• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Igen, csak hátha valaki nyitott már ki ilyet és látott valami érdekeset benne. :)
Ha láttál már ilyet, akkor tudhatod, hogy semmit sem tudsz kiolvasni ránézésre a szalagokból, ami igazán számít. Szinte kizárt, hogy igazán speciális, drága ledeket használjanak, lévén az anyagköltség max harmada lehet a terméknek.

És mivel az akvarisztika egy rablópiac, ezért valószínűleg a negyede sincs.
 
Sziasztok, nekem is elkészült a világításom :) Szalagok: 2x2m 2700K CRI 90+, 2m 4000K CRI 95+, 2m 6500K CRI 90+, 2m 10000K CRI 85, 2m RGB.

Az egészet egy Licah 5 csatornás LED vezérlő működteti.

Érzésre belőttem az időt, és a fényerőt, de eléggé elbrujánzott az algám, ezért kérnék egy kis segítséget. Van lux mérőm. Kérdésem, hogy ilyenkor ezt hogyan használjam? Milyen távolságról mérjek? Illetve milyen lux értéket célozzak meg? Az akvárium inkább halas mint növényes (Anubias, Microsorum, Bolbitis, Buce... van benne). CO2 nincs, tápozást Profito + Carbo. Alapterület: 200x55cm, a magassága pedig 60cm. Illetve ugye ha megvan a kívánt fényerő akkor kérdés, hogy mennyit menjen ezen a fényerőn?

K_20200911_191512.jpgK_20200911_192534.jpg

K_20200714_195345.jpg
 
Sziasztok, nekem is elkészült a világításom :) Szalagok: 2x2m 2700K CRI 90+, 2m 4000K CRI 95+, 2m 6500K CRI 90+, 2m 10000K CRI 85, 2m RGB.

Az egészet egy Licah 5 csatornás LED vezérlő működteti.

Érzésre belőttem az időt, és a fényerőt, de eléggé elbrujánzott az algám, ezért kérnék egy kis segítséget. Van lux mérőm. Kérdésem, hogy ilyenkor ezt hogyan használjam? Milyen távolságról mérjek? Illetve milyen lux értéket célozzak meg? Az akvárium inkább halas mint növényes (Anubias, Microsorum, Bolbitis, Buce... van benne). CO2 nincs, tápozást Profito + Carbo. Alapterület: 200x55cm, a magassága pedig 60cm. Illetve ugye ha megvan a kívánt fényerő akkor kérdés, hogy mennyit menjen ezen a fényerőn?

View attachment 96841View attachment 96840

View attachment 96842
Szia!
- Az általános nézet, hogy 8 óránál ne legyen több a világítás. Algaképződés szempontjából, a természetes megvilágítást is figyelembe kell venni. Úgy látom, ablakod van bőven... A növények fejlődése szempontjából ez a szórt fény nem sokat jelent, de az algának elég. (nem írtad, milyen algád burjánzott el?)
- Pár éve volt egy nagy lámpateszt... Abból kiderült a lényeg, miszerint a lux mérőt a víz alá kell tenni, mert csak ott mérhető valós érték.
- További kérdés, hogy a lux mérőd milyen spektrumra van kalibrálva? Jellemzően ugye 550nm-re... Viszont a növények/algák fejlődés szempontjából nem ez a hullámhossz a mérvadó.
Következtetés empirikus úton, megvilágítás mérés nélkül: ha túl sok az alga, akkor csökkenteni kell az időt és a mennyiséget. ;)
 
Sziasztok, nekem is elkészült a világításom :) Szalagok: 2x2m 2700K CRI 90+, 2m 4000K CRI 95+, 2m 6500K CRI 90+, 2m 10000K CRI 85, 2m RGB.

Az egészet egy Licah 5 csatornás LED vezérlő működteti.

Érzésre belőttem az időt, és a fényerőt, de eléggé elbrujánzott az algám, ezért kérnék egy kis segítséget. Van lux mérőm. Kérdésem, hogy ilyenkor ezt hogyan használjam? Milyen távolságról mérjek? Illetve milyen lux értéket célozzak meg? Az akvárium inkább halas mint növényes (Anubias, Microsorum, Bolbitis, Buce... van benne). CO2 nincs, tápozást Profito + Carbo. Alapterület: 200x55cm, a magassága pedig 60cm. Illetve ugye ha megvan a kívánt fényerő akkor kérdés, hogy mennyit menjen ezen a fényerőn?

View attachment 96841View attachment 96840

View attachment 96842
Papíron mennyi lument tudnak ezek a szalagok? Ha megvan, tudsz lumen/litert számolni. Viszonyításképp, nekem a növényes akvárium megy most 46lumen/l-er.
 
