• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Képek:

+ autó csomagtartóban így világítottak 14V - 5 led

19428947_cd748ff894a9f9a7572add36e44e98c1_xl.jpg


+ adapterek

19428817_cdfecfce5303637b3ce67bb76febdf55_xl.jpg


+led (mérete: 3 x 3 mm)

 
Elolvasgattam az előttem szólók hozzászólásait, és megnézegettem a linkeket is. Az 5050 led szalag érdekelt főként ahogy nézegetem, 1 db led lead kb.: 13 lument, fogyaszt kb.: 0.24 W-ot.
Ha 50 lumen 1W nak felel meg.
Akkor egy 50L aksihoz kell 1W/L el számolva 2500 lumen ha jól számolom. Amit egy 193 db os 5050 ös szalag biztosít, ez 60db/m -el számolva egy 3 m 22cm es szalag.
Vagyis kb 65cm / 10 L , cirka 10W fogyasztással.

Nem akartam okoskodni, csak gondoltam leírom már csak magamnak is, mert így könnyebb talán számolni, mi merre hány lépés.

Egy naív kérdésem lenne. Írjátok itt sokan, hogy a víz miatt romlik a hatása. Ha egy folpakk réteget raknék a ledekre, vagy feszítenék eléjük, az nem lenne elég védelem? A folpakk ugye nagyon vékony, és átlátszó is, hozzá nem értőként gondolom ez nem jelentene gondot a fénynek.
Szia!
Folpakk védelem szerintem nem lesz tartós, de azért ki lehet próbálni, talán inkább egy cellás polikarbonát ( mint a profilképen)a ledsor a cellák alá van rakva az már egy IP65-s védelmet jelent és tartósabb is, a két végén ki van szelőztetve, mert ha úgymond becsomagoljuk a ledeket vagy akár egy epoxi vagy mostanság már 100% pure siliconos védelem van rajta sokkal jobban csökken az élettartama. A tartós üzemi hőmérséklet több mint 50 C fok fölött marad és nem tud disszipálni szellőzni. Mindegy hogy gagyi vagy full hiper szuper tech-nek adják el, a lényeg ugyanaz amennyire csak lehet, hidegen kell őket tartani. Ami talán lényeges bármilyen led szalag vásárlásnál, hogy olyat érdemes vásárolni amelynek a nyákja (hordozófelülete) merevebb, kicsit keményebb és úgymond kiugrik a tekercsből ha letekerjük. Ez egyéni tapasztalat.
 
Szia!
Folpakk védelem szerintem nem lesz tartós, de azért ki lehet próbálni, talán inkább egy cellás polikarbonát ( mint a profilképen)a ledsor a cellák alá van rakva az már egy IP65-s védelmet jelent és tartósabb is, a két végén ki van szelőztetve, mert ha úgymond becsomagoljuk a ledeket vagy akár egy epoxi vagy mostanság már 100% pure siliconos védelem van rajta sokkal jobban csökken az élettartama. A tartós üzemi hőmérséklet több mint 50 C fok fölött marad és nem tud disszipálni szellőzni. Mindegy hogy gagyi vagy full hiper szuper tech-nek adják el, a lényeg ugyanaz amennyire csak lehet, hidegen kell őket tartani. Ami talán lényeges bármilyen led szalag vásárlásnál, hogy olyat érdemes vásárolni amelynek a nyákja (hordozófelülete) merevebb, kicsit keményebb és úgymond kiugrik a tekercsből ha letekerjük. Ez egyéni tapasztalat.
Köszönöm, majd rákérdezek, lehet-e kapni felénk.
 
Képek:

+ autó csomagtartóban így világítottak 14V - 5 led

19428947_cd748ff894a9f9a7572add36e44e98c1_xl.jpg


+ adapterek

19428817_cdfecfce5303637b3ce67bb76febdf55_xl.jpg


+led (mérete: 3 x 3 mm)


Ez valami COB vagy POWER led lehet, így a kép alapján... de amíg nem tudni pontosan mit tud a led, nem is nagyon mondanék semmit a tápegységekről, mármint, hogy megfelelő-e hozzájuk.
 
Sziasztok!

