lemezből lyukacsos lezárás...
Most hűtés nélkül sem melegszik 60 C fok fölé, de tavasszal egy upgrade során néhány szalagot cserélek. Akkor talán beteszem ezeket is, a növelt teljesítményt hűteni.
60 fokon nem lesz hosszú életű. Max 40-45 fokig engedd!
 
Plusz alu, plusz hűtés... Ennek kicsit ellentmond a szabad hőleadó felület.
Egy alu profilnál sosem tudható, hogy volt e hőáramlás szempontjából tesztelve, tervezve. Elsősorban a design, mert hasonlót sem találtam eddig kereskedelemben. Így kompletten szalonképes a profil.
Eredetileg terveztem bele aktív hűtést két 40mm-es szuperhalk ventivel, ez eddig még elmaradt.
A tetőben lennének a konzol két oldalán, a két végén hajtanák ki a levegőt.
A két végére terv még szénszálas lemezből lyukacsos lezárás...
Most hűtés nélkül sem melegszik 60 C fok fölé, de tavasszal egy upgrade során néhány szalagot cserélek. Akkor talán beteszem ezeket is, a növelt teljesítményt hűteni.

Megkérdezhetem, hogy melyik szalagot cseréled mire? :) Ne vásároljunk már feleslegesen... ;)
 
60 fokon nem lesz hosszú életű. Max 40-45 fokig engedd!
Megnéztem több led chip gyártó specifikációit, elég vegyes a kép.
A legtöbb gyátró szerint a 80 C fok a határ, mint üzemi maghőmérséklet, ezt megközelíteni sem akarom. 60 fokot hűtés nélkül ér el nálam, de ezt is soknak tartom. Teljesítményt fogok növelni, a ledeket max. 85%-ig hajtom és kézmeleg lámpást szeretnék nyáron is... Tehát lesz hűtés.
 
Megkérdezhetem, hogy melyik szalagot cseréled mire? :) Ne vásároljunk már feleslegesen... ;)
Van minden szalagból még, tavasszal úgy 4-5 hónapnyi működés után ellenőrzöm majd a szalagok fénycsökkenését, ha kell cserélem a hideg fehéreket, ha bírják a kiképzést, akkor ezek maradnak. Az egyik növényes szalag helyett hideg fehér, mondjuk 7020-as, az 5050-es meleg helyett talán egy erősebb természetes ún. középfehér lesz betéve. A lényeg, hogy a 100W-ot 140l fölé egy kicsit keveslem 30 cm-ről. Kb. 120W lesz és kissé hidegebb összhatással.
 
Megnéztem több led chip gyártó specifikációit, elég vegyes a kép.
A legtöbb gyátró szerint a 80 C fok a határ, mint üzemi maghőmérséklet, ezt megközelíteni sem akarom. 60 fokot hűtés nélkül ér el nálam, de ezt is soknak tartom. Teljesítményt fogok növelni, a ledeket max. 85%-ig hajtom és kézmeleg lámpást szeretnék nyáron is... Tehát lesz hűtés.
Ha már így utána néztél, akkor tájékozódj kicsit részletesebben! Ha 60 fokos a lámpád, akkor kb. 100 fok körül van a maghőmérséklete a ledeknek.
 
Ha már így utána néztél, akkor tájékozódj kicsit részletesebben! Ha 60 fokos a lámpád, akkor kb. 100 fok körül van a maghőmérséklete a ledeknek.
Amikor összeraktam, próbaüzemben minden szalagot 90%-ig hajtva kb 2 óra elteltével csináltam mérést (plexi előlap nélkül) hőkamerával.
Szemben a ledekkel természetesen a betáp oldalon mértem a legforróbb pontot, az 5630-as szalagon, itt a chip volt 68,5 C°. Mivel a leghosszabb szalag is csak 66 cm, ezért csak az egyik oldalról vannak bekötve. A másik oldalra fókuszálva 67,9 C°volt ugyanez a szalag.
A profil hátoldala ekkor 63fok körül járt.
A chipeknél természetesen nem a maghőmérsékletet mértem nyilván, hanem a felületüket.