Sziasztok, nekem is elkészült a világításom :) Szalagok: 2x2m 2700K CRI 90+, 2m 4000K CRI 95+, 2m 6500K CRI 90+, 2m 10000K CRI 85, 2m RGB.

Az egészet egy Licah 5 csatornás LED vezérlő működteti.

Érzésre belőttem az időt, és a fényerőt, de eléggé elbrujánzott az algám, ezért kérnék egy kis segítséget. Van lux mérőm. Kérdésem, hogy ilyenkor ezt hogyan használjam? Milyen távolságról mérjek? Illetve milyen lux értéket célozzak meg? Az akvárium inkább halas mint növényes (Anubias, Microsorum, Bolbitis, Buce... van benne). CO2 nincs, tápozást Profito + Carbo. Alapterület: 200x55cm, a magassága pedig 60cm. Illetve ugye ha megvan a kívánt fényerő akkor kérdés, hogy mennyit menjen ezen a fényerőn?

View attachment 96841View attachment 96840

View attachment 96842
En high techrol tudok nyilatkozni, de en ugy lovom be a fenyerot hogy megnezem milyen eros fenynel bubiznak este fele a novenyek szepen, es ehhez a fenyerohoz lovom be az idotartamot ugty hogy figyelem az alga kepzodest. Persze ha zold pontod van akkor foszfat szint is fontos.
 
Szia,

Az az ablak felület valóban szép nagy, de a túloldalon egy fedett erkély van. Téli időszakban a kora reggeli órákban kb 20-30 percig kap az akvárium direkt fényt onnan. Eddig nem gondoltam volna, hogy gondot okozna.
Algáim:
Zöld pont (ezért a foszfát szintem is ludas)
Fekete ecset
Van egy olyan algám ami kifejezetten a visszaforduló víznél van az üvegen, halvány szürkés-barnás színű, és borzasztó nehéz eltávolítani.
Illetve ami egyértelműen a világítással van kapcsolatban, zöldül a talaj.

Ilyen a lux mérőm: Maxwell ME-25830, nem hinném, hogy vízálló :)

Igen... valószínűleg marad az empirikus módszer :D

Szia!
- Az általános nézet, hogy 8 óránál ne legyen több a világítás. Algaképződés szempontjából, a természetes megvilágítást is figyelembe kell venni. Úgy látom, ablakod van bőven... A növények fejlődése szempontjából ez a szórt fény nem sokat jelent, de az algának elég. (nem írtad, milyen algád burjánzott el?)
- Pár éve volt egy nagy lámpateszt... Abból kiderült a lényeg, miszerint a lux mérőt a víz alá kell tenni, mert csak ott mérhető valós érték.
- További kérdés, hogy a lux mérőd milyen spektrumra van kalibrálva? Jellemzően ugye 550nm-re... Viszont a növények/algák fejlődés szempontjából nem ez a hullámhossz a mérvadó.
Következtetés empirikus úton, megvilágítás mérés nélkül: ha túl sok az alga, akkor csökkenteni kell az időt és a mennyiséget. ;)
 
A 2700-asra ez van írva: SF60-3528A 4,8W/m, 110l/W, 60LED 7,8-8,8lm/20mA
A 4000-esre: S3528NW120F0W105 9,6W/M
A 6500-asra: 120/m 2835 (elég szűkszavú, ahol rendeltem az voltírva 0,2W/chip)
A 10000-esre nagy részletezéssel enyi volt írva_ 20-30W/5m :D (5630-s LED-ek vannak rajta, 60/m)

Ebből tudunk okosak lenni? :)


Papíron mennyi lument tudnak ezek a szalagok? Ha megvan, tudsz lumen/litert számolni. Viszonyításképp, nekem a növényes akvárium megy most 46lumen/l-er.
 
Még felmerült egy kérdés... mi számít világításnak? Lényegesen többet megy mint 8 óra, de a nap nagy részében csak éppen annyit, hogy legyen valami kis fény. Megpróbálom majd valahogy kinyerni a vezérlő programjából a táblázatot.

En high techrol tudok nyilatkozni, de en ugy lovom be a fenyerot hogy megnezem milyen eros fenynel bubiznak este fele a novenyek szepen, es ehhez a fenyerohoz lovom be az idotartamot ugty hogy figyelem az alga kepzodest. Persze ha zold pontod van akkor foszfat szint is fontos.
 
Még felmerült egy kérdés... mi számít világításnak? Lényegesen többet megy mint 8 óra, de a nap nagy részében csak éppen annyit, hogy legyen valami kis fény. Megpróbálom majd valahogy kinyerni a vezérlő programjából a táblázatot.
Az en peldam: Az akva nincs ablakkal szemben sosem kap dierkt fenyt, viszont en extra napos helyen lakom, ezert en is algasodtam, most napi 7 orat vilagitok viszont a COm 12 orat megy, mert a szort feny ennyire bekavar.
 
