• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Arra vonatkozott volna a kérdés, hogy a "növényes" piros/kék-ben a piros LED milyensége hogyan viszonyul egy sima piros LED-hez. Lehet-e az előbbinek előnye, vagy felesleges, mert csak rámondják hogy növényes, de ugyan olyan közönséges piros LED van benne, mint egy normál piros szalagban?
Ugyan az a piros van benne, egy 650nm pirosba valo foszforkeverek tobbszorosebe kerul a 630nm verzionak, igy maga a chip is sokkal dragabb. A legtobb 650esnek hirdetett olcso szalag atveres.
 
Egyébként nem akvárium világítás, de nekem a lakásban nagyon beváltak azok a vezérlők, amelyiknél lehet állítani a PWM szabályzás frekvenciáját. Mondjuk alapból nem nagyon van ilyen hardver, csak ha egyedi firmware-el van használva.
Hiába vettem normálisabbnak számító MeanWell tápegységet, bizonyos vezérlőkkel az is nagyon sikított, ha vissza volt véve a fényerő.
Ha nem bírja a vezérlő hardver a nagyon magas frekvenciát, akkor nekem a 150-200 Hz vállt be, ez a szemet se zavarja és a fényképezőgépet se.
 
Egyébként nem akvárium világítás, de nekem a lakásban nagyon beváltak azok a vezérlők, amelyiknél lehet állítani a PWM szabályzás frekvenciáját. Mondjuk alapból nem nagyon van ilyen hardver, csak ha egyedi firmware-el van használva.
Hiába vettem normálisabbnak számító MeanWell tápegységet, bizonyos vezérlőkkel az is nagyon sikított, ha vissza volt véve a fényerő.
Ha nem bírja a vezérlő hardver a nagyon magas frekvenciát, akkor nekem a 150-200 Hz vállt be, ez a szemet se zavarja és a fényképezőgépet se.
milyen vezérlőt használsz, amin lehet a frekvenciát állítani? 150-200 Hz oké hogy nem zavar, de "egészséges" már?
 
milyen vezérlőt használsz, amin lehet a frekvenciát állítani? 150-200 Hz oké hogy nem zavar, de "egészséges" már?
Tulajdonképpen nem is a vezérlő a lényeges, illetve csak annyiból, hogy a WiFi vezérlője ESP2866/32 IC legyen, én ilyeneket használok esphome firmware-el, és egy Home Assistant vezérli őket. Ezzel a megoldással fog működni az akvárium világítása is, azt is a házvezérlés fogja intézni.
A szemnek a 200 Hz sem okoz már problémát, 50 fölött már nem látja elvileg a szem a villogást, de én se vettem észre magamon semmit, nem látok zavaró villogást bárhogy nézem a lámpákat (közvetlenül, visszaverődésben, perifériából, stb.)
 
Ööö, most is az. Még a telefonoknál is csak most jött be a 120-as frissítés a 60 helyett.
CRT es LCD kepfrissitest nem lehet osszehasonlitani. CRTnel a teljes megjeleno kep felvillanasa masodpercenkent ez az ertek (en kicsi koromban hanyingert kaptam a 60hzes monitoroktol). LCDnel nincs ilyen villogas, mert o allandoan mutatja a kepet es itt a kepfrissites erteke azzal egyenlo hanyszor tud valtoztatni egy masodpercen belul.
 
CRT es LCD kepfrissitest nem lehet osszehasonlitani. CRTnel a teljes megjeleno kep felvillanasa masodpercenkent ez az ertek (en kicsi koromban hanyingert kaptam a 60hzes monitoroktol). LCDnel nincs ilyen villogas, mert o allandoan mutatja a kepet es itt a kepfrissites erteke azzal egyenlo hanyszor tud valtoztatni egy masodpercen belul.
Pontosan. Viszont LED világításnál ugyanaz a probléma van mint CRT-nél. Ott is ki-be kapcsol a fény. Ezért keveslem kicsit a 150Hz.
A másik része amihez már nem értek, hogy egészségügyileg mennyire gáz. Mert az egy dolog, hogy nem zavar tudatosan. De attól még nem káros a szemre tuti?
 
Pontosan. Viszont LED világításnál ugyanaz a probléma van mint CRT-nél. Ott is ki-be kapcsol a fény. Ezért keveslem kicsit a 150Hz.
A másik része amihez már nem értek, hogy egészségügyileg mennyire gáz. Mert az egy dolog, hogy nem zavar tudatosan. De attól még nem káros a szemre tuti?
Passz. Ugyanezt a WIFI kapcsán is megkérdezhetnénk, vagy a felgyorsult közlekedés kapcsán, hiszen régen ló volt a leggyorsabb közlekedési eszköz. 50-100 év múlva majd a nagyokosok bölcsen bólogatnak, hogy milyen káros volt... Vagy röhögnek, mint mi a Lapos Föld elméleten... 🥺Tényleg, mindenki szerint gömbölyű(bocsánat, geoid) a Föld...? Nem szeretnék darázsfészekbe nyúlni... 🌍
 
Pontosan. Viszont LED világításnál ugyanaz a probléma van mint CRT-nél. Ott is ki-be kapcsol a fény. Ezért keveslem kicsit a 150Hz.
Az ideális egy hallható tartomány feletti PWM frekvencia lenne, az biztos nem okoz hallható zúgást/sípolást a tápban.
Sajnos az ESP2866 csak szoftveres PWM-et tud, aminek 1 kHz a maximuma.
 
