• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Köszönöm :) Lenne még egy kérdésem: a lámpa másik végén össze vannak kötve vezetékkel a LED szalagok?
Negatív. ☺️ Csak egy oldalról lettek betápolva. Az Anro honlapján 5 méternél már erősen ajánlott a 2 oldali betáp. Itt kicsit kevesebb, mint 1 méter szalag van, igaz duplán, mert sorosan lettek kötve a 24V táp miatt, de szerintem itt úgy kell velük számolni, mintha szimplán egyesével kötöttem volna. Persze erről nem vagyok meggyőződve, mivel @elektrorudi segített(távolról😉) összerakni és ezt ő tudja, én maximum csak "találgatok". Az elméleti része (és a matek) a gyenge oldalam. 🤭
 
Negatív. ☺️ Csak egy oldalról lettek betápolva. Az Anro honlapján 5 méternél már erősen ajánlott a 2 oldali betáp. Itt kicsit kevesebb, mint 1 méter szalag van, igaz duplán, mert sorosan lettek kötve a 24V táp miatt, de szerintem itt úgy kell velük számolni, mintha szimplán egyesével kötöttem volna. Persze erről nem vagyok meggyőződve, mivel @elektrorudi segített(távolról😉) összerakni és ezt ő tudja, én maximum csak "találgatok". Az elméleti része (és a matek) a gyenge oldalam. 🤭
Igen, teljesen jól mondod. Feszültségesés szempontjából olyan, mintha csak 1 méter szalag lenne.
A fényerő különbséget, a szalag két vége között, gyakorlatilag nem lehet észrevenni.
 
Üdv a barkácsolóknak,mivel nem találtam megfelelő méretű világítást a magas akvához,így gondoltam csinálok egyet.
Sikerült szerezni egy ilyen led panelt:

Van valakinek ilyennel tapasztalata?

18W SÜLLYESZTHETŐ LED PANEL, KÖR ALAKÚ, HIDEG FEHÉR (6000K)​


Beépítési méret 205 mm
Színhőmérséklet Hideg fehér - 6000K
Fényáram (fényerő) 1530 lumen
IP védettség IP20
Fényerő-szabályozás nem szabályozható
Élettartam 30 000 óra
Tanusítványok CE, RoHS
Energiaosztály A+
Gyártó Uno LED Union
Garancia 2 év
Termék mérete 220 x 23 mm
Feszültség AC175-240V
Teljesítmény 18W
Keret színe fehér
Anyaga ALU+PC
Fényhasznosítás 85 lm/W
LED chip típusa SMD2835
Színvisszaadás Ra> 80
Sugárzási szög 160°
Cikkszám XM2236
 
Üdv a barkácsolóknak,mivel nem találtam megfelelő méretű világítást a magas akvához,így gondoltam csinálok egyet.
Sikerült szerezni egy ilyen led panelt:

Van valakinek ilyennel tapasztalata?

18W SÜLLYESZTHETŐ LED PANEL, KÖR ALAKÚ, HIDEG FEHÉR (6000K)​


Beépítési méret 205 mm
Színhőmérséklet Hideg fehér - 6000K
Fényáram (fényerő) 1530 lumen
IP védettség IP20
Fényerő-szabályozás nem szabályozható
Élettartam 30 000 óra
Tanusítványok CE, RoHS
Energiaosztály A+
Gyártó Uno LED Union
Garancia 2 év
Termék mérete 220 x 23 mm
Feszültség AC175-240V
Teljesítmény 18W
Keret színe fehér
Anyaga ALU+PC
Fényhasznosítás 85 lm/W
LED chip típusa SMD2835
Színvisszaadás Ra> 80
Sugárzási szög 160°
Cikkszám XM2236
Gyenge a színvisszaadása. Ra>95 (cri>95)a növényezésre való. Nem dimmelhető. Lehet vele szerencséd low tech-ben, valószínűleg a lámpa elpusztíthatatlan, de ez az egyetlen előnye.
Szerkesztés: a 160 fokos sugárzási szög is gond, nem tudod túl magasra tenni, mert nagyon szórja a fényt szétfele. A normál ledszalagok 120fokos sugárzási szögéből több hasznos fény jut az aljzatba.
 