A "Led szalag vs Powwer LED" topikba már írtam tapasztalatokat LED szalaggal kapcsolatban. LED szalagos tapasztalataimat inkább ide írom le. :)
Ez év Január 19. óta üzemel 5m 5050-es hideg fehér szalag, összesen 300db LED-del, nem vízálló változat (mert így olcsóbb és nem fogja fel a fényt az anyag amiben benne lenne, no meg amúgy sem víz alatt akarom üzemeltetni). Eleinte kb 50% fényerőn hajtottam, néha 100%-ra vettem pár órára. Az utóbbi időben 100%.
Kb fél év elteltével vettem észre, hogy 1 LED tönkrement, ezért egy 3db-os szakasz nem világít. Nem sokkal később egy másik helyen is ez történt. Több tok belsejében már nem világított mind a 3 pont. Ezért rendeltem 1m szalagot a 30 LED-es fajtából. Kiforrasztottam a rossz LED-eket és helyükre újat forrasztottam.
Tehát fél év alatt 2db LED égett ki és kb 10 LED tok belsejében 1 vagy két pont volt kiégve. A csere után 8db LED-et számoltam össze az asztalomon, de az armatúrában még van néhány hiányosan világító (1 vagy 2 néhány tok belsejében). Azért saccoltam a kettőn kívül kb 10 hiányosat még.
A forrasztást elég jól bírja a szalag, ráadásul nekem műanyagra van ragasztva. Persze igyekeztem minél rövidebb idő alatt elvégezni a forrasztást.

Ami az anyagi ráfordítást illeti, már nem emlékszem mennyi volt az 5m szalag. Amit pótlásra vettem, az kb. 700Ft volt. A 30 LED-ből 8-at használtam fel. Ahogy írtam, még lehetett volna néhányat cserélni. Persze én úgy gondolom, hogy tovább kéne bírnia ezeknek a LED-eknek, de "olcsó húsnak híg a leve". Ha fél év múlva a maradék LED-eket is fel kell használni, akkor 1 év alatt ~700Ft az üzemeltetése.

Azt figyeltem meg, hogy a szalag szélein nem nagyon volt hibás LED. Hűtést nem alkalmazok, 45C fok alatt van a hőmérséklete, amiket nem csak a LED-ek, hanem a vezetékek és ellenállások is termelnek. Viszont PWM-el hajtom a LED-eket kb 4kHz-en és ennyi szalagnál már nem elhanyagolható a szalag induktivitása. Védődiódát nem forrasztottam a LED szalag kapcsaira. Csak azért írom le, mert ez is fontos lehet élettartam szempontjából (nem tudom).
Több LED belsejében mintha a foszfor hullott volna le. Érdekes.

Lehetséges amúgy, hogy kínából és környékéről az olcsóbb fajtákba selejt LED-eket raknak?

Csere előtt már csak 3A-t vett fel 12V feszültség mellett (amúgy új korában sem vett fel 72W-ot úgy emlékszem.) Este megmérem a változást.

Ami még fontos lehet, hogy ránézésre nem vettem észre különbséget az új LED-ek és a régi LED-ek fényereje között.
 
Köszi az infókat. Jó lenne tudni, miért égtek ki...
Hőfok középen és szélen ugyanannyi?
Van valami a víz és a ledek között?
 
Köszi az infókat. Jó lenne tudni, miért égtek ki...
Hőfok középen és szélen ugyanannyi?
Van valami a víz és a ledek között?

Megmértem. 11,8V, 3,1A-3,2A. Ennyit a 8A-es kínai tápról...

Pár fok eltérés lehet a szélek és belseje közt, de nem mértem. Csak levegő van a LED-ek és a vízfelszín között.
 
Sziasztok!


Lehetséges amúgy, hogy kínából és környékéről az olcsóbb fajtákba selejt LED-eket raknak?

Nehezen hiszem, hogy lenne selejt gyártószalag. Egy gyártószalag van. Ami megfelel minden specifikációnak és elvárásnak, az megy neves termékbe, a többi pedig az olcsóba. Így még a "szeméttel" is pénzt keresnek...
 
Megmértem. 11,8V, 3,1A-3,2A. Ennyit a 8A-es kínai tápról...

Pár fok eltérés lehet a szélek és belseje közt, de nem mértem. Csak levegő van a LED-ek és a vízfelszín között.