Egy biztos. A lednek nem tesz jót a hő, egy bizonyos hőmérséklet felett rohamosan csökken az élettartamuk.
Mindegy is, mindenképpen hűteni fogom, a tavaszi átalakítás ezt is érinti. Utána majd mérek és referálok.
 
Utoljára módosított:
Engedjétek meg, hogy hangosan gondolkozzak, és ha valahol hibát láttok a gondolatmenetben, jelezzétek kérlek.

Van egy 1 méteres teljes spektrumú 5050-es 3 piros - 1 kék LED szalagom. Emellett van 10 méternyi 5050 RGB LED szalagom (60/méter). Egy 5050 dióda max fényereje 16-22 lumen, vegyük a kínai gagyit 16-nak. Ha maxon megy mindhárom szín, akkor az erősen kék fényt ad, de mivel 6500K a cél, gyakorlatilag alig kell visszavennem valamit a kék és zöld színekből, így még a kínai gagyi dióda is ~12 lument ad a 16-os teljes fényerőhöz képest. Namost, ha a 40 lumen/liter határértéket el akarom érni és nem számolom az akváriumom talaj alatti térfogatát, akkor 1600 lumen kell. Ez 134 dióda. Az akvárium szélessége 60 centi, így 36 LED fér ki fülé egy sorba. Ez annyit jelent, hogy 4 sor LED kellene. Ezek mellé menne ötödiknek középre a "teljes spektrumú" LED szalag, amit ide nem számoltam, arra az esetre ha túlbecsültem a lumen értéket ezekkel az óvatos értékekkel is.

Egy másik dolog amit itt nem vettem számításba az az alumínium LED profil, aminek van egy opál takaró profilja, ami nem tudom mennyire csökkenti a fényerőt.

A legnagyobb aggodalmam az, hogy fényerő ide vagy oda, nem a megfelelő hullámhosszon fogja ontani. Szerintetek? A növények elég fényt kapnak a nekik megfelelő spektrumban a rendes növekedéshez ezzel a DIY világítással?
 
Engedjétek meg, hogy hangosan gondolkozzak, és ha valahol hibát láttok a gondolatmenetben, jelezzétek kérlek.

Van egy 1 méteres teljes spektrumú 5050-es 3 piros - 1 kék LED szalagom. Emellett van 10 méternyi 5050 RGB LED szalagom (60/méter). Egy 5050 dióda max fényereje 16-22 lumen, vegyük a kínai gagyit 16-nak. Ha maxon megy mindhárom szín, akkor az erősen kék fényt ad, de mivel 6500K a cél, gyakorlatilag alig kell visszavennem valamit a kék és zöld színekből, így még a kínai gagyi dióda is ~12 lument ad a 16-os teljes fényerőhöz képest. Namost, ha a 40 lumen/liter határértéket el akarom érni és nem számolom az akváriumom talaj alatti térfogatát, akkor 1600 lumen kell. Ez 134 dióda. Az akvárium szélessége 60 centi, így 36 LED fér ki fülé egy sorba. Ez annyit jelent, hogy 4 sor LED kellene. Ezek mellé menne ötödiknek középre a "teljes spektrumú" LED szalag, amit ide nem számoltam, arra az esetre ha túlbecsültem a lumen értéket ezekkel az óvatos értékekkel is.

Egy másik dolog amit itt nem vettem számításba az az alumínium LED profil, aminek van egy opál takaró profilja, ami nem tudom mennyire csökkenti a fényerőt.

A legnagyobb aggodalmam az, hogy fényerő ide vagy oda, nem a megfelelő hullámhosszon fogja ontani. Szerintetek? A növények elég fényt kapnak a nekik megfelelő spektrumban a rendes növekedéshez ezzel a DIY világítással?

Nagyon jó kérdés! :) Megoszlanak a vélemények. Számomra mértékadó növényes szaki szerint a LED nem alkalmas növényezésre. Szerintem sem, de azért én fogok vele kísérletezni (ugyanezzel a 4:1 piros-kék szalaggal, hozzá 5730-as merev szalagot és egy kis extra színt "keverek" még bele).

Az opál profilt mindenképpen levenném a helyedben, mivel semmi szükség rá, és biztos vagyok benne, hogy van elnyelése, tehát torzít a fényen - az erősségén biztosan.