Utoljára módosított:
Üdv a barkácsolóknak,mivel nem találtam megfelelő méretű világítást a magas akvához,így gondoltam csinálok egyet.
Sikerült szerezni egy ilyen led panelt:

Van valakinek ilyennel tapasztalata?

18W SÜLLYESZTHETŐ LED PANEL, KÖR ALAKÚ, HIDEG FEHÉR (6000K)​


Beépítési méret 205 mm
Színhőmérséklet Hideg fehér - 6000K
Fényáram (fényerő) 1530 lumen
IP védettség IP20
Fényerő-szabályozás nem szabályozható
Élettartam 30 000 óra
Tanusítványok CE, RoHS
Energiaosztály A+
Gyártó Uno LED Union
Garancia 2 év
Termék mérete 220 x 23 mm
Feszültség AC175-240V
Teljesítmény 18W
Keret színe fehér
Anyaga ALU+PC
Fényhasznosítás 85 lm/W
LED chip típusa SMD2835
Színvisszaadás Ra> 80
Sugárzási szög 160°
Cikkszám XM2236
Szia! Mekkora az akvárium? Szélesség mélység magasság? High tech - low tech?
Több dolog sem teszik ebben a panelban, de legfőképpen ez miatt alkalmatlan erre a célra:
Színvisszaadás Ra> 80
Minimum Ra>95
 
Üdv a barkácsolóknak,mivel nem találtam megfelelő méretű világítást a magas akvához,így gondoltam csinálok egyet.
Sikerült szerezni egy ilyen led panelt:

Van valakinek ilyennel tapasztalata?

18W SÜLLYESZTHETŐ LED PANEL, KÖR ALAKÚ, HIDEG FEHÉR (6000K)​


Beépítési méret 205 mm
Színhőmérséklet Hideg fehér - 6000K
Fényáram (fényerő) 1530 lumen
IP védettség IP20
Fényerő-szabályozás nem szabályozható
Élettartam 30 000 óra
Tanusítványok CE, RoHS
Energiaosztály A+
Gyártó Uno LED Union
Garancia 2 év
Termék mérete 220 x 23 mm
Feszültség AC175-240V
Teljesítmény 18W
Keret színe fehér
Anyaga ALU+PC
Fényhasznosítás 85 lm/W
LED chip típusa SMD2835
Színvisszaadás Ra> 80
Sugárzási szög 160°
Cikkszám XM2236
A lényeget az előttem szólók leírták: ez nem egy akvarisztikai célra készített eszköz. Előnye, hogy kompakt, minden benne van, ami kell hozzá. Árban nem tudom, mennyire versenyképes. Régebben én is gondolkodtam hasonló megoldáson, végül elvetettem az alábbi hátrányos tulajdonságok miatt:
Energiahatékonysága nagyjából fele a fórumozók között széles körben használt V-TAC 5730-120 CRI95 led szalagénak 85 lm/w vs. 166 lm/w.
Nem dimmelhető, nem lehet a fényerejét szabályozni (barkácsolással az talán orvosolható).
Színvisszaadása gyenge.
A sugárzási szög túl nagy (a led szalagé csak 120°), emiatt oldalra is világítani fog, ami nem ideális.
Kör alapterületű, az akvárium sarkait nem fogja bevilágítani, bár léteznek téglatest alakú panelek is.
Ezzel nem úszod meg a barkácsolást, mert kell hozzá eszkábálni tartót vagy felfüggesztést. A tápegységét is el kell rejteni valahogy. Az sem szerencsés ha 230 V van az akvárium körül, megfelelő érintésvédelem nélkül.
 
Köszönöm a véleményeket. Low tech lesz majd belőle. Az akva maga nem 1xű, ugyanis gyémánt alakzatú alap, kb 60cm magas, 31x31xvalamennyi oldalakkal, kb 40liter, elsőre kipróbálva nemigen megy oldalra sok fény de az oszlopot szépen kitölti mindenfelé,jól pirit,lényegében a legnagyobb panel ami belefér ebbe az alakba,így üresen jónak tűnik,még nagyon tervezőben van a projekt, igazából megtetszett ez a házibarkács magas üveg s megvettem, ledes pilács volt benne,de az végképp nem növényezésre van, chihirost meg odysseat néztem hozzá,a kisméreteket, de most nem akaródzott az újat megvenni,így gondoltam kipróbálom ezt,nálunk a kinyaiban volt,árban 2500ft táppal együtt.
 
