• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Erdemes lenne egy dimmert beszerezned. Fullon nagyon melegedni fog. Igy erdemes meretezni: hightech 50-60lumen/liter, lowtech 30-40lumdn/ liter. A szalag 2500lumen/liter korul vilagit.
Nagyon, amugy nalunk megy 3m es 2,4m is 60 liter felett ( Groot felett meg 1,5 m volt). A dimmeren ne sporolj, mert nagyon sokat szamit, 1000 ftert eveket novelhetsz az elettartamukon.
Most akkor nem értem. Méter kell, vagy egy 5 centis darab? Mi az a "csík"? Ha 60 liter fölé összesen négy darab 5 centis csík, avagy 12 darab LED kell teljes fényerőn, akkor dimmer nélkül is igen könnyű lesz a téma, fogok egy régi gyári AMD processzor hűtőbordát, aláragasztom, azt meg az akvárium fölé függesztem, és aktív hűtés lesz rajta. :) (Ragasztás alatt azt értem, hogy bekenem hővezető pasztával az alját, a széleit pillanatragasztózom, utána meg átkenem az egészet átlátszó körömlakkal, hogy vízálló legyen. Egy COB LED-et már csináltam így.)
 
A csikos dolog poen volt... Gyukker arra gondolt, hogy amilyen hosszu az akvad az egy csik. Ha 60 cm, akkor 4x60, ha 30 akkor 4x30... A dimmelest meg tovabbra is mindketten javasoljuk.
 
akkor dimmer nélkül is igen könnyű lesz a téma, fogok egy régi gyári AMD processzor hűtőbordát, aláragasztom, azt meg az akvárium fölé függesztem, és aktív hűtés lesz rajta.
Ez mitől aktív? Ez passzív hűtés :) Ami egyébként nem rossz ötlet a dimmelés lehetősége mellé (nem helyette). COB lednél egyértelműen, a led szalagnál viszont általában elég egy jó hővezető hordozó felület, nem kell a hűtőborda, mert a szalag nagyobb felületen adja le a hőt.
Már csak azt nem értem, hogy miért ódzkodsz ennyire egy dimmertől? Olcsó. Nem kókány. Tudod állítani a fényerősséget, ha nem találod el pontosan ideálisan a szalagok méretezését (ráadásul más-más berendezésekhez néha más-más fénymennyiség kell). Tudsz hangulatvilágítást csinálni vele, vagy gyenge fényerőt (pl úgy felkapcsolni a lámpát - vizit céljából - hogy ne kapjanak sokkot a halak). És fotózásnál extra fényt rátolni. Mi a bajod ezekkel a lehetőségekkel?
 
Ez mitől aktív? Ez passzív hűtés :)
amd_stock_heatsink.jpg
Aktív. :)

Már csak azt nem értem, hogy miért ódzkodsz ennyire egy dimmertől? Olcsó. Nem kókány. Mi a bajod ezekkel a lehetőségekkel?
Utálok anyagiaskodni, de októberig összesen 12 ezer forint költőpénzem van, azért. Mikor még nekiálltam ennek a hobbynak volt munkám, most meg 90%-ban arról szól az akva"kertész"kedésem, hogy életben tartsam azt, amim már van. Szóval lehetőleg azt használnám fel, amim már van. LED-nél a hőtermelés rövidíti meg az élettartamot, azt nagyon könnyen lehet orvosolni hűtőbordával.
 
Értem. Sz.r ügy ez, de ha nincs rá +600 forintod, akkor szerintem egyelőre ne ruházz be 2000+ forintos ledszalagra se, hanem keress valami legolcsóbb megoldást, amivel életben tudod tartani az akváriumot, mittudomén' 2 PC vagy led izzó belógatva fölé. És kezdj el megtervezni egy DIY világítást, ami a megfelelő fényforrást tartalmazza, van dimmelési lehetőség és esetleg beépített hűtés is, de jó is legyen ránézni, úgy legyen összerakva. Különben az egész megy majd idővel a süllyesztőbe és 100%-ban kidobott pénz lesz. Gyűjts rá és ha megvan, akkor csináld meg normálisan, ne kókányolj. Vagy válassz kompromisszumokkal egy megfelelő kész lámpát (10k). Én ezt javaslom.
 
View attachment 79742
Aktív. :)


Utálok anyagiaskodni, de októberig összesen 12 ezer forint költőpénzem van, azért. Mikor még nekiálltam ennek a hobbynak volt munkám, most meg 90%-ban arról szól az akva"kertész"kedésem, hogy életben tartsam azt, amim már van. Szóval lehetőleg azt használnám fel, amim már van. LED-nél a hőtermelés rövidíti meg az élettartamot, azt nagyon könnyen lehet orvosolni hűtőbordával.
Ennyi pont eleg a vilagitasra. 1-1meter szalag, es egy dimmer boven belefer a koltsegvetesbe. Es nem lesz szukseg semmi hutesre, semmi ventire.. csak valamire felragasztod a szalagot. A 60cm akva fole 4x 50cm szalag boven jo.
Es ez igy nem ideiglenes megoldas lenne..
 