Köszi a részletes leírást! :) Majd ennyi idő elteltével én is prezentálok az 5630-as szalagról, valamit azzal én is egyetértek, hogy ami nem Kínai manapság az hamisítvány! :D

Még annyi kérdés, hogy rajta van mind az 5-méter 5050 -es szalag a tápon, mert elvileg egy méter abból 14,4W -ot fogyaszt, ezzel az értékkel számolva az 5 méterhez 6A kellene fölvennie.
Mert az egy dolog (szerintem), hogy a tápegység 8A bír, de attól függ mennyit ad le, hogy mennyire terheled meg... mert az általad mért 3,2 A elég kevésnek tűnik... vagy tényleg a tép nem bírná azt... de akkor tönkre is menne...nem?

Na majd én is rámérek ha lesz időm... mert én is kínait vettem :)
 
  • Köszi a részletes leírást! :) Majd ennyi idő elteltével én is prezentálok az 5630-as szalagról, valamit azzal én is egyetértek, hogy ami nem Kínai manapság az hamisítvány! :D
Még annyi kérdés, hogy rajta van mind az 5-méter 5050 -es szalag a tápon, mert elvileg egy méter abból 14,4W -ot fogyaszt, ezzel az értékkel számolva az 5 méterhez 6A kellene fölvennie.
Mert az egy dolog (szerintem), hogy a tápegység 8A bír, de attól függ mennyit ad le, hogy mennyire terheled meg... mert az általad mért 3,2 A elég kevésnek tűnik... vagy tényleg a tép nem bírná azt... de akkor tönkre is menne...nem?

Na majd én is rámérek ha lesz időm... mert én is kínait vettem :)

A tápegység nem bírja. Amikor az 5A-rel terhelhető (hogy egyértelműbb legyen :) ) tápegységgel hajtom, az tartja a 12V-ot. Ez, ami 8A-rel terhelhető, már 3A közelében elkezd esni 12V-ról (tehát 3A terhelés alatt 12V a feszültsége). Láttam már olyan telefontöltőt, amibe egy 1N4148 szerű diódát forrasztottak zener helyett feszültség referenciának. A telefon ki írta, hogy "Túl magas töltőfeszültség, húzd ki a töltőt!". No comment. Csak azért írom, mert nem ismerem az adott tápegység "tervrajzát". Egyelőre úgy néz ki, bírja. Egy normális tápegység ilyenkor már letiltana. Ez lehet más kialakítású.
10x50cm a szalagom, tehát nem 5 méteren át jut el az utolsó LED-hez a villany.

A lényeg: érdemes megmérni 12V-on mennyi áramot vesz fel, illetve a tápegység tudja -e biztosítani a megfelelő energiát.

Mások is beszámoltak arról, hogy 12V feszültség mellett nem vesznek fel annyi áramot, ami a megadott teljesítményhez szükséges lenne.

Valahogy én is úgy képzelem el a gyártást, ahogy The7up írja. A minőségi megy a minőségibe, a többi olcsó. Bár az említett USB töltő példája ellentmond ennek. Zener helyett normál dióda? Hogy? Azt is lehet még, hogy amit hétfőn gyártanak az még nagyon jó, amit már pénteken, az selejt, mert elfáradnak a melósok. :D
 
Utoljára módosított:
  • Like
Reactions: dag
Na ma én is rámértem a dolgokra... a kínai technikámra :)

Adott egy 2A-es led tápegység, ami 12,2V-ot ad le terhelten és üresjáratban is... (most visszavettem 11,5V-ra)

Amit meghajtok vele az 42db 3528-as és 42db 5630-as led (led szalag formájában)

Magyar oldalon fellelt információk szerint a következő teljesítményekkel rendelkezik az én lámpám 16,8W -al rendelkezik.

3528-as szalag 60 led/4,8W ebből 1 led/0,08W ebből adódóan 42 led/3,36W
5630
-as szalag 60 led/19,2W ebből 1led/0,32W ebből adódóan 42 led/13,44W

Ebből a méréskor használt 12,2V -al számolva 1,377A lenne az rámafelvétele, az én mérésem pedig 1,01 ~ 1,1 A volt.

(lehet, hogy ez mondjuk szerdán készült :wacky: )
 
Lehet. :)
Azért nem olyan vészes a helyzet. Lehet választani a az ellenállások cseréje vagy a táp megemelése között. :)
Nem lenne jobb egy jól méretezett toroiddal hajtani? Élettartam, megbízhatóság, hatásfok?
Az egyenirányítás pedig történhetne szakaszonként, hogy ne egy graetz-hídat terheljen. Esetleg.
Nekem amúgy a kínai tápom eléggé melegszik amikor 100%-on világítom az akváriumot.
 
