• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Ne haragudj, de nem ertem a kerdest (legalabbis a 6ost reszt benne). 2m a szalagbol 5000lumen, 72 literre az ~70lumen/liter, ha ezt dimmeled 60%-ra ~40 lumen/liter.

6 ledenként arra értem, hogy duplan van (2 sor) így nézve 3350 lumen 1m és 2m az szerintem sok...
 
Sziasztok!

A már itt is említett 5730-as led szalagból vettem múlthéten 4 métert, beraktam 2x1 méteres 3,5 centi széles aluprofilba kettesével a szalagokat. Be is üzemeltem, szép fényereje van.

Viszont itt jönne a kérdésem, brutálisan forró az aluprofil, szinte alig tudok hozzáérni. Ennek ez a normális üzemelési hőmérséklete? Van valakinek tapasztalata erről? Bírni fogja így a napi 8 óra világítást a ledszalag?

Köszönöm! :)
 
6 ledenként arra értem, hogy duplan van (2 sor) így nézve 3350 lumen 1m és 2m az szerintem sok...
Akkor te nem ertetted, hogy en mit irok. Nem a te felsorolasodban talalhato szalagot ajanlottam.

Viszont itt jönne a kérdésem, brutálisan forró az aluprofil, szinte alig tudok hozzáérni. Ennek ez a normális üzemelési hőmérséklete? Van valakinek tapasztalata erről? Bírni fogja így a napi 8 óra világítást a ledszalag?

Köszönöm! :)
100%on nagyon forro a szalag, ezert is kb mindenutt leirtuk, hogy legalabb annyira tul kell tervezni, hogy lehessen 70% ala dimmelni, kulonben nagyon melegszik es ugy baromi gyorsan csokken az elettartama.
 
100%on nagyon forro a szalag, ezert is kb mindenutt leirtuk, hogy legalabb annyira tul kell tervezni, hogy lehessen 70% ala dimmelni, kulonben nagyon melegszik es ugy baromi gyorsan csokken az elettartama.

Most tévedtem ide erre a topicra, érdekes számomra, hogy akkor miért gyártanak/forgalmaznak olyan szalagot, amit nem is lehet használni, csak visszafogva... különben tönkre megy?? Akkor mi értelme a nagy fényerőnek, ha le kell venni? Kisebb teljesítményű szalag is tudná a visszafogott fényerőt és nem melegszik és nem mellesleg nem kerül 2400 Ft-ba métere... :O
Ez olyan mintha vennék egy 150 lóerős kocsit, de ne használjak csak 100-at belőle, mert másképp vihetem szerelőhöz...
Garancia szokott ezekre menni, ha tönkre megy 100%-os fényerővel? Mennyi idő alatt mehet tönkre??
 
Akkor te nem ertetted, hogy en mit irok. Nem a te felsorolasodban talalhato szalagot ajanlottam.

Jaa, hogy te ezt a sima írtad
V-TAC LED szalag beltéri 5730-120 (12 Volt) - természetes fehér CRI95
mert van ebből az erősebb kivitel is amiből 1m szerintem elég.
 
Most tévedtem ide erre a topicra, érdekes számomra, hogy akkor miért gyártanak/forgalmaznak olyan szalagot, amit nem is lehet használni, csak visszafogva... különben tönkre megy?? Akkor mi értelme a nagy fényerőnek, ha le kell venni? Kisebb teljesítményű szalag is tudná a visszafogott fényerőt és nem melegszik és nem mellesleg nem kerül 2400 Ft-ba métere... :O
Ez olyan mintha vennék egy 150 lóerős kocsit, de ne használjak csak 100-at belőle, mert másképp vihetem szerelőhöz...
Garancia szokott ezekre menni, ha tönkre megy 100%-os fényerővel? Mennyi idő alatt mehet tönkre??
Sok ilyen dolog van mindennapos használatban, aminek nem tesz jót ha csutin járatod. A 150 lovas kocsi valószínűleg elhúz egy tankot, de nem hinném hogy nem gebed bele, ha folyamatosan erre használod :) A ledszalag sem feltétlenül megy tönkre, csupán csökken a teljesítménye, de nem csupán attól hogy maxon van járatva, hanem hogy napi 7-8 órában van maxon járatva. De egyébként igen, minek gyártják az autókat is 240+km/h végsebességgel, mikor sehol nem tudod kihasználni (legálisan)? :)
 