Pontosan. Viszont LED világításnál ugyanaz a probléma van mint CRT-nél. Ott is ki-be kapcsol a fény. Ezért keveslem kicsit a 150Hz.
A másik része amihez már nem értek, hogy egészségügyileg mennyire gáz. Mert az egy dolog, hogy nem zavar tudatosan. De attól még nem káros a szemre tuti?
Most ellentmondtok egymásnak, közben egyetértesz vele. A tévénél állandó a led világítás, lámpánál nem?
 
Most ellentmondtok egymásnak, közben egyetértesz vele. A tévénél állandó a led világítás, lámpánál nem?
Jó hát mondasz valamit. :D Az LCD képfrissítésre igaz, amit @tsokee írt, 60Hz sem zavarja a szemet. Az LCD háttérvilágításra meg nem gondoltam, és nem tudom milyen frekvenciával vezérlik.
Régebbi LCD-knél úgy tudom konstans volt a világítás, lehet hogy nem is PWM-ezték. A modernebbeknél vezérlik, hogy feketébb legyen a fekete. itt már gyanús, hogy van valami frekvenciája. hogy mennyi azt nem tudom.
 
Jó hát mondasz valamit. :D Az LCD képfrissítésre igaz, amit @tsokee írt, 60Hz sem zavarja a szemet. Az LCD háttérvilágításra meg nem gondoltam, és nem tudom milyen frekvenciával vezérlik.
Régebbi LCD-knél úgy tudom konstans volt a világítás, lehet hogy nem is PWM-ezték. A modernebbeknél vezérlik, hogy feketébb legyen a fekete. itt már gyanús, hogy van valami frekvenciája. hogy mennyi azt nem tudom.
A gyártók által nem reklámozott paraméter, hogy milyen dimmelésű 1-1 panel, leginkább neten lehet ráakadni az infóra ha valaki megfelelő műszerekkel leteszteli. Van egy bizonyos százalék akiket zavar a kijelzők PWM dimmelésének a frekvenciája, de a legtöbb ember nem érzékeny rá.
A legtöbb OLED panel is használ PWM-et, és nem csak a TV-k kijelzőjénél probléma ez, hanem telefonoknál is, mindenhol. Értelemszerűen a világításnál is.
 
Sziasztok. Tartozom egy beszámolóval. Már egy ideje üzemel a lámpám itt. 1 méter széles az akva így a lámpa is az. 60*20*2 alu zártszelvény a hordozó, összekötve 2 szál önmagával, belülről csavarozva. A z.szelvényre ablakot vágtam, hogy zárt legyen és kapott üveget. (aztán üveget levettem a melegedés miatt, nem egyforma a hőtágulás ragasztva, ívbe feszítette a profilt) IMG_20210820_085258.jpga szalag CRI95-ös 12V-os 5730 - as, a táp 24voltos, emiatt a szalagok kettesével sorban lettek kötve. IMG_20210707_153500.jpgIMG_20210708_115249.jpgIMG_20210708_182525.jpgIMG_20210709_082217.jpg
A vezérlést egy S2Pro adja, ehhez a szalagtömeghez kevés volt, ezért kapott egy jelerősítőt is. IMG_20210713_202101.jpgIMG_20210713_202225.jpgIMG_20210713_202430.jpgIMG_20210713_202414.jpg
 
Sziasztok. Tartozom egy beszámolóval. Már egy ideje üzemel a lámpám itt. 1 méter széles az akva így a lámpa is az. 60*20*2 alu zártszelvény a hordozó, összekötve 2 szál önmagával, belülről csavarozva. A z.szelvényre ablakot vágtam, hogy zárt legyen és kapott üveget. (aztán üveget levettem a melegedés miatt, nem egyforma a hőtágulás ragasztva, ívbe feszítette a profilt) View attachment 153452a szalag CRI95-ös 12V-os 5730 - as, a táp 24voltos, emiatt a szalagok kettesével sorban lettek kötve. View attachment 153453View attachment 153454View attachment 153455View attachment 153456
A vezérlést egy S2Pro adja, ehhez a szalagtömeghez kevés volt, ezért kapott egy jelerősítőt is. View attachment 153457View attachment 153458View attachment 153459View attachment 153460
Menő! Rendelésre vállalnál egy ilyet a wabi fölé Zsolti? 😅😅😅
 
Sziasztok. Tartozom egy beszámolóval. Már egy ideje üzemel a lámpám itt. 1 méter széles az akva így a lámpa is az. 60*20*2 alu zártszelvény a hordozó, összekötve 2 szál önmagával, belülről csavarozva. A z.szelvényre ablakot vágtam, hogy zárt legyen és kapott üveget. (aztán üveget levettem a melegedés miatt, nem egyforma a hőtágulás ragasztva, ívbe feszítette a profilt) View attachment 153452a szalag CRI95-ös 12V-os 5730 - as, a táp 24voltos, emiatt a szalagok kettesével sorban lettek kötve. View attachment 153453View attachment 153454View attachment 153455View attachment 153456
A vezérlést egy S2Pro adja, ehhez a szalagtömeghez kevés volt, ezért kapott egy jelerősítőt is. View attachment 153457View attachment 153458View attachment 153459View attachment 153460
Ötletes konstrukció, sokat lehet belőle tanulni. Ügyeltél a részletekre is (zsugorcső, érvéghüvely). Nagyon pontosan vágtál ablakot a zártszelvényre, én ezt meg se mertem volna próbálni :) Számomra újdonság a jelerősítő használata is. Ha nem bánod, ellesek néhány megoldást :)
 
Back
Oldal tetejére