A 2700-asra ez van írva: SF60-3528A 4,8W/m, 110l/W, 60LED 7,8-8,8lm/20mA
A 4000-esre: S3528NW120F0W105 9,6W/M
A 6500-asra: 120/m 2835 (elég szűkszavú, ahol rendeltem az voltírva 0,2W/chip)
A 10000-esre nagy részletezéssel enyi volt írva_ 20-30W/5m :D (5630-s LED-ek vannak rajta, 60/m)

Ebből tudunk okosak lenni? :)
Nem nagyon. :D Ahol én vásároltam szalagot, ott mindnél fel volt tűntetve a lum/l érték 1 méterre számolva...
 
Szia,

Az az ablak felület valóban szép nagy, de a túloldalon egy fedett erkély van. Téli időszakban a kora reggeli órákban kb 20-30 percig kap az akvárium direkt fényt onnan. Eddig nem gondoltam volna, hogy gondot okozna.
Algáim:
Zöld pont (ezért a foszfát szintem is ludas)
Fekete ecset
Van egy olyan algám ami kifejezetten a visszaforduló víznél van az üvegen, halvány szürkés-barnás színű, és borzasztó nehéz eltávolítani.
Illetve ami egyértelműen a világítással van kapcsolatban, zöldül a talaj.

Ilyen a lux mérőm: Maxwell ME-25830, nem hinném, hogy vízálló :)

Igen... valószínűleg marad az empirikus módszer :D

Szia!
Mérés:
Régóta itt vagy a fórumon, biztosan emlékszel a lámpateszt videóra is. A szenzort betették egy megfelelő méretű nylon zacskóba, nehogy víz érje, és úgy tették le az aljzatra! Az egy korrekt mérés volt.
Alga:
Megint csak az egyik G.A. videót tudom példaként felhozni, ahol Balázs a saját otthoni akváriumának karbantartását mutatta be, és a zöld alga okaként a szűrt fényt említette (ha jól emlékszem, és nem csinálok magamból hülyét).
Talán ez volt az.
Az ecset, meg az összes többi passz. De nem valószínű, hogy elsősorban a fénnyel kellene összefüggésbe hozni.
 
No... sikerült visszakeresni a rendelésem. Ezek voltak a leírás szerinti értékek:


10000K
  • LED Chip Model: SMD5630
  • Power Consumption (W/m): 5W/m
  • Specifications (light beads / m): 60
  • Lumen:20-30LM/led
6000K
httpsae01.alicdn.comkfHTB1fsHlxrSYBuNjSspiq6xNzpXaw1m-2m-New-CRI-90-2835-DC-12V-24V-LED-Strips...jpg

Nem nagyon. :D Ahol én vásároltam szalagot, ott mindnél fel volt tűntetve a lum/l érték 1 méterre számolva...
 
No... sikerült visszakeresni a rendelésem. Ezek voltak a leírás szerinti értékek:


10000K
  • LED Chip Model: SMD5630
  • Power Consumption (W/m): 5W/m
  • Specifications (light beads / m): 60
  • Lumen:20-30LM/led
6000K
View attachment 96924
Ha 20 lumennel számolunk, akkor a 2 méter szalag 2400 lument tud. Ha megvan az össz lumen érték, akkor oszd el a bruttó literrel, és még is van a lum/l.
 
Sziasztok,

visszaolvastam elég sok oldalt, most fogom elkészíteni az akváriumom világítását, egy 500-as akváról lenne szó. Jól értettem, hogy ha az 5730-as LED szalagot építem be, hideg és meleg fehér színben, ahhoz nem kell szines RGB szalag, mert a napfelkelte/naplemente és az éjszakai kék színeket a TC420-al ki tudom csikarni belőle? Vagy félreértettem??
 
Sziasztok,

visszaolvastam elég sok oldalt, most fogom elkészíteni az akváriumom világítását, egy 500-as akváról lenne szó. Jól értettem, hogy ha az 5730-as LED szalagot építem be, hideg és meleg fehér színben, ahhoz nem kell szines RGB szalag, mert a napfelkelte/naplemente és az éjszakai kék színeket a TC420-al ki tudom csikarni belőle? Vagy félreértettem??
Félreértetted. A TC420 csupán egy időzíthető dimmer. Vagyis a fade in/out menni fog vele, de a ledeket nem színezi át :) Sőt, RGB szalagból is csak úgy tudsz kéket "kinyerni", ha egy speckó csatlakozóval (vagy barkács módszerrel) a különböző ledek kábeleit szétválasztod és külön csatornákra kötöd. Ha kék fényt akarsz, használj kék szalagot. De szerintem teljesen felesleges.
 
Back
Oldal tetejére