Sok ilyen dolog van mindennapos használatban, aminek nem tesz jót ha csutin járatod. A 150 lovas kocsi valószínűleg elhúz egy tankot, de nem hinném hogy nem gebed bele, ha folyamatosan erre használod A ledszalag sem feltétlenül megy tönkre, csupán csökken a teljesítménye, de nem csupán attól hogy maxon van járatva, hanem hogy napi 7-8 órában van maxon járatva. De egyébként igen, minek gyártják az autókat is 240+km/h végsebességgel, mikor sehol nem tudod kihasználni (legálisan)?

Sajnos igen, sok ilyen dolog van, csak ettől a LED-től nem térek magamhoz. Direkt azért válaszottam, mert nagyobb fényerő, nagyobb teljesítmény, nem kell 100 métert belezsúfolni belőle az akváriumba, erre tessék, adtam a sz**rnak egy pofont, vehetem vissza a fényerőt, és tehetek be többet, vagy cserélhetem 2 havonta... Maga kárán tanul az ember... :(
 
Sajnos igen, sok ilyen dolog van, csak ettől a LED-től nem térek magamhoz. Direkt azért válaszottam, mert nagyobb fényerő, nagyobb teljesítmény, nem kell 100 métert belezsúfolni belőle az akváriumba, erre tessék, adtam a sz**rnak egy pofont, vehetem vissza a fényerőt, és tehetek be többet, vagy cserélhetem 2 havonta... Maga kárán tanul az ember... :(
Furcsállom ezt, mert kb mindenhol le van írva, hogy túl kell méretezni. Ahogy a tápegységet is. De nem kell drasztikusan, elég 20-25%-kal. A szalagot is és a tápot is.
Szerintem hogy pl 4 métert helyett 5-öt veszel, nem borít fel minden tervezést és költségvetést.
 
Furcsállom ezt, mert kb mindenhol le van írva, hogy túl kell méretezni. Ahogy a tápegységet is. De nem kell drasztikusan, elég 20-25%-kal. A szalagot is és a tápot is.
Szerintem hogy pl 4 métert helyett 5-öt veszel, nem borít fel minden tervezést és költségvetést.

A tápom ha jól emlékszem 4,8 métert bírna el, így ott megvan a túlméret, de ha jönne a plusz 1 méter, ahhoz már új táp kellene. A már meglévő aluprofilokba nem fér bele még 1 méter, úgyhogy...
plusz egy méter miatt kellene:
- egy méter szalag (2500 Ft)
- még egy méter aluprofil, és takaró plexi (~2500 Ft)
- egy új táp, ergó a régi porosodni fog a polcon, mivel most sehova se kell. (nem tudok így látatlanban összeget mondani)
- szállítási költség, mivel nem érem az ingyenes szállítás határát (1700 Ft) és sajnos helyben nem lehet kapni a szalagot.
- dimmer

És most költöttem jópár Szent Istvánt az akváriumra, így nem tudok még többet kidobni perpillanat... :/
 
Jaa, hogy te ezt a sima írtad
V-TAC LED szalag beltéri 5730-120 (12 Volt) - természetes fehér CRI95
mert van ebből az erősebb kivitel is amiből 1m szerintem elég.
Ebbol nincs erosebb kivitel. A dupla soros nem 95 CRIs, max 80. Ha meggyozodesed a mennyiseg es a szalag tipus is, miert kerdezel.
 
A hűtést nem tudod megoldani? Legalább addig, amíg az új (átgondoltabb ) világítást össze nem tudod állítani?

Pont ezen töröm a fejemet, hogy hogyan kellene megoldani, de olyan forró az aluprofil, hogy azon semmi hűtés nem segít szerintem, egy másodpercig nem tudom a kezem rajta tartani...
 