Ja, és ha van rá keret/hely, akkor kétszer annyi LED-et tennék, mint amennyi elméletileg kell, mert akkor lehet dimmelgetni ide-oda, van mozgástér. Ha meg le lehet húzni, mert sok, akkor meg nem nagyon kell aktív hűtés, mert nem melegszik.

Tehát a kérdés az, hogy van-e kedved kísérletezni? :)
 
Nagyon jó kérdés! :) Megoszlanak a vélemények. Számomra mértékadó növényes szaki szerint a LED nem alkalmas növényezésre. Szerintem sem, de azért én fogok vele kísérletezni (ugyanezzel a 4:1 piros-kék szalaggal, hozzá 5730-as merev szalagot és egy kis extra színt "keverek" még bele).

Az opál profilt mindenképpen levenném a helyedben, mivel semmi szükség rá, és biztos vagyok benne, hogy van elnyelése, tehát torzít a fényen - az erősségén biztosan.

Ja, és ha van rá keret/hely, akkor kétszer annyi LED-et tennék, mint amennyi elméletileg kell, mert akkor lehet dimmelgetni ide-oda, van mozgástér. Ha meg le lehet húzni, mert sok, akkor meg nem nagyon kell aktív hűtés, mert nem melegszik.

Tehát a kérdés az, hogy van-e kedved kísérletezni? :)

Profil nélkül az a baj, hogy csak a szentlélek tartaná a helyén a LED csíkokat (hajlamos elengedni a ragasztó), és az nyújtana védelmet a párolgó víz ellen is. Arra meg nem akarok kidobni pénzt, hogy több LED legyen kevesebb fényerőn, de eleve a maximum fényerő csökkentésével érném el a megfelelő színhőmérsékletet a zöld és kék dióda fényerejének a csökkentésével, így eleve nem melegszik sokat. 10 méter 5050 RGB LED-del, 1 méter 4:1 piros-kék szalaggal és 8 méter LED profillal tudok gazdálkodni, ennek kell túlteljesíteni egy akváriumtetőbe épített 15W-os T8-as fénycsövet.

A világítást meg mindenképpen LED-del kell megoldanom a leendő akváriumom felett is, mivel 1078mm magasságú polc alatt kell elférnie az akváriumnak, alatta a technikának, és mindennek keréken kell gurulnia, hogy hozzáférhessek az akváriumhoz, szóval minden milliméter számít, nem tudok T5 csöveket használni. :/
 
Reálisak lehetnek ezek a fényerő számok??? Ez már nagyon elment a 80 W/lumen-től...
Teljesítmény: 18W/m
Feszültség: 12V
Világítási szög: 120 °
Fényerő: 3000lm/m
Színhőmérséklet: Hideg fehér 6400K
LED chip: SMD5730
vagyis 166,66 lumen /watt ???????

vagy egy másik helyen:
LED típus SMD 5730
Led darabszám 144 db / méter
Színhőmérséklet ~ 6000 Kelvin
Névleges teljesítmény 28 watt
Fénykibocsátás színe Hideg fehér (CW)
Fényáram 3350 lumen
vagyis 120 lumen/watt ??????
 
Reálisak lehetnek ezek a fényerő számok??? Ez már nagyon elment a 80 W/lumen-től...
Teljesítmény: 18W/m
Feszültség: 12V
Világítási szög: 120 °
Fényerő: 3000lm/m
Színhőmérséklet: Hideg fehér 6400K
LED chip: SMD5730
vagyis 166,66 lumen /watt ???????

vagy egy másik helyen:
LED típus SMD 5730
Led darabszám 144 db / méter
Színhőmérséklet ~ 6000 Kelvin
Névleges teljesítmény 28 watt
Fénykibocsátás színe Hideg fehér (CW)
Fényáram 3350 lumen
vagyis 120 lumen/watt ??????