Ennyi pont eleg a vilagitasra. 1-1meter szalag, es egy dimmer boven belefer a koltsegvetesbe. Es nem lesz szukseg semmi hutesre, semmi ventire.. csak valamire felragasztod a szalagot. A 60cm akva fole 4x 50cm szalag boven jo.
Es ez igy nem ideiglenes megoldas lenne..
2 méter hideg fehér meg 1 méter meleg már megvan, holnap jön. Lámpatest alu LED profil lesz, van abból is már 4 méterem évek óta használatlanul elfekvőben, dimmernek meg az előbb képpel linkelt megoldás lesz, 3 amperig szerintem bárhova elég, csak bírjam kivárni míg megérkezik Kínából. Igazság szerint a legkevésbé sem érdekel a technika esztétikája, annak kell normálisan kinéznie, amit bevilágítani hivatott. Szerintem azt sem nagyon érdekli aki ólban akvakertészkedik, mintha valami ilyesmit már említettek volna nekem korábban. :)
 
Igazság szerint a legkevésbé sem érdekel a technika esztétikája, annak kell normálisan kinéznie, amit bevilágítani hivatott. Szerintem azt sem nagyon érdekli aki ólban akvakertészkedik, mintha valami ilyesmit már említettek volna nekem korábban. :)
Azta! :D Nem tudtam, hogy ilyen mélyek a sebek.
Nem számít a felszerelés megjelenése, avagy disznóólban tanácsos kertészkedni - mondtam én, ugye? Szuper.
Mivel nem disznóólban lakom, nem is annak viszonylatában próbálom megfeleltetni a felszerelésem esztétikumát. A példa kizárólag azt hivatott cáfolni, hogy a versenyek a méregdrága felszerelésről szólnának - amit valóban te állítottál. Örülök, hogy egy 600 forintos dimmer kapcsán is tudsz erre a fényűzésre (micsoda szóvicc 😶) hivatkozni, ami ráadásul egyáltalán nem külsőségeket támogat, hanem hatékonyabb működést. Pedig a hivatkozott beszélgetés végére úgy tűnt, hogy célba ért a mondandóm - amit többen is alátámasztottak. Nem vágom, hogy mi a célod ezzel, hogy félévente felemlegeted - kiragadva a kontextusból - mintha nem lenne érvénye.
Mindazonáltal, ha nem a lakás dísze a célod, hanem a Prayogi-szintű versenyakva megalkotása, akkor támogatom a hozzáállásodat, minden felhasználható forrásodat fordítsd szerintem is inkább az akvárium tartalmára és akár tőlem is számíthatsz némi segítségre amivel támogatni tudom a projektet.
 
Azta! :D Nem tudtam, hogy ilyen mélyek a sebek.
Nem számít a felszerelés megjelenése, avagy disznóólban tanácsos kertészkedni - mondtam én, ugye? Szuper.
Mivel nem disznóólban lakom, nem is annak viszonylatában próbálom megfeleltetni a felszerelésem esztétikumát. A példa kizárólag azt hivatott cáfolni, hogy a versenyek a méregdrága felszerelésről szólnának - amit valóban te állítottál. Örülök, hogy egy 600 forintos dimmer kapcsán is tudsz erre a fényűzésre (micsoda szóvicc 😶) hivatkozni, ami ráadásul egyáltalán nem külsőségeket támogat, hanem hatékonyabb működést. Pedig a hivatkozott beszélgetés végére úgy tűnt, hogy célba ért a mondandóm - amit többen is alátámasztottak. Nem vágom, hogy mi a célod ezzel, hogy félévente felemlegeted - kiragadva a kontextusból - mintha nem lenne érvénye.
Mindazonáltal, ha nem a lakás dísze a célod, hanem a Prayogi-szintű versenyakva megalkotása, akkor támogatom a hozzáállásodat, minden felhasználható forrásodat fordítsd szerintem is inkább az akvárium tartalmára és akár tőlem is számíthatsz némi segítségre amivel támogatni tudom a projektet.
Na ezért utálok anyagiaskodni, mert tuti lesz aki meglovagolja, ahelyett hogy tudomásul venné és tovább állna. Gőzöm nem volt, hogy te írtad a hozzászólást, majdnem azt írtam, hogy Viktor mondta, vagy Etele, mivel rájuk emlékeztem hogy válaszoltak, rád nem. Vagyis úgy tűnik mégis, egy megjegyzésedre, mert érdekesnek tartottam. Nincs seb, nincs sértődés, csak tényleg nem érdekel egy 84 négyzetméteres penészedő falusi házban lakva, hogy nem ADA emblémás plexi talpas világítás nehezedik az 54 literes EHEIM aquastar akváriumomra, ami nem opti-white és fekete a szilikon is. Tényleg csak az érdekel hogy mit zárnak ezek közre. Nem kifejezetten verseny akvárium elkészítése a cél, nem célom versenyezni, igazából azt sem tudom magamról, hogy egyáltalán van-e bennem annyi képzelőerő, hogy minősíthető mértékben ki tudjak kreatívan bontakozni, mivel erre egyáltalán nem volt eddig lehetőségem.