Köszönöm a véleményeket. Low tech lesz majd belőle. Az akva maga nem 1xű, ugyanis gyémánt alakzatú alap, kb 60cm magas, 31x31xvalamennyi oldalakkal, kb 40liter, elsőre kipróbálva nemigen megy oldalra sok fény de az oszlopot szépen kitölti mindenfelé,jól pirit,lényegében a legnagyobb panel ami belefér ebbe az alakba,így üresen jónak tűnik,még nagyon tervezőben van a projekt, igazából megtetszett ez a házibarkács magas üveg s megvettem, ledes pilács volt benne,de az végképp nem növényezésre van, chihirost meg odysseat néztem hozzá,a kisméreteket, de most nem akaródzott az újat megvenni,így gondoltam kipróbálom ezt,nálunk a kinyaiban volt,árban 2500ft táppal együtt.
Ha már megvetted, feltétlenül érdemes kipróbálni. Majd a gyakorlatban kiderül, mennyire tolerálják a növények.
 
Kíváncsi vagyok, hogy vízzel teli üvegben is ennyire megvilágítja-e az alját? Világítás szempontjából 60cm az nem kevés.
Javaslom indítsd, egy naplót. Kiváncsi vagyok mit hozol ki belőle 🤘😁 hajrá. És úgy több segítséget is kaphatsz.
Jó kérdés,majd kiderül, de még nagyon tervezőbe van, egy stapabíró állványt kell gyártanom előbb, és még a helyét is foglalják az egerek egyenlőre. :D
 
Alapvetően ezekben a panelekben is szalag van, csak nem fix feszültséggel, hanem fix árammal vannak meghajtva (legalábbis általában).
Körbe vannak elhelyezve a lámpába, és oldalról világítanak bele egy megfelelő vastagságú plexibe, ez adja a szép homogén szórt fényt, de cserébe veszít is a fényerőből a lámpa így, ahhoz képest, hogy az a szalag ami benne van mit tudna.
De ha megfelelőek a fizikai paraméterek, előfordulhat hogy ki lehet cserélni a szalagot a lámpában egy jobbra (a CRI95-ösre pl.), ha a cserélt szalagon is hasonló pozícióba kerülnek a LED-ek, és bele tudnak világítani a plexibe. Persze ennek csak akkor van értelme, ha magának a lámpának a fizikai kialakítását meg akarjuk tartani, csak jobb minőségű fényt szeretnénk.
 
Sziasztok!

Sajnos nem vagyok jártas a fórumozás kultúrájában, ez az első hozzászólásom. Kérlek javítsatok ki, ha valamit rosszul csinálok.
Korábban csináltam egy 54 literes akva fölé ledes világítást, egész jó lett. Most egy 240 literesre szeretnék és ebben kérnék segítséget.
Nem találtam infot azzal kapcsolatban, hogy milyen arányban használjak színeket, valamint vacilálok, hogy RGB, vagy 3 piros-1 kék legyen. (a zöldet miért szokták használni?)
50 lumen/literrel számoltam a bruttó térfogatot és ezen felül a színeset. IP65-ös 2835-ös ledet használtam az előzőhöz, ez nekem bejött. jelenleg 2490ft/m áron találtam ilyet, métere 2100 lumen. Passzív hűtésnek alumínium lemezt használtam, amit méretre vágattam. Tápot kínából rendelnék.
A problémám leginkább a dolgok összeválogatásával van. Az előző is szuper volt az eddigi igényeimhez, viszont szeretnék jobbat csinálni, amihez több tapasztalat kellene.
Két kisebb táppal hajtanám meg és dimmelném. Véleményem szerint nem a legjobb összeállítás, viszont nem találok jobbat. Tudnátok segíteni?

Üdv, Roland
 
Szia!

Nem találtam infot azzal kapcsolatban, hogy milyen arányban használjak színeket, valamint vacilálok, hogy RGB, vagy 3 piros-1 kék legyen. (a zöldet miért szokták használni?)
Zöld például a narancssárgához kell, ha naplemente/felkelte effektet akarsz csinálni.