Pont ezt akartam kérdezni. :) Mondjuk nem DIY téma, de az Aquamorf lámpákban úgy nézem az SMD 5730-as ledek vannak. Mennyire reális a lumen szám szerintetek?
Mondjuk a lámpáikat lehet kérni olyan lencsével is ami 75 fokos szögre szűkíti a világítási szöget. Rendeltem is egy ilyen lámpát 15840 lm-vel 75 fokos lencsével a 120x50x60-as aksimra. Nem fogja szét világítani az akváriumot? CO-m van, csapvizet tervezek használni, tápozás GA tápok. Nem fog elárasztani az alga vajon? OkOk vettem vezérlőt is a gyári napfelkeltéset, de ott nem tudom állítani a teljesítményét.
Működni fog vajon?
 
OkOk vettem vezérlőt is a gyári napfelkeltéset, de ott nem tudom állítani a teljesítményét.
Csak úgy tudod állítani a teljesítményt , ha írsz egy új programot a napfelkeltével/napnyugtával.
Ami már a vezérlőre fel van már töltve, ahhoz már nem tudsz hozzányúlni, csak felülírni lehet.
 
Pont ezt akartam kérdezni. :) Mondjuk nem DIY téma, de az Aquamorf lámpákban úgy nézem az SMD 5730-as ledek vannak. Mennyire reális a lumen szám szerintetek?
Mondjuk a lámpáikat lehet kérni olyan lencsével is ami 75 fokos szögre szűkíti a világítási szöget. Rendeltem is egy ilyen lámpát 15840 lm-vel 75 fokos lencsével a 120x50x60-as aksimra. Nem fogja szét világítani az akváriumot? CO-m van, csapvizet tervezek használni, tápozás GA tápok. Nem fog elárasztani az alga vajon? OkOk vettem vezérlőt is a gyári napfelkeltéset, de ott nem tudom állítani a teljesítményét.
Működni fog vajon?
360 literes aksira ( ráadásul ha 60 magas!!! ) akkor inkább kevés 15840 lumen. Én inkább 100 lumen/literrel számolnék és akkor azt vissza lehet dimmelni az élettertam növelése miatt. Ráadásul az elméleti lumen számok mindig inkább túloznak...
Szerintem vegyél még egy ugyanolyat és akkor fain lesz. Persze ez csak duma, előtte próbáld ki, de algád nem a sok fény miatt lesz ennél az összeállítsnál.
 
Nagyon jó kérdés! :) Megoszlanak a vélemények. Számomra mértékadó növényes szaki szerint a LED nem alkalmas növényezésre. Szerintem sem, de azért én fogok vele kísérletezni (ugyanezzel a 4:1 piros-kék szalaggal, hozzá 5730-as merev szalagot és egy kis extra színt "keverek" még bele).

Az opál profilt mindenképpen levenném a helyedben, mivel semmi szükség rá, és biztos vagyok benne, hogy van elnyelése, tehát torzít a fényen - az erősségén biztosan.

Ja, és ha van rá keret/hely, akkor kétszer annyi LED-et tennék, mint amennyi elméletileg kell, mert akkor lehet dimmelgetni ide-oda, van mozgástér. Ha meg le lehet húzni, mert sok, akkor meg nem nagyon kell aktív hűtés, mert nem melegszik.

Tehát a kérdés az, hogy van-e kedved kísérletezni? :)

"zámomra mértékadó növényes szaki szerint a LED nem alkalmas növényezésre. Szerintem sem, de azért én fogok vele kísérletezni (ugyanezzel a 4:1 piros-kék szalaggal, hozzá 5730-as merev szalagot és egy kis extra színt "keverek" még bele)"

Ez butasag, ADA SOlar RGB peldaul eleg szep szineket hoz a novenyeknek. Csak meg kell talalni a megfelelo spektrumot. Radasul olvastam egy blogot az egyik IAPCL toplistas akvarium kezitojevel es o is DIY LEDel vilagitja a tankjat es tele volt voros novennyel. En most kiserletezem, megtalalni a megfelelo spektrumot. Teljes hidegfeherrel nem jottek a vorosek, most tettem be melegfeher es voros ledeket. Meglatjuk mennyire sikerult a spektrumot eltalalnom.
 
Valaki hozzáértő szakit kérnék, hogy röviden magyarázza el miért használunk 12V led szalag + tápegységet és miért nem pl. ezt? (220V led panel )
led 220 v.jpg
 
Back
Oldal tetejére