A hűtést nem tudod megoldani? Legalább addig, amíg az új (átgondoltabb ) világítást össze nem tudod állítani?
Egyébként a világítás maga átgondolt, megtervezett, szépen be is építettem, csak azzal nem volt még tapasztalatom, hogy ennyire tud melegedni egy nagyobb teljesítményű LED. Először azt hittem normális, ennek ilyennek kell lennie... hiszem eddig nem hallottam róla sehol :( aztán csak gyanakodni kezdtem... valamennyi melegedéssel számoltam, ezért is szélesebb az aluprofil amiben van, mint maga a 2 szalag, de nem ekkora mértékű melegedéssel :/
 
Esetleg egy jól működő, nem horror árú dimmert tudnátok javasolni, vagy hogy melyik fajtát építsem be?? Hátha azt tudnék reális áron venni helyben is, és nem kellene 1700-ért házhoz rendelni...
 
Esetleg egy jól működő, nem horror árú dimmert tudnátok javasolni, vagy hogy melyik fajtát építsem be?? Hátha azt tudnék reális áron venni helyben is, és nem kellene 1700-ért házhoz rendelni...
Vaterán és jófogáson nézz szét hátha a környékeden árul valaki. Lényeg, hogy a szükséges áramerősséget bírja. Vagy ha ipari tápod van, azon van egy kis állítási lehetőség is.
 
Vaterán és jófogáson nézz szét hátha a környékeden árul valaki. Lényeg, hogy a szükséges áramerősséget bírja. Vagy ha ipari tápod van, azon van egy kis állítási lehetőség is.
ipari tápegység, hazaérek rá is lesek hátha van rajta :)
 
ipari tápegység, hazaérek rá is lesek hátha van rajta :)
még a végén egyszerűen megoldódik a dolog ;) Kazincbarcika! - egyikünk odavalósi ám ;) gugli szerint van egy olyan, hogy ledekboltjaponthu (fórum lehet hogy moderálni fogja), ahol találtam dimmereket, ha mégis kellene. Egy kérdést megérne, az ÁSZF szerint van személyes átvételre lehetőség: Üzlet, átvételi pont címe: 3700 Kazincbarcika Csók István u 46.
 
még a végén egyszerűen megoldódik a dolog Kazincbarcika! - egyikünk odavalósi ám gugli szerint van egy olyan, hogy ledekboltjaponthu (fórum lehet hogy moderálni fogja), ahol találtam dimmereket, ha mégis kellene. Egy kérdést megérne, az ÁSZF szerint van személyes átvételre lehetőség: Üzlet, átvételi pont címe: 3700 Kazincbarcika Csók István u 46.
Igen, ismerem a boltot, de eddig csak negatív tapasztalatom van velük kapcsolatban, nincs semmi raktáron, rendelni hetekre tudnak, valamint nem azok az árak vannak, mint amiket neten hirdetnek.... :/
 
Apró tanács a Chihiros hack-hez: a plexi 2 végén lévő papír matrica ragasztóját gyönyörűen oldja a terpentin/white spirit (művészellátóban kapható, olajfesték hígításra használják). Acetonos cuccokkal nem próbálkoznék mert az némelyik műanyagot is oldja.

Más: nem tudja valaki mik a gyrilag benne lévő csavar paraméterei? Az egyiknek a feje és a menete is el van cseszve gyárilag. Most még csak a kis használaton kívüli A251-en próbálkoztam, este nekikezdek az akváriumon lévő A401+-nak.
 
Pont ezen töröm a fejemet, hogy hogyan kellene megoldani, de olyan forró az aluprofil, hogy azon semmi hűtés nem segít szerintem, egy másodpercig nem tudom a kezem rajta tartani...
Az a jó, ha meleg az aluprofil, ez annak a jele, hogy elvezetődik a hő a ledchip-től. Érdemes nagyobb felületű aluprofilt használni, még jobb, ha bordázott, hogy minél nagyobb legyen a felület ami a levegővel érintkezik.
Lehet, hogy kézzel megfogva melegnek tűnik, de 40-50 fokosan még teljesen rendben van, az a lényeg, hogy a led chip ne melegedjen 80-100 fokra..
 
Back
Oldal tetejére