50 lumen/literrel számoltam a bruttó térfogatot és ezen felül a színeset. IP65-ös 2835-ös ledet használtam az előzőhöz, ez nekem bejött.
Az IP védett ledszalag nem annyira ajánlott, mert pár év alatt elszíneződik/bemattul a burkolata a nagy részének (nem kizárt, hogy van olyan ami nem), illetve választék sem nagyon van belőle.

Én is nemrég csináltam akváriumot, és DIY LED-es világítást hozzá, csatoltam az enyém elrendezését.
Olvasgattam itt is sokat, és az az általánosan elfogadott álláspont, hogy leginkább csak a CRI95-ös led szalaggal érdemes próbálkozni (A VTAC márkájú a legelterjedtebb itthon), mert a halak, de a főleg a növények szempontjából is fontos a kiváló színvisszaadás. Én mondjuk már otthon/mindenhol is ilyen szalagokat használok már rég óta, így nem ért váratlanul. :)
 

Attachments

  • teto_vilagitas.jpg
    teto_vilagitas.jpg
    34.5 KB · Megtekintések: 44
Sziasztok!

Sajnos nem vagyok jártas a fórumozás kultúrájában, ez az első hozzászólásom. Kérlek javítsatok ki, ha valamit rosszul csinálok.
Korábban csináltam egy 54 literes akva fölé ledes világítást, egész jó lett. Most egy 240 literesre szeretnék és ebben kérnék segítséget.
Nem találtam infot azzal kapcsolatban, hogy milyen arányban használjak színeket, valamint vacilálok, hogy RGB, vagy 3 piros-1 kék legyen. (a zöldet miért szokták használni?)
50 lumen/literrel számoltam a bruttó térfogatot és ezen felül a színeset. IP65-ös 2835-ös ledet használtam az előzőhöz, ez nekem bejött. jelenleg 2490ft/m áron találtam ilyet, métere 2100 lumen. Passzív hűtésnek alumínium lemezt használtam, amit méretre vágattam. Tápot kínából rendelnék.
A problémám leginkább a dolgok összeválogatásával van. Az előző is szuper volt az eddigi igényeimhez, viszont szeretnék jobbat csinálni, amihez több tapasztalat kellene.
Két kisebb táppal hajtanám meg és dimmelném. Véleményem szerint nem a legjobb összeállítás, viszont nem találok jobbat. Tudnátok segíteni?

Üdv, Roland
Összefoglalva az előző 100+ oldalt, a növények miatt használj fehér cri95ös szalagot, ezen belül játszhat, hogy mennyire hideg vagy meleg fehéret akarsz (3000-6500K)

Ha színt akarsz, akkor azt az emberi szemnek való kinézet miatt leginkább. IP65ot Dénes megírta, hogy mi lehet a gond vele (ha találsz is magas szinhűségűt).
 
Én nem tudok róla, hogy IP védett szalagból létezne 90 fölötti CRI-s.
RGB szalagra, én az Slightled sajátmárkás szalagját ajánlanám, nagyon drága (4200/m), de iszonyat fényereje van, kevés is elég belőle. 120 LED van rajta méterenként, ez RGB-s szalagokra nem túl jellemző, máshol nem is láttam még ilyet.
 
Szia!


Zöld például a narancssárgához kell, ha naplemente/felkelte effektet akarsz csinálni.


Az IP védett ledszalag nem annyira ajánlott, mert pár év alatt elszíneződik/bemattul a burkolata a nagy részének (nem kizárt, hogy van olyan ami nem), illetve választék sem nagyon van belőle.

Én is nemrég csináltam akváriumot, és DIY LED-es világítást hozzá, csatoltam az enyém elrendezését.
Olvasgattam itt is sokat, és az az általánosan elfogadott álláspont, hogy leginkább csak a CRI95-ös led szalaggal érdemes próbálkozni (A VTAC márkájú a legelterjedtebb itthon), mert a halak, de a főleg a növények szempontjából is fontos a kiváló színvisszaadás. Én mondjuk már otthon/mindenhol is ilyen szalagokat használok már rég óta, így nem ért váratlanul. :)
Köszönöm a tanácsokat, megfogadom.! Lumen/m tekintetében Te milyet használtál? Főleg a hőtermelés miatt kérdem.
 
Back
Oldal tetejére