Csak egy nyamvadt lámpát akarok az akváriumom fölé rakni, ezért jöttem ebbe a topikba feltenni egy kérdést, hogy mennyi kell a LED csíkból. Te kezdted el túlspilázni a dolgokat.
 
Na ezért utálok anyagiaskodni, mert tuti lesz aki meglovagolja, ahelyett hogy tudomásul venné és tovább állna. Gőzöm nem volt, hogy te írtad a hozzászólást, majdnem azt írtam, hogy Viktor mondta, vagy Etele, mivel rájuk emlékeztem hogy válaszoltak, rád nem. Vagyis úgy tűnik mégis, egy megjegyzésedre, mert érdekesnek tartottam. Nincs seb, nincs sértődés, csak tényleg nem érdekel egy 84 négyzetméteres penészedő falusi házban lakva, hogy nem ADA emblémás plexi talpas világítás nehezedik az 54 literes EHEIM aquastar akváriumomra, ami nem opti-white és fekete a szilikon is. Tényleg csak az érdekel hogy mit zárnak ezek közre. Nem kifejezetten verseny akvárium elkészítése a cél, nem célom versenyezni, igazából azt sem tudom magamról, hogy egyáltalán van-e bennem annyi képzelőerő, hogy minősíthető mértékben ki tudjak kreatívan bontakozni, mivel erre egyáltalán nem volt eddig lehetőségem.

Csak egy nyamvadt lámpát akarok az akváriumom fölé rakni, ezért jöttem ebbe a topikba feltenni egy kérdést, hogy mennyi kell a LED csíkból. Te kezdted el túlspilázni a dolgokat.
Ne mar skacok! Peace!
Figyu, 2-2csik cri+95 szalag hosszu tavon megoldja a lampa problemat. A csik alatt az akva teljes hosszara gondolok. A te esetedben, az egy metert ha felezed, azaz 50cm-s csikok jonnek ki, az is tokeletesen megfelel. Nalam is mind a ket akvanal rovidebbek a szalagok, kb 5-5cm-vel, es igy is tokelezesen bevilagitja a szelet is.
Ha csajnabol is tudsz rendelni, ajanlom a tc420-as ledvezerlot. A lampa le-fel kapcstol kezdve szo szerint mindent megold.. dimm, napfelkelte, lemente, stb...
5-5.5korul van csomagkuldessel.
 
Nem volt itt semmi túlspilázás. Szerintem érdemi hozzászólással szálltam be a beszélgetésbe. Mindazt is gondolom, amit a többiek is leírtak, de értelmetlen lett volna ismételni, így inkább nem a dimmelés fontosságára, hanem az előnyeire próbáltam helyezni a hangsúlyt (és igen, én is egy hasonló dimmerre gondoltam mint amit beillesztettél, csak M.o-n nem 300 Ft mint Kínában, hanem 600, de legalább gyorsan nálad van). Valamint az általad említett hűtés fontosságát is megerősítettem - miközben azt is jeleztem, hogy olykor szerintem szükségtelen túlzásokba esni. Miután pedig világossá vált az anyagias megközelítés, beleképzeltem magam a helyzetedbe és arra is a számomra legjobban azonosulható, releváns véleményemet írtam le (és nem meglovagoltam azt). Szerintem nincs abban semmi rossz, hogy választasz egy lehető legolcsóbb (vagy ingyenes) átmeneti - akár gányolt - megoldást és megpróbálsz gyűjteni egy végleges megoldásra 10k-t, mintsem rákölsél 5k-t egy félmegoldásra, ami ideig-óráig tart. Természetesen ha te tudod, hogy ez a félmegoldás neked egy év múlva is tökéletesen megfelelő lesz, akkor nincs veszteni valód, így győzködnöm is felesleges.
Csak egy nyamvadt lámpát akarok az akváriumom fölé rakni, ezért jöttem ebbe a topikba feltenni egy kérdést, hogy mennyi kell a LED csíkból.
Érdemes lenne neked is észrevenni a segítő szándékot. Ha megkérdezed, hogy hány liter lávakő zúzalékot tegyél a szűrődbe, számítanod kellene azokra a válaszokra is (és örülnöd nekik), amik nem konkrét számot írnak, hanem megpróbálnak más szűrőanyagot javasolni - még ha nem is konkrétan az volt az a kérdés, vagy netán nem ízlésedre való is a javaslat.
 