Na ma én is rámértem a dolgokra... a kínai technikámra :)

Adott egy 2A-es led tápegység, ami 12,2V-ot ad le terhelten és üresjáratban is... (most visszavettem 11,5V-ra)

Amit meghajtok vele az 42db 3528-as és 42db 5630-as led (led szalag formájában)

Magyar oldalon fellelt információk szerint a következő teljesítményekkel rendelkezik az én lámpám 16,8W -al rendelkezik.

3528-as szalag 60 led/4,8W ebből 1 led/0,08W ebből adódóan 42 led/3,36W
5630
-as szalag 60 led/19,2W ebből 1led/0,32W ebből adódóan 42 led/13,44W

Ebből a méréskor használt 12,2V -al számolva 1,377A lenne az rámafelvétele, az én mérésem pedig 1,01 ~ 1,1 A volt.

(lehet, hogy ez mondjuk szerdán készült :wacky: )

A leden átfolyt áram a lényeg, a feszültség másodlagos. Azzal tudjátok összehasonlítani a ledeket. Kell hozzá multiméter, meg krokodil csipesz. Az előtét ellenállások miatt mértél kisebb áramot.
 
A leden átfolyt áram a lényeg, a feszültség másodlagos. Azzal tudjátok összehasonlítani a ledeket. Kell hozzá multiméter, meg krokodil csipesz. Az előtét ellenállások miatt mértél kisebb áramot.
Részemről arra akartam rávilágítani, hogy egy 12V-os tápegységgel táplálva, mekkora az áramfelvétel, ebből következően a teljesítmény. Illetve arra is, hogy érdemes odafigyelni a silány minőségű tápegységekre is. Ha már használjuk, tudjuk mit produkál valójában.

Én terhelés nélkül és terhelés alatt is mértem a tápegység feszültségét. Ahogy írtam, az olcsó tápom üresen 12V, terhelve 11,81V. Az áramerősség mérést lakatfogóval végeztem (elég pontos egyenáramon is).

Csinálok majd egy mérést teljesen feltöltött LiPoly aksival is (12,6V terheletlenül).
 
Utoljára módosított:
Lehet. :)
Azért nem olyan vészes a helyzet. Lehet választani a az ellenállások cseréje vagy a táp megemelése között. :)
Nem lenne jobb egy jól méretezett toroiddal hajtani? Élettartam, megbízhatóság, hatásfok?
Az egyenirányítás pedig történhetne szakaszonként, hogy ne egy graetz-hídat terheljen. Esetleg.
Nekem amúgy a kínai tápom eléggé melegszik amikor 100%-on világítom az akváriumot.

Nem nagyon szeretném lecserélni (költeni mist a technikára) a tápegységet, mert ez egy -elvileg- kimondottan led tápegység, ha kínai is..
és csak 50%-on van járatva... tehát nem igazán van túlhajtva. Ez látszik abból is, hogy terhelten és terheletlenül is ugyan azt a feszt mértem rajta.
Az meg, hogy ez valóban mennyire jó a ledeknek majd idővel kiderül, és beszámolok arról is! :)

A leden átfolyt áram a lényeg, a feszültség másodlagos. Azzal tudjátok összehasonlítani a ledeket. Kell hozzá multiméter, meg krokodil csipesz. Az előtét ellenállások miatt mértél kisebb áramot.

Ezt sejtettem... mármint, hogy úgy sem kapok 100%-os eredményt, csak információ gyanánt osztottam meg a mérésemet, hátha segít valakinek aki éppen ilyen barkácsolás előtt áll! :)
 
Megszületett az eredmény: 3,7A @ 12V = 44,4W. :) Szerintem is jobb, hogy nem maximumon dolgoznak a LED-ek.

(Az akkupakk már öreg és 12V alá esett a feszültsége, ezért elővettem egy megbízható tápot, ami stabilan tartotta a 12V-ot, így mértem.)

Remélem ez is hozzájárul egy kicsit ahhoz, hogy aki a jövőben LED szalag mellett dönt, tudja mire figyeljen oda, mire számíthat. :)
 
Back
Oldal tetejére