• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Sziasztok! Még új tag vagyok itt, de már régóta olvasom ezt a fórumot. A jövőben szeretnék indítani egy új akváriumot, ami még erősen a tervezési fázisában van. Az akvárium egy minimalista, Iwagumi stílusú lapos akvárium lenne, 90(hosszú)x30(magas)x40(mély) (108 Liter) méretekkel. Max 3 féle növény lenne benne, és ezek is főleg takaró és előtéri növények. Az akvárium eleinte Low-tech módon működne, de a későbbi tervekben szerepel egy CO2 rendszer beüzemelése is.

Ehhez szeretnék világítást építeni, és a fórumot olvasgatva a következő összeállításra gondoltam. Mielőtt belevágok, mindenképp szeretném nálam hozzáértőbb akvaristák véleményét is meghallgatni.



2x 85 cm 6500K 3000L/m CRI: RA>95

2x 85 cm 4000K 3000L/m CRI: RA>95

1x 85 cm piros

TC420

100W-os tápegység



A kérdéseim:

  • Mekkora problémát jelentene, ha alumínium helyett rozsdamentes acél profilra szerelném?
  • Az átlagosan kb 25cm-es vízoszlophoz, milyen magasra kellene raknom a lámpát?
  • A 40 cm-es akvárium szélességhez, és alacsony magassághoz milyen széles sávban kellene a LED szalagokat elhelyezni?
  • Milyen kiegészítő izéket kell még megrendelnem a szereléshez? (vezetékek, csatlakozók, toldások stb…)
Előre is köszönöm a segítséget, és elnézést ha olyasmit kérdezek amiről már korábban esett itt szó.
 
A szalagválasztás és mennyiségek/méretezések szerintem rendben vannak. A pirosra nem feltétlenül van szükség.
  • Mekkora problémát jelentene, ha alumínium helyett rozsdamentes acél profilra szerelném?
Az acél hővezetése kategorikusan rosszabb, mint az alumíniumé. Esetében erősen javasolt lenne plusz hűtőborda felszerelése.

  • Az átlagosan kb 25cm-es vízoszlophoz, milyen magasra kellene raknom a lámpát?
A dimmelés lehetősége miatt kvázi mindegy, de max 30-40 cm.
  • A 40 cm-es akvárium szélességhez, és alacsony magassághoz milyen széles sávban kellene a LED szalagokat elhelyezni?
~10 cm-ről világítva szerintem legalább 15 cm, de inkább 20. Ha magasabbra emeled a lámpát, ez csökkenthető.
  • Milyen kiegészítő izéket kell még megrendelnem a szereléshez? (vezetékek, csatlakozók, toldások stb…)
Konstrukciófüggő. Értsd: forrasztással akár egy darab kéteres kábel is elég, ha direktben és egy körre kötöd a szalagokat. A TC420-hoz egyedül blankolt vezetékes (érvéghüvelyes) csatlakoztatásra van lehetőség.
 
Köszönöm a gyors választ. Ha a LED szalagokat egy kb 2-3mm es alu lemezre raknám és azt raknám az acél foglalatba az segítene a dolgon? A lámpa kezdetekben nem menne csak kb 50%-os teljesítménnyel, ami kb 50 Lumen/L lenne. Fontos lenne az acél használata, mert a lakás több részén is megjelenik ez az anyag és sztem jól nézne ki. A ki és befolyó csöveket is acélból akarom elkészíteni.
 
Nem teljesen értek egyet :)
Ha zárttá teszed a burkolatot, akkor az alumínium lemez nem fogja tudni hová leadni a hőt, beszorul az alumínium és az acél közé (gondolom, alulról meg plexi lemez teszi majd zárttá a lámpát) . Ha az alumínium és az acél között ventillátorral járatnád a levegőt, az már valóban jó lenne.
De az 50%-os meghajtás mellett valóban nem kell sok hűtés. Ettől függetlenül szerintem tervezd úgy, hogy jól szellőzzön, 90%-on járatva is kellő hűtése legyen.
Sokszor látom itt a fórumon, hogy pl. 1000 lm szalag 50%-on járatva 500 lm. A fényáram exponenciálisan változik, tehát ez tévedés! Nincs különösebb értelme az ilyen számolgatásnak, de nagy jelentősége sincs, mert a lm/liter is csak egy irányaadó érték a világítás belövésénél.
 
Utoljára módosított:
Ventillátort nem szívesen raknék rá, mert elveszne a letisztult minimalista hatása, de valamilyen perforációt vagy lyukakat el tudok képzelni szellőzés gyanánt az acél lemezre. Esetleg nem direktbe ragasztanám az acélhoz az alu lemezt, hanem lenne valami 1-2mm-es távtartó, hogy jobban tudjon szellőzni. Az otthoni gépemen csináltam egy egyszerű 3D-s tervet, lehet feltöltöm ide is majd.
 