Utoljára módosított:
mekkora buli van itt... én meg nem szoktam olvasni.
@dhorvath nekem van fent linkelt dimmerből néhány ha nem akarod kivárni a kínából ideutat küldök neked. Ezen kívül kék vagy piros ledszalagot is tudok felajánlani (hidegfehéred van azt nem ajánlgatom).
Egyébként meg teljesen biztos vagyok benne hogy Jopet csak segítő szándékkal írta amit írt.
Dobj egy privátot ha küldhetek valamit és megbeszéljük ;)
 
mekkora buli van itt... én meg nem szoktam olvasni.
@dhorvath nekem van fent linkelt dimmerből néhány ha nem akarod kivárni a kínából ideutat küldök neked. Ezen kívül kék vagy piros ledszalagot is tudok felajánlani (hidegfehéred van azt nem ajánlgatom).
Egyébként meg teljesen biztos vagyok benne hogy Jopet csak segítő szándékkal írta amit írt.
Dobj egy privátot ha küldhetek valamit és megbeszéljük ;)
Nagyon köszönöm a felajánlást, de ha 18 hónapot tudtam várni arra, hogy az Eleocharis meg a Monte Carlo növésnek induljon az akvárium saját T5 fénycsöve alatt, akkor talán kibírom azt a 2-8 hetet is, míg ideér a dimmer. :)

Csak azért időzítettem erre a hétre a világítás összerakását, mert a megnyitó óta először holnap ismét ellátogatok a GA-ba, gondoltam nézelődök egyet, meg veszek halkaját ha már elfogyott, meg 1-2 növényt, hogy a Bettám ne beazonosítatlan gaz meg Egeria között úszkáljon, hanem lásson valami normális növényt is, lehetőleg olyan helyről ahonnan származik, de annak már nem lesz elég a kókány 5050 RGB, amiből még 2 és fél méteren is szánalmas mennyiségű fény jön. De akkor nem veszek növényt, hanem előbb megvárom míg megérkezik a dimmer. Ha tényleg évekkel meghosszabbítja a világítás élettartamát, akkor badarság lenne nem használni, 113 forintért cserébe főleg.
 
Előfordulhat, hogy TC420 által vezérelt szalagok kissé vibrálnak? Ha ránézünk, nem vibrál de ha mozgatom a fényénél a kezem, látszik, hogy nem folyamatosan "ég". Gondoltam a táp miatt (ami enyhén zúg is dimmelve) de kipróbáltam egy számítógép táppal is és azzal is ugyanúgy viselkedik.
 
Előfordulhat, hogy TC420 által vezérelt szalagok kissé vibrálnak? Ha ránézünk, nem vibrál de ha mozgatom a fényénél a kezem, látszik, hogy nem folyamatosan "ég". Gondoltam a táp miatt (ami enyhén zúg is dimmelve) de kipróbáltam egy számítógép táppal is és azzal is ugyanúgy viselkedik.
A jelenségről és a "miért"-jéről már sokszor írt(tam)unk ebben a fórumban.
 
A jelenségről és a "miért"-jéről már sokszor írt(tam)unk ebben a fórumban.
Igen, a táp tekercselésének a szigetelése vagy micsoda (nem vagyok szaki annyira) az (egyik) ok. De egy középkategóriás PC táppal is próbáltam és azzal is vibrál de legalább nem zúgott.
Ha alkalmam nyílik aksival is kipróbálom. Kérdésem inkább azért tettem fel, hogy magával a vezérlővel lehet e valami ha egyébként jól működik?
Vagy ez természetes jelenség, így működik?
 
Utoljára módosított:
Igen, a táp tekercselésének a szigetelése vagy micsoda (nem vagyok szaki annyira) az (egyik) ok. De egy középkategóriás PC táppal is próbáltam és azzal is vibrál de legalább nem zúgott.
Ha alkalmam nyílik aksival is kipróbálom. Kérdésem inkább azért tettem fel, hogy magával a vezérlővel lehet e valami ha egyébként jól működik?
Vagy ez természetes jelenség, így működik?
Nekem Tc421-esem van és a program elején picit vibrál a fehér szalag.
 
Back
Oldal tetejére