Nézd meg pl. az Ati lámpákat, szerintem nem feltétlenül ront a dizájnon - ha szépen van beaplikálva.
Ugyanakkor azt sem hiszem, hogy az alumínium burkolat sokat rontana a dizájnon, akárhány inox elem is van a környezetben, sokkal inkább a megmunkálás minősége a szépség nyitja. De természetesen nem beszéllek le arról sem, hogy túlbonyolítsd amennyire csak akarod :)
 
Teljes mértékben igazad van az alumíniummal kapcsolatban. Azért hajlok mégis az acél felé, mert már sokszor dolgoztam vele és terveim szerint hegeszteni is kell majd. Az alumíniumot nem tudom így megmunkálni. Jól néznek ki ezek az ATI lámpák, de nekem túl vastagok, lehet pont a ventillátorok miatt. Mindenesetre ez még nagyon a tervezési fázis, szóval minden javaslatnak csak örülök.
 
Akkor dobd ki a piros szalagot tegyel bele helyette 95CRIset es pluszban megegyet (6 csik). Ezt mar dimmelheted a vegletekig es ugy melegedni sem fog nem kell gorcsolni a hutesen annyira.
 
Jól néznek ki ezek az ATI lámpák, de nekem túl vastagok, lehet pont a ventillátorok miatt.
:) Dehogy. A ventilátorok 10 mm vastagok (vagy 8), az előtétek picit magasabbak. A fénycsövek és a foncsor tesz hozzá legtöbbet a lámpa vastagságához, de így is össze van "préselve" amennyire csak lehet.
 
Nekem 5 sor led-em van, 5730-as egy 150 mm x 900 mm és 5 mm vastag alu lemezen, 83%-on megy a világítás és kb. 45 fokos az alu. Szóval, ha távtartózod az aludat az acélhoz képest, az működőképes, de minden féle képpen tegyél szellőző nyîlást az acélra, hogy a hő távozhasson, mert ahogyan nézem a tervet, oldalra nem tud, a hő meg ugye fölfele szokik menni 🙂.
 
Ezek, a tervek. a lámpa így 20 cm széles és 10 cm magasan van.
Ha nem akarod teljesen szabadon hagyni az alu lemezt inkább hagyd el, és az eredeti terved szerint készítsd acélból ,így még mindig jobb lesz a hűtésed mint a kétrétegű verziónak lenne. Csináld a lehető legszélesebbre amit még arányosnak tartasz, így növeled a hőleadó felületet, és a világításod is egyenletesebb lesz.
A tíz 10 cm-es magasság elég, a szalagok 120 fokos szögben sugároznak.
 
Üdv!

100x40x40 es akváriumhoz szeretnék csinálni led lámpát. Kezdetbe néhány növény, és idővel majd ami jön. Igen, elolvastam ezt a témát, de ami volt 2005-ben ......... Minden fejlődik napról napra.
Alu lemezt egy helyen találtam ahol méretre vágnak, 1000x400x3 méretbe. Szállítva 13 ezres! 1000x400x2 méretbe 12 ezres.
Alu profil : reklámtábla profil,polikarbonát leszorító alumínium csak 6 méteres szálba találtam .....
Tc 420 megrendelve.
Led szalag: Amit találtam CRI 95-ös :
V-TAC LED szalag beltéri 5730-120 (12 Volt) - hideg fehér CRI95!
LED chip típus: SMD 5730 Chip On Board LED
120 ledes,18 Watt ,3000 lumen, 166 lumen/Watt,
5500-6500K Hideg fehér,
2700-3200K Meleg fehér
4000-4500K Természetes fehér
Hányszor 1 méter szalag szükséges ehhez az akváriumhoz? Hideg? Meleg? Természetes? Az milyen szélesen legyen elhelyezve a led? Túlméretezéssel, mert Tc 420 lesz.
Táp mérete, ha meglesz a led teljesítménye +25%
Ez a led szalag jó? Vagy van jobb?
Co2 nincs és valószínű nem is lesz.

Köszönöm a választ!
 
Alu és egyéb fémek ügyében keresd a Bronzkert, darabolnak is és egész jó áraik vannak (töredéke a tiédnek).
A ledszalagos kérdéseidre pedig megtalálod a választ itt és másik ledszalagos topikokban. Nem kellett volna sokat visszaolvasnod, akár csak ennek az oldalnak a tetejéig...
 
Alu és egyéb fémek ügyében keresd a Bronzkert, darabolnak is és egész jó áraik vannak (töredéke a tiédnek).
A ledszalagos kérdéseidre pedig megtalálod a választ itt és másik ledszalagos topikokban. Nem kellett volna sokat visszaolvasnod, akár csak ennek az oldalnak a tetejéig...
Köszi, sokat segítettél!
Nem csak az egész oldalt de az egész témát elolvastam ahogy írtam is! De mivel változik a technológia, és még sok minden, pl. kell e piros, kék fény, kell, nem kell, mostani szalagnál már nem, vagy mégis........
Akkor lednek ezt ajánlod:

2x 85 cm 6500K 3000L/m CRI: RA>95

2x 85 cm 4000K 3000L/m CRI: RA>95

1x 85 cm piros

Ezt milyen széles lemezre tegyem ?
 
Back
Oldal tetejére